streamin live video από dedicated server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
adidrasi

Δημοσίευση από adidrasi » 14 Δεκ 2010 12:13

Γεια σας. Έχω στην κατοχή μου Dedicated server - linux και θα ήθελα κάποια πληροφορία σχετικά με πιο script - πρόγραμμα και πως, θα μπορούσα να κάνω broadcasting μέσα από εκεί. Μετάδοση live video δηλαδή..

Τι κινήσεις πρέπει να κάνω ώστε να χρησιμοποιήσω τον σέρβερ μου γι αυτή την χρήση??

Σας ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 14 Δεκ 2010 13:02

Όταν λες live video εννοείς από videos που έχεις σε playlist ή live camera; Υποθέτω live camera εννοείς... απ' ότι ξέρω η html5 ακόμα δεν υποστηρίζει web camera (αν κάνω λάθος ας με διαφωτίσει κάποιος), οπότε προς το παρόν μονόδρομος είναι το flash. Εγώ θα έκανα την εξής διαδικασία (αν και θα διάλεγα amazon-cloud για hosting):

1) Υποθέτω έχεις ssh και βασικές γνώσεις linux οπότε... αρχικά εγκατάσταση του red5 (είναι ένας δωρεάν flash media server που streamarei σε rtmp πρωτόκολλο, ιδανικό για streaming).
α) Θα χρειαστεί να έχεις java εγκατεστημένη (σε ubuntu 10.04 είναι το πακέτο default-jdk).
β) Το κατεβάζεις με ένα wget από το επίσημο site (νομίζω θέλει unzip) και τρέχεις το script red5.sh (βρίσκεται στο φάκελο red5 που μόλις κατέβασες).

2) Πας στη σελίδα http://to-domain-soy.com:5080/ ή http://i-ip-tou-server:5080/ και αν τα έχεις κάνει σωστά, θα δεις τη demo σελίδα του red5. Εγκαθιστάς μέσα από εκεί, στα demos που λέει, το oflaDemo. Φρόντισε να μη σου κόβει κανένα firewall τo port 1935 και το 5080 (αν είναι φρέσκο-εγκατεστημένος dedicated δε νομίζω να έχεις πρόβλημα). Αφού εγκαταστήσεις το oflaDemo πήγαινε και δοκίμασε το στα demos του. Εκεί έχει 2 demos, έναν broadcaster και έναν subscriber. Ο broadcaster κάνει broadcast την κάμερα, ενώ o subscriber κάνει subscribe στην κάμερα που θα του πεις. Του ορίζεις όνομα server και κανάλι.

3) Τα demos που έχει στον red5 είναι σε actionscript 2. Ένα sample κώδικα actionscript 3 για να παίρνεις το stream είναι το παρακάτω (το ξήλωσα από ένα δικό μου που κάνει άλλα χίλια πράγματα και έχει σε μια οθόνη broadcasters και subscribers, οπότε ελπίζω να μην έχει μείνει τίποτα περίεργο μέσα):

Κώδικας: Επιλογή όλων

import flash.display.Sprite;
    import flash.net.NetConnection;
    import flash.events.NetStatusEvent;
    import flash.net.NetStream;
    import flash.media.Video;
    import flash.net.Responder;
    import flash.media.Microphone;

/*Publisher*/
var ns:NetStream;
var nc:NetConnection = new NetConnection();
var myCamera:Camera = Camera.getCamera();
var myMic:Microphone = Microphone.getMicrophone();

nc.connect("rtmp://to-domain-sou/oflaDemo");

nc.client = this;
nc.addEventListener(NetStatusEvent.NET_STATUS,netConnectionHandler);

function netConnectionHandler(evt:NetStatusEvent)
{
	trace("status: " + evt.info.code);
		if(nc.connected == true) {
			ns = new NetStream(nc);
			myVid.attachCamera(myCamera);
			ns.attachAudio(myMic);
			ns.attachCamera(myCamera);
			ns.publish("test1", "live");
		}
}
και σε έναν 2ο flash player γράφεις τον subscriber:

Κώδικας: Επιλογή όλων

import flash.display.Sprite;
    import flash.net.NetConnection;
    import flash.events.NetStatusEvent;
    import flash.net.NetStream;
    import flash.media.Video;
    import flash.net.Responder;
    import flash.media.Microphone;

/*Subscribe*/
var ns:NetStream;
var nc:NetConnection = new NetConnection();
nc.connect("rtmp://to-domain-sou/oflaDemo");
nc.client=this;

nc.addEventListener(NetStatusEvent.NET_STATUS,netConnectionHandler);

function netConnectionHandler(evt:NetStatusEvent)
{
	trace("status: " + evt.info.code);
		if(nc.connected == true) {
			ns = new NetStream(nc);
			myVid.attachNetStream(ns);
			ns.play("test1", -1);
		}
}
Όπου myVid είναι ένα video object στο flash player. Το "test1" είναι το όνομα του καναλιού, μπορείς να βάλεις ότι όνομα θες. Στα τελευταία μου άρθρα προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται λιγότερο πολυλογάς, αν παρόλα αυτά έχεις πρόβλημα με τον κώδικα κάπου, ρώτα :).

adidrasi

Δημοσίευση από adidrasi » 14 Δεκ 2010 13:50

kainourios ήσουν κατατοπιστικός! Βέβαια λίγο δύσκολο για μένα αλλά θα μπω στο κόλπο.. Επίσης αν υπάρχει και κάποιο καλύτερο script για αγορά δεκτό και αυτό αρκεί να μην ξεπερνά το κόστος ενος ενοικιαζομένου server γι αυτή την δουλειά..

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Δεκ 2010 01:13

Μπορείς να δοκιμάσεις το http://www.kaltura.org/
Είναι έτοιμη πλατφόρμα για Videos, streaming κλπ και ανοιχτού κώδικα (η CE έκδοση τουλάχιστον :P).

Είναι λίγο μανίκι στο στήσιμο. Τουλάχιστον σε cPanel που δοκίμασα μου έβγαλε την πίστη - σε καθαρό CentOSάκι που το πέρασα έπαιξε με την μία.

adidrasi

Δημοσίευση από adidrasi » 15 Δεκ 2010 11:05

ok παιδιά... σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πάντως οποιαδήποτε τοποθέτηση στο θέμα δεκτή...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες