[Solved] Windows2000-Server Ανάκτηση Δεδομένων

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Δεκ 2010 13:19

Πολύ Καλημέρα στην καλή παρέα :D :D
Πρώτα απ'όλα θα ήθελα μέσα απ'όλη μου την ψυχή να ευχαριστήσω τα παλληκάρια εδωμέσα, που συνεχώς ρίχνουν την ιδέα "LINUX LIVE CD", για ανάκτηση δεδομένων από 'χαλασμένους' δίσκους!
Παιδιά αυτή-τούτη τη στιγμή μου σώζετε δουλειά ~ενός χρόνου!! Νά'στε πάντα καλά :pint: :pint:
Ευτυχώς ένας συνάδελφος είχε ασχοληθεί -στο παρελθόν- μανιωδώς με LINUX και είχε να μου δώσει ένα UBUNTU LIVE CD.
Έπαθα κι εγώ 'το κάτι μου' όταν είδα τις πόσες δυνατότητες αυτού του OS (που 'τρέχει' και από CD) :o :o
Αξίζει κανείς -τουλάχιστον- ν'αφιερώσει κάποιον χρόνο, ώστε να γνωρίζει ένα από τα πανίσχυρα εργαλεία PC που κυκλοφορούν, και μάλιστα -διαδικτυακώς- δωρεάν!
Και πάλι Ευχαριστώ Πολύ και μόνο για την Ιδεάρα!! Freestuff και πάσης Ελλάδος :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 10 Δεκ 2010 14:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 10 Δεκ 2010 13:27

Υπάρχουν πάρα πολλές εκδόσεις Live CD Linux και φυσικά όχι μόνο με Ubuntu.
--- οι πλέον αποτελεσματικές είναι ορισμένες custom, φτιαγμένες από διάφορους γνωστούς και αγνώστους προγραμματιστές ή χομπίστες, που περιλαμβάνουν και διάφορα (αμέτρητα) εργαλεία και εφαρμογές ιδανικά για έλεγχο και αποκατάσταση προβλημάτων υ/η --

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Δεκ 2010 13:46

LiveCD? Παλιά, πολύ παλιά. Τώρα live usb hard disk, (όχι ακριβώς live δηλαδή), που του έχω δώσει 40GB χώρο και έχω βάλει ότι βρίσκω μπροστά μου.

To μόνο πρόβλημα είναι να μην πέσεις σε κανένα αρκετά παλιό pc που να μην μπουτάρει από usb...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Δεκ 2010 14:32

Χεχεχεχε! Το ενεργώτατο Freestuffομάνι ανταποκρίθηκε ταχύτατα και δεόντως :lol: Φυσικά δεν αποκλείω άλλους, οι οποίοι -αυτήν την στιγμή- είναι κάπου απασχολημένοι!
Φίλτατε hitca, οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρήσιμες.
Δεν θα ήταν όμως, αρκετά χρησιμώτερες, αν τις συνδύαζες και με τα αντίστοιχα Links για κάθε περίπτωση που αναφέρεις;
Εννοείται το: "Αν έχεις κάποια αντίστοιχα Links :wink: " :P
dva_dev έγραψε:To μόνο πρόβλημα είναι να μην πέσεις σε κανένα αρκετά παλιό pc που να μην μπουτάρει από usb...
Φίλτατε dva_dev, το πρόβλημα -ακόμα και σε σχετικά νέο PC-, είναι να μην πέσεις σε μ@λ..σμένα μητρική/BIOS, που δεν σου δίνουν την δυνατότητα boot από usb. Πίστεψέ με ότι το έχω δει και αυτό, από PC (ΠΛΑΙΣΙΟ-μεριά). Να είναι ούτε ενός χρόνου μηχάνημα, με -υποτίθεται- την ανάλογη τεχνολογία η οποία -φυσικά :question: - δεν προέβλεπε boot από usb :o :naughty:
Τι να κάνεις όμως, άμα σου συμβεί, και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι έγκαιρα;
Συμβιβάζεσαι με LIVE CD (και μάλιστα από ATAPI CD) και κάνεις τη δουλειά σου μιά χαρά... Να μη σου πω 'και δυό χαρές :P '.
Βλέπεις η τεχνολογία boot από ATAPI CD είναι πανάρχαια, οπότε έχεις πάρα πολύ περισσότερες πιθανότητες γι'αυτήν :wink:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 10 Δεκ 2010 14:44

....κωλύομαι να δημοσιεύσω "black" lists

Επιφυλάσσομαι όμως στην πρώτη ευκαιρία να δημοσιεύσω κάτι ανάλογο και καλό...

πχ το Hiren's boot cd είναι ΤΟ εργαλείο για προβλήματα (έχει τά πάντα)

Hirens.BootCD.12.0 download

Hiren's BootCD From USB Flash Drive (USB Pen Drive) >>> http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες