Προβλημα με το internet

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
emipap

Προβλημα με το internet

Δημοσίευση από emipap » 28 Νοέμ 2010 18:40

Προχθες εβαλα ιντερνετ με τον διπλανο μου και αυτος συνδεεται ενσυρματα ενω εγω ασυρματα αλλα ουσιαστικα δεν συδεομαι. Υπαρχει και μια παραξενια. Εαν συνδεθω σε ενα αλλο δικτυο πρωτα και μετα παω να συνδεθω στο δικο μου τοτε μπορω και συνδεομαι κανονικα χωρις προβλημα. Πως μπορω να το αντιμετοπισω ? Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με το internet

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Δεκ 2010 15:21

Πολύ Καλησπέρα σου :D
Συγγνώμη για την πολύ καθυστερημένη ανταπόκριση :oops:
Η ασύρματη σύνδεση με Internet προβλέπει πρώτα απ'όλα ασύρματη σύνδεση δικτύου... Ακόμα κι αν αυτή είναι απλώς με τον ασύσρματο DSL ROUTER. Αν χρησιμοποιείτε ίδιο ROUTER με τον γείτονα, χρειαζόμαστε πληροφορίες σχετικά με την ασύρματη σύνδεσή σου... Πώς έχει γίνει αυτή δηλαδή; Συνδέσατε κάποια ασύρματη κάρτα δικτύου στον Router και στο PC σου; Τι κάνατε;
Αν βάλατε κάποιο υλικό (ασύρματες κάρτες δικτύου, κλπ), θα χρειαζόταν να γνωρίζουμε τα στοιχεία του υλικού (με όσο γίνεται περισσότερες λεπτομέρειες). ...Όπως επίσης χρειάζεται να μας 'συστήσεις :D ' (επίσης με όσο γίνεται περισσότερες λεπτομέρειες) τον Router σου.
Αυτά για την ώρα, και περιμένουμε νέα σου :pint:

emipap

Προβλημα με το internet

Δημοσίευση από emipap » 03 Δεκ 2010 16:27

Ευχαριστω για την ανταποκριση :D . Δυστηχως αυτη την στιγμη δεν ειμαι σπιτι και δεν μπορω να σου δωσω αυτες τις πληροφοριες αμεσα μαλλον την κυριακη θα γυρισω σπιτι :oops: . Δεν εχουμε χρησιμοποιησει καποια καρτα δυκτιου ή κατι αναλογο. Ο διπλανος μου που εχει το router εχει σταθερο υπολογιστη ενω εγω εχω laptop το οποιο προφανως εχει δικη του καρτα δικτυου. Να ψαξω να μαθω για την καρτα δικτυου του laptop μου ?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με το internet

Δημοσίευση από hitca » 03 Δεκ 2010 21:23

Στην διαχείριση των windows (Πίνακας Ελέγχου\Σύστημα και Ασφάλεια\Εργαλεία διαχείρισης) στο μενού "υπηρεσίες" να σιγουρευτείς ότι οι υπηρεσίες
-- Πρόγραμμα-πελάτης DHCP
-- Πρόγραμμα-πελάτης DNS
είναι σε τύπο εκκίνησης "Αυτόματα"

Εικόνα

επιπλέον να αδειάσεις την προσωρινή μνήμη DNS
ανοίγεις την γραμμή εντολών (start/run/cmd ή προγράμματα/βοηθήματα/γραμμή εντολών)
και γράφεις (χωρίς τα εισαγωγικά)

"ipconfig /flushdns"

Θα σου δείξει μήνυμα ότι "Successfully flushed the DNS Resolver Cache"
Δοκίμασε μετά να συνδεθείς πάλι

Εάν ο υ/η σου έχει/διαθέτει ξεχωριστό πρόγραμμα διαχείρισης ασύρματου δικτύου πχ. Intel, Acer, Hp κλπ δηλαδή παρακάμπτεται η ενσωματωμένη λειτουργία των win, τρέξε το πρόγραμμα και προσπάθησε να βρείς τυχόν ρυθμίσεις που εμποδίζουν την αυτόματη σύνδεση. Εν' ανάγκη να διαγράψεις ή να δημιουργήσεις νέο προφίλ εκεί με όλες τις σωστές ρυθμίσεις που απαιτούνται γι' αυτό.

emipap

Προβλημα με το internet

Δημοσίευση από emipap » 04 Δεκ 2010 13:21

Eνταξει αυτα ειναι στο αυτοματο. Αλλα δεν μπορω να αδειασω την dns . Ξερετε ομως το θεμα ειναι οτι με το ιδιο laptop χρονια τωρα πηγαινω σε φιλους μου που εχουν internet και συνδεομαι κανονικα οποτε δεν ξερω αν φταινε καποιες ρυθμισεις .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης