Δημιουργία xxx-blog , ερωτήσεις

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 30 Νοέμ 2010 13:00

(όπου χχχ εννοώ το σεξυ κτλ)

Μιας και έκανα την αρχή και ξεκίνησα να φτιάχνω blog, έχω διάφορους φίλους που ψάχνονται να φτιάξουν.

Το θέμα όμως που προέκυψε είναι εαν μπορούνε να φτιάξουνε ένα xxx-blog.

Επειδή ως γνωστόν κάποτε όταν είμασταν μικροί κάναμε συλλογή απο φωτογραφίες, θέλουν να φτιάξουν ενα φωτογραφικό κυρίως αλμπουμ με αισθησιακές φωτογραφήσεις . Όχι βιντεο με πορνο.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1) Το χχχ υπόκεινται σε κάποιο νόμο και θέλει συγκεκριμένες ενέργειες, ή απλά είναι ενα blog σαν όλα τα άλλα ;

2) Πρέπει να είναι επώνυμο αν και Blog ;

3) Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει adsense, affiliate κτλ ;

4) Εκτός απο παιδοφιλικό υλικό, υπάρχει κάποια άλλη απαγόρευση ; Ή θα τρέχουν στις φυλακές και στα δικαστήρια ;

Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα, μιας και δεν θέλω να τους πάρω στο λαιμό μου.

Ευχαριστώ

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 30 Νοέμ 2010 13:23

Nik0s21 έγραψε:(όπου χχχ εννοώ το σεξυ κτλ)

Μιας και έκανα την αρχή και ξεκίνησα να φτιάχνω blog, έχω διάφορους φίλους που ψάχνονται να φτιάξουν.

Το θέμα όμως που προέκυψε είναι εαν μπορούνε να φτιάξουνε ένα xxx-blog.

Επειδή ως γνωστόν κάποτε όταν είμασταν μικροί κάναμε συλλογή απο φωτογραφίες, θέλουν να φτιάξουν ενα φωτογραφικό κυρίως αλμπουμ με αισθησιακές φωτογραφήσεις . Όχι βιντεο με πορνο.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1) Το χχχ υπόκεινται σε κάποιο νόμο και θέλει συγκεκριμένες ενέργειες, ή απλά είναι ενα blog σαν όλα τα άλλα ;

2) Πρέπει να είναι επώνυμο αν και Blog ;

3) Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει adsense, affiliate κτλ ;

4) Εκτός απο παιδοφιλικό υλικό, υπάρχει κάποια άλλη απαγόρευση ; Ή θα τρέχουν στις φυλακές και στα δικαστήρια ;

Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα, μιας και δεν θέλω να τους πάρω στο λαιμό μου.

Ευχαριστώ
1 ) Δεν είναι ένα μπλογκ σαν όλα τα άλλα γιατί αντιμετωπίζεται διαφορετικά στην Ελλάδα αλλά και γενικά. Υπόκεται όπως πολλά sites σε σχετικούς νόμους με πορνογραφία που δεν πρέπει κανείς να τους αγνοήσει.
2 ) Όταν λες μπλογκ, εννοείς blogspot.com ; Άκου στα περισσότερα παρόμοια μπλογκ είναι ανώνυμα αλλά υπάρχουν και επώνυμα.
3 ) Adsense δεν μπορείς γιατί το απαγορευούν ( βλ. όρους χρήσης ). Affiliate υπάρχουν μόνο ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις, αν βάλεις από τα άλλα affiliate τρως αποκλεισμό σαν εκδότης.
4 ) Υπάρχουν δεκάδες απαγορεύσεις. Προσωπική μου γνώμη αν μένεις Ελλάδα και ανοίξεις ένα αισθησιακό μπλογκ ή ένα με πορνογραφικό περιεχόμενο, μπορείς να βρέχεις μπλεγμένος και να σε κατηγορούν για ότι δεν μπορείς να φανταστείς. Αλλά και εκτός από παιδική πορνογραφία, μπορεί κάποιες φωτογραφίες να είναι προσωπικές, κλεμμένες ή να έχουν άλλοι τα πνευματικά δικαιώματα. Είναι πάρα πολλά....

Η προσωπική μου γνώμη, όταν θες να ανοίξεις ένα τέτοιο μπλογκ ή site και μένεις στην ΕΛΛΑΔΑ τότε μακριααααααααα, αν δεν θες να έχεις δυσάρεστες συνέπειες. :P :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 30 Νοέμ 2010 13:31

E αυτα ειχα κ εγω στο μυαλο μου ομως δες τα παρακατω

Ενημερωτικο blog , με χιλιαδες επισκέπτες , πετάει κ μια γυμνη -> 24wro.blogspot.com

Τα παρακατω ειναι εφολης της υλης.

www.blogotsarka.gr
exypno.blogspot.com

Υπαρχουν και αλλα πολλα.
Μεχρι και το τρομακτικο πεταει γυμνες το βραδυ

Αυτα δλδ δεν διαφημιζουν πορνογραφικο υλικο ;

Και εγω για φωτογραφιες μιλησα. Οχι πορνοβιντεο κτλ.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 30 Νοέμ 2010 21:09

Nik0s21 έγραψε:E αυτα ειχα κ εγω στο μυαλο μου ομως δες τα παρακατω

Ενημερωτικο blog , με χιλιαδες επισκέπτες , πετάει κ μια γυμνη -> 24wro.blogspot.com

Τα παρακατω ειναι εφολης της υλης.

www.blogotsarka.gr
exypno.blogspot.com

Υπαρχουν και αλλα πολλα.
Μεχρι και το τρομακτικο πεταει γυμνες το βραδυ

Αυτα δλδ δεν διαφημιζουν πορνογραφικο υλικο ;

Και εγω για φωτογραφιες μιλησα. Οχι πορνοβιντεο κτλ.
Για κάτι τέτοιο εντάξει δεν σου κάνουν τίποτα.
Εικόνα

nikolakis777
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolakis777 » 24 Ιαν 2011 03:34

efxaristo re pedia gia tis plirofories,naste kala!! fantastiko forum!!

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 24 Ιαν 2011 14:48

που κολλάει το μήνυμα σου;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 27 Ιαν 2011 11:43

Ουδεμια σχέση έχω με το Nikolakis777 :P

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 05 Οκτ 2011 01:42

Είχα μια συζήτηση με ένα φίλο μου για όλα αυτά τα ελληνικά sites/blogs που έχουν γυμνό φωτογραφικό/video, τι είναι τελικά παράνομο?! μπορώ να φανταστώ ότι το να έχεις πόρνο πρέπει να έχεις κάποια ανάλογη άδεια όπως έχει η εταιρία sirina (?!?!) και βγάζει πόρνο, αλλά για τα sites που έχουν ημίγυμνες/ολόγυμνες φωτογραφίες από διασημότητες ή μοντέλα από φωτογραφήσεις η σκάνδαλα (που μερικές φορές είναι κανονικό πορνό από μια απλή γυμνή φωτογραφία) έχουν κάποια άδεια για να τα δείχνουν όλα αυτά τα sites?!
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Οκτ 2011 01:12

ας τα πάρουμε από την αρχή... καταρχήν έχουν άδεια από τον φωτογράφο/πρακτορείο;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 06 Οκτ 2011 01:14

cordis έγραψε:ας τα πάρουμε από την αρχή... καταρχήν έχουν άδεια από τον φωτογράφο/πρακτορείο;
Δεν τα ρωτάμε αυτά! :hammer: :P Εννοείται..όχι.. 8) Πολύ λίγα(τύπου men24, menshealth) έχουν άδειες απο πρακτορεία/γραφεία μοντέλων κτλ για αναδημοσιεύσεις
Οι άλλοι απλά κυνηγάν κανα κλικ στο αντσενς(γιατί έχουν adsense στις σελίδες) να κάνουν καμια αρπαχτή..
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Οκτ 2011 01:19

το adsense, όμως, αν δει βυζάκι θα σου δώσει ban...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 06 Οκτ 2011 02:26

εννοειται πως αντσενς = μπαν σε αυτες τις περιπτωσεις σαιτ,αλλα ξεχνατε κατι βασικο,η αναδημοσιευση βιντεο η φωτογραφιων δεν ειναι παρανομη,ειδικα εαν εχει προτροπη για αναδημοσιευση το εκαστοτε σαιτ ;)

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 06 Οκτ 2011 08:51

inBlogger έγραψε:
cordis έγραψε:ας τα πάρουμε από την αρχή... καταρχήν έχουν άδεια από τον φωτογράφο/πρακτορείο;
Δεν τα ρωτάμε αυτά! :hammer: :P Εννοείται..όχι.. 8) Πολύ λίγα(τύπου men24, menshealth) έχουν άδειες απο πρακτορεία/γραφεία μοντέλων κτλ για αναδημοσιεύσεις
Οι άλλοι απλά κυνηγάν κανα κλικ στο αντσενς(γιατί έχουν adsense στις σελίδες) να κάνουν καμια αρπαχτή..
για να βγάλουν ψίχουλα το κάνουν?! εγώ νόμιζα απλός για να έχουν τους ματάκηδες μέσα στο site τους έχουν αρκετό κόσμο για πιο σοβαρές διαφημίσεις από τα cents της google...

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 06 Οκτ 2011 08:52

cordis έγραψε:το adsense, όμως, αν δει βυζάκι θα σου δώσει ban...
και πως το βλέπει?!

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 06 Οκτ 2011 09:02

scoobby έγραψε:εννοειται πως αντσενς = μπαν σε αυτες τις περιπτωσεις σαιτ,αλλα ξεχνατε κατι βασικο,η αναδημοσιευση βιντεο η φωτογραφιων δεν ειναι παρανομη,ειδικα εαν εχει προτροπη για αναδημοσιευση το εκαστοτε σαιτ ;)
εγώ δεν έχω δει να δείχνουν τις πηγές που έχουν πάρει το υλικό, όλοι αναμασούν πάνω, κάτω το ίδιο υλικό χωρίς να λένε τις πηγές τους.
Νομίζω κάνεις δεν θα το έκανε έστω και για "κουτοπονηριά" ώστε να μην ξέρει κάποιος που θέλει και αυτός να βάζει το υλικό στο site του να μην ξέρει την κύρια πηγή και όλοι οι υπόλοιποι να "τραβούν" υλικό από αυτούς ώστε προφανώς να υπάρχει καθυστέρηση indexing rang στις αναζητήσεις του google εάν δεν κάνω λάθος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες