Διαφορές .ΝΕΤ, Asp και Asp .Net

Συζητήσεις για τις γλώσσες του dot Net και για του Visual Studio της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
hinata

Δημοσίευση από hinata » 01 Δεκ 2010 18:41

μου ζητήθηκε να κάνω ένα απλό στατικό site σε .ΝΕΤ αλλα ο server που θα το φιλοξενήσει δεν υποστηρίζει μου είπαν asp... ότι εχω βρεi από βιβλία,e-books και από αναζήτηση στο google για την .ΝΕΤ μόλις φτάνω στο σημείο Web applications μιλάει asp .Net και όχι σκέτο για .ΝΕΤ αλλά ο server δεν υποστηρίζει asp. Είπα βλακεία ή Είναι ίδια η asp με την asp .NET???Έχω μπερδευτεί....help!!!! :-?

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 02 Δεκ 2010 23:27

Η asp είναι μία παλιά τεχνολογία της Microsoft η οποία είναι για δυναμικές σελίδες. Η asp.net είναι η τρέχουσα τεχνολογία της Microsoft για την ανάπτυξη ιστοσελίδων και web εφαρμογών. Μια εφαρμογή γραμμένη σε asp.net βασίζεται στο .NET framework. Πολύ απλά, το .NET framework είναι μία μεγάλη βιβλιοθήκη με objects, functions με τα οποία μπορείς και προγραμματίζεις, είτε desktop εφαρμογές, είτε web εφαρμογές.

Από ότι κατάλαβαίνω, ο server που θα φιλοξενήσει το site έχει asp, αλλά όχι asp.net. Λίγο περίεργο μου φαίνεται πάντως να ισχύει αυτό.

hinata

Δημοσίευση από hinata » 03 Δεκ 2010 16:07

Όχι...ο server είπαν δεν υποστηρίζει asp....αλλά το άτομο που θέλει να του φτιάξω το site θέλει να το φτιάξω με την χρήση της .ΝΕΤ....έχω ψάξει παντου για .ΝΕΤ και sites και μου εμφανίζει asp.net....αυτό σημαίνει ότι αν φτιάξω το site με την χρήση της .Net δεν θα το υποστηρίξει ο server...σωστά????

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 03 Δεκ 2010 16:27

Σωστά. Από ότι καταλαβαίνω ο server είναι linux, άρα αν θέλεις να βάλεις δυναμικές σελίδες θα μπορείς να γράψεις php.

Όταν σου λέει ότι θέλει να φτιάξεις site με .NET τότε σίγουρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις asp.net.

Απάντηση

Επιστροφή στο “dot Net και Visual Studio”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες