[Solved] Μπλε γραμμές, απόλυτα κολλημένος υπολογιστής,

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Δεκ 2010 14:09

Προσοχή στο θέμα της αντικατάστασης .....

Η σωστή σειρά εργασιών έχει ώς εξής....

(α) Πρώτα απ' όλα θα εξασφαλίσεις ότι έχεις τους κατάλληλους drivers (το πρόγραμμα οδήγησης της συσκευής).

(β) Θα απεγκαταστήσεις του υπάρχοντες drivers (από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων "nvidia drivers")

(γ) Θα αφαιρέσεις την παλαιά κάρτα και στην θέση της θα βάλεις την καινούργια

(δ) Θα εγκαταστήσεις το νέο driver (είτε από το cd εγκατάστασης είτε από το κατάλληλο download από το site της Nvidia αδιαφορώντας για τα μηνύματα των windows (...πατάς "άκυρο" δηλαδή)

Εάν χρησιμοποιήσεις ακριβώς ίδια κάρτα, τότε μόνο το (γ) θα κάνεις.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση ανανέωσης του driver με νεώτερη/ανώτερη έκδοση, τότε το (β) και μετά το (δ) υποχρεωτικά

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 03 Δεκ 2010 00:28

Ευχαριστώ. Γράφω από άλλον υπολογιστή. Ο δικός μου δε θέλει ούτε επαναφορά να κάνει πλέον. Θα την παλέψω.
May the freestuff be with you!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Δεκ 2010 10:54

pavlos thom έγραψε:...Ο δικός μου δε θέλει ούτε επαναφορά να κάνει πλέον...
Στην περίπτωση επαναφοράς 'Recovery' τα πράγματα θα είναι αρκετά απλά -αν την ξεκινήσει! Αρκεί να έχεις από κοντά, όπως είπαμε, το CD των Windows σου, καθώς θα σ'το ζητήσει 'με πολλές πιθανότητες'.
Αν πας όμως για 'Windows Repair' θα πρέπει πρώτα να κοιτάξεις εδώ, από το θέμα:
[Solved] Amd και sata... Αν και θα πρότεινα να διάβαζες όλο το θέμα :D
Εκεί υπάρχει αυτή η παραπομπή (Link) όπου ενσωματώνεις τους SATA drivers της MB σου στο CD των Windows σου. Οι SATA drivers της MB σου είναι πολύτιμοι αν οι δίσκοι σου -που έτσι φαντάζομαι- είναι SATA.
Οι drivers αυτοί πρέπει να υπάρχουν οπωσδήποτε στο CD της MB σου.
Μόνο μ'αυτούς θα δουν τα 'Windows Repair' τον δίσκο σου, ώστε να προχωρήσουν σε σοβαρή επισκευή των Windows αρχείων. Επίσης μόνο μ'αυτούς και μετά από FORMAT θα είναι 'ορατός/αναγνωρίσιμος' ο δίσκος σου από τα Windows για νέα εγκατάσταση. Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο πολύτιμο είναι, να είναι γνωστοί οι drivers αυτοί στο CD των Windows σου.
Δεν επιχειρείς FORMAT αν δεν έχεις πρώτα εξασφαλίσει τους drivers αυτούς είτε σε δισκέττα (που ήταν η παλιά τακτική), είτε στο ίδιο το CD των Windows σου (που είναι η νεώτερη, αρκετά ασφαλέστερη, και σίγουρα πιο άνετη τακτική). Αυτά προς το παρόν... Κι εδώ είμαστε πάντα :D

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 05 Δεκ 2010 19:05

Με συγκρατημένη αισιοδοξία ανακοινώνω ότι το πρόβλημα μου είναι πλέον solved.
Έβαλα την καινούρια κάρτα γραφικών (ήταν πιο εύκολο απ' ότι περίμενα) και ο υπολογιστής φαίνεται να λειτουργεί. Δεν κολλάει, αλλά και μικρότερης αξίας σημάδια, όπως η μαύρη οθόνη όποτε άνοιγα το gomplayer, δεν εμφανίζεται πια.
Ευχαριστώ τον Hitca και τον Dgeorge.
Ευτυχώς που υπάρχει κάτι σαν το freestuff για να μας σώζει από τους άσχετους ειδικούς
που σου κάνουν εγχείρηση ανοικτής καρδιάς προκειμένου να σταματήσει να πονάει το πόδι σου.
Ευχαριστώ και πάλι.
May the freestuff be with you

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Δεκ 2010 23:41

Μπράβο, καλά νέα, τα κατάφερες τελικά.... :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Δεκ 2010 09:07

pavlos thom έγραψε:....Ευτυχώς που υπάρχει κάτι σαν το freestuff για να μας σώζει από τους άσχετους ειδικούς που σου κάνουν εγχείρηση ανοικτής καρδιάς προκειμένου να σταματήσει να πονάει το πόδι σου......
Κοίταξε.. Ένας πόνος στο πόδι, ίσως -τελικά- να είναι οιωνός/σημάδι για εγχείριση ανοιχτής καρδιάς. Αλλά ο κάλος σίγουρα δεν είναι! :D
pavlos thom έγραψε:....Ευχαριστώ και πάλι.
May the freestuff be with you......
:D :D Άσε τα 'σάπια΄ κατά μέρος :D Νομίζεις ότι με λίγες-κάποιες 'Ευχαριστίες' και κάποια καλά λόγια, ξεμπέρδεψες :question:
Τς τστστστσ :naughty: :naughty: :naughty: . Πριν 'μπλέξεις' με το Freestuff δεν ήξερες... Δεν ρώταγες :question: :lol: :D
Όοοχι φίλε μου. Τώρα έδεσες.
Είσαι υποχρεωμένος :whistle: :whistle: να χαρίσεις κι εσύ όποια γνώση μπορείς, όπου κι όποτε μπορείς! Αμ' τι νόμιζες :wink: Έτσι εύκολα ξεγλιστράς;.... Ένα 'Ευχαριστώ πολύ!' κι όξω απ'την πόρτα; Enormous mistake my dear friend :naughty: :D
Πέρα από την πλάκα και το καλαμπούρι όμως, θά'θελα να ξέρεις αυτό που μ'έμαθαν κι εμένα:
Είσαι πάντα ευπρόσδεκτος στην παρέα είτε για κάποιαν άλλη-οποιαδήποτε απορία/πρόβλημά σου, είτε φυσικά και για πρόταση για λύση σε πρόβλημα κάποιου άλλου.

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 06 Δεκ 2010 14:51

Τώρα ξέρω να βοηθήσω κάποιον που ο υπολογιστής μου κόλλαγε όπως ο δικός μου.
Μπορώ να του μάθω και πως βάζουν την κάρτα γραφικών!!!
ΑΝέβηκα ένα επίπεδο στη σκάλα των υπολογιστών...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 06 Δεκ 2010 15:27

Όχι, να μήν το κάνεις αυτό (παράκληση είναι αυτό, όχι διαταγή)

Το ότι με κάποιες εκφωνημένες οδηγίες έκανες επιτυχώς μία εργασία, δεν σε καθορίζει ούτε σε προβιβάζει σε "τεχνικό".
Το σωστό είναι να πείς την γνώμη σου (μόνο και τίποτα άλλο) και σε καμμία περίπτωση να μήν αναλάβεις κάτι παρόμοιο.
Καμμία περίπτωση δεν είναι απολύτως ίδια.

-- σου υπενθυμίζω μόνο ότι από αδαείς και ημιμαθείς είμαστε γεμάτοι πανελλαδικώς --

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 10 Δεκ 2010 13:05

Εννοείται πως δεν πρόκειται να το κάνω. Δεν έχω καμια διάθεση να πληρώνω υπολογιστές. Όποιος χρειάζεται βοήθεια θα τον παραπέμπω στο freestuff.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Δεκ 2010 15:59

Βάλε κι ένα [Solved] στην επικεφαλίδα του θέματός σου... Σου έχω στείλει το 'Πώς" με PM :wink:

pavlos thom

Δημοσίευση από pavlos thom » 11 Δεκ 2010 01:38

Να σου πω την αληθεια δεν ξέρω τι σημαίνει αυτο το PM. Διευκρίνισε λιγάκι. Πως βάζω αυτό το solved?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Δεκ 2010 10:12

PM=Personal Message (Προσωπικό Μήνυμα). Στο πάνω-δεξιά μέρος της οθόνης σου (επάνω από το "σύνδεση/αποσύνδεση pavlos thom" θα δεις να σου γράφει "έχετε (1) μήνυμα'. Το ανοίγεις, πας στα εισερχόμενα, βρίσκεις αυτό που σου έχω στείλει και το διαβάζεις.
Προτίμησα να σου γράψω αυτές τις οδηγίες, καθώς -στο μέλλον- ίσως θελήσεις να στείλεις κι εσύ κάποιο ΠΜ, ή να λάβεις από κάποιον άλλο. Οπότε θα ήταν καλύτερο να γνωρίζεις τον χειρισμό των ΠΜ :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες