[Solved] Πληκτρολόγιο

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
The_Ligourian
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από The_Ligourian » 10 Δεκ 2010 15:08

Καλησπέρα σας,

αντιμετωπίζω την εξής δυσλειτουργία.
Χρησιμοποιώ τα Windows 7 στον υπολογιστή μου και όταν είμαι στα Αγγλικά και πληκτρολογώ τον συνδυασμό (shift+2) μου εμφανίζει στην οθόνη μου το αποτέλεσμα (") αντί για (@)
αντίστοιχα πληκτρολογώντας (shift+") μου εμφανίζει στην οθόνη μου το αποτέλεσμα (@) αντί για (").
Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται μόνο όταν χρησιμοποιώ τα Αγγλικά, στα Ελληνικά δουλεύει σωστά.

Ξέρει κανείς τη λύση στο πρόβλημα μου;

Φιλικά Γιάννης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος The_Ligourian την 12 Δεκ 2010 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από hitca » 10 Δεκ 2010 17:43

Το πρόβλημά σου παρουσιάστηκε ξαφνικά; ... ενώ όλα πήγαιναν καλά άς πούμε; Μήπως κάποιος άλλος χρήστης έκανε κάτι έν αγνοία σου;

Δούλευε ποτέ κανονικά; ... μήπως προέρχεται από αλλαγή πληκτρολογίου; ή software που το αφορά άμεσα σαν συσκευή ή έμμεσα πχ μέσω προγράμματος διαχείρισης συντομεύσεων ή διαχείρισης πρόχειρου κλπ.

Μήπως έκανες κάτι που (αμέσως πρίν) που αξίζει να το αναφέρεις;

Κοίταξε κατ' αρχάς στον πίνακα ελέγχου/πληκτρολόγιο (ή στο εικονίδιο της γλώσσας στη γραμμή εργασιών). Στις ιδιότητες να προσέξεις τις ρυθμίσεις τους.
Τι υπάρχει εκεί; Λογικά πρέπει να βλέπεις πχ μόνο Ελληνικό και Αγγλικό (ή ότι άλλο έχεις διαλέξει). Ξανακοίταξε μήπως και κάτι δεν πηγαίνει καλά ή σου δημιουργεί απορία.
Μπορείς να δείς το ίδιο μενού σε κάποιον άλλον υ/η πχ ενός φίλου σου, ώστε να εντοπίσεις τυχόν διαφορές....
Άν μιλάμε για σταθερό υ/η (δηλαδή όχι λάπτοπ), τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποιο άλλο πληκτρολόγιο πχ πάλι ενός φίλου σου, για να δείς εάν το πρόβλημα παραμένει.

The_Ligourian
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από The_Ligourian » 10 Δεκ 2010 18:45

hitca έγραψε:Το πρόβλημά σου παρουσιάστηκε ξαφνικά; ... ενώ όλα πήγαιναν καλά άς πούμε; Μήπως κάποιος άλλος χρήστης έκανε κάτι έν αγνοία σου;
Όχι, από όταν πήρα τον υπολογιστή μου έχω αυτό το πρόβλημα.

hitca έγραψε:μήπως προέρχεται από αλλαγή πληκτρολογίου; ή software που το αφορά άμεσα σαν συσκευή ή έμμεσα;
Όχι
hitca έγραψε:Κοίταξε κατ' αρχάς στον πίνακα ελέγχου/πληκτρολόγιο (ή στο εικονίδιο της γλώσσας στη γραμμή εργασιών). Στις ιδιότητες να προσέξεις τις ρυθμίσεις τους.
Τι υπάρχει εκεί; Λογικά πρέπει να βλέπεις πχ μόνο Ελληνικό και Αγγλικό (ή ότι άλλο έχεις διαλέξει). Ξανακοίταξε μήπως και κάτι δεν πηγαίνει καλά ή σου δημιουργεί απορία.
Μπορείς να δείς το ίδιο μενού σε κάποιον άλλον υ/η πχ ενός φίλου σου, ώστε να εντοπίσεις τυχόν διαφορές....
Άν μιλάμε για σταθερό υ/η (δηλαδή όχι λάπτοπ), τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποιο άλλο πληκτρολόγιο πχ πάλι ενός φίλου σου, για να δείς εάν το πρόβλημα παραμένει.;
Συνέκρινα τις ρυθμίσεις με τον υπολογιστή του γραφείου που είναι ίδιοι και έχει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις.
Μπήκα μεσώ temviewer από τον υπολογιστή του γραφείου στον υπολογιστή του σπιτιού μου και πληκτρολόγησα αλλά πάλι τα ίδια.
πρόκειται για σταθερό υπολογιστή. Μένει μόνο να δοκιμάσω άλλο πληκτρολόγιο αν και πιστεύω ότι πρόκειται για πρόβλημα προερχόμενο απο τα windows7 (αυθεντικά)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Δεκ 2010 19:02

Το layout που έχεις για το αγγλικό πληκτρολόγιο είναι το English US (standard) ή κάποιο άλλο;

The_Ligourian
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από The_Ligourian » 11 Δεκ 2010 13:48

dva_dev έγραψε:Το layout που έχεις για το αγγλικό πληκτρολόγιο είναι το English US (standard) ή κάποιο άλλο;
Nai htan to English US standard.
Twra ekana mia koutamara, ekana deksi click sto plhktrologio pou mou emfanizotan sth gramh kai katafera na kanw to apotelesma poy fainetai sthn eikona : http://postimage.org/image/smiud61w/
patwntas apply kai meta ok xathike apo thn gramh ergasivn to eikonidio tou plhktrologiou me apotelesma twra na mhn borw na grapsw ellhnika katholou, akoma kai otan pataw (alt+shift) den mou allazei (kai me to dikio tou edw pou taleme...)
prospathisa apo ton pinaka elegxou/plhktrologio alla mataia...
Borei sas parakalw kapoios na me voithisei? ti prepei na kanw?

p.s.1: To arxiko provlhma yfistatai akomh.
p.s.2: Thn eikona thn adegrapsa kai thn tropopoihsa symfwna me afta pou exw kanei ston ypologisth mou. Egw xrhsmopoiow thn ellinikh ekdosh twn win7 home premium

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από hitca » 11 Δεκ 2010 17:30

Εικόνα

Εικόνα

Στο Αγγλικό πληκτρολόγιο να έχεις Αγγλικό layout και αντίστοιχα στο Ελληνικό πληκ/γιο Ελληνικό layout

Δοκίμασες να αλλάξεις πληκτρολόγιο;

The_Ligourian
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από The_Ligourian » 11 Δεκ 2010 19:21

hitca έγραψε: Δοκίμασες να αλλάξεις πληκτρολόγιο;
Oxi, avrio tha dokimasw.

Erwthsh:
pws borw na bw sto "keimeno kai glwsses eisodou"?

Den borw na to brw me tipota giati thn teleftaia fora pou bhka me tis allages pou ekana den yparxei sthn gramh ergasiwn

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από hitca » 11 Δεκ 2010 20:24

Τα πάντα για οποιαδήποτε ρύθμιση των windows βρίσκεται στον πίνακα ελέγχου...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

The_Ligourian
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από The_Ligourian » 11 Δεκ 2010 21:05

Να'σαι καλά φίλε hitca, εγώ πήγαινα στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου στον πίνακα ελέγχου, γι'αυτό δεν το έβρισκα! :roll:
Παρ'όλα αυτά το αρχικό πρόβλημα δε διορθώθηκε, αύριο με το καλό θα δοκιμάσω και άλλο πληκτρολόγιο. Δε μ'ενοχλεί ιδιαιτέρα αυτό το πρόβλημα κυρίως από απλή περιέργεια το έθεσα.
Όπως και να'χει ευχαριστώ ειλικρινά τόσο εσένα όσο και το φίλο dva_dev για το ενδιαφέρων σας.

Υ.Γ.: Όταν κατέβω Καλαμάτα χρωστάω καφέ στο Μετέωρο.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από hitca » 11 Δεκ 2010 21:39

Τέτοιου είδους προβλήματα, ναί είναι αξιοπερίεργα ...

Ανέφερες προηγουμένως όμως ότι:
.... Μένει μόνο να δοκιμάσω άλλο πληκτρολόγιο αν και πιστεύω ότι πρόκειται για πρόβλημα προερχόμενο απο τα windows7
όχι δεν είναι δυνατόν αυτό που πιστεύεις ή νομίζεις πως, μάλλον κάτι στο πληκτρολόγιο θα φταίει.

--- Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, είσαι καλοδεχούμενος όποτε και εάν έρθεις στα μέρη μου, στείλε pm ή email ---

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από xultimatex » 11 Δεκ 2010 22:50

http://uk.answers.yahoo.com/question/in ... 935AAmWzbX

Δες εδώ! Εδώ αυτός που ρωτάει τα έχει κανονικα (για εμάς) και του φαίνεται χαλασμένο. :)
Απ'ότι κατάλαβα ο τύπος είναι γάλλος. Οπότε, μήπως το έχεις στα γαλλικά;

Προφανώς είναι πρόβλημα της επιλεγμένης διάταξης και ο hitca τα λέει μια χαρα :P
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

The_Ligourian
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από The_Ligourian » 12 Δεκ 2010 01:47

Μάλλον θα με περάσετε για κουτό ή για παντελώς άσχετο (δε σας κατηγορώ) αλλά το πρόβλημα λύθηκε (και με το παλιό πληκτρολόγιο).

Ύστερα από τις τελευταίες οδηγίες του φίλου hitca πήγα και άλλαξα από Σύνθετες ρυθμίσεις πλήκτρων την ακολουθία πλήκτρων μεταξύ γλωσσών εισόδου σε alt+shift καθώς είχε απενεργοποιηθεί μετά τις αλλαγές που έκανα και έπαιξε κανονικά.
Για την ιστορία οι ρυθμίσεις που είχα πριν την κοινοποίηση της απορίας, μου με αυτές που έχω τώρα έχουν διαφορά μόνο ότι στο (ρυθμίσεις/κείμενο και γλώσσες εισόδου/γενικά) πεδίο: Εγκατεστημένες υπηρεσίες, δεν είχα ενεργοποιημένη την επιλογή Ink Correction.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω εγκάρδια και τους τρεις σας,
hitca
dva_dev
xultimatex

για τις πολύτιμες πληροφορίες σας και πάνω απ'όλα για το ενδιαφέρων που δείξατε.

Φιλικά Γιάννης.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από hitca » 12 Δεκ 2010 09:01

Ωραία, καλά νέα....

..και μην υποτιμάς τον εαυτό σου, συμβαίνουν αυτά, μερικές φορές απλά πράγματα προξενούν "αλυσιδωτές" αντιδράσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες