Ερώτηση για table - onclick - array

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
ankougen

Δημοσίευση από ankougen » 15 Δεκ 2010 16:44

Καλησπέρα σε όλους.
Ελπίζω να γράφω στο σωστό section του forum.
Ετοιμάζω μία ιστοσελίδα, στα πλαίσια της πτυχιακής μου εργασίας.
Το θέμα της είναι διαδικτυακή μεσιτική εφαρμογή με επιλογή κριτηρίου βαρύτητας. Ουσιαστικά πρέπει να φτιάξω μια εφαρμογή μεσιτικού γραφείου που θα τρέχει online και οι χρήστες της θα είναι τα μεσιτικά γραφεία. Είναι αρκετά περίπλοκη, αλλά σιγά σιγά προχωράει.
Έχω περάσει πάρα πολλές ώρες διαβάζοντας για δημιουργία ιστοσελίδας καθώς δεν είχα ιδέα, και μέχρι τώρα έχω κάνει αυτό : http://redonline.freehosting.com
Ζητάω την βοήθειά σας σε δύο πράγματα.
α) Ενώ ότι έχω κάνει μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά, συχνά μου εμφανίζει στη σελίδα: 500 Internal Server Error. Κάνοντας αρκετά refresh, το μήνυμα φεύγει και η σελίδα δουλεύει κανονικά. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για αυτό ή φταίει το ότι είναι free server?
β-κύρια ερώτηση-) έχω καταφέρει να εξάγω τα δεδομένα μίας αναζήτησης σε έναν πίνακα, όπως για παράδειγμα όνομα πελάτη, τηλέφωνο, διεύθυνση, και άλλα στοιχεία. Αν υποθέσουμε ότι μας εμφανίζει 10 εγγραφές και εμείς θέλουμε να επιλέξουμε ποια εγγραφή θέλουμε να κάνουμε update ή delete, πώς θα το επιλέξει αυτό ο χρήστης; Δηλαδή τι είδους πίνακα θα χρησιμοποιήσω για να δέχεται κάποιου είδους επιλογή τύπου onclick getdata ώστε να δέχεται το id του πελάτη από την επιλογή που πάτησε ο χρήστης; Πιστεύω ότι αυτό που ρωτάω είναι κάτι απλό και αρκετά συνηθισμένο, ωστόσο δεν μπορώ να το διευκρινίσω με μια-δυο λέξεις για να αναζητήσω πληροφορίες πάνω σε αυτό το θέμα.

Συγχωρέστε με για την ανάλυση αλλά νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να σας εξηγήσω για το θέμα για να έχετε καλύτερη εικόνα, μια που θα χρειαστεί να γράψω πολλές φορές στο forum πάνω στο ίδιο θέμα, μέχρι να την τελειώσω.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Δεκ 2010 17:36

α) μάλλον είναι λόγω του freehosting. Με όσα refresh και αν έκανα δεν έπαιξε

β) (με απλά λόγια) Σε κάθε πίνακα που φτιάχνεις πρέπει να έχεις κάποιο (ή κάποια) πεδίο που θα έχει μοναδικές τιμές και θα είναι το κλειδί του. Όταν θέλεις να ενημερώσεις ή να διαγράψεις μια συγκεκριμένη εγγραφή συνήθως από τις σελίδες σου περνάς είτε μέσω φόρμας, είτε από το url το κλειδί οπότε εκτελείται και το αντίστοιχο query.

π.χ. αν πούμε πως έχεις ένα πεδίο int autoincrement ως κλειδί του πίνακα σου και έχεις μια εγγραφή όπου η τιμή του είναι 15, καλείς την σελίδα για την ενημέρωση κάπως έτσι:

http://redonline.freehosting.com/edit_record.php?id=15

μέσα στην σελίδα edit_record τώρα θα πρέπει να τρέχεις ένα query select * from tade where id=$_GET["id"]
ή post αν το πας εκεί από φόρμα, ώστε να γεμίσεις με τις τιμές τα πεδία τις φόρμας προς ενημέρωση.

Έπειτα η φόρμα που γεμίζεις κάνει post σε μια σελίδα που κάνει το update του πίνακα βάση των νέων τιμών που πέρασαν από τη φόρμα.

ankougen

Δημοσίευση από ankougen » 15 Δεκ 2010 17:59

Δυστυχώς δεν με καταλάβατε. Έχω βρει την διαδικασία για update και delete αν έχω κάποιο στοιχείο όπως το id. Το θέμα είναι, πώς θα πάρω την επιλογή του χρήστη και θα την μετατρέψω σε ένα selected_id.
Παράδειγμα, στην σελίδα http://www.w3schools.com/PHP/php_ajax_database.asp , αν υποθέσουμε ότι μετά την αναζήτηση που έχει κάνει ο μεσίτης για πελάτες, του έχει εμφανίσει τα παρακάτω αποτελέσματα :

Εικόνα

Τώρα θέλει να επιλέξει τον πελάτη Lois Grifin με double click ή κάπως έτσι. Πώς θα γίνει αυτό; ο πίνακας που εμφανίζεται με τα αποτελέσματα, δεν πρέπει να είναι μόνο οπτικός. Πρέπει να μπορεί ο χρήστης να παρέμβει σε αυτόν, φαντάζομαι... Έτσι ώστε μόλις επιλέξει κάτι, να μπορώ να δω την επιλογή του για να κάνω την αναζήτηση select.....from......id=selected_id......
Συνημμένα
ScreenShot020.jpg

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Δεκ 2010 19:01

Κάνεις <a href="tade.php?id='$id'">edit</a> ή βάλτο στην στήλη με τα ID.
Πως εμφανίζεις την πρώτη σου στήλη με το id, αυτό δηλαδή βάλ'το να περνάει στην edit page ... αν θέλεις σώνει και καλά να το κάνεις χωρίς a href γίνετε και με javascript αλλά δεν βλέπω τον λόγο.

Αν δεν κατάλαβες κάνε ένα paste μέσα σε [ code ] τον κώδικα της list σου ή κατέβασε και δες και αυτό: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 10&#443493

ankougen

Δημοσίευση από ankougen » 15 Δεκ 2010 19:51

Νομίζω ότι είναι μία λύση...Το δοκίμασα και μου εμφανίζει το edit δίπλα σε νέα στήλη και πατώντας το, παίρνω το id που ήθελα για να κάνω edit.
Άρα τώρα μένει να διαχειριστώ πως θα δουλεύει η σελίδα που ανοίγει με το id. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.
Όσο για το hosting είναι η δεύτερη εταιρία που αλλάζω. Ήμουν στην orgfree αρχικά, αλλά ο server τους έπεφτε συνέχεια και το filezila όλο έκανε προσπάθειες μέχρι να μπει. Η freehosting τώρα μου κάνει αυτό...Τα νεύρα μου!!

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 15 Δεκ 2010 20:03

ankougen έγραψε:Όσο για το hosting είναι η δεύτερη εταιρία που αλλάζω. Ήμουν στην orgfree αρχικά, αλλά ο server τους έπεφτε συνέχεια και το filezila όλο έκανε προσπάθειες μέχρι να μπει. Η freehosting τώρα μου κάνει αυτό...Τα νεύρα μου!!
Μπορείς να δουλεύεις τοπικά και να χρησιμοποιείς πχ. το no-ip αν θες να βλέπει ο καθηγητής τη δουλειά σου.

ankougen

Δημοσίευση από ankougen » 15 Δεκ 2010 20:10

βρήκα κάτι άλλο.... αντί να έχω :

Κώδικας: Επιλογή όλων

<tr>
   <td><?php echo $row_adminTools&#91;'idlogin'&#93;; ?></td>
   <td><?php echo $row_adminTools&#91;'username'&#93;; ?></td>
   <td><?php echo $row_adminTools&#91;'password'&#93;; ?></td>
</tr>
δοκίμασα να βάλω :

Κώδικας: Επιλογή όλων

<tr>
  <td><input type="text" style="width&#58;15px" value="<?php echo $row_adminTools&#91;'idlogin'&#93;; ?>" /> </td>
  <td><input type="text" style="width&#58;40px" value="<?php echo $row_adminTools&#91;'username'&#93;; ?>" /> </td>
  <td><input type="text" style="width&#58;35px" value="<?php echo $row_adminTools&#91;'password'&#93;; ?>" /> </td>
</tr>
Έτσι τώρα θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το edit ως update που αφού κάνει τους ελέγχους θα περνάει τα δεδομένα στη βάση!!!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Δεκ 2010 20:35

Ναι αλλά αν το κάνεις έτσι και έχεις πολλές εγγραφές στον πίνακα (html table) σου, θα πρέπει μετά να κάνεις ένα loop ώστε να καταχωρήσεις μαζικά όλες τις αλλαγές στις εγγραφές.
Δες το link που σου 'δωσα παραπάνω και θα καταλάβεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης