Ερωτήσεις Περι Google Webmaster

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 14 Δεκ 2010 09:17

Καλημέρα
θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ώστε να κατανοήσω τα tools του
1. εάν γίνουν αλλαγές στο μέλλον του σίτε θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο σιτεμαπ?
2,δήλωσα το domain και μου βρήκε τα εξής: Δεν βρέθηκε ‎(809)‎, Μη προσβάσιμη διεύθυνση ‎(14)‎, για να τ καταργήσω πρέπει να τα περάσω χειροκίνητα ένα, ένα??! και όταν φτάσω να την καταργήσω πια επιλογή αιτίας να επιλέξω?
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 15 Δεκ 2010 12:17

Φτίαξε ένα sitemap με κατάληξη xml (εγώ το κάνω με το Gsite crawler).
Για κάθε αλλαγή που θα κάνεις στο μέλλον θα ξαναφτιάχνεις το sitemap και θα κάνεις επανυποβολή.
Αυτά τα 809 και 14 είναι σφάλματα στην ευρετηρίαση άρα ή το sitemap δεν είναι για google ή πρέπει να αλλάξεις το περιεχόμενο του στον server σου robots.txt

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 15 Δεκ 2010 18:47

Insurer έγραψε:Φτίαξε ένα sitemap με κατάληξη xml (εγώ το κάνω με το Gsite crawler).
Για κάθε αλλαγή που θα κάνεις στο μέλλον θα ξαναφτιάχνεις το sitemap και θα κάνεις επανυποβολή.
Αυτά τα 809 και 14 είναι σφάλματα στην ευρετηρίαση άρα ή το sitemap δεν είναι για google ή πρέπει να αλλάξεις το περιεχόμενο του στον server σου robots.txt
δεν έχω δηλώσει ακόμα sitemap, είναι όντως σφάλματα αυτά που μου έχουν δημιουργηθεί από αποτελέσματα που δεν υπάρχουν πλέον, θέλω να τα καταργήσω από την αναζητήσεις του google. Εαν κάνει νέα αναζήτηση στο site θα χάσω την θέση και την σελίδα (αναζήτησης) μου την οποία βρίσκετε κάποιο link μου στο google?)

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 20 Δεκ 2010 13:36

B_Dark έγραψε:
Insurer έγραψε:Φτίαξε ένα sitemap με κατάληξη xml (εγώ το κάνω με το Gsite crawler).
δεν έχω δηλώσει ακόμα sitemap, είναι όντως σφάλματα αυτά που μου έχουν δημιουργηθεί από αποτελέσματα που δεν υπάρχουν πλέον, θέλω να τα καταργήσω από την αναζητήσεις του google. Εαν κάνει νέα αναζήτηση στο site θα χάσω την θέση και την σελίδα (αναζήτησης) μου την οποία βρίσκετε κάποιο link μου στο google?)
?!

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 20 Δεκ 2010 16:57

δεν ειμαι σιγουρος αν κατάλαβα τι θες να πεις :(

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 20 Δεκ 2010 23:06

Insurer έγραψε:δεν ειμαι σιγουρος αν κατάλαβα τι θες να πεις :(
θέλω όλα αυτά τα λανθασμένα url να τα καταργήσω απο την σελιδα του google, πρέπει να τα δηλώσω χειροκίνητα ένα, ένα όπως βλέπω ή υπάρχει και άλλος τρόπος ώστε να τα καταργήσω όλα μαζί με λιγότερα click? και εάν κάνω από τώρα sitemap και καποια στιγμή προσθέσω και άλλα θα χάσω θέση μου στο νούμερο τον αποτελεσμάτων στις αναζητήσεις στο google?

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 21 Δεκ 2010 01:41

οχι δεν χάνεις θέση κλπ. Τα λανθασμένα url πάλι δεν σε ενοχλούν μόνο εσύ τα βλέπεις σαν logs στο webmastertools αλλα πάλι να ξέρεις πως το google bot κάνεις την δουλειά του και τσεκάρει αν πχ ένα περιεχόμενο που είχες δεν το έχεις πια θα στο διαγράψει μόνο του.

Άβαταρ μέλους
lalistatos

Δημοσίευση από lalistatos » 21 Δεκ 2010 13:42

καλό είναι κάθε φορά που κάνεις κάποια αλλαγή να κάνεις resubmit το xml sitemap που έχεις δηλώσει μέσα απ' το webmaster. Τα λανθασμένα urls αν κατάλαβα καλά απ' αυτά που λες δεν είναι πρόβλημα είναι για τα logs, αλλά αν κάποια ή κάποιες σελίδες σου είχαν κάποιο rank και έχει αλλάξει για κάποιο λογο το url, τότε κάνε 301 redirect γιατί θα χαθεί το rank και φτου κι απ' την αρχή

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 20 Ιαν 2011 10:27

lalistatos έγραψε:καλό είναι κάθε φορά που κάνεις κάποια αλλαγή να κάνεις resubmit το xml sitemap που έχεις δηλώσει μέσα απ' το webmaster. Τα λανθασμένα urls αν κατάλαβα καλά απ' αυτά που λες δεν είναι πρόβλημα είναι για τα logs, αλλά αν κάποια ή κάποιες σελίδες σου είχαν κάποιο rank και έχει αλλάξει για κάποιο λογο το url, τότε κάνε 301 redirect γιατί θα χαθεί το rank και φτου κι απ' την αρχή
εάν θέλω να σβήσω όλα τα links που έχουν αλλάξει, για να περάσει τα νέα, τι πρέπει να κάνω?

kala
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kala » 20 Ιαν 2011 14:14

:D τελικά ποιο από τα δυο robots αρχεία είναι καλύτερα robots.txt or robots.xml :question:

Άβαταρ μέλους
lalistatos

Δημοσίευση από lalistatos » 22 Ιαν 2011 11:18

@BDark φίλε έχω δυσκολία να σε καταλάβω, τι εννοείς με το "links" εννοείς incoming links στις σελίδες σου, και τι εννοείς να τα σβήσεις? Να τα σβήσεις από που? Αν εννοείς urls που έχουν αλλάξει και θέλεις να κρατήσεις το rank (ισχύει μόνο στο google αυτό) τότε θα δηλώσεις μέσα απ' τα webmaster tools permanent redirect (301), διαφορετικά αν δεν σ' ενδιαφέρει το rank το αφήνεις όπως είναι και περιμένεις απ' την καινούργια σελίδα ν' αποκτήσει με τον καιρό το δικό της rank.
@kala sitemap.xml & robots.txt είναι δύο διαφορετικά πράγματα για διαφορετικό σκοπό. όλα τα cms έχουν κάποιο plugin που φτιάχνει το sitemap.xml και μετά το υποβάλλεις μέσα απ' το webmaster tools. για το robots.txt προσοχή είναι public file δεν δηλώνουμε εκεί περιοχές που δεν θέλουμε να πανε τα bots

kala
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kala » 22 Ιαν 2011 13:36

Έχεις δικειο αναφερόμουν στο sitemap.xml or sitemap.txt
Αυτό που με προβληματίζει είναι ποια από τα δυο χρειαζόμαστε ή καλύτερα ποιο θα παίξει καλύτερο αποτελεσματικό ρόλο υποβολής χάρτου ιστού και αν θα βοηθήσει καλύτερα την κατάταξη της μηχανές αναζήτησης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2011 11:14

και τα δύο, γιατί το ένα δεν έχει καμία σχέση με το άλλο ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 17 Φεβ 2011 15:31

lalistatos έγραψε:@BDark φίλε έχω δυσκολία να σε καταλάβω, τι εννοείς με το "links" εννοείς incoming links στις σελίδες σου, και τι εννοείς να τα σβήσεις? Να τα σβήσεις από που? Αν εννοείς urls που έχουν αλλάξει και θέλεις να κρατήσεις το rank (ισχύει μόνο στο google αυτό) τότε θα δηλώσεις μέσα απ' τα webmaster tools permanent redirect (301), διαφορετικά αν δεν σ' ενδιαφέρει το rank το αφήνεις όπως είναι και περιμένεις απ' την καινούργια σελίδα ν' αποκτήσει με τον καιρό το δικό της rank.
τα url του site που έχει στο google.
δεν νομίζω κάποιος να θέλει να χάσει το rank του.
υπάρχει και com για cms που κάνει permanent redirect (301) ποιο να προτιμήσω?
το μόνο που παρατηρώ είναι ότι χάνεις τα στατιστικά των likes & tweet από facebook και twitter στις σελίδες, υπάρχει τρόπος να μην τα χάσεις?!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος B_Dark την 17 Φεβ 2011 16:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 17 Φεβ 2011 15:40

το google analytics αξίζει να το ενεργοποιήσεις η καλύτερο είναι το Awstats?!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος B_Dark την 17 Φεβ 2011 22:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες