[Solved] Win2000-Server, Windows Explorer

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Νοέμ 2010 18:51

Καλησπέρα στην καλή παρέα,
Παιδιά πήγα σε μάγισσες, σε χαρτορίχτρες, έκανα 'κορμάρα' σερφάροντας (στο Internet)... Τίποτα :cry:
Από αντι-ιικό το πέρασα, από αντι-bot το πέρασα, για Win32 Worm το έψαξα, από SystemFileChecker για Windows2000 το πέρασα, το ξεμάτιασα, το 'διάβασα'... Μάταια :cry: :cry:
Μήνυμα σφάλματος δεν βγάζει! Το Clipboard λειτουργεί (π.χ σε Word, ή άλλη εφαρμογή).
Σε Dos-Prompt το κάνει σωστά (π,χ, copy a.txt ab.txt). Θα εμφανίσει το αρχείο ab.txt, κόπια του a.txt.
Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες πήτε μου.
Για υλικό δεν έγραψα, γιατί -υποθέτω- ότι δεν εμπλέκεται στο πρόβλημα.
Αυτά.
Ευχαριστώ πρώτα για το ενδιαφέρον σας και μετά για οποιαδήποτε ιδεούλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 02 Δεκ 2010 10:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Νοέμ 2010 22:34

Εάν καταλαβαίνω σωστά, δεν μπορείς να κάνεις copy-paste μεταξύ πχ. φακέλων, αλλά σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή λειτουργεί κανονικά

Νομίζω ότι πέρα από την αναζήτηση σε φόρουμ γενικώς στο Internet, στα site της MS (μάλλον) θα βρείς λύση...

http://support.microsoft.com/?ln=el

http://support.microsoft.com/fixit/el

και εδώ ίσως είναι η (αυτόματη) λύση >>> http://support.microsoft.com/mats/windo ... er_diag/el

και εδώ >>> http://support.microsoft.com/search/def ... =28&res=10

Θα κοιτάξω και εγώ για πιθανές λύσεις.

Μια παρατήρηση μόνο, σίγουρα ΔΕΝ εμπλέκεται κάποιο πρόγραμμα;
Δηλαδή μήπως χρησιμοποιείται κάποιο πρόγραμμα που (πιθανώς) εμποδίζει αυτή την λειτουργία;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Δεκ 2010 11:18

Πολύ καλή σου μέρα και Καλό Μήνα :D
1)
hitca έγραψε:Εάν καταλαβαίνω σωστά, δεν μπορείς να κάνεις copy-paste μεταξύ πχ. φακέλων, αλλά σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή λειτουργεί κανονικά
Κατάλαβες απολύτως σωστά τι εννοώ! :D
Δυστυχώς για μένα, κάνοντας 'κορμάρα' σερφάροντας στο Internet, εννοείται ότι πρώτα πέρασα από τον "ειδικό"...Μη χε... Τη μαμά Microsoft :evil:
Έτσι βρήκα όλα αυτά τα linkάκια που μου έστειλες. Το Fix-it λειτουργεί/υποστηρίζει OS από XP32b και πάνω, και με ξαποστέλνει με το που αναγνωρίζει το 2000-SERVER μου. Τα δε άλλα είναι -μετά από αρκετό ψάξιμο- και λίαν επιεικώς ΓΤΠΚ. :evil:
"Υπ'όψιν: Σύμφωνα με τελευταίες δηλώσεις της μαμάς Microsoft, η υποστήριξη των Windows2000 τελειώνει τον Ιούλιο 2010!!!"
Επίσης: Κάπου στο τρελλό ψάξιμο το Site της μαμάς Microsoft, βρήκα ακόμα και ένα εργαλείο επιδιόρθωσης της Registry.
Αν μπορείς να με πιστέψεις, πίστεψέ με: Ζητούσε το πρωτότυπο OS (πώς λέμε το CD του) σε δισκέττες.
Άντε και σύνδεσα drive για δισκέττες. Πού θα βρω το γ@@@νο το 2000-Server σε δισκέττες; Έλα μου ντε; Έχω τις άδειές του. Έχω τα πάντα -και τα κοάλα- του. Δεν έχω/είχα δισκέττες του. Έτσι αναγκάστηκα και το 'κατέβασα' από το Site της Microsoft.
Εκεί -φυσικά- δεν υπάρχει σε version για δισκέττες :evil: :hammer: :evil:
Ένας γνωστός μου γιατρός στο Δαφνί, μου είπε ότι έχουν αρκετά μανιοκαταθλιπτηκά, ή/και διπολικά (=επικίνδυνα σχιζοφρενικά) περιστατικά από Windows :o :D .........Τυχαίο;..... Δεν νομίζω :D :D
Επίσης για πληροφόρησή σου:
2)
hitca έγραψε:Μια παρατήρηση μόνο, σίγουρα ΔΕΝ εμπλέκεται κάποιο πρόγραμμα;
Δηλαδή μήπως χρησιμοποιείται κάποιο πρόγραμμα που (πιθανώς) εμποδίζει αυτή την λειτουργία;
Κανένα! Στον task manager δεν 'τρέχει' τίποτα, αλλά ούτε και στα Services φαίνεται να 'τρέχει' κάτι 'περίεργο' -τουλάχιστον-.
Ελπίζω να αποσαφήνισα οποιοδήποτε κενό/ασάφεια
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και -εννοείται- για το ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Δεκ 2010 10:10

Ώρα για αναβάθμιση σε 2003 server μυρίζομαι...

Πέρα από την πλάκα, μήπως έχεις κλείσει κάποια υπηρεσία που δεν θα έπρεπε;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Δεκ 2010 10:31

Νεώτερα από το μέτωπο:
Επειδή με 'έτρωγε' το ενδεχόμενο, το anti-w32 worm scannάρισμα να μην είχε γίνει σωστά, το έψαξα λίγο παραπάνω. Ευτυχώς ένας γνωστός Τεχνικός μου σύστησε το MBAM (Malwarebytes anti-malware) το οποίο -ως trial- το 'κατέβασα' από το CNET.com.
Στο 'quick scan' σήκωσε 15 trojans (ούτε έναν, ούτε δύο) τους οποίους και ξέκανε.
Υπ'όψιν: Τέτοιο σκορ (και τέτοιου είδους) ούτε το SPYBOT, ούτε το AVAST, ούτε κανένα άλλο σχετικό software δεν έπιασε.
Μετά από το Restart που ζητήθηκε.... Ιδού το θαύμα!! ο Windows Explorer ξαναμπόρεσε να κάνει Copy-Paste τα αρχεία.
Συνεπώς το πρόβλημα βρέθηκε και λύθηκε. .....Και Solved
Φίλε μου hitca σ'ευχαριστώ ξανά για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις. Δεν χρειάζεται -απ' ό,τι βλέπεις- να το ψάξεις άλλο :P Νά'σαι καλά :pint:
Απ' ό,τι θα δεις φίλε mechpanos τα πράγματα λύθηκαν απλά.
Ευχαριστώ κι εσένα για το ενδιαφέρον και την ανταπόκρισή σου :D Νά'σαι καλά :pint:
Ωστόσο...
Δεν κάνω αναβάθμιση σε κάτι που με εξυπηρετεί -ακόμα- πλήρως.
Δεν χρωστάω, ούτε έχω μετοχές στη Microsoft, ώστε να κυνηγάω προϊόντα της, που -πάντα για την ώρα- μου είναι ψιλοπεριττά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 02 Δεκ 2010 10:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Δεκ 2010 10:32

Τέτοιου είδους προβλήματα συνήθως οφείλονται σε λάθος ή προβληματική εγγραφή στο μητρώο (registry).
Είναι όντως ασυνήθιστο πρόβλημα.

Σαν επιπλέον δοκιμή θα ήθελα να δοκιμάσει ο @DGeorge εάν λειτουργούν οι συντομεύσεις πληκτρολογίου -- τα γνωστά Control-C και Control-V -- που αφορούν την αντιγραφή-επικόλληση.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Δεκ 2010 10:35

Ναι, το MBAM είναι κορυφή!!! Μπράβο, άντε συγχαρητήρια για την επιτυχή επίλυση και επίσης συγχαρητήρια για την ρεαλιστική προσέγγιση του θέματος "αναβάθμιση λογισμικού"...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Δεκ 2010 14:29

Νά'σαι καλά για τα καλά σου λόγια. :D :D
Όσο για το MBAM και όλα τα συναφή του: Το γεγονός του 'ανταγωνισμού' και του ότι το DGeorge_AntiMalware 'πιάνει' άλλα/περισσότερα(?) απ'όσα πιάνει το mechpanos-securityWeb, τη στιγμή που το Cordis AntiVirus-Antispy είναι μακράν-κορυφαίο απ'τα προηγούμενα (χωρίς όμως να βρίσκει κάποια κρίσιμα, που Μόνο το hitca-SafeWeb!!! :lol: :lol: -παρακαλώ- μπόρεσε και βρήκε) με βάζει σε πολύ πονηρές σκέψεις... Οι οποίες -πέρα από το καλαμπουράκι- σε οργή βλέπω να με οδηγούν :evil: (σχετικά με το ποιός -ίσως- να κατασκευάζει το μεγαλύτερο ποσοστό Ιών).
Ίσως είμαι ρομαντικός, και δεν θέλω να πιστεύω στην ύπαρξη κακίας με τόσο μεγάλα βάθη. Αλλά την υποψία και το λοξοκοίταγμα προς κάποιους, πολύ καθως-πρέπει, Οίκους Λογισμικού πολύ δύσκολα θα μου τα αλλάξει κάποιος, και μάλιστα χωρίς αποδείξεις, ή σοβαρότατα επιχειρήματα. Αυτά!
Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :D :D

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 03 Δεκ 2010 17:49

Για άμεση εύρεση όλων ανεξαιρέτως των παραγόντων που εμπλέκονται σε προβλήματα με προγράμματα, υλικό, drivers, services κλπ, συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλες τις περιπτώσεις ελέγχου και διάγνωσης να χρησιμοποιείτε τα (καταπληκτικά) εργαλεία software της Sysinternals (είναι τόσο καλά και αποτελεσματικά που εξαγοράστηκε αμέσως από την MS)
Είναι απλά .exe (δεν απαιτούν εγκατάσταση) και έχουν τεράστιο εύρος αναζήτησης προβλημάτων (συνδέονται και με Google για αναζήτηση κλπ.)
Ειδικά τα autoruns και το procexp είναι απλά κορυφαία

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Δεκ 2010 10:35

Νά'σαι καλά για τις ενημερώσεις, και τις προτάσεις. :pint:
Trojans, Viruses κλπ πιάνει το συγκεκριμένο; :think: :think:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 06 Δεκ 2010 14:46

Όχι, δεν είναι εργαλεία antivirus και τέτοια -- συμπεριλαμβάνουν όμως antirootkit που είναι πολύ επικίνδυνα --.... (συνήθως οι ιοί προξενούν αλλόκοτη συμπεριφορά ή ελλείψεις σε βασικά χαρακτηριστικά του λειτουργικού)

Όμως προσφέρουν εκπληκτικές δυνατότητες για τα ήδη εγκατεστημένα προγράμματα, ρουτίνες, drivers κλπ.....
πχ...βλέπεις ένα αρχείο με όνομα ertbdc.exe , με δεξί κλίκ συνδέεται στο ιντερνετ και αμέσως έχεις εικόνα τι είναι αυτό, εάν υπάρχει πιθανότητα να είναι Malware πρόγραμμα κλπ.

Επίσης με δεξί κλίκ σε κατευθύνει άμεσα στο μητρώο (registrty), όπου πάλι βλέπεις με μιά ματιά τις επίμαχες εγγραφές κλπ
Επίσης δείχνουν όλες τις εμπλεκόμενες λειτουργίες με τυχόν άλλα προγράμματα κλπ.
Το εύρος τους είναι τεράστιο. Πραγματικά κάποιος χρειάζεται πολύ χρόνο για να τα καταλάβει όλα..

-- παλαιότερα, πού δέν υπήρχαν τέτοιου είδους "προγραμματάκια", απλώς κάποιος θα ήθελε 1-2 μέρες εργασίας μέχρι να καταλάβει το τί και πώς γίνονται αυτά...(εγώ προσωπικά έχω "φάει" πολλά ξενύχτια και "καρδιοχτύπια") ----

Φυσικά η χρήση τους δεν αναιρεί την απαραίτητη εμπειρία και κατάρτιση που πρέπει να έχει κάποιος που ασχολείται με τέτοια θέματα.

Είναι "εργαλεία" και στα σωστά χέρια (και μυαλό), κάνουν "θαύματα" και γλυτώνουν από πολύ κόπο και χρόνο.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Δεκ 2010 09:12

Τα 'πήρα' και (ήδη από χτες) 'παίζω' ψάχνοντάς τα και με τη βοήθεια του README.
Νά'σαι καλά -και πάλι- για τις συστάσεις. :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες