[Solved] Μπλε γραμμές, απόλυτα κολλημένος υπολογιστής,

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 01 Δεκ 2010 11:44

Χαίρετε, είμαι καινούριος στο forum και ολίγον τι άσχετος.
Ο υπολογιστής μου πριν έξι μήνες κόλλησε. Μπλέ γραμμές πάνω στην οθόνη, ενώ από πίσω φαίνεται η τελευταία σελίδα που έχω ανοιχτή.
Τον πήγα σε κατάστημα επιδιόρθωσης, πλήρωσα 200 ευρώ, για φορμάτ, επανεγκατάσταση της κάρτας γραφικών και ένα καινούριο αντιικό. Γύρισα σπιτι και μετά από μια βδομάδα το ίδιο.
Το παράξενο είναι ότι όσο τον αφήνω ανοιχτό -πχ για μια βδομάδα- δεν κολλάει. Αν τον κλείσω την πάτησα.
Στην αρχή τα windows δεν ανοίγουν καθόλου. Κάνω επανεκκίνηση και από την ασφαλή λειτουργία κάνω επαναφορά. Μερικές φορές έχω κάνει και πέντε-έξι επαναφορές μέχρι να δουλέψει.
Άλλο παράξενο. Όταν πάω να ανοίξω το gom player, το VLC, το shrink και όποιο άλλο αντίστοιχο, η οθόνη μαυρίζει τελείως για μια στιγμή προτού πάρει μπρος το πρόγραμμα.
Όταν κολλάει δε λειτουργεί τίποτα. Ούτε πληκτρολόγιο ούτε ποντίκι ούτε ctrl+alt+delete.
Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι;
Α, και όταν τελικά ετοιμάζεται να ξεκινήσει, στη μαυρη οθόνη που αναβοσβήνει ο κέρσορας, μου δείχνει κάθε φορά και διαφορετικά σύμβολα σε σειρά όπως φατσούλες, περίεργα σύμβολα, θαυμαστικά κλπ.
Στο κατάστημα μου είπαν ότι ΙΣΩΣ φταίει η κάρτα γραφικών, όμως δε μου περισσεύουν λεφτά για ΙΣΩΣ (άνεργος είμαι εδώ και εννιά μήνες, άσχετο).
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος.
Συνημμένα
IMGP3243aaa.JPG
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlos thom την 11 Δεκ 2010 12:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Δεκ 2010 12:18

Πολύ καλή σου μέρα και καλό μήνα :D
Θα ήταν καλή ιδέα αν μας έγραφες:
1) Για τι -ακριβώς- Windοws μιλάμε; (π.χ. XP Home SP3)
2) Για τι υλικό (hardware) μιλάμε. Καλό θα ήταν να είχαμε τον επεξεργαστή, τις μνήμες, την κάρτα γραφικών, αλλά ακόμα και το μοντέλο/κατασκευαστή της motherboard. Αυτά -αν δεν γράφονται σε τίποτα χαρτιά του- θα τα βρείς μόνο ανοίγοντάς τον. Αν κοιτάξεις καλά στη motherboard, κάπου θα έχει -τουλάχιστον- το μοντέλο αν είναι No-name. Διαφορετικά κάτι ASUS κλπ γράφουν τη φίρμα τους και με ευδιακριτότατα γράμματα :lol:
Αυτά προς το παρόν, και περιμένουμε νέα σου.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 01 Δεκ 2010 14:39

pavlos thom έγραψε:..... πλήρωσα 200 ευρώ, για φορμάτ, επανεγκατάσταση της κάρτας γραφικών και ένα καινούριο αντιικό....
Απίστευτο... (!!!)
Ακόμα μία (τραγική) διαπίστωση για το πώς συμπεριφέρονται "κάποια" τεχνικά τμήματα υποστήριξης...

Δυστυχώς το "ΙΣΩΣ" που αναφέρεις είναι το πλέον σίγουρο.... θα έπρεπε εξ' αρχής να τοποθετηθεί μία (φτηνή με 30-40€) κάρτα γραφικών και να κάνεις τη δουλειά σου.

Τώρα το μόνο που σου μένει είναι να βρείς καμμιά κάρτα γραφικών μεταχειρισμένη ή από κάποιον φίλο σου.
Η τοποθέτηση, αντικατάσταση και σωστή λειτουργία της προϋποθέτει όμως τεχνικές γνώσεις.... αν το κάνεις μόνος σου, ζήτησε εδώ επιπλέον βοήθεια

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 01 Δεκ 2010 16:20

Λοιπόν θα προσπαθήσω να περιγράψω τι είναι αυτός ο υπολογιστής:
Είναι μάρκας VEro με Intel Core 2 Duo
Windows XP proffesional
Gigabyte GA-VM900M (VUCD version 2.6 2)
Είναι ένα άλλο Cd που γράφει MSI
και ένα άλλο XFX;
Όταν ανοίγω το C μου λέει χωρητικότητα 149
σύστημα αρχείων NTFS
και μέγεθος μονάδας εκχώρησης 4096.
Τι άλλο χρειάζεται και μπορώ να το βρω χωρίς να τον ανοίξω;
Ίσως σας ακούγομαι λίγο προιστορικός, αλλά όταν ξέρεις κάτι νομίζεις ότι είναι φυσικό να το ξέρουν και οι άλλοι. Ο γιος μου μαθαίνει τώρα να διαβάζει και εκνευρίζομαι όταν δεν θυμάται το άλφα. Γι' αυτό σας λέω υπομονή.

Για την κάρτα γραφικών το σκέφτομαι, γιατί δε θέλω να δώσω κι άλλα λεφτά και την επομένη να συνεχιστεί το πρόβλημα.

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 01 Δεκ 2010 16:37

To MSI είναι 945PL Neo3
και το XFX είναι version 4.0
Είναι κάποιο από αυτά η "κάρτα γραφικών";;;;

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 01 Δεκ 2010 16:44

Βρήκα και τα υπόλοιπα στοιχεία:
Microsoft WIndows XP Proffesional Version 2002 service pack 3

Intel(R) Core (TM) 2 CPU
4400@2.00 GHZ
2.00 GHZ, 1.00 GB RAM

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 01 Δεκ 2010 17:18

"MSI 945PL Neo3 και "Gigabyte GA-VM900M"

Αυτά είναι (2) διαφορετικές m/b....!! άν ανοίξεις το πλαϊνό καπάκι του υ/η θα δείς ακριβώς ή με την χρήση προγράμματος όπως το CPU-Z θα βρείς τα πάντα. Με αυτό GPU-Z θα βρείς όλες τις πληροφορίες για την κάρτα γραφικών σου.

Gigabyte GA-VM900M (έχει μπλέ χρώμα)>>>
Εικόνα

945PL Neo3 (έχει κόκκινο χρώμα)
Εικόνα

και το XFX που αναφέρεις είναι η κάρτα γραφικών σου.... μόνο που δεν ξέρουμε το ακριβές μοντέλο.

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 01 Δεκ 2010 17:41

Γηράσκω αει διδασκόμενος.
Τον άνοιξα και είναι η κόκκινη (τώρα έμαθα και που βρίσκεται η m/b.

Όταν βάζω το CD του XFX μου βγάζει τον ακόλουθο κωδικό: Αρκεί αυτό;
XFX_VGA_V15827

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 01 Δεκ 2010 20:39

Χρησιμοποίησε το 2o link που σου έδωσα.....

Είναι ένα αρχείο εκτελέσιμο (.exe) που ΔΕΝ κάνει τίποτα εγκατάσταση και δίνει ΟΛΕΣ τις πληροφορίες για την κάρτα γραφικών σου... κάνε το, εύκολο είναι

Μετά επάνω δεξιά έχει ένα εικονίδιο που το χρησιμοποιείς για να βγάλεις στιγμιότυπο από την λειτουργία του και πλέον μπορείς πχ να το δημοσιεύσεις εδώ...

κοίτα το στην πράξη...

Εικόνα

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 01 Δεκ 2010 23:24

Aυτό που κατέβασα δεν είχε εικονίδιο για στιγμιοτυπο έτσι το τράβηξα φωτογραφία
Συνημμένα
IMGP3251.JPG

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 01 Δεκ 2010 23:28

να και το άλλο
Συνημμένα
graphics.gif
(17.4 KiB) Μεταφορτώθηκε 267 φορές

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Δεκ 2010 05:06

Άρα λοιπόν διαθέτεις κάρτα γραφικών με chipset της NVIDIA model 8400 GS κατασκευής από την XFX, πού εφαρμόζει σε slot PCI-E

το κόστος αντικατάστασης είναι πολύ 40€ (+ κάποιο κόστος τεχνικού που θα το κάνει, εάν δεν το κάνεις μόνος σου)

Με αυτές τις πληροφορίες είσαι πλέον εντάξει για την αλλαγή της κάρτας σου (απομένει πλέον να αποφασίσεις τι ακριβώς θα κάνεις)

-- πραγματικά αισθάνομαι άσχημα (ανήκω και εγώ στη τάξη τους) που έχεις ήδη πληρώσει (χωρίς λόγο και αιτία) ήδη τόσα χρήματα και σου ζητάνε και άλλα για μία ΔΙΚΗ τους τεχνική παράλειψη (ή ανικανότητα), την στιγμή που ο υ/η σου έχει ακόμα το ίδιο πρόβλημα.
Φαντάσου να πάς το αμάξι σου επειδή "ρετάρει" για να σου αλλάξουν πχ. μπουζί και αφού σου αλλάξουν όλη τη μηχανή, βάζουν πάλι και τα παλιά ελαττωματικά και σε βάζουν να τα πληρώσεις όλα.... (απίθανο τελείως, αλλά κάπως έτσι σου φέρθηκαν)
Στη θέση σου θα τους είχα "διαλύσει" στην κοροϊδία και με δημόσιο περίγελο στα ΜΜΕ (η ειρωνία και ο δημόσιος χλευασμός είναι "τρομερό" όπλο) --

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Δεκ 2010 10:02

Φίλε μου pavlos thom, πολύ καλημέρα σου, όπως και στον φίλτατο hitca. :D :D
Προφανώς "έχασα αρκετά επισόδεια από την προηγούμενη απάντησή μου".
Θα χαρώ πολύ αν και όταν με τις οδηγίες του hitca λυθεί το πρόβλημά σου.
Ωστόσο, επειδή -μεταξύ άλλων- ψιλοϋποψιάζομαι ότι -ίσως- κάπου (πάνω στον γενικότερο πανικό) 'άρπαξαν' και τα Windows σου...
Αν παρ'όλες τις αναδιατάξεις/αντικαταστάσεις/επισκευές στο υλικό σου, εξακολουθούν τα Windows να παρουσιάζουν πρόβλημα, έχω να σου προτείνω τρεις εναλλακτικές λύσεις με κλιμάκωση 'βαρβαρότητας':
1) Επίπεδο βαρβαρότητας 0 :P Η πρώτη εναλλακτική λύση λέγεται SystemFileChecker. Από το Start->Run->πληκτρολογείς:
SFCκενό/Scannow και μετά Enter. Έχεις πρόχειρο το CD των Windows σου, καθώς μπορεί να σ'το ζητήσει προκειμένου να επισκευάσει/ξαναγράψει κάποιο προβληματικό Αρχείο Συστήματος. Απλώς το αφήνεις να 'τρέξει' μέχρι τέλους, και μετά: ένα Restartάκι.
2)Αν τα Windows δεν 'καταλάβουν' από το προηγούμενο toolάκι, ανεβαίνουμε σε επίπεδο βαρβαρότητας 1 :P
Στην εναλλακτική λύση αυτή έχουμε να κάνουμε με 'ανάκτηση συστήματος', ή 'system recovery', αν έχεις Αγγλικά Windows XP :question: :P
Για την ώρα δεν χρειάζεται να γίνει επέκταση στο θέμα αυτό. Δες πρώτα τι θα γίνει αφού στρώσει το υλικό σου, ίσως και μετά από ένα SFC, και μετά βλέπουμε.
Φαντάζομαι ότι υποψιάζεσαι ποιό είναι το επίπεδο βαρβαρότητας 2 :P Είναι πασίγνωστο ακόμα και στους πλέον άσχετους από Η/Υ, και λέγεται FORMAT :hammer: :hammer:
Δεν θά'θελα όμως για την ώρα, ούτε να φαντάζομαι τέτοιο ενδεχόμενο, και -φυσικά εννοείται- ούτε κατά διάννοια σου το εύχομαι.
Αυτά τα σχετικά με τα Windows.

Σχετικά με
hitca έγραψε:-- πραγματικά αισθάνομαι άσχημα (ανήκω και εγώ στη τάξη τους) που έχεις ήδη πληρώσει (χωρίς λόγο και αιτία) ήδη τόσα χρήματα και σου ζητάνε και άλλα για μία ΔΙΚΗ τους τεχνική παράλειψη (ή ανικανότητα), την στιγμή που ο υ/η σου έχει ακόμα το ίδιο πρόβλημα.
Φαντάσου να πάς το αμάξι σου επειδή "ρετάρει" για να σου αλλάξουν πχ. μπουζί και αφού σου αλλάξουν όλη τη μηχανή, βάζουν πάλι και τα παλιά ελαττωματικά και σε βάζουν να τα πληρώσεις όλα.... (απίθανο τελείως, αλλά κάπως έτσι σου φέρθηκαν)
Στη θέση σου θα τους είχα "διαλύσει" στην κοροϊδία και με δημόσιο περίγελο στα ΜΜΕ (η ειρωνία και ο δημόσιος χλευασμός είναι "τρομερό" όπλο) --
Ένα σχόλιο: Επαγγελματιάκια σαν τον συγκεκριμένο τεχνικό υπάρχουν σαφώς σε όλους τους κλάδους. Η πλάκα είναι ότι ο συγκεκριμένος τεχνικός, όταν θα πέσει στα νύχια κάποιου άλλου ασυνείδητου (υδραυλικού, ελαιοχρωματιστή, ...ο,τιδήποτε), τότε θα είναι αυτός που θα φωνάζει πολύ περισσότερο, απ'όσο εσύ φίλε pavlos thom.
Όπως όμως κι αν έχει το πράγμα, τουλάχιστον στον κλάδο των υπολογιστών, Κυκλοφορεί διαδικτυακώς ένα αστέρι Forum που λέγεται Freestuff, όπου Πολλά αστέρια (μεταξύ των οποίων κι ο φίλτατος hitca) χαρίζουν Γνώσεις, Λύσεις αφειδώς, και ανώνυμα, με μόνη πληρωμή τους το αίσθημα ανακούφισης/ικανοποίησης από τον οποιονδήποτε πρώην απελπισμένο που είχε 'χτυπήσει την πόρτα'.

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 02 Δεκ 2010 11:31

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω. Ακόμα και αν δε λυθεί το πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο, ευχαριστώ, τον hitca και τον dgeorge (ακούγεται σαν λόγος στην απονομή όσκαρ, "θέλω να ευχαριστήσω τους γονείς μου που με στήριξαν" κλπ). Είναι παρήγορο να υπάρχουν άνθρωποι που βοηθάνε έναν άλλο άνθρωπο χωρίς κέρδος.
ΈΝας λόγος που δεν ήθελα να πάρω την κάρτα ήταν ότι από το κατάστημα μου είχαν πει ότι θα κοστίσει γύρω στα 80 ευρώ. Τώρα, και με τη βοήθεια του hitca που μου έμαθε τι κάρτα έχω, τη βρήκα σε κατάστημα της Θεσσαλονικης, όπου και μένω, με 27,28 ευρώ!!!
Τι λέτε, να επιχειρήσω να τη βάλω μόνος μου; Ή θα ήταν καλύτερα να τη δώσω εξαρχής σε κάποιον που το 'χει ξανακάνει?[/flash]

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Δεκ 2010 12:48

pavlos thom έγραψε:....ΈΝας λόγος που δεν ήθελα να πάρω την κάρτα ήταν ότι από το κατάστημα μου είχαν πει ότι θα κοστίσει γύρω στα 80 ευρώ. Τώρα, και με τη βοήθεια του hitca που μου έμαθε τι κάρτα έχω, τη βρήκα σε κατάστημα της Θεσσαλονικης, όπου και μένω, με 27,28 ευρώ!!!
Όπως και να το κάνεις είναι μιά μικρή-τόσηδά διαφορούλα τιμής. Με τα ρέστα -σε λίγο, κι όπως πάμε- θα παντρεύεσαι :lol: :lol:
pavlos thom έγραψε:....Τι λέτε, να επιχειρήσω να τη βάλω μόνος μου; Ή θα ήταν καλύτερα να τη δώσω εξαρχής σε κάποιον που το 'χει ξανακάνει?
Αν υπάρχει κάποιος κολλητός, που έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο, τότε κάν'το μόνος (παρέα μ'αυτόν). Διαφορετικά -ούτως ή άλλως- έχει ρίσκο:
1) Ο ειδικός θα είναι ειδικός, ή θα είναι "ειδικός" :question: Στην περίπτωση του "ειδικού" μην έχουμε πάλι τραβήγματα με το υλικό.... Από τη "σοβαρή δουλειά" του!
2) Το βλέπω λίγο πιό εύκολο το να τοποθετήσεις την κάρτα στην υποδοχή PCI-E (ή όποιαν άλλη θέλει) της m/b, και να τη βιδώσεις στο σασσί του PCιού σου. Πρόσεξε το μέγεθος της 'αρσενικής' επαφής της κάρτας σου, όπως και τη μορφή της (αν έχει καμμιά περίεργη προέκταση προς τα πίσω). Αν έχει τίποτα περίεργο, θα δεις -το πιό πιθανό- κάτι ανάλογο σε 'θηλυκό' στην αντίστοιχου μεγέθους 'θηλυκή' υποδοχή της m/b σου. Θα φροντίσεις, ώστε να κουμπώσουν αρσενικά με θηλυκά, χωρίς βίαιες κινήσεις, και αν κάνεις προσεκτικά, βήματα, πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις και μόνος σου. Μην ξεχάσεις -φυσικά- πρώτα απ'όλα να ξεβιδώσεις από το σασσί το λαμάκι, όπου θα εφαρμόσει η κάρτα στο σασσί. Έχε τον νου σου, ώστε το κάτω μέρος από το (παρόμοιο) λαμάκι της κάρτας, να πάει και να σταθεροποιηθεί σε μιά σχισμή/υποδοχή στο αντίστοιχο μέρος του σασσί. Τότε θα δεις και την υποδοχή για τη βίδα να ταιριάζει με την αντίστοιχη του σασσί χωρίς βία. Τότε βιδώνεις! Κι η κάρτα σου μόλις συνδέθηκε και στερεώθηκε στο PCδάκι. :pint:
Συνήθως τα XP θα την δουν αυτόματα, και θα σου ζητήσουν να βάλεις το CD της, για να εγκαταστήσουν τους drivers επίσης αυτόματα.
Αυτά τα ολίγα.
Για περαιτέρω λεπτομέρειες, απορίες κλπ κλπ -παρακαλώ- απευθυνθείτε: Freestuff.gr :D :D
pavlos thom έγραψε:Καταρχάς να σας ευχαριστήσω......
Κάτι τέτοια στον κύριο Cordis μας και τα πρωτοπαλλήκαρά του που είχαν, ανέπτυξαν, και συντηρούν την "ιδέα" που λέγεται Freestuff.gr.
Σιγά σιγά, μαθαίνοντας κι εσύ, όπως όλοι μας, αν κι εφόσον σε άγγιξε η Ιδέα του Freestuff, ακολούθησέ την χαρίζοντας κι εσύ στο μέλλον ό,τι και όσα μπορείς μέσα απ'αυτό το Forum.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες