μπορώ να χρησιμοποιήσω φώτο από άλλα site στο blog μου?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
SnakeEyes

Δημοσίευση από SnakeEyes » 14 Δεκ 2010 09:28

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω
φωτο που βρίσκω στο ιντερνετ στο blog μου,
γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει σίγουρα τι ισχύει?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Δεκ 2010 10:50

Μόνο αν υπάρχει σχετική άδεια που σου το επιτρέπει μπορείς, διαφορετικά όχι είναι παράνομο (ασχέτως αν τύχει και δεν σε κυνηγήσει ποτέ κανείς)
π.χ.
Μπες εδώ www.compfight.com που ψάχνει φωτογραφίες από το flickr.com. Άλλαξε το Creative Commons σε Commercial και όσες φωτογραφίες σου βγάζει επιτρέπεται να τις χρησιμοποίησεις.
Οι άδειες χρήσης είναι αυτές: http://www.flickr.com/creativecommons/

Αντίστοιχα για να βρεις ελεύθερες εικόνες προς χρήση από την αναζήτηση εικόνων της google, πας στο σύνθετη αναζήτηση ( http://www.google.com/advanced_image_search?hl=el ) και αλλάζεις το Δικαιώματα χρήσης σε: Σήμανση με ετικέτα για εκ νέου εμπορική χρήση με τροποποίηση

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 16 Δεκ 2010 00:05

dimsis έγραψε:Μόνο αν υπάρχει σχετική άδεια που σου το επιτρέπει μπορείς, διαφορετικά όχι είναι παράνομο (ασχέτως αν τύχει και δεν σε κυνηγήσει ποτέ κανείς)
π.χ.
Μπες εδώ www.compfight.com που ψάχνει φωτογραφίες από το flickr.com. Άλλαξε το Creative Commons σε Commercial και όσες φωτογραφίες σου βγάζει επιτρέπεται να τις χρησιμοποίησεις.
Οι άδειες χρήσης είναι αυτές: http://www.flickr.com/creativecommons/

Αντίστοιχα για να βρεις ελεύθερες εικόνες προς χρήση από την αναζήτηση εικόνων της google, πας στο σύνθετη αναζήτηση ( http://www.google.com/advanced_image_search?hl=el ) και αλλάζεις το Δικαιώματα χρήσης σε: Σήμανση με ετικέτα για εκ νέου εμπορική χρήση με τροποποίηση
Ισχύει το γεγονός ότι αν αναφέρεις την πηγή που "τράβηξες" την εικόνα, ότι είσαι καλυμένος?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GARAGE667 την 09 Ιαν 2011 22:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Δεκ 2010 08:53

Όχι, ούτε για εικόνες, ούτε για περιεχόμενο.
Αν το κυνηγήσει νομικώς ο άλλος έχει τις περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει (αρκεί να καταφέρει να αποδείξει την αυθεντικότητα - κυριότητα του περιεχομένου).
Πόσο μάλιστα από τους χιλιάδες clopypaster bloggers του adsense που αντιγράφουν και δεν βάζουν και πηγή.

Άσε που τα περισσότερα σοβαρά sites έχουν κάποια κείμενα σχετικά με τα προσωπικά δεδομένα και τους όρους χρήσης του site, όπως επιβάλλεται άλλωστε από νόμους της Ευρωπαικής Ένωσης, που συνήθως αναγράφεται εκεί κατά πόσο επιτρέπεται η αναδημοσίευση ή όχι του υλικού. Αλλά κανείς δεν τα διαβάζει.

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 16 Δεκ 2010 19:50

dimsis έγραψε:Όχι, ούτε για εικόνες, ούτε για περιεχόμενο.
Αν το κυνηγήσει νομικώς ο άλλος έχει τις περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει (αρκεί να καταφέρει να αποδείξει την αυθεντικότητα - κυριότητα του περιεχομένου).
Πόσο μάλιστα από τους χιλιάδες clopypaster bloggers του adsense που αντιγράφουν και δεν βάζουν και πηγή.

Άσε που τα περισσότερα σοβαρά sites έχουν κάποια κείμενα σχετικά με τα προσωπικά δεδομένα και τους όρους χρήσης του site, όπως επιβάλλεται άλλωστε από νόμους της Ευρωπαικής Ένωσης, που συνήθως αναγράφεται εκεί κατά πόσο επιτρέπεται η αναδημοσίευση ή όχι του υλικού. Αλλά κανείς δεν τα διαβάζει.
Ντιν - νταν! Και η ραδιο - αρβυλα καλά κρατεί!χαχαχαχα!Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ dimsis για την άμεση απάντησή σου! :D

Δημήτρης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης