Νόμιμα torrents

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Δεκ 2010 21:44

Υπάρχουν νομιμα τορεντ.
πχ γραφω ενα βιβλιο και το κανω pdf, kai θελω να το μοιραστώ με αλλους στο νετ και το κανω seed μεσω τορρεντ.

Θελω να ρωτήσω το εξεις.
Στο itunes δινει πχ free τα WWDC (Worldwide Developers Conference). Επιτρέπεται κάποιος να τα κανει seed αυτα απο τη στιγμη που ειναι free??
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από hitca » 09 Δεκ 2010 22:07

Φυσικά και μπορείς ...

Πολλά sites χρησιμοποιούν torrent αντί για html ή ftp dowloads. Είναι άριστο μέσον και πρωτόκολλο και δεν φορτίζει τους εκάστοτε servers με πχ. χιλιάδες ταυτόχρονα downloads

Εάν δεν κάνω λάθος πλέον και το FB το χρησιμοποιεί ώς μέσον καταμερισμού του φορτίου των datacenters του (γι' αυτό και εξαγόρασε πρόσφατα τεχνολογία torrent μέσω μιας μικρής εταιρίας).

Το πρόβλημα δεν είναι φυσικά η τεχνολογία αλλά τα διακινούμενα αρχεία κα τα "δικαιώματά" τους --τα λεφτά δηλαδή-- (ειδικά η μουσική και οι ταινίες πού έχουν μπεί στο στόχαστρο)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Δεκ 2010 12:11

Ντάξει το νόμιμο και το παράνομο είναι σχετικό.
Το ότι δίνει κάποιος τζάμπα κάτι δεν σημαίνει ότι σου λέει δώστο κι εσύ τζάμπα. Μπορεί να θέλει να το δίνει μόνο αυτός.
Το θέμα πνευματικής ιδοκτησίας ειδικά, είναι πολύ περίεργο - εξ ου και ο διαχωρισμός δωρεάν και ελεύθερου λογισμικού!
Και το μότο του open source είναι free όχι όπως λέμε free μπύρα, αλλά όπως λέμε freedom of speech...κάπως έτσι!

Seedαρέ το μωρέ κει χάμου και μην την ψάχνεις, αμα είναι να σε πάνε γι αυτό μέσα τί να πούμε!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Δεκ 2010 13:54

to thema δεν ειναι αν θα με πανε μεσα ή όχι.
αν απτη στιγμη που ειναι free, μπορω κι εγω, an έχω το δικαιωμα να το μοιράσω αλλου ειτε απο τορεντ είτε απο οπουδήποτε. Ακομα και να το καψω σε ενα dvd και να το δώσω να το δεί ο ανιψιός μου, ή να του το στείλω με mail...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από deninho » 10 Δεκ 2010 14:34

Εξαρτάται από την άδεια χρήσης. Μπορεί να είναι δωρεάν, αλλά να είναι υποχρεωτικό να το κατεβάσεις από τον ιστότοπο του δημιουργού.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Δεκ 2010 16:28

Δεν υπάρχει παράνομο η νόμιμο torrent.

Είναι σαν να λέμε υπάρχει παράνομο ή νόμιμο HTTP ή SMTP.

Το bittorrent είναι πρωτόκολλο. Τώρα αν τα media το έχουν δαιμονοποιήσει είναι άλλο θέμα.

Είναι το πλέον non-centralized (ειδικά πλέον με τα magnet urls) πρωτοκολλο για μεταφορά δεδομένων.
Όπως βασίζεται και η λειτουργία του Internet. NON Centralized.

Τώρα αν οι εταιρίες μουσικής, ταινιών και λοιπών πνευματικών παπαριών δεν τους αρέσει το πως είναι σχεδιασμένο το internet μπορούνε να πιούνε ξυδάκι :lol:
Του πούστη δηλαδή, έχουν βγάλει τα κερατά τους με το commercialization του Internet, δεν θα αλλάξουν και τον τρόπο λειτουργίας του απλά για να έχουν (περισσότερο) κέρδος εις βάρος των απλών χρηστών :evil:

Αν εταιρίες θέλουν να αξιοποιήσουν την αρχική αρχιτεκτονική του internet για να διανέμουν τα αρχεία τους είναι το λιγότερο χαζό για αυτόν που κατεβάζει με torrent να του πουν ότι δεν μπορείς να το seedάρεις πίσω.
Τότε ποιο το νόημα να μπει μοιραστεί ένα αρχείο μέσω torrent όταν από το πρώτο KB που κατεβάζεις αυτόμάτως το μοιράζεσαι με τους υπόλοιπους leechers.

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το licence του τι κατεβάζεις μιας και by definition το πρωτόκολλο είναι τέτοιο που δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να κατεβάσεις το file μόνο από την σελίδα της εκάστοτε εταιρίας.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Δεκ 2010 16:58

Ε, δεν ειναι ετσι ρε Cha0s. Νταξι, λιγο πολυ ολοι κατεβαζουμε (και) παρανομα, αλλα σκεψου το ώς εξεις.

Αν εσυ καθόσουν μονος σου ενα 6μηνο επι 8-10 ώρες την μερα για ναφτιαξεις μια εφαρμογη πχ για Network Management/Monitoring (μιας και ασχολείσαι με τα δικτυα) και αποφάσιζες να την πουλας, θα σαρεσε να την δεις σπασμενη σε torrent ή οπουδήποτε αλλου? Τοσο κοπο θα εκανες μεχρι να την δημειουργίσεις...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Δεκ 2010 17:22

Δεν διάβασα σωστά το αρχικό ποστ σου.

Νόμιζα ότι ρώταγες αν είναι παράνομο να μοιραστείς free/ελεύθερα αρχεία μέσω bittorrent.

Το torrent αρχείο αυτού καθεαυτού δεν περιέχει τίποτα proprietary, παραμόνο τα hashes των αρχείων και τους trackers.

Οπότε όπως και να έχει το torrent σαν torrent είναι απλά ένα αρχείο και δεν περιέχει κανένα κομμάτι αρχείων τα οποία δεν επιτρέπονται να μοιραστούν.

Για να απαντήσω σε αυτό που είπες, αν ήθελα να βγάλω λεφτά από κάποιο software μου θα κοίταγα να το κυκλοφορήσω με ανοιχτό κώδικα και θα χρέωνα τις υπηρεσίες υποστήριξης μου σε αυτό.

Και το πρόγραμμα θα εξελισσότανε καλύτερα αν ψηνόταν κόσμος να κάνει contribute κώδικα, bug reports, feature requests, κλπ και εγώ δεν θα χρειαζόταν να έρθω σε σύγκρουση με τις απόψεις μου.

Πάντως ξαναλέω το bittorrent δεν είναι παράνομο ούτε το καθιστά παράνομο η λάθος χρήση του.
(Το κλασσικό παράδειγμα με το μαχαίρι της κουζίνας δεν χρειάζεται να το ξαναναφέρω :P)

Τώρα αν θες να seedάρεις αρχεία που μοιράζονται ήδη free από το site της Apple, εγώ θα έλεγα κάντο.
Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος και 99.9% δεν νομίζω ποτέ να ασχοληθεί και κανείς με σένα :P

Θα νιώσεις και την ανδρεναλίνη να ανεβαίνει ώντας Outlaw :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cosco
Επικοινωνία:

Νόμιμα torrents

Δημοσίευση από cosco » 13 Δεκ 2010 18:54

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες