Viral Marketing τα Facebook Cartoon Pictures

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
denyo

Δημοσίευση από denyo » 21 Νοέμ 2010 04:19

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ όλους για το viral marketing promotion (στα Ελληνικά προώθηση απο στόμα σε στόμα) που έγινε στο τελευταίο virus marketing tool (εξαπλώνεται δηλαδή σαν ιός) σχετικά με τα cartoon και τις φωτογραφίες profile.

Απο τη wikipedia :
Viral marketing and viral advertising, (buzzwords), refer to marketing techniques that use pre-existing social networks to produce increases in brand awareness or to achieve other marketing objectives (such as product sales) through self-replicating viral processes, analogous to the spread of virus or computer viruses. It can be word-of-mouth delivered or enhanced by the network effects of the Internet.[1] Viral promotions may take the form of video clips, interactive Flash games, advergames, ebooks, brandable software, images, or even text

Στην αρχή κανείς δε μπορούσε να Εξηγήσει το λόγο για τον οποίο συνέβαινε αυτό. Μερικοί είπαν πως κάποιος ευαίσθητος Κυριούλης νοιάζεται για τα μικρά παιδάκια και το ξεκίνησε αυτό (EPIC FAIL), άλλοι πως είναι απο την UNICEF (really??? )άλλοι λίγο εξυπνότεροι φέρανε αντίρρηση και είπαν πως πρόκειται για μία ακόμα απο τις γνωστές Αλυσίδες,άλλοι πως το έκανε κάποιος απλά για να βρεί καμία κοπελίτσα μέσω fb και να πηδήξει ή να το παίξει cool τυπάκος.

Είχαν στηθεί 4 ψεύτικα προφίλ, που αρχικά προωθούσαν το μήνυμα σε random χρήστες μέσω του chat συστήματος του facebook. Αρχική Αιτία ήταν το post φίλου απο την Αγγλία, και η ιδέα σύνδεσης του Με την Παγκόσμια των Δικαιωμάτων του παιδιού.

Κείμενα σε δημοσιεύσεις .

Όλο αυτό το πράγμα με το καρτούν στην photo profile είναι απλά μια πρωτοβουλία για τη στήριξη της εβδομάδας των δικαιωμάτων των παιδιών, που θα κορυφωθεί το Σάββατο 20 Νοέμβρη, στη μνήμη της επικύρωσης της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού, η οποία συνέβη 20 Νοεμβρίου 1989.
Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού υιοθετήθηκε ομόφωνα από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Έως σήμερα έχει επικυρωθεί από 193 χώρες, ενώ δεν την έχουν επικυρώσει δύο. Η Ελλάδα την επικύρωσε στις 2 Δεκεμβρίου του 1992.

Σε διάφορα blogs.

Βέβαια υπάρχει και το GROUP στο FB. Αυτό δηλαδή που δεν έχουμε καμία σχέση http://www.facebook.com/pages/Bazoume-o ... 5054343459

Βοήθησε και αυτό με τον τρόπο του :P.

Αποτέλεσμα ήταν η χρησιμοποίηση του Google απο τους Χρήστες του facebook, για να βρούν τί αλλο ; Κάποια φωτογραφία απο τους Αγαπημένους τους Ήρωες.

Χρησιμοποιήθηκε αυτή η σελίδα : http://www.mixed.gr/community?func=view&catid=8&id=34 η οποία όπως βλέπετε επίτηδες δεν ανανεώθηκε και επίτηδες είναι λίγο πολύ κενή και δεν έχει αρκετό περιεχόμενο. Για να δείξουμε πως μερικές φορές η ποιότητα του αντικειμένου δε συμβαδίζει με την θέση που θα λάβει στο google. Όλα είναι θέμα SEO.

Οι Χρήστες του facebook στην πλειοψηφία τους χρησιμοποίησαν αυτό τον συνδυασμό αναζητήσεων :

εικονες cartoons
κινουμενα σχεδια εικονες
cartoons εικονεσ
εικονες κινουμενων σχεδιων
φωτογραφιες κινουμενων σχεδιων
φωτογραφιεσ κινουμενων σχεδιων
eikones cartoons

stats
Μερικά απο τα Στατιστικά για τις 6 ημέρες που έτρεξε το όλο θέμα.Μη τα θέλετε όλα δικά σας, οι κρυμένες αναζητήσεις είναι μυστικό :P

και άπειροι ακόμα συνδυασμοί αναζητήσεων και λέξεων κλειδιών.

Τι κερδίσαμε ; *** (μη τα θέλεις όλα δικά σου δικέ μου λέμε, πάντως είναι τριψήφιος ) ευρώ απο διαφημίσεις.
Τι κερδίσατε ; Τίποτα, ίσως εντάξει να βάλατε ένα λιθαράκι στα Δικαιώματα τον παιδιών (που αμφιβάλλω ). Ελπίζουμε όμως να αφυπνιστήκατε πλέον . Θέλαμε να σας δώσουμε να καταλάβετε πως πολλές φορές αυτά που βλέπετε και προωθείτε ίσως να εξυπηρετούν έναν Μεγαλύτερο Σκοπό ή απλά κάποιες Κρυφές Δυνάμεις των Jedi.

AAA κάτι τελευταίο, υπήρχαν αρκετοί αντιρρησίες συνείδησης :P Που εκτός των άλλων γράψανε τα εξής :

20 έως 24 Νοέμβρη ας αλλάξουμε όλοι τις φωτογραφίες των προφίλ μας, αντικαθιστώντας τις με κάποια φωτογραφία απο τον Κώλο μας, τα βυζιά μας, τα πόδια μας. Σκοπός αυτού του παιχνιδιού είναι να μην υπάρχει φωτογραφία καρτουν για λίγες μέρες στο Facebook και να καυλώσει η Τρόικα για να πέσουν τα Spreads ( Η αυτού μεγαλειότης μου)

bgalte sas parakalo aftes tis eleines foto me ta cartoon,n xeroume me pion milame...lol dld :P

Loipon epeidh oloi exete valei ta klasika cartoon einai wra na valw ... vasika na (yper)valw me ta pics kai cartoons pou tha valw edw pera . Etoimastite gia travel back in time .

Teleiwse i periodos twn cartoon, tra ir9e kainourio...apo tis 25 k mexritis 5 dekemvriou oloi vazoume tn fotografia autou/tis pou masaresei(agori/koritci)!steiltw se olous tous filous s! xD. ♥

anti na vazoume cartoon gia foto profil as valoume oloi to agaphmeno mas potooooooooo!!!!!!!

Οι ξανθιες να βγάλουν όλες τον ΤΟΥΙΤΥ από το προφίλ τους...ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΙ....ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ CARTOON ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΕΣΤΑΙ!!!

οτι πει ο Μ*****Σ του fcb τρεχουν ολοι να το κανουν!!!οπως τα προβατα ακολουθουν το ενα το αλλο...ετσι κ σεις!!!cartoon κ αρχιδια!!!!

ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ :D

Και τώρα αρχίζουν τα όργανα παιδιά. Περιμένετε για ένα νέο Κύμα, Viral marketing, Μια καλή δόση seo (search engine optimization, και ο καθένας μπορεί να βγάλει λεφτά ....)

Καλή σας Νύχτα.

Ξυπνάτε ρεεεε

sheep
Εικόνα

Το μεγαλύτερο Πρόβατο απο όλα, η αφεντιά μου...μπεεεεεεεεεεεg][/img]

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 21 Νοέμ 2010 17:17

Εργασία για την πτυχιακή σου ήταν αυτό? :P

Αν όντως αυτό ήταν προσχεδιασμένο και δεν προέκυψε αφού είδες το "trend" τότε hats off dude. Ένας πονηρός άπιστος Θωμάς σαν κι εμένα θα μπορούσε να πει ότι είχες καλά rankings γι αυτα τα keyword απο πριν και όταν δημιουργήθηκε το trend πρατήρησες το peak στο traffic και προσπαθείς να "οικοιοποιηθείς" το viral . :) Θα θέλαμε αποδείξεις για να σε πιστέψουμε και να σου βγάλουμε το καπέλο αλλιώς ο καθένας μπορεί να σε αμφισβητεί :)

Τα λες λίγο μπερδεμένα βέβαια αλλά καταλαβαίνουμε νομίζω το point.

Ουσιαστικα δηλαδη ισχυρίζεσαι ότι η ιδέα σου ήταν η εξής. Κάνατε υποτίθεται seo για κάποια συγκεκριμένα keyword (τα ποία δεν είναι δα και τόσο ανταγωνιστικά οποτε δεν χρειάστηκε και τρελή δουλειά ίσως και καθόλου :P).

Έπειτα ισχυρίζεσαι ότι δημιουργήσατε ένα viral meme με επίκεντρο αυτά τα keyword αναμένοντας ο κοσμος να κάνει μαζικες αναζητήσεις γι αυτά τα keyword.

Έχοντας τις πρώτες θέσεις γι αυτά τα keyword στο google μαζέψατε το traffic και είχατε έσοδα απο το adsense. Βέβαια τα placement που έχετε στις landing pages είναι gtp και θα μπορούσατε να βγάλετε παραπάνω. Θα περίμενα για μια τόσο καλά σχεδιασμένη ενέργεια να ήταν καλύτερα τα adsense placements και γι αυτο και έχω και τις αμφιβολίες μου αν ήταν σχεδιασμένο ή προέκυψε στην πορεία :)

Ιδιο πράγμα με εσένα έκανε νωρίτερα ο τυπάκος με τα .info domains που έλεγε κάτι του στυλ κάνε like για να δεις τι έκανε η μάνα στο παιδί της κτλ και μάζευε χιλιάδες like. Είχε γεμίσει όλο το ελληνικό internet-facebook με το spam του για να βγάζει φράγκα απο το adsense.

Σαν ιδέα είναι "σατανική" . Για όσα ισχυρίζεσαι είμαι αντίθετος και έχω αμφιβολίες μέχρι να δω αποδείξεις απτές.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2010 18:04

denyo έγραψε:Καταρχάς ευχαριστώ πολύ όλους για το viral marketing promotion (στα Ελληνικά προώθηση απο στόμα σε στόμα) που έγινε στο τελευταίο virus marketing tool (εξαπλώνεται δηλαδή σαν ιός) σχετικά με τα cartoon και τις φωτογραφίες profile.

Απο τη wikipedia :
Viral marketing and viral advertising, (buzzwords), refer to marketing techniques that use pre-existing social networks to produce increases in brand awareness or to achieve other marketing objectives (such as product sales) through self-replicating viral processes, analogous to the spread of virus or computer viruses. It can be word-of-mouth delivered or enhanced by the network effects of the Internet.[1] Viral promotions may take the form of video clips, interactive Flash games, advergames, ebooks, brandable software, images, or even text

Στην αρχή κανείς δε μπορούσε να Εξηγήσει το λόγο για τον οποίο συνέβαινε αυτό. Μερικοί είπαν πως κάποιος ευαίσθητος Κυριούλης νοιάζεται για τα μικρά παιδάκια και το ξεκίνησε αυτό (EPIC FAIL), άλλοι πως είναι απο την UNICEF (really??? )άλλοι λίγο εξυπνότεροι φέρανε αντίρρηση και είπαν πως πρόκειται για μία ακόμα απο τις γνωστές Αλυσίδες,άλλοι πως το έκανε κάποιος απλά για να βρεί καμία κοπελίτσα μέσω fb και να πηδήξει ή να το παίξει cool τυπάκος.

Είχαν στηθεί 4 ψεύτικα προφίλ, που αρχικά προωθούσαν το μήνυμα σε random χρήστες μέσω του chat συστήματος του facebook. Αρχική Αιτία ήταν το post φίλου απο την Αγγλία, και η ιδέα σύνδεσης του Με την Παγκόσμια των Δικαιωμάτων του παιδιού.

Κείμενα σε δημοσιεύσεις .

Όλο αυτό το πράγμα με το καρτούν στην photo profile είναι απλά μια πρωτοβουλία για τη στήριξη της εβδομάδας των δικαιωμάτων των παιδιών, που θα κορυφωθεί το Σάββατο 20 Νοέμβρη, στη μνήμη της επικύρωσης της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού, η οποία συνέβη 20 Νοεμβρίου 1989.
Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού υιοθετήθηκε ομόφωνα από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Έως σήμερα έχει επικυρωθεί από 193 χώρες, ενώ δεν την έχουν επικυρώσει δύο. Η Ελλάδα την επικύρωσε στις 2 Δεκεμβρίου του 1992.

Σε διάφορα blogs.

Βέβαια υπάρχει και το GROUP στο FB. Αυτό δηλαδή που δεν έχουμε καμία σχέση http://www.facebook.com/pages/Bazoume-o ... 5054343459

Βοήθησε και αυτό με τον τρόπο του :P.

Αποτέλεσμα ήταν η χρησιμοποίηση του Google απο τους Χρήστες του facebook, για να βρούν τί αλλο ; Κάποια φωτογραφία απο τους Αγαπημένους τους Ήρωες.

Χρησιμοποιήθηκε αυτή η σελίδα : http://www.mixed.gr/community?func=view&catid=8&id=34 η οποία όπως βλέπετε επίτηδες δεν ανανεώθηκε και επίτηδες είναι λίγο πολύ κενή και δεν έχει αρκετό περιεχόμενο. Για να δείξουμε πως μερικές φορές η ποιότητα του αντικειμένου δε συμβαδίζει με την θέση που θα λάβει στο google. Όλα είναι θέμα SEO.

Οι Χρήστες του facebook στην πλειοψηφία τους χρησιμοποίησαν αυτό τον συνδυασμό αναζητήσεων :

εικονες cartoons
κινουμενα σχεδια εικονες
cartoons εικονεσ
εικονες κινουμενων σχεδιων
φωτογραφιες κινουμενων σχεδιων
φωτογραφιεσ κινουμενων σχεδιων
eikones cartoons

stats
Μερικά απο τα Στατιστικά για τις 6 ημέρες που έτρεξε το όλο θέμα.Μη τα θέλετε όλα δικά σας, οι κρυμένες αναζητήσεις είναι μυστικό :P

και άπειροι ακόμα συνδυασμοί αναζητήσεων και λέξεων κλειδιών.

Τι κερδίσαμε ; *** (μη τα θέλεις όλα δικά σου δικέ μου λέμε, πάντως είναι τριψήφιος ) ευρώ απο διαφημίσεις.
Τι κερδίσατε ; Τίποτα, ίσως εντάξει να βάλατε ένα λιθαράκι στα Δικαιώματα τον παιδιών (που αμφιβάλλω ). Ελπίζουμε όμως να αφυπνιστήκατε πλέον . Θέλαμε να σας δώσουμε να καταλάβετε πως πολλές φορές αυτά που βλέπετε και προωθείτε ίσως να εξυπηρετούν έναν Μεγαλύτερο Σκοπό ή απλά κάποιες Κρυφές Δυνάμεις των Jedi.

AAA κάτι τελευταίο, υπήρχαν αρκετοί αντιρρησίες συνείδησης :P Που εκτός των άλλων γράψανε τα εξής :

20 έως 24 Νοέμβρη ας αλλάξουμε όλοι τις φωτογραφίες των προφίλ μας, αντικαθιστώντας τις με κάποια φωτογραφία απο τον Κώλο μας, τα βυζιά μας, τα πόδια μας. Σκοπός αυτού του παιχνιδιού είναι να μην υπάρχει φωτογραφία καρτουν για λίγες μέρες στο Facebook και να καυλώσει η Τρόικα για να πέσουν τα Spreads ( Η αυτού μεγαλειότης μου)

bgalte sas parakalo aftes tis eleines foto me ta cartoon,n xeroume me pion milame...lol dld :P

Loipon epeidh oloi exete valei ta klasika cartoon einai wra na valw ... vasika na (yper)valw me ta pics kai cartoons pou tha valw edw pera . Etoimastite gia travel back in time .

Teleiwse i periodos twn cartoon, tra ir9e kainourio...apo tis 25 k mexritis 5 dekemvriou oloi vazoume tn fotografia autou/tis pou masaresei(agori/koritci)!steiltw se olous tous filous s! xD. ♥

anti na vazoume cartoon gia foto profil as valoume oloi to agaphmeno mas potooooooooo!!!!!!!

Οι ξανθιες να βγάλουν όλες τον ΤΟΥΙΤΥ από το προφίλ τους...ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΙ....ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ CARTOON ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΕΣΤΑΙ!!!

οτι πει ο Μ*****Σ του fcb τρεχουν ολοι να το κανουν!!!οπως τα προβατα ακολουθουν το ενα το αλλο...ετσι κ σεις!!!cartoon κ αρχιδια!!!!

ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ :D

Και τώρα αρχίζουν τα όργανα παιδιά. Περιμένετε για ένα νέο Κύμα, Viral marketing, Μια καλή δόση seo (search engine optimization, και ο καθένας μπορεί να βγάλει λεφτά ....)

Καλή σας Νύχτα.

Ξυπνάτε ρεεεε

sheep
Εικόνα

Το μεγαλύτερο Πρόβατο απο όλα, η αφεντιά μου...μπεεεεεεεεεεεg][/img]
η σελίδα (landing page) που περιγράφεις υπάρχει εδώ και 2 χρόνια, όπως λέει τουλάχιστον...

συμφωνώ με τον Γιώργο ότι θα μπορούσες να βγάλεις πολύ περισσότερα με καλύτερο placement στις διαφημίσεις.

αν το είχες κάνει εσύ τότε έκανες μεγάλο λάθος που το 'φανέρωσες' μια ημέρα μετά. Ακόμα υπάρχουν πολλοί που είτε έχουν, είτε αλλάζουν τώρα τις εικόνες τους.

εμένα δεν έφτασε τίποτα για UNISEF αλλά από status που έλεγε "ας ζωντανέψουν οι παιδικοί μας ήρωες" ή κάτι τέτοιο. οπότε τα υποτιμητικά σχόλια για όσους σου έδωσαν φραγκάκια από τα κλικς δε με πιάνουν..

δεν έψαξα κανένα από τα keywords που έβαλες και ποτέ δε μου εμφάνισε στα αποτελέσματα την σελίδα που λες.

Δέχομαι ότι η σελίδα στο facebook είναι δικιά σου, αλλά σίγουρα δεν την έφτασες στο 100% των δυνατοτήτων, ούτε καν στο 50% θα έλεγα.

Αν όπως λες είναι και οι δύο σελίδες στην κατοχή σου θα έπρεπε να είναι συνδεδεμένες με ένα "να εδώ έχει μερικά να διαλέξετε" και να φτιάξεις και 2-3 ακόμα σε άλλο domain για ποικιλία και για να μη "καρφωθείς".

με λίγα λόγια, αν είναι έτσι όπως τα λές, είναι καλό για πρώτη προσπάθεια. και μη βρίζεις αυτούς που σου χαρίζουν φράγκα, γιατί η αγορά είναι μικρή.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 21 Νοέμ 2010 18:33

Το αρχικό post έχει τρία διαφορετικά είδη γραφής. Καλά Ελληνικά, μάπα Ελληνικά (αυτά που ούτε καν έκανε τον κόπο να βάλει τελικό ς) και greekglish.

Φίλε OP εσύ ποιό από τα τρία έγραψες;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2010 18:50

αυτό θα το ήθελα κι εγώ.. να βάλεις σε quote αυτά που λένε οι άλλοι, γιατί δε ξέρω εάν οι βρισιές είναι από εσένα ή είναι copy-paste από άλλους...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 21 Νοέμ 2010 19:15

cpulse έγραψε:Το αρχικό post έχει τρία διαφορετικά είδη γραφής. Καλά Ελληνικά, μάπα Ελληνικά (αυτά που ούτε καν έκανε τον κόπο να βάλει τελικό ς) και greekglish.

Φίλε OP εσύ ποιό από τα τρία έγραψες;
Τα χαλια ελληνικα και τα γκρικλις τα εκανε copy paste και ειναι λογια αλλων.

Οσον αφορα την γενικη ιδεα ειτε αυτος την εκανε ειτε αλλος δεν αλλαζει οτι τα προβατακια τσιμπησαν...οπως παντα το κανουν...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Νοέμ 2010 19:20

Συμφωνώ με τους προηγούμενους. Αν θεωρείς ότι είναι βλάκες ή πρόβατα αυτοί που σου πρόσφεραν φράγκα, τότε είσαι και εσύ το ίδιο που είχες αυτή την ιδέα. Αμφιβάλλω αν αυτή η ιδέα είναι δικιά σου, γιατί δεν έχεις παραθέσει καμία αποδείξη εδώ πέρα.
Λες ''ξυπνάτε ρεεε''. Τα ''ρε'' να τα λες αλλού, και μην λες ''ξυπνάτε'' εδώ, αυτό και τα υπόλοιπα να τα πεις αλλού.
Και εγώ μπορώ να πω ότι ήμουν ο τυπάκος που είχε γεμίσει το facebook με .info και είχα χιλιάδες shares και επισκέψεις, με σκοπό να θησαυρίσω από τις διαφημίσεις Adsense αλλά ποιος θα με πιστεύε; Ούτε εγώ δεν θα με πιστεύα, αν δεν έδινα αποδείξεις. Δώσε αποδείξεις. Και ο τριψήφιος αριθμός ευρώ απο διαφημίσεις δεν μου λέει τίποτα, δεν είναι τόσο μεγάλο ποσό σχετικά με την επιτυχία που είχε...
Εικόνα

kinoumenasxedia

Δημοσίευση από kinoumenasxedia » 21 Νοέμ 2010 20:03

Για να μιλάμε με αποδείξεις, αυτά είναι τα stats του oldcartoons.

Εικόνα

Ένα site με πολύ καλό rank στο Google και πολλαπλάσιο περιεχόμενο από το τόπικ του mixed.gr. Όπως βλέπετε, η αύξηση ήταν θεαματική, αλλά σε καμία περίπτωση ικανή για να βγει κάποιο τρομερό κέρδος, αν υπήρχαν διαφημίσεις.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 21 Νοέμ 2010 20:14

Spyrostagas έγραψε:.
Και εγώ μπορώ να πω ότι ήμουν ο τυπάκος που είχε γεμίσει το facebook με .info και είχα χιλιάδες shares και επισκέψεις, με σκοπό να θησαυρίσω από τις διαφημίσεις Adsense αλλά ποιος θα με πιστεύε; Ούτε εγώ δεν θα με πιστεύα, αν δεν έδινα αποδείξεις. Δώσε αποδείξεις. Και ο τριψήφιος αριθμός ευρώ απο διαφημίσεις δεν μου λέει τίποτα, δεν είναι τόσο μεγάλο ποσό σχετικά με την επιτυχία που είχε...
(Ασχετο)Btw ο τυπάκος με τα .info είναι μέλος του fs. Τον βρήκα σε 3 λεπτά τότε γιατί το έκανε ερασιτεχνικα :P

Ξέρει αυτός... :)

ProgramA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ProgramA » 21 Νοέμ 2010 20:31

Τέτοιου είδους κινήσεις έχουν γίνει αρκετές φορές και στο παρελθόν. Αυτή η τελευταία δεν συνδέεται με κάτι σε άλλη χώρα, ουτε με....Unesco. Είναι τοπικό φαινόμενο σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς κάποιον εμπορικό σκοπό. (Υπάρχουν και παράλληλα group σε αλλες χωρες αλλα αυτό είναι ψιλομονιμο φαινόμενο, διαβασα και μια αναφορά στο Huffington post.)

Από όσο είδα εγώ (περίπου 280,000 συνδεδεμένους "φιλους" σε διάφορες οντότητες που παρακολουθώ) ξεκίνησε με το "Aπό 16 έως 20 Νοέμβρη ας αλλάξουμε όλοι τις φωτογραφίες των προφίλ μας, αντικαθιστώντας τις με κάποια φωτογραφία ήρωα των παιδικών μας χρόνων. Σκοπός αυτού του παιχνιδιού είναι να μην υπάρχει ανθρώπινη φωτογραφία για λίγες μέρες στο Facebook"

Δεν θα έλεγα ότι είχε τρελή επιτυχία και σίγουρα δεν ήταν viral marketing αφού δεν πούλαγε τίποτα. Σίγουρα πολλοί περισσότεροι άλλαξαν φωτογραφία προφίλ το καλοκαίρι χωρίς να υπάρχει κάτι τέτοιο. Τότε σε μια οντότητα πχ με 4000 φίλους άλλαζαν κάθε μέρα περίπου οι 30 φωτογραφία, τώρα ούτε 5 μέσο όρο. http://alexanderchalkidis.com/blog/?p=1218

ΥΓ Έχω κι εγώ πολλά .info! Είναι φτηνά τελευταία και μου αρέσουν!!
Προσπαθώ να γίνω λίγο πιο ανεξάρτητος - http://anexartisia.info

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2010 20:51

kinoumenasxedia έγραψε:Για να μιλάμε με αποδείξεις, αυτά είναι τα stats του oldcartoons.

Εικόνα

Ένα site με πολύ καλό rank στο Google και πολλαπλάσιο περιεχόμενο από το τόπικ του mixed.gr. Όπως βλέπετε, η αύξηση ήταν θεαματική, αλλά σε καμία περίπτωση ικανή για να βγει κάποιο τρομερό κέρδος, αν υπήρχαν διαφημίσεις.
17 με 21 θα μπορούσες να βγάλεις 30 ευρώ ή και κάτι παραπάνω από adsense σε καλό placement.

από incoming traffic σε keywords είχες σχετικά με αυτά που έγραψε παραπάνω ο φίλος μας;
- follow me @twitter

giannoug
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannoug » 21 Νοέμ 2010 21:07

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε ακόμη. Εγώ είμαι ο τυπάς πίσω απ' τα .info, ποιος με πιστεύει; Κανείς. Ξένο είναι το "meme" και η απόδειξη στο post παρακάτω.

http://www.allfacebook.com/cartoon-char ... ok-2010-11

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 21 Νοέμ 2010 22:24

Εντάξει τώρα δεν ξέρω αν θα με πιστέψετε.. αλλά το 2009 ήμουν εγώ αυτός που είπε σε όλους να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ. Και μετά είχα πολλές ενοχές και τελικά στις τελευταίες εκλογές ΕΓΩ ήμουν αυτός που είπε σε όλους να μην πάνε καθόλου. Ζητώ συγνώμη από το κράτος.. αλλά κι εσείς ρε τι πρόβατα είστε; Ό,τι σας λέω κάνετε;

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Νοέμ 2010 22:38

Geobak έγραψε:
Spyrostagas έγραψε:.
(Ασχετο)Btw ο τυπάκος με τα .info είναι μέλος του fs. Τον βρήκα σε 3 λεπτά τότε γιατί το έκανε ερασιτεχνικα :P

Ξέρει αυτός... :)
αα δεν το ήξερα, παντώς το παλικάρι πρέπει να έβγαλε τρελό χρήμα, γιατί είχα δει πάνω από 5 .info με χιλιάδες likes ( άρα και επισκέψεις ) :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2010 23:43

το θέμα είναι πληρώθηκε; ή πήγε στο "Μου ακύρωσαν τον λογ/σμό adsense";
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες