Μήπως παραβαίνω κάποιο κανόνα του AdSense στην σελίδα μου;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
migz

Δημοσίευση από migz » 21 Νοέμ 2010 03:50

Το Adsense είναι το διαφημιστικό δίκτυο της google, το οποίο δραστηριοποιείτε online. Η τόση επιτυχία του και η παγκόσμια εξάπλωση του, οφείλετε σε όλους τους publishers οι οποίοι βάζουν τις συγκεκριμένες διαφημίσεις στις ιστοσελίδες τους. Οι διαφημίσεις, προέρχονται από το AdWords της google, μέσα απ' το οποίο διάφορες εταιρείες φτιάχνουν τις καμπάνιες τους.

Όλο αυτό το σύστημα ελέγχεται από την Google, και για την ορθή λειτουργία του υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες, τόσο για τους διαφημιζόμενους στο AdWords, όσο και για τους publishers του AdSense. Στο παρόν θέμα θα ασχοληθούμε με τους κανόνες τους οποίους αφορούν τους publishers.

Οι pubishers, είναι υπεύθυνοι τόσο για την ορθή τοποθέτηση του κώδικα διαφήμισης στις ιστοσελίδες τους, όσο και γενικά για την "καλή κατάσταση" του λογαριασμού τους, αφού η google είναι ιδιαίτερα αυστηρή με τους κανόνες.Σε περίπτωση παρατυπίας, μπορεί να αρκεστεί σε προειδοποιητικό μήνυμα προς τον publisher, σε ban κάποιου domain από το AdSense, είτε ακόμη μέχρι και διαγραφή του ίδιου του publisher από το δίκτυο. Αρκετά συχνά, νέα θέματα ανοίγονται εδώ στο freestuff από μέλη τα οποία διαμαρτύρονται για την διαγραφή τους, και αυτό είναι ιδιαίτερα λυπηρό. Όσα email διαμαρτυρίας και αν στείλουν στην google, πολύ δύσκολο είναι να αναιρεθεί η απόφαση. Έτσι καλύτερα είναι να ενεργούμε proactive, προλαβαίνοντας κάποιες καταστάσεις προτού δημιουργηθούν.

Σε αυτό το θέμα μπορούν όσα μέλη επιθυμούν να ρωτήσουν τις απόψεις των υπολοίπων για την τοποθέτηση των διαφημίσεων στην ιστοσελίδα τους. Αν και δεν είμαι παρά κάποιος χρήστης τόσο του adsense όσο και του adwords εδω και 4 χρόνια, θα χαρώ να δώσω την άποψη μου σε περίπτωση που διαπιστώσω πως κάποια τοποθέτηση παραβαίνει τους κανόνες του adsense. Ακόμη και 1 άτομο να κερδίσει κάτι απο εδώ, τότε πάει να πει πως το θέμα είναι επιτυχές.

Θα ήθελα να παρακαλέσω την προσοχή σας. Δεν υπάρχει κάποιος επίσημος τρόπος επικοινωνίας με την google έτσι ώστε να ξέρουμε εαν μια τοποθέτηση είναι σωστή η λάθος, ουτε πρεπει να παρερμηνεύσει κανεις το παρών topic. Επισημα, εχουμε μπροστά μας μόνο τους κανόνες και τους ορους του adsense, και ο καθε ενας μπορεί και πρεπει, να τους έχει διαβάσει και να τους έχει ήδη ακολουθήσει. Ετσι, ακομη και αν φαινομενικά δεν εκφράσει καμια αντίριση καποιο μέλος για τις τοποθετήσεις στην ιστοσελίδα σας, και αργότερα βρεθεί ο λογαριασμός απενεργοποιημένος, δεν μπορεί να φέρει ευθυνη το παρον θεμα που δεν σας προειδοποιησε. Ο καθε ενας ειναι υπευθυνος να διαβαζει και να ακολουθεί τους όρους και τους κανόνες της υπηρεσίας, καθώς και να είναι ενήμερος για τις όποιες αλλαγές γίνοται σε αυτούς. Πιθανόν όμως, να υπάρχουν κάποια άτομα τα οποία να είναι πιο έμπειρα και να θέλουν να σας πουν την άποψη τους.

Νομίζω αυτό είναι ένα θέμα το οποiο έλειπε απο την κατηγορία του Adsense και θα επρεπε να υπάρχει. Αυτά απο εμένα προς το παρων..

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Νοέμ 2010 16:05

Καλησπέρα, το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Λοιπόν έχω ένα μπλογκ, στο οποίο γράφουν πάρα πολλά άτομα.
Επειδή όμως πρέπει όλοι να λαμβάνουν κάποιο έσοδο ανάλογα με την δραστηριοτητά τους ( κατά πόσο γράφουν ). Είναι νόμιμο και δεν παρεβαίνει τους όρους χρήσεις όταν :
ο κάθε συγγραφέας έχει μόνο στο άρθρο του ( δηλαδή στο εσωτερικό και να μην φαίνεται στην γενική σελίδα ) τον δικό του κώδικα adsense ώστε να λαμβάνει τα έσοδα του και να βλέπει τα στατιστικά του. Δηλαδή να μην εμπλέκονται σε μία σελίδα 20 - 25 λογαριασμοί adsense αλλά ο καθένας να το έχει στο δικό του άρθρου όπου θα φαίνεται μέσα στο άρθρο και όχι στην αρχική εσωτερική σελίδα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. :)
Εικόνα

migz

Δημοσίευση από migz » 21 Νοέμ 2010 16:38

Spyrostagas έγραψε:Καλησπέρα, το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Λοιπόν έχω ένα μπλογκ, στο οποίο γράφουν πάρα πολλά άτομα.
Επειδή όμως πρέπει όλοι να λαμβάνουν κάποιο έσοδο ανάλογα με την δραστηριοτητά τους ( κατά πόσο γράφουν ). Είναι νόμιμο και δεν παρεβαίνει τους όρους χρήσεις όταν :
ο κάθε συγγραφέας έχει μόνο στο άρθρο του ( δηλαδή στο εσωτερικό και να μην φαίνεται στην γενική σελίδα ) τον δικό του κώδικα adsense ώστε να λαμβάνει τα έσοδα του και να βλέπει τα στατιστικά του. Δηλαδή να μην εμπλέκονται σε μία σελίδα 20 - 25 λογαριασμοί adsense αλλά ο καθένας να το έχει στο δικό του άρθρου όπου θα φαίνεται μέσα στο άρθρο και όχι στην αρχική εσωτερική σελίδα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. :)
Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό, αρκετά sites του εξωτερικού δουλευουν με αυτό το μοντέλο, και είμαι βέβαιος πως και αρκετα blogs στην Ελλάδα στα οποία γράφουν 2+ εκδότες βάζουν μαζί τον κωδικα τους ο κα8ε ενας στα αρθρα του. Φτάνει βέβαια με κάποιο τρόπο να είσαι βέβαιος πως σε κάθε page της ιστοσελίδας σου, ποτε δεν θα εμφανίζετε ο κώδικας περισσοτέρων απο ενός publisher.

Υπάρχει όμως κάποιο θέμα το οποίο πρέπει να προσέξεις σε περίπτωση που φτιάξεις ένα τέτοιο site. Κάποιοι που συμμετέχουν σε τέτοιου είδους ιστοσελίδες, μπορεί να την πατήσουν κάνοντας κάποιου είδους "σιωπηλής συμφωνίας" μεταξύ τους στην οποια ο ενας Publisher κανει συχνα πυκνα κλικ στις διαφημίσεις του άλλου. Κάποτε μπορεί να γίνει και άθελα, λόγω άγνοιας κάποιων Publisher βάζοντας όμως με αυτό τον τρόπο όλους τους "Συνεργάτες" σε μπελάδες. Άρα προσοχή, και ποτε κλικ ο ενας στις διαφημίσεις του άλλου.

Εγω παντος εαν εφτιαχνα μια τετοιου είδους ιστοσελίδα, οι εκδότες θα προτιμούσα να ήταν έμπιστα άτομα και όxι open for everyone να γράψουν και βαλουν τον κωδικα τους.

migz

Δημοσίευση από migz » 21 Νοέμ 2010 16:54

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω κάποιο παράδειγμα που διάβασα πριν 1-2 μήνες στο blog του adsense. Εκεί λοιπόν, οι τύποι του adsense μας λένε πως, ακόμη και να μην παραβαίνουμε κάποιο "εμφανή" κανόνα, ίσως μπορεί και να τον παραβαίνουμε. Και το παράδειγμα που έγραφαν προς παραδειγματισμό είναι το εξής...

Αναφέρθηκαν ειδικά για ιστοσελίδες με flash games. Έχω μια ιστοσελίδα με flash games, στην page του κάθε game βάζω 2-3 adsense units γύρω απο το κάθε παιχνίδι. Χωρίς να λέω στους επισκέπτες μου να κάνουν κλικ, προσέχοντας να μην υπάρχουν περισσότερα απο adsense units στην κάθε ιστοσελιδα. Μήπως παραβαίνω κάποιο κανόνα; Μπορεί να διαγραφώ; ΝΑΙ, υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος publisher να έχει πρόβλημα. Η περίπτωση συμφωνα με τo συγκεκριμενο post στο blog, είναι η εξής.. υπάρχουν μερικά games τα οποία παίζονται με το mouse. Ωραία. Υπάρχουν games τα οποία παίζονται με mouse και είναι η φύση τους τέτοια, που ο χρήστης πρεπει να κάνει γρήγορα κλικ, αλλάζοντας την τοποθεσία συνεχώς του κενσορα του.. Αυτό, έχει ως αποτέλεσμα, να γίνονται συχνα καταλάθος κλικ στις διαφημίσεις καθώς όπως είπα πιο πριν, βρίσκονται τοποθετημένες τριγύρω απο το flash game. Άρα, πρέπει να υπάρχει μια λογική απόσταση κάποιων Pixel μεταξύ αυτού του είδους των games και των διαφημίσεων, και ο Publisher πρεπει να διερευνά και να παρακολουθεί το θέμα. Αυτά λέει η google..

Λέω εγω τώρα.. Όταν η google δει πως γίνονται αρκετά invalid clicks στις συγκεκριμένες pages, και δει πως υπάρχει αυτή η τοποθέτηση στις σελιδες που γινονται αυτα τα κλικ, "ισως διαγράψει τον publisher χωρις δευτερη σκέψη, και αργότερα εκείνος μάλλον ποτέ του δεν θα καταλάβει ουτε τον λόγο αλλα ουτε και την αιτια του προβλήματος. Αρχικά βέβαια, ο publisher θα παρατηρεί κλικ του 1 λεπτού, είναι το λεγόμενο smart pricing, όπου το κέρδος που αποφέρει το καθε κλικ μειώνεται αισθητά. Εαν συνεχιστεί αυτό, θα πρέπει να του χτυπήσει το καμπανάκι και να διερευνήσει το θέμα απο μόνος του. Αυτό πάει να πει πως τα κλικ έχουν αρχίσει να μην είναι value για τους διαφημιζόμενους, εαν συνεχιστεί αυτό τοτε πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα, μεχρι και διαγραφή.

το post στο blog http://adsense.blogspot.com/2010/10/avo ... eping.html

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Νοέμ 2010 19:26

migz έγραψε:Επίσης θα ήθελα να αναφέρω κάποιο παράδειγμα που διάβασα πριν 1-2 μήνες στο blog του adsense. Εκεί λοιπόν, οι τύποι του adsense μας λένε πως, ακόμη και να μην παραβαίνουμε κάποιο "εμφανή" κανόνα, ίσως μπορεί και να τον παραβαίνουμε. Και το παράδειγμα που έγραφαν προς παραδειγματισμό είναι το εξής...

Αναφέρθηκαν ειδικά για ιστοσελίδες με flash games. Έχω μια ιστοσελίδα με flash games, στην page του κάθε game βάζω 2-3 adsense units γύρω απο το κάθε παιχνίδι. Χωρίς να λέω στους επισκέπτες μου να κάνουν κλικ, προσέχοντας να μην υπάρχουν περισσότερα απο adsense units στην κάθε ιστοσελιδα. Μήπως παραβαίνω κάποιο κανόνα; Μπορεί να διαγραφώ; ΝΑΙ, υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος publisher να έχει πρόβλημα. Η περίπτωση συμφωνα με τo συγκεκριμενο post στο blog, είναι η εξής.. υπάρχουν μερικά games τα οποία παίζονται με το mouse. Ωραία. Υπάρχουν games τα οποία παίζονται με mouse και είναι η φύση τους τέτοια, που ο χρήστης πρεπει να κάνει γρήγορα κλικ, αλλάζοντας την τοποθεσία συνεχώς του κενσορα του.. Αυτό, έχει ως αποτέλεσμα, να γίνονται συχνα καταλάθος κλικ στις διαφημίσεις καθώς όπως είπα πιο πριν, βρίσκονται τοποθετημένες τριγύρω απο το flash game. Άρα, πρέπει να υπάρχει μια λογική απόσταση κάποιων Pixel μεταξύ αυτού του είδους των games και των διαφημίσεων, και ο Publisher πρεπει να διερευνά και να παρακολουθεί το θέμα. Αυτά λέει η google..

Λέω εγω τώρα.. Όταν η google δει πως γίνονται αρκετά invalid clicks στις συγκεκριμένες pages, και δει πως υπάρχει αυτή η τοποθέτηση στις σελιδες που γινονται αυτα τα κλικ, "ισως διαγράψει τον publisher χωρις δευτερη σκέψη, και αργότερα εκείνος μάλλον ποτέ του δεν θα καταλάβει ουτε τον λόγο αλλα ουτε και την αιτια του προβλήματος. Αρχικά βέβαια, ο publisher θα παρατηρεί κλικ του 1 λεπτού, είναι το λεγόμενο smart pricing, όπου το κέρδος που αποφέρει το καθε κλικ μειώνεται αισθητά. Εαν συνεχιστεί αυτό, θα πρέπει να του χτυπήσει το καμπανάκι και να διερευνήσει το θέμα απο μόνος του. Αυτό πάει να πει πως τα κλικ έχουν αρχίσει να μην είναι value για τους διαφημιζόμενους, εαν συνεχιστεί αυτό τοτε πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα, μεχρι και διαγραφή.

το post στο blog http://adsense.blogspot.com/2010/10/avo ... eping.html
Σωστός, το είχα διαβάσει. Και αυτό το κάνει τον τελευταίο καιρό ένα πολύ γνωστό μπλογκ ( λογω ότι ο κόσμος πιστεύει οτι είναι ένα πολύ γνωστό μπλογκ το οποίο σταμάτησε ) και το έχουν πάρει χαμπάρι και άλλοι, αλλά ακόμη δεν έχει φάει ban από το google adsense. Αλλά η google λογικά θα το αφήσει 2 - 3 μήνες το πολύ και λογικά θα τον κλείσει τον λογαριασμό του adsense ( που λογικά είναι premium λόγω εκατομμυρίων pageviews ).
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Νοέμ 2010 19:29

migz έγραψε:
Spyrostagas έγραψε:Καλησπέρα, το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Λοιπόν έχω ένα μπλογκ, στο οποίο γράφουν πάρα πολλά άτομα.
Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό, αρκετά sites του εξωτερικού δουλευουν με αυτό το μοντέλο, και είμαι βέβαιος πως και αρκετα blogs στην Ελλάδα στα οποία γράφουν 2+ εκδότες βάζουν μαζί τον κωδικα τους ο κα8ε ενας στα αρθρα του. Φτάνει βέβαια με κάποιο τρόπο να είσαι βέβαιος πως σε κάθε page της ιστοσελίδας σου, ποτε δεν θα εμφανίζετε ο κώδικας περισσοτέρων απο ενός publisher.

Υπάρχει όμως κάποιο θέμα το οποίο πρέπει να προσέξεις σε περίπτωση που φτιάξεις ένα τέτοιο site. Κάποιοι που συμμετέχουν σε τέτοιου είδους ιστοσελίδες, μπορεί να την πατήσουν κάνοντας κάποιου είδους "σιωπηλής συμφωνίας" μεταξύ τους στην οποια ο ενας Publisher κανει συχνα πυκνα κλικ στις διαφημίσεις του άλλου. Κάποτε μπορεί να γίνει και άθελα, λόγω άγνοιας κάποιων Publisher βάζοντας όμως με αυτό τον τρόπο όλους τους "Συνεργάτες" σε μπελάδες. Άρα προσοχή, και ποτε κλικ ο ενας στις διαφημίσεις του άλλου.

Εγω παντος εαν εφτιαχνα μια τετοιου είδους ιστοσελίδα, οι εκδότες θα προτιμούσα να ήταν έμπιστα άτομα και όxι open for everyone να γράψουν και βαλουν τον κωδικα τους.
Ε ναι εννοώ 3 - 4 έμπιστα άτομα. Απλώς όταν έψαξα πριν λίγο καιρό στο ίντερνετ δεν ξεκαθάριζαν και δεν ήταν σίγουροι. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, να 'σαι καλά.
Εικόνα

migz

Δημοσίευση από migz » 21 Νοέμ 2010 19:53

Spyrostagas έγραψε: Σωστός, το είχα διαβάσει. Και αυτό το κάνει τον τελευταίο καιρό ένα πολύ γνωστό μπλογκ ( λογω ότι ο κόσμος πιστεύει οτι είναι ένα πολύ γνωστό μπλογκ το οποίο σταμάτησε ) και το έχουν πάρει χαμπάρι και άλλοι, αλλά ακόμη δεν έχει φάει ban από το google adsense. Αλλά η google λογικά θα το αφήσει 2 - 3 μήνες το πολύ και λογικά θα τον κλείσει τον λογαριασμό του adsense ( που λογικά είναι premium λόγω εκατομμυρίων pageviews ).
Δεν είχα υπόψη μου το συγκεκριμένο παιχνίδι όμως το βρήκα στο συγκεκριμενο blog που λες, με ευκολία. Ναι, αυτό είναι ένα τραντακτό παραδειγμα τοποθέτησης του adunit, η οποία θα επιφέρει κάποια στιγμή στο μέλλον διαγραφή του publisher αν και θεωρητικά δεν φαίνεται να΄παραβαίνει κάποιο νόμο. Παραβαίνει όμως αυτόν που λέει "ου παραπλανήσεις τους επισκέπτες σου για να κλικάρουν στις διαφημίσεις".

Τέλως, είναι ολοφάνερο πως το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει φτιακτεί ακριβώς για να κάνει ο χρήστης καταλάθος κλικ στις διαφημίσεις που βρίσκονται αριστερα και δεξιά του. :hammer:

Καλό είναι να ξέρουν όλοι για πιο θέμα μιλάμε.. δειτε το παιχνίδι
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/0 ... st_01.html
δείτε την τοποθέτηση των διαφημίσεων αριστερα και δεξια (αν και στα δεξια δεν ειναι adsense) και δοκιμάστε να παίξετε. Αν καταφέρετε να παίξετε πάνω απο 1 λεοπτο χωρίς "καταλαθος" κλικ, τοτε τα μπράβο σας. Λυπάμαι αν παραβαίνω καποιο κανονα του φορουμ με την δημοσιευση του "ξενου" λινκ, εαν ειναι ετσι τοτε κάποιος Mod μπορει να το αφαιρέσει.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Νοέμ 2010 22:30

migz έγραψε:
Spyrostagas έγραψε: Σωστός, το είχα διαβάσει. Και αυτό το κάνει τον τελευταίο καιρό ένα πολύ γνωστό μπλογκ ( λογω ότι ο κόσμος πιστεύει οτι είναι ένα πολύ γνωστό μπλογκ το οποίο σταμάτησε ) και το έχουν πάρει χαμπάρι και άλλοι, αλλά ακόμη δεν έχει φάει ban από το google adsense. Αλλά η google λογικά θα το αφήσει 2 - 3 μήνες το πολύ και λογικά θα τον κλείσει τον λογαριασμό του adsense ( που λογικά είναι premium λόγω εκατομμυρίων pageviews ).
Δεν είχα υπόψη μου το συγκεκριμένο παιχνίδι όμως το βρήκα στο συγκεκριμενο blog που λες, με ευκολία. Ναι, αυτό είναι ένα τραντακτό παραδειγμα τοποθέτησης του adunit, η οποία θα επιφέρει κάποια στιγμή στο μέλλον διαγραφή του publisher αν και θεωρητικά δεν φαίνεται να΄παραβαίνει κάποιο νόμο. Παραβαίνει όμως αυτόν που λέει "ου παραπλανήσεις τους επισκέπτες σου για να κλικάρουν στις διαφημίσεις".

Τέλως, είναι ολοφάνερο πως το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει φτιακτεί ακριβώς για να κάνει ο χρήστης καταλάθος κλικ στις διαφημίσεις που βρίσκονται αριστερα και δεξιά του. :hammer:

Καλό είναι να ξέρουν όλοι για πιο θέμα μιλάμε.. δειτε το παιχνίδι
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/0 ... st_01.html
δείτε την τοποθέτηση των διαφημίσεων αριστερα και δεξια (αν και στα δεξια δεν ειναι adsense) και δοκιμάστε να παίξετε. Αν καταφέρετε να παίξετε πάνω απο 1 λεοπτο χωρίς "καταλαθος" κλικ, τοτε τα μπράβο σας. Λυπάμαι αν παραβαίνω καποιο κανονα του φορουμ με την δημοσιευση του "ξενου" λινκ, εαν ειναι ετσι τοτε κάποιος Mod μπορει να το αφαιρέσει.
Σωστά. Και εγώ αυτό εννούσα.
Μία ερώτηση αν υπάρχει ένα site με παιχνίδια το οποίο κοντά στο παιχνίδι έχει adsense, είναι πάλι παρανόμο; Δηλαδή ένα site με διάφορα εικονίδια παιχνιδιών τριγύρω και adsense, θεωρείται ότι παραβαίνει όρους ή ότι είναι κενή ιστοσελίδα χωρίς περιεχόμενο ( λόγω ότι έχει ελάχιστες λέξεις ) ;
Εικόνα

dimitrikfs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimitrikfs » 25 Νοέμ 2010 23:16

Πρόσφατα έβαλα το adsense. Θα ήθελα την βοήθεια σας για δυο προβληματισμούς που έχω και που μπορεί να αποβούν μοιραιοι
1. ειμαι σε wordpress πλατφόρμα (arras theme) με 3 στήλες. Οι 2 στηλες αριστερα και δεξια ειναι πάντα ορατες. Έχω τοποθετησει 1 728x60 στη header και 2 κάθετα 160χ600 στο πλαι. Συνολο 3 ολα καλα. Το θεμα ειναι ότι έχω βάλει απο 1 μικρο 468χ60 σε κάθε σελίδα. Αποτελεσμα καθε φορα που αλλαζω σελιδα εμφανιζονται συνολικα 4 στην πραγματικοτητα δηλαδη 3 και στο ενα καθετο ο χωρος παραμενει κενος. Αυτο το 4 ειναι επιτρεπτο η πρεπει να διαγραψω καποια καθετη;
2. Πριν το adsense ειχα το smowtion. Απο το οποιο εχω αφήσει ένα 728x60 στο footer. Απο το smotion λενε οτι δεν υπάρχει προβλημα με το adsense. Μηπως ομως υπαρχει και εχω προβλημα;

ευχαριστω προκαταβολικα

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 26 Νοέμ 2010 00:28

Το adsense αυτόματα "σβήνει" όλες τις διαφημίσεις που υπερβαίνουν τις 3. Γι'αυτό και φαίνεται το κενό. Επίσης το smowtion είναι συμβατό με google adsense καθώς δεν δείχνει contextual διαφημίσεις.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 04 Δεκ 2010 13:40

Μπήκα στο site και από ότι βλέπω η εικόνα και το συγκεκριμένο σημείο δεν πατιέται, οπότε όσο αφορά αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά σε διάφορες αναρτήσεις βλέπω ότι κάτω από εικόνα υπάρχει κώδικας adsense. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν παραβαίνει κάποιον όρο λόγω ότι υπάρχουν μόνο εικόνες και καθόλου κείμενο στα άρθρα. :P :D :)
Εικόνα

migz

Δημοσίευση από migz » 04 Δεκ 2010 16:46

Το κεντρικό περιεχόμενο της ιστοσελίδας είναι οι γελιογραφίες. Οι εικόνες έιναι αρκετά μεγάλες και τραβούν το ματι του επισκέπτη. Οι διαφημίσεις είναι τοποθετημένες αρκετά διακριτικά στο κατω μερος (δεν λενε κανε μας κλικ), και αποτι έχω καταλάβει το έχει ρυθμισμένο να φαίνονται μόνο text link, όχι images κλπ που θα τραβουσαν το ματι (τουλαχιστον εγω μονο διαφημισεις κειμενου βλέπω).

Δεν φαντάζομαι πως έχει ψηλό CTR ούτε CPC, ουτε γινονται 'καταλαθος΄κλικς. Σε μια παρόμοια ιστοσελίδα που ο ιδιοκτήτης του θα έβαζε 3 adunit τοποθετημένα σε πιο εμφανές σημεία, τα οποία θα ήταν προκλητικά τοποθετημένα και έτσι θα είχαν αρκετά ψηλό CTR΄τότε θα υπήρχε πρόβλημα. Έτσι όμως όπως είναι προσωπικά το βρίσκω μια χαρα.

Μου φαίνεται πως το συγκεκεριμένο ατομο που τοποθέτησε τις διαφημισεις τις εκανε με προσοχή και σοβαρότητα και είναι διαβασμενος. Εαν επρεπε οπωσδηποτε να δωσω μια συμβουλη, αυτη θα ηταν, εαν ειναι δυνατο να έβαζε κατω απο τις γελιογραφιες μια γενικη περιγραφικη λεζάντα της καθε γελιογραφιας, 1-2 προτάσεις, 70-80 λέξεων με ελαφρί γκρί χρώμα, <br /> και μετά τις διαφημίσεις.

Με αυτό τον τρόπο κερδίζει + λίγο περιεχομενο ώστε να νιώθει λιγο πιο ασφαλής + καθως θα διαβαζει ο χρηστης την λεζαντα με το γκρι διακριτικό χρώμα, θα δει καλυτερα και τις διαφημισεις αφου η προσοχη του θα βρισκεται εκει κοντα, χωρις να προκαλειτε να κανει κλικ, ετσι θα αυξηθουν λιγακι τα κλικ του εαν θελει να τα αυξησει λιγακι αυτος θα ηταν ενας καλος τροπος.

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 01 Μαρ 2011 15:12

Καλησπέρα.Πως γίνεται κάποια site να έχουν πάνω από 3 adsense διαφημίσεις στην ίδια σελίδα; Επιτρέπεται να βάλουμε 2 λογαριασμούς adsense σε μια ιστοσελίδα;

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 02 Μαρ 2011 01:12

Μπορούν να βάλουν πάνω από τρεις διαφημίσεις adsense στην ίδια ιστοσελίδα αν έχουν premium adsense account που αυτό επτυγχάνεται όταν το adsense σου μετράει εκατομμύρια κλικ τον μήνα; Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι πόσο είναι, αλλά δεν είναι νομίζω τόσο υψηλό όσο οι άλλες χώρες.
Για αυτό θα δεις ότι σε γνωστά sites αλλά και blogspots έχουν 6 διαφημίσεις. :)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες