[Solved] Επιλογη windows για games.

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 02 Δεκ 2010 17:28

Ετοιμαζομαι να κανω τρελλο φορματ στους 4 δισκους που εχω σε ενα pc και να βαλω μεσα οτι παιχνιδι εχω και δεν εχω. πανω κατω κοντα στα διο τερα... Δυο ερωτησεις.... 1) ποσο βαραινω το συστημα μου κανωντας αυτο το πραμα γεμιζοντας τους σκληρους μου με games; Δε με ενδιαφερει να ανοιγει το πσ σε χρονο dt παρα μονο οταν ειναι να παιξει παιχνιδια να τα παιζει αριστα...οσο μπορει δηλαδη. 2)Τι windows να βαλω γι αυτη τη περιπτωση; xp-vista-7?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 24 Δεκ 2010 16:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Δεκ 2010 19:48

Για να υπάρχει καθυστέρηση όπως το εννοείς θα πρέπει ο δίσκος που έχει τους (κρίσιμους) φακέλλους λειτουργίας windows και program files να είναι γεμάτος ή σχεδόν γεμάτος.

Γενικά τον root δίσκο του λειτουργικού (τον C: δηλαδή) να μην το γεμίσεις πάνω από το 50% το πολύ με ανώτατο όριο το 75% της χωρητικότητας. Όσο περισσότερο άδειος είναι τόσο καλύτερα... (ιδανικό θα ήταν να είναι τύπου SSD πού είναι εξαιρετικά γρήγοροι)

Τα παιχνίδια δεν επιβαρύνουν την λειτουργία του συστήματος, γιατί λειτουργούν κατά βούληση. Ένας (μισο)γεμάτος δίσκος όμως θα προκαλέσει καθυστέρηση.

Καλύτερα να εγκαταστήσεις όλα τα παιχνίδια σε ΑΛΛΟ δίσκο εκτός του C:\, δημιουργώντας έναν κατάλληλο φάκελλο πχ D:\Games ή D:\Program files ή E:\Games F:\Games κ.ο.κ
Σε κάθε περίπτωση να μην εξαντλείς την χωρητικότητα των δίσκων από τη στιγμή που τρέχουν προγράμματα και δεν είναι απλώς αποθηκευτικό μέσον.

Ειδικά για παιχνίδια καλύτερα να χρησιμοποιήσεις σύγχρονο λειτουργικό, προτείνω win7 καθώς και την χρήση Gamebooster, ώστε να απαλλάσσεσαι από περιττές λειτουργίες και backround services με ένα κλίκ (το ίδιο και για την επαναφορά σε κανονική λειτουργία)

Κάνε και μερικές δοκιμές με αυτόν το τρόπο και σιγά-σιγά τις εγκαταστάσεις (όχι όλα μαζί), ώστε να σιγουρεύεσαι για την σωστή λειτουργία τους.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι φυσικά την στιγμή της εγκατάστασης των παιχνιδιών να επιλέγεις τον ΣΩΣΤΟ δίσκο ή φάκελλο όπου θα λειτουργεί (και αυτό γιατί το μητρώο των win αποθηκεύει την παραμικρή λεπτομέρεια που τα αφορά)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 02 Δεκ 2010 20:19

Καταρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για την λεπτομερεστατη απαντηση σου.
Εχω 4 δισκους. Ο ενας αν θυμαμαι καλα ειναι 80 η 150 γιγα. Οι αλλοι 2 ειναι απο 500 κ ο αλλος 1 τερα. Σκεφτομαι στον πιο μικρο (80 η 150)να βαλω τα win και τιποτα μα τιποτα αλλο(το 90% του δισκου θα ειναι αδειο δηλαδη) κ σε ολους τους υπολοιπους παιχνιδια.Σε αυτους με τα παιχνιδια θα ειναι καλο να αφησω 50 γιγα ελευθερα στους δυο 500ριδες ωστε να εκμεταλευτω οσο πιο πολυ μπορω την χωρητικοτιτα τους αλλα και να μη τους βαρινω και να εχω τον μεγαλο (1 τερα) να φορτωνω εκει τα καινουρια μεχρι να αρχισει να γεμιζει κ αυτος;Εχω ακουσει οτι τα xp ειναι πολυ ανωτερα ακομα και απο τα 7 σε οτι αφορα τα παιχνιδια δηλαδη...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Δεκ 2010 21:36

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά για την ιδανική επιλογή λειτουργικού.

Όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται και από τα παιχνίδια πού διαθέτεις... άλλο να τρέχεις mame και άλλο crysis 2

Υπάρχει και το έχω υπ' όψιν μου αυτό που λές για την αμφισβήτηση των win7 για game mode. Όμως κατά βάθος κρύβεται και η "πολυπλοκότητα" ενός λειτουργικού πού είναι 2 γενιές μπροστά από τα XP...
Με το ίδιο σκεπτικό και τα win 98 θα μπορούσαν να είναι καλύτερο απ' όλα, ώς το πλέον "ελαφρύ" λειτουργικό.

Η MS όταν κατασκεύασε τα win 7 φυσικά δεν είχε ώς μοναδικό σκοπό της να γίνουν παιχνιδομηχανή (!!), υπάρχουν και κονσόλες για τέτοιες χρήσεις πού είναι σαφώς ανωτερες από πολλά λειτουργικά συστήματα με τις επιδόσεις τους.

Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα gamebooster, ώστε να απαλλαγείς από την (δύσκολη) διαδικασία των απόλυτων ρυθμίσεων για παιχνίδια και να συνδυάσεις έτσι και ένα λειτουργικό σύγχρονο με αυξημένες δυνατότητες και να κάνεις εφικτό τον στόχο σου.
Σε ιδανική περίπτωση και τα win XP, χρειάζονται "ιδιαίτερες" ρυθμίσεις για να εκμεταλλευθείς στο έπακρο τις δυνατότητές τους

Εάν έχεις δυνατότητα δοκίμασε τα και τα δύο....ώστε να αποφασίσεις μέσω δοκιμής

-- παλαιότερα (κανα δίμηνο) είχε πέσει στην αντίληψή μου μία custom lite edition windows 7 (minimum απαίτηση ram 128 mb σε έκδοση Ultimate και μέγεθος 200 mb !!!) που ήταν τελείως απαλλαγμένη από οτιδήποτε περιττό, ώστε να έχει maximum απόδοση για παιχνίδια. Να προσθέσω ότι παρόμοιες εκδόσεις υπήρξαν και για win XP. Αλλά "κάπως" ξεφεύγουμε από την συζήτηση εάν μιλάμε για τέτοια "πονηρά" θέματα ---

Μπορείς βέβαια στον Πίνακας Ελέγχου\Προγράμματα στο μενού "ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση δυνατοτήτων των windows" να αφαιρέσεις κυριολεκτικά τα πάντα... φυσικά απαιτούνται και κάποιες γνώσεις το τί ακριβώς προκύπτει ή όχι με τέτοιες διαδικασίες..

Όσον αφορά για τον δίσκο που θα έχεις τα windows σου προτείνω να βάλεις τον πλέον γρήγορο με αρκετή cache (SATA 2 οπωσδήποτε, οτιδήποτε άλλο είναι απαγορευτικό και το ίδιο ισχύει για όλους τους δίσκους σου), ώστε να ανταποκριθεί με επιτυχία στην ταχύτητα που θα 'φορτώνονται' οι βασικές λειτουργίες πχ. drivers

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 03 Δεκ 2010 10:10

Μην βάζεις XP, προτείνω 7 αν θες να παίζεις τα τελευταία παιχνίδια. Γιατί οι τελευταίες εκδόσεις DIRECTX, δεν παίζουνε καλα στα XP.
Για πιο παλιά παιχνίδια, υπάρχει το XP Mode αν δεν σου τρέχουν καλά στα Windows 7, και υπάρχει και το DOSBox, για παιχνίδια του DOS!!!

Τώρα για τον τρόπο εγκατάστασης: δεν νομίζω ό,τι και να κάνεις, να επηρεάσει σημαντικά την απόκριση του συστήματος.
Αυτό που θα σύστηνα εγώ, είναι με το που κάνεις εγκατάσταση των Windows, να πας χειροκίνητα και να ορίσεις το μέγεθος της cache που χρησιμοποιούν (pagefile ή αλλιώς αρχείο σελιδοποίησης, κάπως έτσι!) σε συγκεκριμένο περίπου το διπλάσιο από την RAM πχ αν έχεις 4 γίγα, όρισέ το γύρω στα 8 γίγα, σε έναν δίσκο ΑΛΛΟ από αυτόν που τρέχουν τα windows. Για μενα, σε αυτόν που έχεις τα λιγότερα αρχεία ή προγράμματα που δεν τρέχεις συχνά. Γιατί την ώρα που ο υπολογιστής τρέχει ένα πρόγραμμα, ταυτόχρονα αναζητά, γράφει& διαβάζει από το pagefile χρησιμοποιώντας το σαν επέκταση της RAM.
Χρησιμοποιώντας το σαν συγκεκριμένο μέγεθος και όχι αυτόματα μικραίνοντας/μεγαλώνοντάς το όσο το επιθυμούν τα Windows, επιτυγχάνεις να δεσμευτεί μια συγκεκριμένη περιοχή του δίσκου όσο το δυνατόν πιο συνεχής, παρά να ψάχνει ο δίσκος από δω και από κει στα sectors έχοντας ασυνέχειες.
Με το να το τοποθετήσεις σε άλλο δίσκο, κερδίζεις σε απόδοση καθώς την ώρα που τρέχει ένα πρόγραμμα πχ στον C, το pagefile είναι στον D και έτσι ο ένας δεν καθυστερεί τον άλλο σε επίπεδο δίσκου!

Κατά την άποψή μου τέλος, τον βασικό ρόλο στα games δεν τον έχει ο δίσκος: έτρεξες το παιχνίδι, φόρτωσε πάει, τέλος αυτή ήταν η αποστολή του!
Μετά παίζει ρόλο στο πόσο γρήγορα θα τρέχει, η RAM και κυρίως στα σύγχρονα παιχνίδια, μια δυνατή κάρτα γραφικών!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης