Τρελό #FAIL της Atcom

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
andreaskor
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από andreaskor » 13 Δεκ 2010 02:31

Γεια σας αγαπητά μέλη του freestuff.... Έφτασε η ώρα να κράξουμε για άλλη μια φορά την κατά τα άλλα υπερ-εταιρεία της χώρας μας ATCOM.

Κατά καιρούς μπαίνω στο site τους και βλέπω τα τελευταία έργα τους έτσι για να δω τι κάνουν, πριν λίγο λοιπόν μπήκα στο site τους και τι να δω? Το παρακάτω project τους...

http://www.atcom.gr/en/articles/projects/TheGiftbox/

Αρχικά θα πείτε εντάξει που είναι το περίεργο;

Για κακή τους τύχη όμως πριν λίγες μέρες έψαχνα να βρω ένα έτοιμο template για ένα γνωστό μου, για να αντικαταστήσει ανέξοδα το παλιό του eshop... Μπήκα λοιπόν στο themeforest και βρίσκω αυτό..

http://themeforest.net/item/akihabara-e ... iew/123132

Λέω τώρα μήπως μήπως έχουνε μερικά pixel ομοιότητα..?? χαχαχα
Εάν άρχισε να κάνει και η atcom τέτοια πάει χάλασε το σινάφι..:P

Πιο πολύ όμως λυπάμαι την gift box που θα πληρώσανε πόσα λεφτά για το site τους και τους δώσανε έτοιμο!!

Περιμένω της απόψεις σας!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από dimsis » 13 Δεκ 2010 09:01

Και που ξέρεις ότι δεν το αγόρασε ο πελάτης το template και τους ζήτησε να το προσαρμόσουν στην εφαρμογή τους; Δεν είναι και τόσο σπάνιο φαινόμενο.

andreaskor
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από andreaskor » 13 Δεκ 2010 10:01

Ναι αλλά η atcom υποτίθεται ΔΙΑΛΕΓΕΙ τους πελάτες της και ρίχνει καραμπινάτα ΟΧΙ, δεν ξέρω το βρίσκω χαζό να πάρει έτοιμο template και να πληρώσει πόσα λεφτά για προσαρμογή!! Εκτός εάν θέλει τόσο πολύ την υπογραφή της atcom στο footer..

Εκτός εάν έπιασε και αυτούς η οικονομική κρίση και παίρνουνε και μικρά projects!! :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από dimsis » 13 Δεκ 2010 10:48

Δεν είμαστε πλέον σε εποχές που να σου επιτρέπουν να επιλέγεις πελάτες και ούτε έχει τόσες μεγάλες δουλείες ώστε να διώχνεις κόσμο.

Και είναι πιο δύσκολο σε αυτή την περίοδο οικονομικής κρίσης να προσπαθεί να ανταπεξέλθει μια μεγάλη εταιρεία παρά μια μικρή ευέλικτη εταιρεία που δεν έχει κάνει μεγάλα ανοίγματα, ούτε έχει πολύ προσωπικό και υψηλά πάγια γενικότερα.
Έναν απλό υπολογισμό να κάνεις μόνο για τη μισθοδοσία και την ασφάλεια των περίπου 70 ατόμων που παρουσιάζει στο προσωπικό της η atcom, καταλαβαίνεις για τι ποσά μιλάμε και τι έσοδα πρέπει να έχει μια τέτοια εταιρεία.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από cordis » 13 Δεκ 2010 13:06

θα είχες δίκιο πριν μερικά χρόνια, τώρα οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και όλοι κάνουν σκόντο σε όλα για χάρη του πελάτη ή για να γίνει πιο οικονομικό.

με 2000 ευρώ ποια μπορείς να έχεις την ATCOM να σου φτιάξει το eshop σου ή την σελίδα σου, φυσικά όχι με όσα βάζουν στους πελάτες που δίνουν τα 30ρια, αλλά αν θες ATCOM μπορείς να την έχεις.

το σινάφι δε χάλασε, το σινάφι έχει στενότητες και γι' αυτό θα πρέπει να προσαρμοστούν και οι μικροί.

καταλαβαίνεις ότι όταν ο άλλος μπορεί να τα πάρει με 2000 από ATCOM εσύ δε μπορείς να το δώσεις πάνω από τα μισά..

προσαρμοστείτε!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από korgr » 13 Δεκ 2010 13:43

cordis έγραψε: καταλαβαίνεις ότι όταν ο άλλος μπορεί να τα πάρει με 2000 από ATCOM εσύ δε μπορείς να το δώσεις πάνω από τα μισά..

προσαρμοστείτε!
Γιάννη να το αναλύσουμε λίγο το ανωτέρω?
Γιατί από μένα e-shop με 2000 δεν παίρνει κανείς!
Τώρα αν εννοείς τον συρφετό των sites που βλέπουμε να δημιουργούνται από άτομα "που δεν το 'χουν" και είναι και η συντριπτική πλειοψηφία, πάω πάσο, ναι περισσότερα από τα μισά δεν μπορούν να τα δώσουν.
Διαφορετικά, sorry αλλά δουλειές των 2000 ακόμα και αν είναι ...ATCOM δεν μπορούν να συγκριθούν με δουλειές δικές μας όπου προσέχουμε στο έπακρο κάτι λεπτομέρειες όπως:

Να μπορεί κάποιος να κάνει add to cart και από το listing χωρίς να πρέπει σόνι και καλά να μπει στην παρουσίαση του προϊόντος.
Να οδηγείται στο cart μετά το add, γιατί τα e-shops δεν είναι super markets να συνεχίζεις τα ψώνια αφού επιλέξεις κάτι. Η πιθανότητα αυτή είναι συντριπτικά μικρότερη οπότε καλύτερα η επιλογή "Συνέχεια αγορών" στο καλάθι, παρά το μείνε στο κατάστημα και αν δεν θες κάτι άλλο πάτα στο καλάθι σου.
Και άντε μπήκαμε στο καλάθι για να προχωρήσουμε στο checkout. Ανεπίτρεπτο να χρειάζεται το κουμπί update για τυχόν αλλαγές όπως η ποσότητα...
Βαρέθηκα να γράφω οπότε το κόβω εδώ...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από cordis » 13 Δεκ 2010 14:25

γιατί ο πελάτης που θα πάει να πάρει προσφορά από την ATCOM θέλει και το πρεστίζ από το σηματάκι της και όλο το πακέτο από τα site που έχει στην ουρά της.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από korgr » 13 Δεκ 2010 16:03

sorry αλλά όχι οι πελάτες δεν τους ξέρουν για να τους βρουν (προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να ξέρει τι είναι ATCOM), αλλά για να έχουν φτάσει στο σημείο να αντιμετωπίζουν τις δουλειές έτσι (low budget), μάλλον έχουν βγει με τα τουφέκια και ψάχνουν πελάτες :lol:

Μην κρίνουμε από το τι ξέρουμε εμείς του χώρου...
οκ θα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά πολύ λίγες!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Δεκ 2010 16:33

Πάντως αυτό που λέει ο cordis ισχύει. Ότι αρκετοί πιστεύουν ότι έχει θετικό αντίκτυπο προς τους πελάτες τους να εμφανίζουν ότι συνεργάστηκαν με μια γνωστή εταιρία γιατί τους προσθέτει κύρος αλλά δείχνει και ότι έχουν καλή οικονομική κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από cherouvim » 13 Δεκ 2010 16:38

korgr έγραψε:sorry αλλά όχι οι πελάτες δεν τους ξέρουν για να τους βρουν (προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να ξέρει τι είναι ATCOM)
Ρωτάς όλους τους πελάτες σου αν ξέρουν την ATCOM, και αν ναι γιατί; :pint:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από korgr » 13 Δεκ 2010 17:59

cherouvim έγραψε: Ρωτάς όλους τους πελάτες σου αν ξέρουν την ATCOM, και αν ναι γιατί; :pint:
Εγώ:
- Πάντως κάποιος που δεν γνωρίζει τα περί ιστοσελίδων, είναι πολύ εύκολο να πέσει σε αλεξιπτωτιστές αυτού του επαγγέλματος και τελικά ακόμα και λίγα να πληρώσει να καταλήξει να έχει πετάξει τα χρήματα του. Φυσικά υπάρχει και η σίγουρη λύση να πάει σε κάποια μεγάλη εταιρία του χώρου όπως η ATCOM, πληρώνοντας φυσικά το ανάλογο τίμημα της υπεραξίας.

Πελάτης:
- Ποιοι είναι αυτοί;

Η ανωτέρω συζήτηση γίνεται σχεδόν με κάθε πελάτη μου!
Ακολουθεί ένα ξεγύμνωμα των έτοιμων CMS, συγκρίνοντας μπροστά του ένα δικό μας πίνακα διαχείρησης με τον πίνακα διαχείρισης του ...Joomla και πάπαλα :p

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από Figaro » 13 Δεκ 2010 18:10

+1 στον korgr...

Δε μιλάμε για το prestige της Mercedes που τη ξέρει και η γιαγιά μου αλλα για το prestige μιας εταιρίας που προσφέρει υπηρεσίες web.
Είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι πελάτες αυτών των υπηρεσιών δεν έχουν ιδέα για την Atcom.

Μη συγκρίνουμε τα άτομα που μπένουν συχνά σε αυτό το forum που στα μάτια μας σίγουρα είναι ενα + το οτι ο άλλος έχει σελίδα απο την atcom, αλλά το υπόλοιπο 99% των πελατών που δεν έχουν ακούσει για την atcom.

Κάτι τέτοια γινόταν και με τις σελίδες που έκανε η ceonex (πριν ξεφουσκώσει) για διάφορες εταιρίες web hosting.
Ολοι στο webhostingtalk.com ήταν "wwooow" και το 99.999999 των πελατών μιας εταιρίας hosting ούτε καν ξέρουν τι είναι η ceonex.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Δεκ 2010 21:40

Εγώ πάντως πάντα ρίχνω άκυρο στον πελάτη όταν μου ζητάει να αγοράσω έτοιμο template από κάποιο template shop. Και αν ποτέ φτάσω στο έσχατο σημείο να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο, ουδέποτε θα υπογράψω το project. Επομένως σε επίπεδο επιχειρηματικής ηθικής να εικάσω ότι είμαι κλάσεις ανώτερος από την atcom; 8)

Δεν υπάρχουν μεγάλες και μικρές εταιρείες στην παροχή υπηρεσιών. Υπάρχουν μεγάλες και μικρές δουλειές.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ALR
Honorary Member

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από ALR » 14 Δεκ 2010 13:45

Πάντως με 2000 ευρώ e-shop δεν παίρνεις από την Atcom :P

Και όντως πήρανε το template και το προσαρμόσανε αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έγινε σε συννενόηση με τον πελάτη, ο οποίος μάλλον ήθελε να πληρώσει τα μισά.

Αλλά όντως, άντε είναι δύσκολοι οι καιροί και κάνεις έτοιμα templates, δεν αντιλέγω. Την υπογραφή γιατί την βάζεις;
Στο portfolio γιατί το βάζεις;;;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρελό #FAIL της Atcom

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Δεκ 2010 13:47

Εάν ήταν χωρίς υπογραφή γιατι να μην έβρισκε ο πελάτης κάποιον που να του το έκανε ακόμα φτηνότερα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες