DSLR σε χαμηλες θερμοκρασιες

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 30 Νοέμ 2010 12:48

Ρε παιδια εχω μια απλη Nikon DSLR και εδω που ειμαι θα παει -20 αυριο και αργοτερα ακομα πιο κατω, εχουν προβλημα οι φωτογραφικες μηχανες στις χαμηλες θερμοκρασιες? η αποτομη συστολη/διαστολη μηπως τις επηρεαζει? (δεν εχω θηκη)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 30 Νοέμ 2010 13:17

free3yourmind έγραψε:Ρε παιδια εχω μια απλη Nikon DSLR και εδω που ειμαι θα παει -20 αυριο και αργοτερα ακομα πιο κατω, εχουν προβλημα οι φωτογραφικες μηχανες στις χαμηλες θερμοκρασιες? η αποτομη συστολη/διαστολη μηπως τις επηρεαζει? (δεν εχω θηκη)
Εγώ δεν έχω DSLR οπότε δεν γνωρίζω αλλά στο ίντερνετ βρήκα ένα άρθρο και σου παραθέτω κάποια κομμάτια :

Εξοπλισμός
Πώς πρέπει να φροντίσουμε τον εξοπλισμό όταν προβλέπονται θερμοκρασίες κάτω του μηδενός; Στις οριακές αυτές συνθήκες ο εξοπλισμός δοκιμάζεται σκληρά. Σε παρατεταμένη χρήση της μηχανής μπορεί να αντιμετωπίσει κανείς προβλήματα με τις μπαταρίες, στις οποίες παρατηρείται σοβαρή πτώση τάσης. Ακόμη, οι μηχανές με μεταλλικό σασί διαμορφώνουν ακόμη πιο χαμηλές θερμοκρασίες στο εσωτερικό ως καλοί αγωγοί της θερμότητας (και του ψύχους). Μια καλή επιλογή για το χιόνι, αποτελούν οι απλές χειροκίνητες
μηχανές με μηχανικά ελεγχόμενο φωτοφράκτη δεδομένου ότι η λειτουργία τους δεν εξαρτάται από ηλεκτρική ενέργεια (η μπαταρία τους τροφοδοτεί μόνον το φωτόμετρο). Προσοχή επίσης στους φτηνούς zoom φακούς οι οποίοι λόγω της μειωμένης μηχανικής τους αντοχής δεν υπόσχονται ασφαλή και απροβλημάτιστη φωτογράφηση.

Μπαταρίες
Ανάμεσα σε όλα τα είδη μπαταριών, οι μπαταρίες λιθίου παρουσιάζουν την καλύτερη συμπεριφορά στο κρύο με ανοχή μέχρι και τους -20°C. Τέτοιες μπαταρίες συναντάμε σε πολλές συμβατικές και ψηφιακές κόμπακτ μηχανές, καθώς και σε αρκετές ρεφλέξ. Οι αλκαλικές μπαταρίες εμφανίζουν καλά χαρακτηριστικά αποφόρτισης σε θερμοκρασίες ως -5°C. Τελευταίες κατατάσσονται οι μπαταρίες οξειδίου του αργύρου που δεν συνιστώνται για παρόμοια χρήση.
Η απότομη συχνά πτώση της τάσης των μπαταριών δεν οφείλεται στην εξάντλησή τους, αλλά στο πάγωμα. Αν τις ζορίσετε στο κρύο είναι πιθανόν να αποφορτιστούν εντελώς. Συχνά, αρκεί η αφαίρεσή τους από τη μηχανή και η τοποθέτηση σε πιο ζεστό περιβάλλον όπως είναι το εσωτερικό του μπουφάν για να επανακτήσουν την φόρτιση. Εναλλακτικά, το διάστημα αυτό μπορούμε να αντικαταστήσουμε τις μπαταρίες αυτές με φρέσκιες μέχρι να παγώσουν και αυτές με τη σειρά τους, οπότε θα αντικατασταθούν από τις πρώτες και τανάπαλιν.

Η πηγή και όλο το άρθρο το βρήκα στο
http://www.photo.gr/v2/index.php?option ... =10&id=113
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Νοέμ 2010 13:54

γενικά:

α. Η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα.

β. Προσοχή όταν πας από τα κρύα [έξω] στα ζεστά [μέσα]. Θα Αφήνεις τη μηχανή για πολλή ώρα μέσα στην τσάντα σου πριν τη βγάλεις. Επίσης, καλό είναι να έχεις 1-2 σακουλάκια silica-gel για να μαζεύουν την υγρασία

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 30 Νοέμ 2010 14:11

thanks, η μπαταρια δεν με απασχολει τοσο, οσο μηχανικα για το σωμα και τον φακο και κυριως λογω του οτι δεν εχω θηκη. Παντως σημερα που εβγαλα μερικες φωτο εχω την εντυπωση οτι ειχε πιο αργη ανταποκριση απο οτι συνηθως
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Δεκ 2010 01:16

αυτό ίσως να έχει να κάνει με την επιρροή της θερμοκρασίας στην κάρτα μνήμης και όχι στην μηχανή.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 13 Δεκ 2010 11:59

ναι αυτο πρεπει να ισχυει και επισης διαβασα στο πολυ κρυο καλο ειναι να μην εχεις μεγαλες καρτες ανω των 4GB.

Επισης βρηκα το manual online και αυτα που λεει γενικα ειναι:

- Operational Temerature: 0(C) - 40(C)
- ViewFinder display: The response times and brightness vary with temperature
- Sudden changes in temerature can cause condensation inside the device. To prevent condensation place the device in a carrying case or plastic bag before exposing it to sudden changes in temerature
- Do not use the battery at ambient temeratures below 0(C) or above 40(C). Batterry may temporarily drop at low temeratures.

Φυσικα δεν ισχυουν ολα αυτα κατα γραμμα, εγω που την δοκιμασα στους -20 δεν αντιμετωπισα κατι ιδιαιτερο και επισης απο οτι διαβαζα πολλοι ειναι αυτοι που εχουν παει στην αρκτικη και στην σιβηρια με κατω -40(C) με απλες καμερες και δεν εχουν παθει τιποτα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες