Format και αρχεία των windows

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 23 Νοέμ 2010 07:34

Γεια σας,
Αποφάσισα να κάνω format για να βάλω windows 7 από vista που είχα.

Έχω 2 εσωτερικούς σκληρούς 500 γίγα ο καθένας, και έναν εξωτερικό 200 γίγα.
Τα windows είναι στον πρώτο δίσκο.
Θα μεταφέρω ότι χρειάζομαι από τον πρώτο στον εξωτερικό και όσα δεν χωράνε στον δεύτερο σκληρό.

Έτσι θα κάνω format τον πρώτο και θα του περάσω windows.
Υπάρχουν όμως στον δεύτερο σκληρό 7 φάκελοι που δεν ξέρω τι κάνουν... Ορίστε ένα print screen.
Νομίζω πως δεν υπάρχουν άλλα σκουπίδια στον δεύτερο, οπότε μόνο αυτοί θα είναι.
Εικόνα

Τι πλεονεκτήματα έχω να κάνω και τον δεύτερο δίσκο format? (Δεν πρόκειται να κάνω καθώς δεν έχω μεγαλύτερο εξωτερικό χώρο)
Τι μειονεκτήματα έχω κρατώντας αυτούς τους φακέλους?
Μπορώ απλά να κάνω delete αυτούς τους φακέλους και να κάνω install τα windows?
Αν δεν μπορώ να κάνω delete λόγου ασφάλειας, τότε τι κάνω?

Ευχαριστώ πολύ.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 23 Νοέμ 2010 12:50

Είναι φάκελοι συστήματος προερχόμενοι από εγκατάσταση των Windows. Πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι κρυφοί και μή ορατοί. Αφού θα κάνεις format και νέα εγκατάσταση, μπορείς άφοβα να τους διαγράψεις.
Μόνο στον φάκελο 'documents' να προσέξεις μήπως υπάρχουν αρχεία χρήσιμα για αντιγραφή.
Καλύτερα θα ήταν να κάνεις format και όλους τους δίσκους σου ( -στον νέο C: , οπωσδήποτε να γίνει), ώστε να έχεις τελείως 'καθαρούς' δίσκους από κρυφά αρχεία και φακέλους. Προσοχή μόνο στις χωρητικότητες και τα αρχεία σου.

-- Εάν δεν μπορείς να κάνεις delete, η λύση είναι format ---

Εναλλακτικά, με το πρόγμαμμα CCleaner μπορείς (εκ των υστέρων, μετά την εγκατάσταση λειτουργικού) να κάνεις και wipe (ριζική ή ανεπανόρθωτη διαγραφή) είτε τα μόνο αρχεία είτε μόνο τον ελεύθερο χώρος του στον εφεδρικό 2ο δίσκο. Απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στην χρήση του ώστε να είσαι σίγουρος τι διαγράφεις.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 23 Νοέμ 2010 18:18

Thanks hitca,
Στον D: ο φάκελος Documents είναι καθαρά φτιαγμένος απτα χέρια μου, γιαυτό λέω ότι δεν μπορεί να έχει κάτι άλλο των windows.

Είναι ότι έβαλε τα windows + τον έναν δικό μου που τον ονόμασα Documents.

Το πολύ κάνα thumbnail αν και τα διαγράφω αυτά...
Οπότε αν προσπαθήσω να διαγράψω αυτά τα system πριν κάνω format δεν θα έχω κάνα πρόβλημα?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 23 Νοέμ 2010 23:41

Εάν δέν μπορείς να διαγράψεις μερικούς κρυφούς φακέλουν μην ανησυχείς.

πχ ο φάκελλος $RECYCLE.BIN είναι το αρχείο που φτιάχνουν τα windows ώστε να έχεις "κάδο ανακύκλωσης" στον δεύτερο δίσκο και είναι "κρυφός" ώστε να μην διαγράφεται. Εάν πάς να κάνεις διαγραφή, δέν θα μπορέσεις γιατί είναι δεσμευμένος από το λειτουργικό σύστημα. Το μέγεθος και οι ιδιότητές του ορίζονται από την επιφάνεια εργασίας σου (κάδος ανακύκλωσης/δεξί κλίκ/ιδιότητες/προσαρμογή μεγέθους κλπ.)

Οι άλλοι είναι από ενημερώσεις -d8a2fd*****-, εγκαταστάσεις drivers -IDE***-, προσωρινά αρχεία -System Temp****,

Δεν έχει καμμία σημασία εάν τα διαγραψεις ή όχι πρίν ή μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού. Μόνο ο φάκελλος "documents" σε ενδιαφέρει που έχεις εσύ δημιουργήσει.

Μπορείς αφού κάνεις εγκατάσταση λειτουργικού και πλήρες backup, να κάνεις επίσης format τον δεύτερο δίσκο σου, ώστε να είσαι τελείως σίγουρος ότι δεν έχει αρχεία από παλαιότερες εγκαταστάσεις.-

--- και γενικά μήν επεμβαίνεις σε "κρυφά" ή "προστατευμένα" αρχεία, εάν δεν γνωρίζεις ακριβώς τι κάνεις και τις τυχόν επιπτώσεις ---

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 25 Νοέμ 2010 03:06

Σευχαριστώ hitca.
Αυτή τη βδομάδα θα κάνω format και install.
Ξέρεις μήπως πόση ώρα μπορεί να πάρει το install ή και μαζί με το format?
Να ξέρω πχ μην το ξεκινήσω 12 το βράδυ και κάθομαι 3 ώρες...

(Αν βοηθάει έχω core 2 quad στα 2.4 με 3 γίγα ram και τον 1 500άρη gb σκληρό δίσκο)
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Νοέμ 2010 11:50

Θίγεις ένα αρκετά "καυτό" και παρεξηγημένο θέμα, θα σου πώ την προσωπική άποψή μου.

-Η διαδικασία format και εγκατάσταση είναι σχετικά γρήγορη, μισή με μία ώρα.
-Αμέσως μετά πρέπει να εγκαταστήσεις όλους τους απαραίτητους drivers για τις συσκευές του υ/η και τυχόν εκτυπωτές.
-Είναι τελείως απαραίτητο να εγκαταστήσεις όλες τις ενημερώσεις ασφαλείας (τα γνωστά updates) των windows.
-Μετά θα πρέπει να ασχοληθείς με επί μέρους ρυθμίσεις λειτουργίας και τυχόν προβλήματα καθώς και όλες τις ρυθμίσεις δικτύου ή συνδεσιμότητας με Internet.
-Θα πρέπει να εγκαταστήσεις όλα τα απαραίτητα ή μη προγράμματα που χρησιμοποιείς για τις καθημερινές σου εργασίες και των απαραίτητων plugin στους browsers πχ antivirus, firewall, 7zip, winrar, adobe reader, adobe flash, email client, messenger κλπ
-Επιπλέον ίσως χρειαστείς εγκατάσταση επαγγελματικών προγραμμάτων με μεγάλη προσοχή στις ρυθμίσεις που απαιτούνται, πχ MS Office, MS SQL, xampp, Vmware, Adobe Suite, Cad programs κλπ.
-Αφού γίνουν αυτά θα πρέπει και να επαναφέρεις τα αντίγραφα ασφαλείας που έχεις ήδη σε συγκεκριμένες θέσεις, ώστε να είναι δυνατή η χρήση τους.

Σε όλες τις ανωτέρω διαδικασίες απαιτείται και προσεκτική ρύθμιση και δοκιμή του κάθε προγράμματος ώστε να λειτουργεί άψογα.

Ο χρόνος υλοποίησης για όλα αυτά ποικίλει αρκετά, εγώ πχ θα χρειαστώ τουλάχιστον 2 ημέρες σε βασική εγκατάσταση.
Σε δικό μου υ/η με πολλές εγκαταστάσεις και προγράμματα (πάνω από 500) χρειάζομαι ένα μήνα για σταδιακή πλήρη αποκατάσταση

Καλή επιτυχία..!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 26 Νοέμ 2010 00:37

Σωστά, είναι πολλά που πρέπει να μπουν μετά τα windows.
Αλλά εγώ ήθελα να ξέρω μέχρι τα windows. οπότε και σε 2 ώρες καλά θα είναι. Τα προγράμματα σιγά σιγά...

Thanks hitca.
Καλό μου format λοιπόν.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης