Μια καλοκαιρινή περιπέτεια σε δημόσιο Νοσοκομείο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Δεκ 2010 21:03

Τον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε, λόγω ενός προβλήματος υγείας ενός ιδιαιτέρως προσφιλούς μου προσώπου, τον ξόδεψα κατά κύριο λόγο στο "πανεπιστημιακό" νοσοκομείο ΑΤΤΙΚΟΝ. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος γιατί δεν τελειώνει αυτό το πράγμα αν κάτσω να το εξιστορήσω με λεπτομέρεια.

Λόγω ενός παρατεταμένου εμπύρετου, όλοι οι γιατροί τους οποίους επισκεφθήκαμε μας πρότειναν νοσηλεία για να γίνει διάγνωση. Επίσης όλοι μας πρότειναν να πάμε είτε στον Ευαγγελισμό είτε στο Αττικόν. Κατέληξα στο Αττικόν καθώς είναι κοντά στο σπίτι μου και είναι και σύγχρονο (τουλάχιστον σε κτηριακή υποδομή).

Αυτό έγινε αρχές Αυγούστου. Επισκεφθήκαμε μια νεαρή Λέκτορα ονόματι Λαμπαδιάρη και μας ανέλαβε, λέγοντάς μας χονδρικώς ότι μας κάνει και χάρη γιατί κανονικά έχουν επίσχεση και δεν δέχονται νέα περιστατικά για νοσηλεία. Αλλά επειδή ήταν "καλή και υπεύθυνη" και επειδή το πρόσωπο που είχε πρόβλημα ήταν νεαρό σε ηλικία, έδειξε φιλευσπναχνία και μας ανέλαβε τονίζοντας ότι τους ασθενείς "δεν τους κάνει πάσες". Αυτό ήταν λίγο ξένο σε εμένα γιατί ουδέποτε είχα πάρε-δώσε με νοσοκομεία και ούτε η "πάσα" δεν ήξερα τι ήτανε, ούτε η "επίσχεση" ήξερα πρακτικώς τι σημαίνει. Λέω οκ, ένας πυρετός είναι, ας κάνουμε νοσηλεία να τελειώνουμε σε 7-10 μέρες το πολύ να πάμε και διακοπές.

Ξεκίνησαν οι εξετάσεις αίματος και οι λοιπές εξετάσεις και ξεκίνησε το ποιηματάκι "λείπει ο τάδε, είναι σε επίσχεση ο τάδε, αυτή την εξέταση τη στέλνουμε εξωτερικά κλπ". Ξεκίνησαν και οι ακτινογραφίες αλλά λόγω της "επίσχεσης" οι ακτινολόγοι έκαναν μισή δουλειά. Δηλαδή έβγαζαν την ακτινογραφία αλλά δεν έγραφαν γνωμάτευση! Είναι σα λέει ένας προγραμματιστής στον πελάτη "σου δίνω τον κώδικα αλλά κάνε εσύ το compile και το setup γιατί απεργώ.".

Και οι μέρες περνούσανε και χωρίς φάρμακα ο πυρετός (υψηλός) επέμενε. Το νοσοκομείο για τις πρώτες 15 μέρες νοσηλείας ήταν ένα ξενοδοχείο αναμονής εξετάσεων και εύρεσης διαθέσιμων γιατρών. Η κυρία που μας ανέλαβε και που "δεν έκανε πάσες" ξεκίνησε τις πάσες, που τελικώς κατάλαβα τι ήτανε: Έλειπε βδομάδα παρά βδομάδα και μας "πάσαρε" σε άλλον υπεύθυνο γιατρό που καθόταν να διαβάσει το ιστορικό μας από την αρχή (αν τελικώς το διάβαζε). Καταλήξαμε να έχουμε αλλάξει 4 υπεύθυνους γιατρούς και αν κρίνουμε και από τους απογευματινούς ειδικευόμενους, ήταν πιθανές όλες οι ασθένειες που μας είχαν πει, από μια απλή βακτηριακή λοίμωξη μέχρι λέμφωμα. Δεν υπήρχαν διαθέσιμοι γιατροί για γυναικολογικές εξετάσεις (το προσφιλές μου πρόσωπο ήταν γυναίκα κατά τα φαινόμενα) γιατί "έτρεχαν στα εργαστήρια" και ενώ υπήρχαν εκ μέρους μας οι παρατηρήσεις και οι προτροπές ότι "ίσως είναι ένα απλό γυναικολογικό πρόβλημα".

Όλοι οι υπεύθυνοι γιατροί μας διαβεβαίωναν ότι αποκλείεται να είναι γυναικολογικό πρόβλημα και "ούτως ή άλλως οι γυναικολόγοι τρέχουν και δεν είναι διαθέσιμοι". Εκ των πραγμάτων λοιπόν, έκαναν στην ασθενή όλες τις εξετάσεις εκτός από τις γυναικολογικές. Αυτές περιελάμβαναν αξονική, κολονοσκόπηση, οστεομυελική και κάποιες άλλες λιγότερο επίπονες. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων ως γνωστόν έκαναν να βγούν αρκετές ημέρες.

Αισίως φτάσαμε στις 30 μέρες νοσηλείας και επειδή αφενός σήκωσα στο πόδι το νοσοκομείο και αφετέρου επειδή βαρέθηκαν να μας βλέπουνε αυτοί οι δεκάδες γαιτροί που σουλατσάρανε στους διαδρόμους, αποφάσισαν να προχωρήσουν και στις γυναικολογικές εξετάσεις. Και τσουπ! Μια φλεγμονή στις σάλπιγγες. Αντιβίωση και σε λίγες μέρες πάει ο πυρετός.

Όταν το μάθαμε αυτό, άρχισαν οι δημόσιες σχέσεις του στυλ "πόσοι καλοί και συνεργάσιμοι είμαστε και πόσο αξιαγάπητη και γλυκιά είναι η ασθενής" και πάει λέγοντας. 40 μέρες νοσηλείας και πήραμε εξιτήριο περί τα μέσα Σεπτεμβρίου, για ένα πρόβλημα το οποίο θα μπορούσε να λυθεί χωρίς ταλαιπωρία και χωρίς νοσηλεία!

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να κινηθώ νομικά όχι μόνο για τις 40 μέρες που χάσαμε, αλλά και για την ταλαιπωρία που υπέστη η ασθενής και εγώ. (Η ασθενής εξαιτίας των απανωτών επίπονων εξετάσεων είχε γίνει ψυχολογικό και σωματικό ράκος, και επειδή έπεφτε συνεχώς ο αιματοκρίτης, έφτασε στο σημείο να κάνει μετάγγιση.) Δεν το έκανα δεν τους πήγα στα δικαστήρια. Και ο λόγος είναι επειδή είπα στο εαυτό μου "πάλι καλά που βγήκαμε ζωντανοί" και ταυτόχρονα παρατήρησα και άλλες περιπτώσεις γύρω μου κατά τις οποίες οι άνθρωποι ψοφάγανε σαν τα σκυλιά από εσφαλμένες εξετάσεις και παραλήψεις στη διάγνωση και τη θεραπεία. Επίσης νομικώς όλοι αυτοί οι τεμπελχανάδες γιατροί που σουλατσάρουν εκεί μέσα είναι άκρως καλυμένοι ούτως ή άλλως.

Έχω στα χέρια μου την επίσημη διάγνωση που τους αναγκάσαμε να μας τη δώσουν με τα χίλια ζόρια και μετά από ένα μήνα (δεν μας την έγραφαν με τίποτα) και γράφει όντως ότι πρόκειται για το συγκεκριμένο γυναικολογικό πρόβλημα τη στιγμή που ΟΛΟΙ μας διαβεβαίωναν ότι αποκλείεται να υπήρχε κάποια γυναικολογική αιτία στον παρατεταμένο εμπύρετο.

Επειδή λοιπόν γιατρός δεν είμαι, αλλά με την επιστήμη έχω σχέση και σε επίπεδο σπουδών είμαι ανάλογος με όλους αυτούς τους ψευδολέκτορες εκεί, έχω να κάνω την εξής διάγνωση:

Το ΑΤΤΙΚΟΝ είναι ένα σύγχρονο νοσοκομείο γεμάτο από λέκτορες, επίκουρους, καθηγητές, επιμελητές και διευθυντές. Δυστυχώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε ένας ΓΙΑΤΡΟΣ (μεταξύ σοβαρού και αστείου). Οι άνθρωποι εκεί δεν έχουν σχέση με την επιστήμη στην πράξη, αφενός γιατί τα νοσοκομειακά τους καθήκοντα ΔΕΝ είναι η αποκλειστική τους ενασχόληση (ένα συμπλήρωμα εισοδήματος είναι) και αφετέρου κανείς τους δεν αισθάνεται υπεύθυνος για κανέναν νοσηλευόμενο σε αυτό το "πανεπιστημιακό νοσοκομείο". Επιπλέον είναι θρασύτατοι και ανέτως εκστομίζουν φράσεις του στυλ "χάρη σας κάνουμε", "κανονικά δεν δεχόμαστε νοσηλευόμενους" ή "εμείς είμαστε παθολόγοι, οι γυναικολόγοι να κοιτάξουν τη δουλειά τους."

Επειδή το συγκεκριμένο νοσοκομείο χτίστηκε βασισμένο σε ένα ρουσφέτι (θυμίζω ότι "ιδρυτής" του νοσοκομείου ορίστηκε ο προσωπικός καρδιολόγος του Ανδρέα Παπανδρέου, ο Κρεμαστινός) εξακολουθεί και είναι ένα κέντρο συμπλήρωσης εισοδήματος του φθαρμένου ακαδημαϊκού κατεστημένου της ιατρικής.

40 μέρες αγωνίας, ακούγοντας τον κάθε πικραμένο γιατρό να μας λέει ότι έχουμε την τάδε ή την δείνα σοβαρή ασθένεια και να μας αφήνει στην αγωνία, 40 μέρες ταλαιπωρίας, 40 μέρες που μου έγιναν μάθημα. 40 μέρες κατά τις οποίες αισθάνθηκα ότι μου έχει αφαιρεθεί οποιοδήποτε ίχνος αξιοπρέπειας, παρακαλώντας τους λέκτορες να κάνουν τα αυτονόητα που ήταν εξαρχής υποχρεωμένοι να κάνουν για έναν πολίτη που πληρώνει δεκάδες χιλιάδες ευρώ φόρους κάθε χρόνο.

Μόλις έκανα ιδιωτική ασφάλιση και θα επιδιώξω στο υπόλοιπο της ζωής μου να μην ξαναπατήσω ποτέ σε δημόσιο νοσοκομείο. Τουλάχιστον σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο, μέσα σε 10 μέρες θα βρίσκαμε έναν γυναικολόγο να κάνει μια απλή εξέταση 5 λεπτών.

(Σημειωτέον ότι έναν ιδιαιτέρως ταλαιπωρημένο ασθενή με ενεργό πυρετό τον έθεσαν σε διαδικασία κολονοσκόπησης και επειδή η εξέταση έγινε το απόγευμα, έπρεπε να μην φάει τίποτα για περίπου 40 ώρες. Το αποτέλεσμα ήταν να καταρρεύσει σωματικά. Τότε ήταν που ξέσπασα φωνάζοντας και μαζεύτηκε όλο το νοσοκομείο και μαζί και μερικοί γλυφτες γιατροί που έλεγαν "δίκιο έχεις, φταίει το σύστημα". Επομένως εκτός από άσχετοι σχετικά με την επιστήμη τους είναι και επικίνδυνοι.)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 04 Δεκ 2010 22:29

Και στον Ευαγγελισμό που έχω εμπειρία μέχρι πριν λίγες ημέρες τα ίδια σκατά είναι.

Τι να πω, περαστικά στην κοπέλα και μπράβο σε εσένα που ήσουν δίπλα της τόσες ημέρες. Αν γράψω κι εγώ το τι είδα στον Ευαγγελισμό θα γίνουμε πρώτο θέμα για τον Τριανταφυλλόπουλο.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Δεκ 2010 22:37

Το θέμα είναι ότι μπορείς να πεθάνεις στο χαλαρό από μαλακία τους και όλοι να τα ρίξουν "στο σύστημα".

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 04 Δεκ 2010 22:41

Δεν είναι θέμα πιθανοτήτων πλέον, είμαι 100% σίγουροι ότι οι μισοί και παραπάνω θάνατοι εντός νοσοκομείων είναι θέμα αμέλειας.

Αν πάθει κάτι ο άνθρωπος σου 3-4 τα ξημερώματα ενώ νοσηλεύεται ούτε νοσοκόμα δεν βρίσκεις (για γιατρό ούτε λόγος). Είναι πιο εύκολο να βρεις σεκιουριτά παρά γιατρό

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Δεκ 2010 22:47

Από τους σεκιουριτάδες κανένα πρόβλημα. Ήταν οι μοναδικοί που έκαναν σωστά τη δουλειά τους. Μέχρι και τους θυρωρούς έκαναν.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Δεκ 2010 15:43

Καταρχήν τέλος καλό όλα καλά και μακάρι να το ξεπεράσετε / ξεχάσετε και γρήγορα αν και με τέτοια ταλαιπωρία σε τέτοιο χρονικό διάστημα ψυχολογικά τραύματα αποκτάς...

Παντού έτσι είναι τα νοσοκομεία και οι γιατροί, χώρια του ότι βάζουν του ειδικευόμενους τις περισσότερες φορές να κάνουν δουλειά, που πολλες φορές δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4.

Είναι να μην αρρωστήσεις ή αν αρρωστήσεις να έχεις φράγκα να πας σε ιδιωτικό νοσοκομείο να σωθείς, αλλιώς ρισκάρεις και τη ζωή σου και την ψυχική σου υγεία δυστυχώς.

Και που να δεις και την γλύκα του ΙΚΑ...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Δεκ 2010 15:49

το αν θα το προχωρησεις το θεμα με δημοσιοποιηση και δικαστικα ειναι δικο σου θεμα , αυτο θα εκανα και εγω στην περιπτωση σου

το σπουδαιοτερο ο ανθρωπος σου ειναι καλα? και ολα τα αλλα ειναι παρελθον!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Δεκ 2010 18:27

Ναι καλά είμαστε και έχω πάρει τα μέτρα μου όσο μπορώ για να μην ξανασυμβεί κάτι ανάλογο.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 05 Δεκ 2010 18:30

Δικαστικά πιστεύω καλά κάνεις και δεν το κυνηγάς.
Δεν τους πιάνεις πουθενά τους γιατρούς, εδώ και σε περίπτωση σοβαρών και τραγικών ιατρικών λαθών βγαίνουν "λάδι", είναι το συνάφι τέτοιο που κανένας γιατρός δεν θα παραστεί σε δικαστική αίθουσα για να καταθέσει εναντίον συναδέλφου.
Είναι και το σύστημα τέτοιο οπου κανένας δεν έχει ευθύνη για τίποτα.
Εγώ ούτε τα ιδιωτικά εμπιστεύομαι. Εκεί σε κοιτάζουν σαν €€€€€€ και μόνο...μπορεί και να σου κάνουν επέμβαση χωρίς να έχεις τίποτα, απλά και μόνο για να στα αρπάξουν!

Η ιατρική είναι μια επιστήμη που εξασκείται οπουδήποτε αλλού, εκτός από την Ελλάδα!

(για να μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις...αλλά αυτό, είναι ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ρε γαμώτο!!!)
-υγ.: πρόσφατα είχα να επιλέξω πού θα γράψω την μικρούλα, ΙΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ (εννοείται πήγα σε ιδιωτικό μαιευτήριο, ευτυχώς είχα την οικονομική δυνατότητα να σας πω περιστατικά σε δημόσιο να φρίξετε όπου οι γιατροί έπαιξαν και κατέστρεψαν ζωή παιδιού για να τα αρπάξουν!!!)... Εννοείται με κλειστά τα μάτια πήρα ΤΣΜΕΔΕ = πάω το παιδί στον παιδίατρο της ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ, στο ιατρείο του και όχι σε ουρές και μ...κίες...πληρώνω 30€ επίσκεψη, παίρνω απόδειξη και το ταμείο μου επιστρέφει τα 20€. ΤΕΛΟΣ και άντε γεια!

cdhyper σιδερένια εύχομαι η φίλη σου!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης