Χρέωση διαφήμισης στην ιστοσελίδα μου

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 01 Δεκ 2010 00:20

Καλησπέρα, έχω αυτή την ιστοσελίδα και δέχθηκα απρόσμενα πριν λίγες ημέρες 2 προτάσεις για διαφήμιση εκ των οποίων η μία από πολύ μεγάλη εταιρία του χώρου (που "κινείται" η σελίδα)
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ποσό θεωρείτε λογικό να ζητήσω για ένα banner στο header και ένα στο τέλος κάθε άρθρου. Σκέφτομαι να ζητήσω συγκεκριμένα ποσά για συγκεκριμένες χρονικές περιόδους.
Την σελίδα την έχω 4 μήνες (αποτελεί εξέλιξη ενός μπλογκ που ειχα 3 χρόνια) και δέχεται καθημερινα 250 u.v και κάτι παραπάνω από 20000 page views /μήνα σύμφωνα με το google analytics.
Το ξέρω δεν είναι πάρα πολλά αλλά επειδή ο χώρος είναι λίγο εξειδικευμένος εγώ προσωπικά μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχει άλλα περιθώρια ανάπτυξης)

παρακαλώ τον moderator να μου διαγράψει το ίδιο thread που άνοιξα καταλάθος στην κατηγορία Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 01 Δεκ 2010 03:00

εσυ τι τι ευρος τιμης σκεφτεσαι να τους προτεινεις?
θα σου προτεινα να κανεις redirect το blogspot στο σαιτ σου αφου πλεον υπαρχει καθως και να περασεις το περιεχομενο σε αυτο στο καινουργιο σαιτ σου εαν δεν το εχεις κανει ηδη...

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 01 Δεκ 2010 07:39

scoobby έγραψε:εσυ τι τι ευρος τιμης σκεφτεσαι να τους προτεινεις?
θα σου προτεινα να κανεις redirect το blogspot στο σαιτ σου αφου πλεον υπαρχει καθως και να περασεις το περιεχομενο σε αυτο στο καινουργιο σαιτ σου εαν δεν το εχεις κανει ηδη...
Τα θέματα από το blogspot.com έχουν ήδη περαστεί στη νέα ιστοσελίδα . Και ήδη στην αναζήτηση google τα πάω αρκετά καλά.
Τώρα όσον αφορά το εύρος τιμής αυτό είναι που με προβληματίζει . Σκέφτομαι ένα ποσό γύρω στα 1500 ευρώ /εξάμηνο (σαν το ακριβότερο πακέτο) το οποίο ενδεχομένως να μην διακαιολογεί η επισκεψιμότητα της σελίδας μου όμως επειδή έχω δουλέψει σε μια τέτοια εταιρία ξέρω και τα ποσά που ξοδεύουν για διαφήμιση και γενικά για promotion

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 02 Δεκ 2010 23:17

Μάλλον τελικά πρέπει να φτιάξω έναν τιμοκατάλογο μόνος μου και ο θεός βοηθός... :D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Δεκ 2010 08:49

Πες του κάτι μεταξύ 70 με 140 ευρώ τον μήνα fix ποσό, ούτε per click, ούτε per view, ούτε τίποτε.

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 03 Δεκ 2010 14:39

dimsis έγραψε:Πες του κάτι μεταξύ 70 με 140 ευρώ τον μήνα fix ποσό, ούτε per click, ούτε per view, ούτε τίποτε.
Ναι έτσι σκόπευα να κάνω, με φιξ μηνιαία χρέωση. Και το ποσό κάπου εκεί το σκέφτομαι ίσως λίγο μεγαλύτερο για τον κύριο διαφημιστή.
Με το νέο έτος σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω επαφές με τις περισσότερες εταιρίες του χώρου μιας και με πολλές από αυτές έχω ήδη πολύ καλή σχέση λόγω επαγγέλματος.
Ίσως "τσιμπήσω" ποιο εύκολα καμιά χορηγία.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 03 Δεκ 2010 15:15

kevag έγραψε:
dimsis έγραψε:Πες του κάτι μεταξύ 70 με 140 ευρώ τον μήνα fix ποσό, ούτε per click, ούτε per view, ούτε τίποτε.
Ναι έτσι σκόπευα να κάνω, με φιξ μηνιαία χρέωση. Και το ποσό κάπου εκεί το σκέφτομαι ίσως λίγο μεγαλύτερο για τον κύριο διαφημιστή.
Με το νέο έτος σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω επαφές με τις περισσότερες εταιρίες του χώρου μιας και με πολλές από αυτές έχω ήδη πολύ καλή σχέση λόγω επαγγέλματος.
Ίσως "τσιμπήσω" ποιο εύκολα καμιά χορηγία.
Πανω απο 100 ευρω τον μηνα το θεωρω υπερβολικο...αλλα εσυ ξερεις καλυτερα....

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 03 Δεκ 2010 15:29

Υπό άλλες συνθήκες και εγώ θεωρώ ότι ζητάω πολλά. Όμως η σελίδα απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό και έχει πολύ στενή θεματολογία. Εγώ επιδιώκω (κατά κύριο λόγο) να βάλω διαφημίσεις από φαρμακευτικές εταιρίες (έχω δουλέψει στο παρελθόν σε μία από αυτές) και οι οποίες σπαταλούν για διαφημιστικές-προωθητικές ενέργειες πολλά χιλιάδες ευρώ.
Το ξέρω είναι ρίσκο αλλά από την άλλη το κέρδος δεν είναι αυτοσκοπός μιας και η ιστοσελίδα είναι απλά το χόμπυ μου. Αν τύχει και βγάλω και κάτι έξτρα τότε καλοδεχούμενο

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Δεκ 2010 20:10

scoobby έγραψε:Πανω απο 100 ευρω τον μηνα το θεωρω υπερβολικο...αλλα εσυ ξερεις καλυτερα....
Μη το λες... τα μισά μπορεί να του τα πάρει η εφορία άλλωστε. Αν έχουμε κανέναν που γνωρίζει είτε από προσωπική εμπειρία, είτε λόγω εργασίας τι κρατήσεις παίζουν και έχει υπολογίσει έστω και χοντρικά ποσοστιαία πόσο είναι το τελικό κέρδος ας μας διαφωτίσει...

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 03 Δεκ 2010 20:13

dimsis έγραψε:
scoobby έγραψε:Πανω απο 100 ευρω τον μηνα το θεωρω υπερβολικο...αλλα εσυ ξερεις καλυτερα....
Μη το λες... τα μισά μπορεί να του τα πάρει η εφορία άλλωστε. Αν έχουμε κανέναν που γνωρίζει είτε από προσωπική εμπειρία, είτε λόγω εργασίας τι κρατήσεις παίζουν και έχει υπολογίσει έστω και χοντρικά ποσοστιαία πόσο είναι το τελικό κέρδος ας μας διαφωτίσει...
θα με ενδιέφερε και εμένα πολύ να το μάθω αυτό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης