Football manager 2011

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
beckhammm

Football manager 2011

Δημοσίευση από beckhammm » 01 Δεκ 2010 10:15

ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ..... ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΘΩΣ ΠΑΙΖΩ ΚΛΕΙΝΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ... ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.... ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Football manager 2011

Δημοσίευση από hitca » 01 Δεκ 2010 12:19

Με τον όρο "ζεσταίνεται" ο υ/η δεν εννοούμε κάτι γενικό και αόριστο....

Στην δική σου περίπτωση ίσως η κάρτα γραφικών σου να μήν έχει καλό σύστημα ψύξης ή απλώς αυτό να υπολειτουργεί.

Συνηθισμένες αιτίες είναι, σκόνη εντός του υ/η, βουλωμένες γρίλλιες εξαερισμού του κουτιού, υπολειτουργία του ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών ή της cpu (ή επίσης βρώμικη ψύκτρα cpu)

Θα πρέπει να ανοίξεις το πλαϊνό καπάκι του υ/η και να κάνεις ένα οπτικό έλεγχο πρώτα απ' όλα για όλα αυτά.

Εάν η κάρτα γραφικών σου έχει παθητικό σύστημα ψύξης μάλλον δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις hardware του παιχνιδιού.
Δοκίμασε επίσης να χαμηλώσεις τις απαιτήσεις του παιχνιδιού σε (πολύ) χαμηλότερη ανάλυση και λεπτομέρειες , στο μενού ρυθμίσεων πού έχει.

papp0us

Football manager 2011

Δημοσίευση από papp0us » 01 Δεκ 2010 12:38

Θερμοκρασία είναι σίγουρα, αλλα πιθανότατα του επεξεργαστή. Το FM είναι απαιτητικό απο τον επεξεργαστή σου, και αν δεν ψύχετε καλά "σβήνει" οταν υπερθερμανθεί για να μην καεί
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Football manager 2011

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Δεκ 2010 10:27

Αλλαγή ψύκτρας επεξεργαστή, άμεσα! Πάθαινα το ίδιο σε ένα pc στη δουλειά, μέχρι που άρχισε να το κάνει όλο και πιο συχνά και έφτασε να κλείνει ακόμα και όταν δεν έτρεχα τίποτα, μέσα στα windows στα καλά καθούμενα. Μάλιστα στην αρχή νόμισα ότι ήταν ιός, αλλά καθώς μου το έκανε και μετά από format πήρα το pc στο χέρι και βουρ στον τεχνικό για εξέταση, μου άλλαξε την ψύκτρα με το ανεμιστήρι του επεξεργαστή και έβαλε ένα θηριάκι.

Μάλιστα δε μου χρέωσε καν εργασία (μπράβο ρε Φίλιππα είσαι ωραίος!!!) παρά μόνο την ψύκτρα - ντάξει στο ησόπ την είχε 5 ευρώ πιο φτηνή αλλά είδες υποστήριξη ο μαγαζάτορας της γειτονιάς!!!

Μην τα πολυλογώ, από τότε (Αύγουστος!!!) ο υπολογιστής έχει γίνει server, δεν έχει κλείσει ούτε 1 ώρα και ανέβασε και απόδοση!!!!!!!!!

Συνιστώ να κατεβάσεις το προγραμματάκι RealTemp, με τις θερμοκρασίες που θα δεις θα εκπλαγείς! Για να πειστείς ότι όντως είναι από άνοδο θερμοκρασίας κατά την χρήση επεξεργαστικής ισχύος, δοκίμασε τα τεστάκια που έχει μέσα (benchmarks), όπου αρχίζει και κάνει εντατικούς υπολογισμούς ανεβάζοντας την χρήση της CPU ενώ ταυτόχρονα καταγράφει και την θερμοκρασία...Να δεις που σε 2 λεπτά μέσα ο υπολογιστής θα σβήσει!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

beckhammm

Football manager 2011

Δημοσίευση από beckhammm » 03 Δεκ 2010 15:05

μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις καποιο λινκ να κατεβασω το προγραμμα που λες??

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Football manager 2011

Δημοσίευση από mechpanos » 03 Δεκ 2010 15:45

www.google.com

γράψε RealTemp και κάνε κλικ στο πρώτο αποτέλεσμα...

beckhammm

Football manager 2011

Δημοσίευση από beckhammm » 03 Δεκ 2010 17:52

το εχω κατεβασει αλλα δεν εχει αυτο που λες να κανω τεστ!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Football manager 2011

Δημοσίευση από mechpanos » 04 Δεκ 2010 09:05

Τί θερμοκρασίες σου βγάζει;
... θα πρέπει να κατεβάσεις καi κάποια άλλα συμπληρωματικά utilities που σου λέει το realtemp πχ το prime95 που το βάζεις μέσα στο φάκελο του realtemp.

Ή κάνε το άλλο: βάλε το realtemp να κάνει log σε αρχείο τις θερμοκρασίες σου, και άστο να τρέχει ελαχιστοποιημένο ή στο systray βάλτο να κάνει log κάθε 5 sec... και μετά τρέξε το Manager μέχρι να σβήσει ο υπολογιστής.
Μετά άνοιξέ τον, και δες πού έφτασε η θερμοκρασία!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης