Νομικό θέμα σε forum

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
giannisap

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από giannisap » 16 Δεκ 2010 10:56

παιδιά γνωρίζεται τι νομικές κινήσεις χρειάζονται για την δημιουργία forum όπου θα γίνεται εγγραφή μελών , δηλαδή "τι παίζει" σχετικά με Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.
Σκεφτόμαστε να φτιάξουμε κάτι τέτοιο για μια περιοχή της Λακωνίας.

(Sorry εαν το έχω ποστάρει σε λάθος σήμειο)

Άβαταρ μέλους
Insurer

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από Insurer » 16 Δεκ 2010 11:08

Βάλε ένα disclaimer κατα την εγγραφή των χρηστών, αφού το αποδεχτούν είσαι κατωχυρομενος.

giannisap

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από giannisap » 16 Δεκ 2010 11:15

παλιότερα κάπου είχα διαβάσει πως χρειάζεται και κάποια κοινοποίηση στην παραπάνω Αρχή γιατί συλλέγεις προσωπικά στοιχεία των μελών.

Άβαταρ μέλους
Insurer

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από Insurer » 16 Δεκ 2010 11:52

δλδ email και nickname? δεν ξέρω κατα πόσο είναι προσωπικό στοιχείο το email αφου ο χρήστης σου το δίνει μόνος του

giannisap

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από giannisap » 16 Δεκ 2010 12:04

το e-mail είναι σίγουρα προσωπικό στοιχείο, όπως και η ημερομηνία γέννησης που μερικές φόρμες υποστηρίζουν.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Δεκ 2010 21:22

Γιάννη το καλύτερο είναι να στείλεις pm στον Γιάννη να σου απαντήσει, που θα ξέρει! :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από cordis » 17 Δεκ 2010 02:47

ναι, το σωστό είναι να επικοινωνήσεις με την "Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων" για να τους πεις ποια στοιχεία συλλέγεις και γιατί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

giannisap

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από giannisap » 17 Δεκ 2010 13:37

ευχαριστώ πολύ παιδιά! θα τους κάνω ένα τηλέφωνο από βδομάδα.

Άβαταρ μέλους
mio

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από mio » 17 Δεκ 2010 19:16

Εφόσον θα τηρείς και θα επεξεργάζεσαι προσωπικά δεδομένα απαιτείται σχετική άδεια από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων! Το site τους είναι πολύ αναλυτικό και νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετα να καταλάβεις τι παίζει. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=3 ... ema=PORTAL

Επίσης, σχετικά με το Disclaimer να ξέρεις ότι δεν σε καλύπτει απόλυτα!! Η αποποίηση ευθύνης, όπως ελληνικά αποδίδεται ο όρος ρυθμίζεται από το ελληνικό δίκαιο αρκετά διαφορετικά από το αγγλοσαξωνικό. Θέλω να πώ ότι δεν πρέπει να μπερδευόμαστε με τους όρους χρήσης που βλέπουμε σε sites του εξωτερικού και να θεωρούμε αυτονόητο ότι και στην Ελλάδα μπορούν να εφαρμοστύν με τον ίδιο τρόπο γιατί αυτό είναι σίγουρα μια λάθος αντίληψη.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως!!

2bluehorizon

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 18 Δεκ 2010 03:17

το e-mail είναι σίγουρα προσωπικό στοιχείο, όπως και η ημερομηνία γέννησης που μερικές φόρμες υποστηρίζουν.
Το email είναι 100% ;
Αν απλά στη προσωπική μου ή σε μια μη εμπορική σελίδα που έχω αποφασίσω μια μέρα να προσθέσω μια περιοχή μελών και κάνω activation των νέων εγγεγραμμένων μελών μέσω του email που θα συμπληρώνουν στη φόρμα εκείνοι, γιαυτό θα πρέπει να ενημερώσω την αρχή ;

Μπορεί κάποιος απο σας που γνωρίζει να μου πεί ποια απο τα παρακάτω είναι προσωπικά στοιχεία; Για την ημερομηνία γεννήσεως το καταλαβαίνω εντάξει αλλά τι ισχύει για τα παρακάτω ;

Όνομα
Επίθετο
Διεύθυνση
Πόλη
Χώρα

giannisap

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από giannisap » 18 Δεκ 2010 13:06

μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα στην ιστοσελίδα της Αρχής ότι:

"Προσωπικά δεδομένα είναι κάθε πληροφορία που αναφέρεται σε και περιγράφει ένα άτομο, όπως: στοιχεία αναγνώρισης (ονοματεπώνυμο, ηλικία, κατοικία, επάγγελμα, οικογενειακή κατάσταση κλπ.), φυσικά χαρακτηριστικά, εκπαίδευση, εργασία (προϋπηρεσία, εργασιακή συμπεριφορά κλπ), οικονομική κατάσταση (έσοδα, περιουσιακά στοιχεία, οικονομική συμπεριφορά), ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, συνήθειες."

giannisap

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από giannisap » 22 Δεκ 2010 09:27

επικοινώνησα μαζι τους και μου είπαν να συπληρώσω την ηλεκτρονική αίτηση όπως μας υπέδειξε και ο mio.

από την κουβέντα που είχαμε τους είδα λίγο χαλαρούς σε αυτό το θέμα και μάλιστα μου είπαν ότι ελάχιστα forum το έχουν κάνει αυτό. Πάντως μια αίτηση είναι μόνο που μπορείς να την συπληρώσεις και ηλεκτρονικά, οπότε καλό είναι να την κάνουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...

2bluehorizon

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 23 Δεκ 2010 01:44

ωραία αλλα ποιά η πρακτική χρήση της όλης αυτής διαδικασίας με τη φόρμα;

δηλαδή τους λές με τη δήλωση αυτή ότι γειά σας είμαι ο/η τάδε και θα κρατώ στη βάση μου τάδε δεδομένα ? και τι με αυτό ?

giannisap

Νομικό θέμα σε forum

Δημοσίευση από giannisap » 23 Δεκ 2010 07:13

απλά τους γνωστοποιείς ότι έχεις βάση με προσωπικά δεδομένα τρίτων (είναι νόμος). Είναι η αρμόδια Αρχή οπότε πρέπει να το γνωρίζει και να μπορείς να ελεγχθείς σε περίπτωση που πας να τα χρησιμοποιήσεις για άλλους σκοπούς. Π.χ. όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο δεν το δηλώνεις στην Διεύθυνση Μεταφορών? οπότε το κάνεις κι αυτό για να είσαι νομικά καλυμένος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης