Απορια σε ερωτημα Sql

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
billcs

Απορια σε ερωτημα Sql

Δημοσίευση από billcs » 21 Νοέμ 2010 19:59

Εχω σε μια βαση για ταινιες τους εξης πινακες: -εναν με τις χωρες προελευσης της ταινιας κ τν κωδικο των ταινιων -εναν με τις βαθμολογιες των χρηστων για την καθε ταινια,τον κωδικο ταινιας κ τν κωδικο χρηστη(π βαθμολογει) .. (υπαρχουν κ αλλοι πινακες αλλα αυτοι χρειαζονται για τ συγκεκριμενο ερωτημα.. Το ερωτημα λεει: να βρουμε τους χρήστες που έχουν βαθμολογήσει ταινίες όλων των χωρών. δλδ ενας χρηστης να εχει βαθμολογησει ολες τις ταινιες που προερχονται απο διαφορετικη χωρα. Εχετε καποια ιδεα?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Απορια σε ερωτημα Sql

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Νοέμ 2010 21:11

Χρζτ ν μς νφρς ν χς κ τν πνκ π κρτ τς κδκς λν τν χρν χ.

billcs

Απορια σε ερωτημα Sql

Δημοσίευση από billcs » 21 Νοέμ 2010 21:32

η χωρα ανηκει σε καποιον κωδικο..π.χ 14-ελλαδα 15-αγγλια. αλλα μπορει να υπαρχει κωδικος ταινιας για περισσοτερες απο μια χωρες.. ο πινακας εχει μονο αυτα τα δυο(χωρες κ κωδικους ταινιας)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Απορια σε ερωτημα Sql

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Νοέμ 2010 23:10

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι ακριβώς ζητάς, αλλά,
μάλλον θα έψαχνα για κάθε χρήστη να βρώ το πλήθος των (μοναδικών) χωρών για τις οποίες υπάρχει βαθμολογία του, και θα σύγκρινα αυτό το πλήθος με το πλήθος των χωρών που υπάρχουν στον πίνακα των χωρών, ώστε να φέρω μόνο τους χρήστες που δεν υπάρχει διαφορά.

Δες και το http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=43405 που μου φαίνεται πως είναι κάτι αντίστοιχο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης