Πρόσβαση σε συγκεκριμένα άρθρα για πελάτες

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
design

Δημοσίευση από design » 14 Δεκ 2010 20:56

Θα ήθελα κάνοντας login σε ένα site,
οι συγκεκριμένοι επισκέπτες- πελάτες να μεταφέρονται σε ένα άρθρο το οποίο θα περιέχει διάφορες προσωπικές πληροφορίες για τον καθένα.
Το άρθρα αυτά θα τα έχω δημιουργήσει εγώ, πριν.
Πως είναι δυνατόν να γίνει αυτό?
Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 15 Δεκ 2010 12:07

φίλε μου έψαξα το ίδιο προ εβδομάδας και βρήκα αυτό http://extensions.joomla.org/extensions ... ction/5673 . Ουσιαστικά έχεις μία σελίδα π.χ Μηνύματα Πελατών και οτι γράφεις εκεί ορίζεις εξαρχής ποιος η ποιοι χρήστες θα το βλέπουν παράδειγμα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

* {iACL type=userid 1,62,84}Your text{/iACL} - the content between the tags is visible only for the user with the specified IDs. The ID of the unregistered users is 0!
* {iACL type=!userid 1,62,84}Your text{/iACL} - the content between the tags is invisible for the users with the specified IDs. The ID of the unregistered users is 0!
* {iACL type=username admin,username}Your text{/iACL} - the content between the tags is visible for the users with the specified usernames.
* {iACL type=!username admin,username}Your text{/iACL} - the content between the tags is invisible for the users with the specified usernames.
* {iACL type=group author,guest}Your text{/iACL} - the content between the tags is visible for the specified groups only. Possible values are: guest, registered, author, editor, publisher, manager, administrator, super administrator, special
* {iACL type=!group author,guest}Your text{/iACL} - the content between the tags is invisible for the specified groups. Possible values are: guest, registered, author, editor, publisher, manager, administrator, super administrator, special
* {iACL type=cbfield value1,value2}Your text{/iACL} - please specify a real Community Builder field name in the parameters of this plugin. The content between the tags is visible if the value of the user is available in the list. This way you can create any number of user groups
* {iACL type=!cbfield value1,value2}Your text{/iACL} - the content between the tags is invisible for the groups specified in the above option
Μέσα στα tags μπορείς να βάλεις και εικόνες και flash. Το plugin είναι non commercial.

design

Δημοσίευση από design » 15 Δεκ 2010 18:24

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν μπορώ να πάρω το συγκεκριμένο plugin. Η σελίδα ζητάει "Όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης"

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 15 Δεκ 2010 21:57

με λίγο googling θα το έβρισκες, τεσπα http://joomla-mart.com/2010/07/inlineac ... la-plugin/

design

Δημοσίευση από design » 15 Δεκ 2010 22:38

Έχεις δίκαιο....!
Ευχαριστώ πολύ πάντως...

design

Δημοσίευση από design » 16 Δεκ 2010 18:22

Απ' ότι είδα το παραπάνω plugin δεν είναι το κατάλληλο για την συγκεκριμένη περίπτωση...
Πιό συγκεκριμένα, θα ήθελα όταν κάνει "login" ένας επισκέπτης-πελάτης, να εμφανίζεται στο "user menu" μία επιλογή π.χ "Η εξέλιξη της διαιτάς μου" και κάνοντας κλικ να μεταφέρεται σε ένα άρθρο όπου θα εμφανίζονται διάφορα προσωπικά στοιχεία σχετικά με την "εξέλιξη της διαιτάς του" τα οποίο θα έχουμε διαμορφώσει εμείς ανάλογα με τον κάθε πελάτη.

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 16 Δεκ 2010 18:53

Μπορείς να το κάνεις. Φτίαξε ένα μενού για registered users (και το user menu κάνει) και βάλε σε αυτό το article "Η εξέλιξη της διαιτάς μου" μέσα στο article λοιπόν εσύ θα γράφεις την εξέλιξη για όλους αλλα με το παραδειγμα που σου έδειξα θα ορίζεις ποιός θα βλέπει τι. Για παραδειγμα έχουμε 2 users τον Νικο με user id 10 και τον Κωστα με user id 11.
Μέσα στο article γράφεις "{iACL type=userid 10}Αγαπητέ Νίκο αυτό το μήνα σκίστηκες στο φαι και έγινες σαν βοδι{/iACL} Αυτό το κείμενο θα το βλέπει ΜΟΝΟ ο Νίκος και κανένας άλλος.
Στο ίδιο aricle γράφεις και αυτό {iACL type=userid 11}Κώστα έγινες πολύ fit{/iACL} Αυτό το κείμενο θα το βλέπει ΜΟΝΟ ο Κώστας. Κάνεις το ίδιο για κάθε χρήστη σου. Αν λοιπόν εγώ σαν χρήστη Χ με user id 12 ανοίξω την σελίδα "Η εξέλιξη της διαιτάς μου" αλλά θα είναι άδεια.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Δεκ 2010 18:57

Πάντως το Joomla 1.6 που θα βγεί όπως λένε τον Ιανουάριο θα υποστηρίζει ACL.

design

Δημοσίευση από design » 16 Δεκ 2010 19:09

Χμ...! Μακάρι να ήταν τόσο σύντομα τα μηνύματα!!!!
Όμως για τον κάθε πελάτη θα πρέπει να υπάρχει ένα πλήρες άρθρο, με πίνακες, γραφήματα, κ.τ.λ

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 16 Δεκ 2010 19:13

Insurer έγραψε: Μέσα στα tags μπορείς να βάλεις και εικόνες και flash. Το plugin είναι non commercial.
Επίσης δεν υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος του κειμένου.
Αν βρείς κάτι καλύτερο πες μου κι εμένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες