Ληστείες μέσα από το αμάξι

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 16 Δεκ 2010 23:44

Καλησπέρα,

Είχα ακούσει τον κουμπάρο μου που είχε γίνει κάτι τέτοιο στον μπροστινό του και πήγε να γίνει και στον ίδιο αλλά απέτυχε (ειχε ασφαλίσει τις πόρτες), καθώς περίμενε στο φανάρι. Καμία ιδέα ποιος είναι ο δρόμος που δείχνει το video;

http://www.youtube.com/watch?v=Oq8_6w-zomc
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Δεκ 2010 00:20

Εάν πατήσει κανείς γκάζι όταν πάνε να τον κλέψουν και πάρει σβάρνα μερικούς από αυτούς τους αλήτες μετά θα του ζητάνε και τα ρέστα.

Θέλει πολύ θράσος για να σε κλέβουν μέρα μπροστά σε τόσο κόσμο. Και το κάνουν γιατί ξέρουν ότι κανείς δεν πρόκειται να τους πιάσει και να τους στείλει από εκεί που ήρθαν.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Δεκ 2010 00:34

Σοφοκλέους προφανώς.

Κλειδώνετε τις πόρτες και πάντα να έχετε μαζί σας τα απαραίτητα, σιδηρογροθιές, στιλέτα, μπαλτάδες, αλυσοπρίονα, τανάλιες, τσάπες και προφυλακτικά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Δεκ 2010 01:25

μια συνάδελφο την λήστεψαν την περασμένη εβδομάδα. Ένας έπεσε μπροστά στο αμάξι της και ένας άλλος άνοιξε την πόρτα του συνοδηγού.

πάντα κλειστές οι ασφάλειες!!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Δεκ 2010 02:14

"Μενάνδρου και Σοφοκλέους. Το γνωστό άβατο. Η κατάσταση του Κέντρου εδώ και μια 5ετία είναι τραγική."
via http://twitter.com/kapotas/status/15558990985433089
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 17 Δεκ 2010 10:55

Καλημέρα,

Είμαι χαζός, αλλά παραμένω Ελληνας πολίτης που πληρώνει τους φόρους του: εφόσον η κατάσταση είναι γνωστή, γιατί η αστυνομία δεν έχει μόνιμα μία διμοιρία εκεί να φυλάει το μέρος; Και μην μου πείτε οτι θα μεταφερθούν αλλού, αν πάνε αλλού ας πάει και η αστυνομία αλλού. Προτιμώ μία Αθήνα γεμάτη αστυνομικούς παρά με αυτά τα εκτρώματα.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Δεκ 2010 15:06

Καλησπέρα
cdhyper έγραψε:...Κλειδώνετε τις πόρτες...
cordis έγραψε:...πάντα κλειστές οι ασφάλειες!!
Παιδιά το μέτρο αυτό (κλειστές ασφάλειες/πόρτες) είχε θεωρηθεί πολύ επικίνδυνο :fireman: για περίπτωση πανικού (ταχεία έξοδος λόγω φωτιάς, νερού κλπ).
Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα!,
Το δε θέμα "Τι κάνει η Αστυνομία", επειδή σέβομαι απέραντα τον χώρο αυτόν εδώ, δεν θα το θίξω καν.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 17 Δεκ 2010 17:09

Προσοχή πολύ πρέπει δυστυχώς όχι μόνο εκεί αλλά και σε άλλα μέρη. π.χ στο λιμάνι στον Πειραιά είναι επικίδυνα και η αστυνομία ανύπαρκτη τις καθημερινές τα βράδια. Για μένα θα έπρεπε αυτό το βίντεο δείχνει ποιο όργανωνουν, και λογικά οι ίδιοι συχνάζουν εκεί. Θα μπορούσαν να πάνε και να τους πιάσουν αυτούς. Έλεος πιάνουν νεαρά άτομα λόγω ότι φορούσαν ίδιο χρώμα ζακέτας και δεν πιάνουν άτομα που φαίνονται ξεκάθαρα τα προσωπά τους. Για μένα το καλύτερο είναι εκεί να σκάσουν οι ultras του Ολυμπιακού και να δείτε αν θα ξαναπατήσουν εκεί όλοι αυτοί! :P :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 17 Δεκ 2010 17:16

DGeorge έγραψε:Καλησπέρα
cdhyper έγραψε:...Κλειδώνετε τις πόρτες...
cordis έγραψε:...πάντα κλειστές οι ασφάλειες!!
Παιδιά το μέτρο αυτό (κλειστές ασφάλειες/πόρτες) είχε θεωρηθεί πολύ επικίνδυνο :fireman: για περίπτωση πανικού (ταχεία έξοδος λόγω φωτιάς, νερού κλπ).
Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα!
Κι όμως αυτό δεν ισχύει! Πλέον τα περισσότερα αυτοκίνητα κλείνουν αυτόματα τις ασφάλειες μόλις ξεπεράσεις μια ταχύτητα. Το δικό μου μόλις πιάσεις 25χλμ/ώρα κλειδώνει μόνο του.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Δεκ 2010 12:11

EneMe έγραψε:Κι όμως αυτό δεν ισχύει! Πλέον τα περισσότερα αυτοκίνητα κλείνουν αυτόματα τις ασφάλειες μόλις ξεπεράσεις μια ταχύτητα. Το δικό μου μόλις πιάσεις 25χλμ/ώρα κλειδώνει μόνο του.
Έχω ακούσει ότι -μάλλον- το αυτόματο κλείδωμα αυτό γίνεται για προστασία μικρών παιδιών, από του ν'ανοίξουν κάποια πόρτα την ώρα που τ'αυτοκίνητο κινείται. :think: :think:
Κάτι τέτοιο όμως -τουλάχιστον σε στάση- δεν θα έπρεπε να ισχύει, για τους λόγους, που έγραψα στο προηγούμενο.
Αν π.χ. αναφλεγεί το όχημα κινούμενο, αυτομάτως/υποσυνείδητα θα πατηθεί φρένο μέχρις ακινητοποίησης, (Κατάσταση πανικού).
Εκεί τουλάχιστον, στη στάση, θα έπρεπε ν'αφοπλίζεται το αυτόματο κλείδωμα.
Τώρα, αν συντρέχουν ύποπτες συνθήκες, σαν αυτές που περιγράφουν ο cordis κι ο cdhyper, μπορεί -νομίζω- ο οδηγός (ακόμα κι απ'το τιμόνι) να οπλίσει άνετα το κλείδωμα των ασφαλειών.
Δεν ξέρω πλέον τι να πω... Όπως έγραψα και πριν: "Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα!"

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Δεκ 2010 12:15

Ο οδηγός (τουλάχιστον στα αυτοκίνητα που βγήκαν τα τελευταία 10 χρόνια) έχει τη δυνατότητα να κλειδώσει μαζικά όλες τις πόρτες.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 18 Δεκ 2010 12:33

Απλά η ελληνική αστυνομία είναι για το ουζερί.

Σε αυτές τις περιπτώσεις θέλει αστυνομία τύπου SS να καθαρίσει τη περιοχή σε μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Δεκ 2010 13:03

Σε κάθε περίπτωση, θέλει/χρειάζεται Αστυνομία που -απλώς- θα κάνει τη δουλειά της. Δεν χρειαζόμαστε ούτε SS, ούτε GestaPo, ούτε τίποτα παρόμοιο.
Η Αστυνομία μας π.χ. ξέρει να λειτουργήσει πάρα πολύ καλά, από την ώρα που θα λάβει τις ανάλογες/κατάλληλες εντολές. Όταν έχει λειτουργήσει έχει δώσει άψογα δείγματα γραφής!
Θεσμούς έχουμε!! Νόμους επίσης έχουμε!!!
Τώρα το "Γιατί δεν λειτουργούν και δεν εφαρμόζονται", ή το "Γιατί λειτουργούν και εφαρμόζονται κατά περίπτωση" είναι θέματα επικίνδυνα για ανάπτυξη σε χώρους όπως το Freestuff.
Ίσως δικαιολογημένη η οργή/αγανάκτηση που εκφράζεται με ακρότητες.
Δεν σημαίνει όμως ότι πάνω σ'αυτόν μας τον θυμό (και την απερισκεψία που -ίσως- επιφέρει) μπορούμε να 'σπάσουμε' και καμμιά κολονίτσα απ'τον Παρθενώνα...
Όπως φυσικά δεν σημαίνει ότι πάνω στην οργή μας μπορούμε να γράφουμε απερίσκεπτα σε δημόσιους χώρους, όπως το Freestuff μας.
Κάποιοι ίσως το θέλουν... Κάποιους ίσως δεν τους ενδιαφέρει λιγότερο ή περισσότερο... Σ' εμάς όμως που το ζούμε, και το χρειαζόμαστε, θα μας λείψει κάτι σημαντικό αν σβήσει το Freestuff!!
Γι'αυτό: Μαζεμένα και φρόνιμα τα λόγια περί θεσμών όπως Κράτος, Αστυνομία κλπ... Μας βλέπουν και μας διαβάζουν πολλοί, ο καθένας για τον δικό του λόγο και σκοπό :wink:

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 18 Δεκ 2010 19:03

DGeorge έγραψε:Σε κάθε περίπτωση, θέλει/χρειάζεται Αστυνομία που -απλώς- θα κάνει τη δουλειά της. Δεν χρειαζόμαστε ούτε SS, ούτε GestaPo, ούτε τίποτα παρόμοιο.
Η Αστυνομία μας π.χ. ξέρει να λειτουργήσει πάρα πολύ καλά, από την ώρα που θα λάβει τις ανάλογες/κατάλληλες εντολές. Όταν έχει λειτουργήσει έχει δώσει άψογα δείγματα γραφής!
Θεσμούς έχουμε!! Νόμους επίσης έχουμε!!!
Τώρα το "Γιατί δεν λειτουργούν και δεν εφαρμόζονται", ή το "Γιατί λειτουργούν και εφαρμόζονται κατά περίπτωση" είναι θέματα επικίνδυνα για ανάπτυξη σε χώρους όπως το Freestuff.
Ίσως δικαιολογημένη η οργή/αγανάκτηση που εκφράζεται με ακρότητες.
Δεν σημαίνει όμως ότι πάνω σ'αυτόν μας τον θυμό (και την απερισκεψία που -ίσως- επιφέρει) μπορούμε να 'σπάσουμε' και καμμιά κολονίτσα απ'τον Παρθενώνα...
Όπως φυσικά δεν σημαίνει ότι πάνω στην οργή μας μπορούμε να γράφουμε απερίσκεπτα σε δημόσιους χώρους, όπως το Freestuff μας.
Κάποιοι ίσως το θέλουν... Κάποιους ίσως δεν τους ενδιαφέρει λιγότερο ή περισσότερο... Σ' εμάς όμως που το ζούμε, και το χρειαζόμαστε, θα μας λείψει κάτι σημαντικό αν σβήσει το Freestuff!!
Γι'αυτό: Μαζεμένα και φρόνιμα τα λόγια περί θεσμών όπως Κράτος, Αστυνομία κλπ... Μας βλέπουν και μας διαβάζουν πολλοί, ο καθένας για τον δικό του λόγο και σκοπό :wink:
Συμφωνω στο ότι πρέπει να σεβόμαστε πρόσωπα και δημόσιους θεσμούς. Όμως κανείς εδώ πέρα που πόσταρε δεν έβριζε την αστυνομία, αλλά είπε απλά την γνώμη του. Και καλά έκανε. Η αστυνομία όντως κάνει πολύ καλά την δουλειά της, σε πολλά μέρη στην Ελλάδα, απλώς σε αυτό το συγκεκριμένο μέρος και σε άλλα 2 - 3 επικίνδυνα σημεία δεν μπορεί να κυριαρχήσει και να επιβάλλει την τάξη. Δεν λέμε κάτι κακό, ούτε κατηγορούμε την αστυνομία. Για αυτό δεν φταίει η αστυνομία, φταίει το κράτος που ενώ γνωρίζει δεν ειδοποιεί και δεν τοποθετεί αστυνομικούς εκεί. Και όταν λέω ότι φταίει, κάνω μία παρατήρηση, δεν σημαίνει ότι κάνω επίθεση στο ίδιο μου το κράτος.

Φιλικά πάντα... :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Δεκ 2010 19:42

Μην ξεχνάμε κάτι βασικό, όταν μιλάμε για το Κράτος μας... Εμείς είμαστε το Κράτος μας!
Και οι 300 είναι εκπρόσωποί μας, εκλεγμένοι απ'ευθείας από εμάς.
Ούτε ένας δεν διορίστικε, ή 'χώθηκε' ανάμεσά τπυς, χωρίς τη δική μας έγκριση.
Οπότε, κάθε κριτική για το Κράτος μας, μου ακούγεται περισσότερο σαν αυτοκριτική μιάς προβληματικής κοινωνίας που αναπαράγει και εξελίσσει τέιοιες προβληματικές καταστάσεις σαν αυτές που περιγράφονται εδώ.
Όταν οι περισσότεροι από εμάς, την κατάλληλη στιγμή, δεν θα πούμε ΟΧΙ για μιά καλή 'αρπαχτή', πιστεύουμε άραγε ότι ο τάδε -από τους 300- θα το πει αυτό το ΟΧΙ;
Μα κι αυτός παιδί της ίδιας κοινωνίας -που γέννησε κι εμάς- είναι.
Αν εγώ βαριέμαι να τακτοποιήσω τους λογαριασμούς, ή άλλα πράγματα στο σπίτι μου, αυτός γιατί να ενδιαφερθεί να τακτοποιήσει κάποια πράγματα για το δικό του; ...Πόσω μάλλον αν μιλάμε και για πολύ μεγαλύτερο 'σπίτι', όπως είναι η Πατρίδα μας, το Κράτος μας, κλπ.
Το πρόβλημα δεν είναι στην Αστυνομία, ούτε στην εκάστοτε Κυβέρνηση... Το πρόβλημα είμαστε Εμείς... Το σύνολό μας που λέγεται Κοινωνία μας! Δυστυχώς και με πολύ απόγνωση, μετά από πολλές αναλυτικές σκέψεις, έχω καταλήξει στο Συμπέρασμα αυτό.
Φυσικά δεν γίνομαι ισοπεδωτικός, βάζοντας όλους τους συμπολίτες μου στο ίδιο προβληματικό τσουκάλι. Αλλά κάποιο σοβαρά μεγάλο ποσοστό από εμάς, μάλλον, έχουμε σοβαρό πρόβλημα :oops:
Αφεντικό ζητώ συγγνώμη αν παρεκτρέπομαι. Κλείδωσέ το, ή 'σφύριξε' προειδοποιητικά αν και όταν πρέπει!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης