Windows 7 - not genuine

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2010 02:35

Έχω τα Windows 7 Professional, από το MSDN-AA. Ανοίγω σήμερα το πρωί τον υπολογιστή, και μου βγάζει ένα περίεργο μήνυμα [ότι κόλλησε μια διεργασία, και αν θέλω να στείλω περισσότερα στοιχεία στη MS]. Ούτε καν που πρόσεξα τι κόλλησε, πάτησα "στείλτα και παράτα μας" και συνέχιζα να χαζεύω [γενικώς]. Μετά από λίγο πάλι ένα ίδιο μήνυμα. "Ε, παράτα μας είπαμε. Όχι-ξου-φύγε-δε σε θέλω άλλο εδώ". Εκείνη την ώρα πρόσεξα ότι μου είχε σβήσει και tο Core Temp. Κάπου εκεί φεύγω για δουλειές

Γυρνάω τώρα το βράδυ, και βλέπω στην κάτω δεξιά γωνία να μου λέει Build τάδε, και not genuine. WTF?!?!?! αφού κωδικό έχω από το MSDNAA. Τέσπα, πάω στο System Properties, και μου παρουσιάζει την παρακάτω εικόνα:

Εικόνα

πώ να ξανακάνω validation, μήπως ξέχασε κάτι, αλλά φρύδια:

Εικόνα

Όσο κι αν ψάχνω για λύσεις, τίποτα δε βγαίνει. Δοκίμασα να κάνω validation Μέσω cmd, αλλά πάλι μου βγάζει ένα παρόμοιο μήνυμα. Δοκίμασα να επανεκκινήσω ένα service [software protection], αλλά μου λέει Error 5: Access is Denied

Γενικά, γνωρίζει κανείς λύση για αυτό το θέμα, και αν υπάρχει αξίζει να ασχοληθώ, ή να το πάω για format? [βαριέμαι την επανεγκατάσταση των προγραμμάτων :/]

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Δεκ 2010 09:05

κάντα πειρατικά με το loader, να τελειώνεις μια και καλή με τις βλακείες της microsoft...εγώ αυτό έκανα στο γραφείο: ορίτζιναλ κόπια, με τον δικό μου τον κωδικό (Windows XP όμως όχι 7άρια) και κάθε λίγο και λιγάκι μετά από κάποιο update μου έβγαζε ότι δεν είναι γνήσια.
Ρε παιδιά πραγματικά αγανάκτισα κατέβασα ένα προγραμματάκι που γνησιοποιεί τα πειρατικά και ησύχασα μια και καλή...και updates και όλα!
Τώρα δεν ξέρω αν είμαι νόμιμος ή παράνομος (άδεια χρήσης έχω ούτως ή άλλως), αλλά έχω ησυχάσει!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από hitca » 09 Δεκ 2010 09:55

Αυτό που έκανες το θεωρείς λύση;

.... μήν το πείς και πουθενά αλλού, μπορεί να έκανες την δουλειά σου όπως-όπως, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θα πρέπει και να συνιστάται

-----
Επί του θέματος, για δοκίμασε τον έλεγχο αρχείων από γραμμή εντολών: sfc /scannow

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Δεκ 2010 09:58

Είναι λύση...αν χρειάζεται να χάνεις 1 ώρα κάθε τόσο για να ξαναενεργοποιείς τα Windows!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2010 15:14

hitca έγραψε:Επί του θέματος, για δοκίμασε τον έλεγχο αρχείων από γραμμή εντολών: sfc /scannow

Κώδικας: Επιλογή όλων

Beginning system scan.  This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 100% complete.
Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of th
em.
Details are included in the CBS.Log windir\Logs\CBS\CBS.log. For example
C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log
Το CBS.log είναι ~8500 σειρές, οπότε δε συμφέρει να το βάλω εδώ :p

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Δεκ 2010 15:30

Μπορεί λύση να μην έχω, να σου προτείνω... Ωστόσο, επειδή οι γνήσιες κόπιες Windows της Microsoft δημιουργούν -κατά καιρούς- τέτοια, και άλλα προβλήματα, είμαι περίεργος:
Δοκίμασες τη λύση μέσω τηλεφώνου;
Αν ΝΑΙ, τι σου είπαν;
Αν ΟΧΙ, δεν τη δοκιμάζεις κι αυτή, μιας κι είσαι νομιμότατος (και καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται :wink: );!

Άβαταρ μέλους
geoki

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από geoki » 09 Δεκ 2010 15:39

DGeorge έγραψε:Ωστόσο, επειδή οι γνήσιες κόπιες Windows της Microsoft δημιουργούν -κατά καιρούς- τέτοια, και άλλα προβλήματα....
Δε νομίζω οτι έχεις δίκιο, και σου μιλάω από προσωπική εμπειρία με τους 4 υπολογιστές που έχω , 1 με xp professional και οι άλλοι 3 με home , όλα με γνήσια windows, και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Έχω την αίσθηση οτι κάποιο άλλο λογισμικό που εγκατέστησες σου δημιουργεί αυτά τα προβλήματα κι όχι αυτά καθαυτά τα windows.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από hitca » 09 Δεκ 2010 17:07

Με μιά γρήγορη έρευνα στο technet site της MS
βρήκα για τον κωδικό σφάλματος >> http://social.technet.microsoft.com/Sea ... 00022&ac=8

από τις απαντήσεις ταιριάζει αυτή >> http://social.technet.microsoft.com/For ... 04914c6763

και αναφέρεται στην (χειροκίνητη) επανεκκίνηση του service Software Protection Service (SPPSVC)
ώς εξής (από γραμμή εντολών, πάντα ώς admin >>

net start sppsvc
net stop sppsvc

--- κρατάω μία (μικρή) επιφύλαξη μήπως η άδεια που έχεις είναι περιορισμένου χρόνου ---

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2010 21:27

Δεν ανοίγει η υπηρεσία... Βγάζει Error 5: Access is denied

Θα μιλήσω αύριο με την τεχνική υποστήριξη -αν εν τω μεταξύ δεν έχω βρει κάτι-, και θα σας πω τα αποτελέσματα, για μελλοντική αναφορά :P

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από hitca » 09 Δεκ 2010 21:56

Εάν έχεις τρόπο να βρείς τις εγγραφές του μητρώου και να κάνει "βίαιη" αλλαγή δικαιωμάτων (με δεξί κλίκ στην αντίστοιχη ομάδα εγγραφών)

εννοώ στο HKEY_LOCAL_MACHINE/system/ControlSet001/services/sppsvc (και τυχόν παρόμοιες στα υπόλοιπα)
(αφού πάρεις backup πρώτα με εξαγωγή)

Μερικές φορές χρειάζεται αυτό για αποφυγή των χειρότερων (...λέγε με format) και δεν είναι η πρώτη φορά που πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο (τα προβλήματα μητρώου είναι η Αχίλλειος πτέρνα των windowws)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Windows 7 - not genuine

Δημοσίευση από deninho » 09 Δεκ 2010 22:47

Απ'ότι φαίνεται το πρόβλημα παρουσιάστηκε από μπέρδεμα στα keys: Χρήση key για την ελληνική έκδοση, σε εγκατάσταση αγγλικής. Μαλακίου της MS, αλλά whatever... Πάμε για φορματ [και χαρά. ΝΟΤ] το Σ/Κ :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης