IP to Location

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

IP to Location

Δημοσίευση από dva_dev » 03 Δεκ 2010 13:31

Κάποιοι έχετε χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες που υπάρχουν για να βρείτε τη θέση που βρίσκεται κάποια IP. Είτε χώρα, είτε πόλη, και πιθανώς να την εμφανίζετε σε κάποιον χάρτη (google maps).

Επειδή από λίγες δοκιμές που έχω κάνει, σε διάφορες δωρεάν υπηρεσίες, με δείχνει να είμαι πάντα στο μαρούσι, όσοι έχετε χρησιμοποιήσει είτε δωρεάν υπηρεσίες, είτε εμπορικά πακέτα/βάσεις, τι ακρίβεια έχετε στα αποτελέσματα.

Σε ένα πρόσφατο θέμα είχε αναφερθεί για την maxmind, αλλά στο site της είδα ότι το εμπορικό πακέτο (για πόλεις) έχει σφάλμα 25 μιλίων - και αυτό για ΗΠΑ - , το οποίο θα μπορούσε να σημαίνει (για αυτό που χρειάζομαι) ότι στην ελλάδα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα όχι να σε βγάλει εκτός πόλης/χωριού που βρίσκεσαι, αλλά ακόμα και εκτός νομού.

Υπάρχει περίπτωση από την ip να πετύχεις ακρίβεια π.χ. 100-200μέτρων; Έστω και παραπάνω, αλλά όχι και 40 χλμ που δίνει η maxmind.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

IP to Location

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Δεκ 2010 14:53

dva_dev έγραψε:....αλλά στο site της είδα ότι το εμπορικό πακέτο (για πόλεις) έχει σφάλμα 25 μιλίων - και αυτό για ΗΠΑ -....
Νά'σαι καλά! Έπεσα κάτω από το γραφείο, από τα γέλια :lol: :lol: :lol: :lol: Σαν να λέμε: "Μέσες~άκρες στη Βοιωτία" :lol: :lol: Ακρίβεια nm :lol: :lol: όπως οι νέοι Pentium
Μαμώ τις Τεχνολογίες Αιχμής :hammer: :hammer: :hammer:
Το ανέκδοτο με τον τύπο που έλεγε την ώρα πιάνοντας τ'απ'αυτά του γαϊδάρου το ξέρεις :question: :question: Εκεί να δεις HiTech :o :o
Παρεμπιπτόντως κι ο τύπος απ'το ανέκδοτο πούλησε τη μέθοδό του ως 'Εμπορικό Πακέτο' :hammer: :hammer: :hammer: :banana:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

IP to Location

Δημοσίευση από fafos » 03 Δεκ 2010 15:30

Gia thn IP eutynontai oi ISP kai pou exoun dosei tis syntetagmenes tous.. akoma kai oi statheres IP den exoun sosth apeikonish. Synhthos dinontai oi syntetagmenes kapoiou kentrou tou ISP kyrios gia logous asfaleias kai prostasias prosopikon dedomenon..

oi 2 megalyteroi paixtes tou xorou (maxmind kai ip2location) dinoun paromoia apotelesmata me diafores 100-200 metron..

emena me vgazei panta sthn Peiraios pantos.. 3-4 xiliometra makrytera dhladh.. :lol:

h maxmind dinei dorean kapoia ekdosh h opoia ananeonetai arxes kathe mhnos..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

IP to Location

Δημοσίευση από EneMe » 03 Δεκ 2010 15:36

Εγώ πάλι θέλω 2,5 ώρες με το αυτοκίνητο για να πάω εκεί που με δείχνουν!

Α ρε Αθήνααα! :P

Kvaz4R

IP to Location

Δημοσίευση από Kvaz4R » 03 Δεκ 2010 19:40

Εμένα με έβγαζε σε άλλο νομό...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

IP to Location

Δημοσίευση από dva_dev » 03 Δεκ 2010 20:50

Οπότε να υποθέσω ότι δεν ξέρει κάποιος να υπάρχει κάτι που να μην βγάζει αποτελέσματα άλλα ντ' άλλων;..

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

IP to Location

Δημοσίευση από fafos » 03 Δεκ 2010 21:26

dva_dev έγραψε:Οπότε να υποθέσω ότι δεν ξέρει κάποιος να υπάρχει κάτι που να μην βγάζει αποτελέσματα άλλα ντ' άλλων;..
den yparxei auto pou zhtas.. mono an dosei o xrhsths akrivhs dieuthynsh mporeis na pareis tis syntetagmenes..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

IP to Location

Δημοσίευση από deninho » 03 Δεκ 2010 23:50

Στην Ελβετία, που έχει FTTB -αν δεν κάνω λάθος- το google maps μας έδινε το στίγμα μας με ακρίβεια 20μ.

Στην Κεφαλονιά, που έχω σύνδεση με οτενετ, μου έδινε στίγμα κάπου στην Πάτρα :P

Οπότε, λογικά, το τι τοποθεσία θα εμφανίσει, εξαρτάται καθαρά από το που είναι το dslam στο οποίο συνδέεσαι

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

IP to Location

Δημοσίευση από sibas » 04 Δεκ 2010 05:34

έχει βγεί χακία για αυτό παίδες :P

papas2

IP to Location

Δημοσίευση από papas2 » 04 Δεκ 2010 15:01

Η IP σας ειναι η IP που εχει δηλωσει ο provider σας.Ειναι στην καλυτερη περιπτωση η IP του υπολογιστη που σας βγαζει στο internet και οχι του σπιτιου σας.Αυτο που δειχνουν τα διαφορα locators ειναι η γεωγραφικη θεση των υπολογιστων του παροχου σας οπως και οταν και αν αυτος τα δηλωσει σε παγκοσμιες βασεις που υπαρχουν.Αν υπαρχει πυκνο δικτυο και αν εχει αυτο δηλωθει θα πετυχει και ποιο κοντινη θεση απο εκει που βρισκεται η IP σας.Δεν υπαρχει τροπος εντοπισμου της προσωπικης IP παρα μονο του provider.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης