Ξυπνητήρι για PC

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από Zizo » 17 Δεκ 2010 04:50

:P χμ 4:30 η ώρα post...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο ξυπνητήρι αλλά για pc.
Ναι, να μπορείς να βάλεις συγκεκριμένες ώρες να χτυπάει, και πολύ καλή φάση αν έχει και μερικές ρυθμίσεις όπως να ξεκινάει με fade in, να πηγαίνει σε παράταση με οποιοδήποτε πλήκτρο, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

Έψαξα στο google "pc morning alarm" αλλά θα ήθελα μια γνώμη και αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάτι τέτοιο.

Ίσως να μπορούσα να βάζω υπενθύμιση για κάτι που πρέπει να κάνω σύντομα αλλά συνεχίζοντας να δουλεύεις απορροφήσε. Και άλλα... Να έχει και αντίστροφη μέτρηση.

Ακόμα και να σε ξυπνάει αν θες...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Δεκ 2010 09:39

Πολύ Καλημέρα σου :D
Καφέ να ψήνει, θέλεις; :think: :think: :lol:
Όχι τίποτ'άλλο... Το στάδιο αυτό βρίσκεται ακόμα υπό έρευνα στο Freestuff Research Lab
Για την ώρα κοίταξε αυτό, μήπως και σου κάνει :P
Είναι σε Trial Version, και πουλιέται για 1 PC στην τιμή ~20$ (Τσάμπα πράμα :lol: )

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από Jimaek » 17 Δεκ 2010 13:52

Επειδη και εγω ψαχνω θελω να ρωτησω, αυτο το προγραμμα δουλευει μονο αν ειναι ανοιχτο το pc ετσι? Υπαρχει κατι που θα τον αναβει και μετα θα παιζει μουσικη?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Δεκ 2010 14:36

Κι αυτό βρίσκεται ακόμα υπό έρευνα στο Freestuff Research Lab
Ίσως αν άνοιγες το 'wake-up' mode της motherboard σου κι από δίκτυο, ίσως τότε κάτι γινόταν μέσω Internet.
Και πάλι όμως θα πρέπει να βρεις κάποια υπηρεσία -τύπου ΟΤΕΝΕΤ- που να παρέχει κάτι παρόμοιο.
Δεν γνωρίζω αν θα ήταν ευκολώτερο να βρείς Τσολιά σε υποβρύχιο :think: :think: ...Τουλάχιστον στην Ελλάδα :respect: :respect:
Όσο για το πρόγραμμα, κατέβασε το trial και δες κι εσύ αν κάνει -ίσως- ακόμα κι αυτό που ζητάς. :wink:

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από Jimaek » 17 Δεκ 2010 14:45

Εγώ έχω Centos στο laptop μου το οποίο είναι ανοιχτό 24/7 υπάρχει κάτι έτοιμο που θα κάνει το laptop να στέλνει wake-up στο desktop και αυτό μόλις ανοίγει θα ελέγχει την ώρα και αν είναι πχ 7:00 τότε να παίζει μουσική? Θα μπορούσα να γράψω ένα bash script με cronjob να ξυπνάει το desktop 15 λεπτά πριν το ξυπνητήρι και στο desktop να γράψω ένα alarm πρόγραμμα αλλά αν υπάρχει κάτι έτοιμο ποιος ο λόγος. Αν όχι πείτε μου και την Κυριακή ίσως και το κάνω.

Υ.Γ το laptop δεν είναι συνδεμένο με τα ηχεία και δεν πρόκειται να συνδεθεί γιαυτό παρακαλώ μην μου το προτείνετε

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Δεκ 2010 14:56

Το ψάξιμο στο Google το έκανα με "PC Alarm". Έτσι βρήκα και αυτό το Link που έγραψα.
Αν βρεις έτσι κάτι έτοιμο, που -ίσως- σου κάνει, έχει καλώς.
Διαφορετικά σε θωρώ να εξασκείς και πάλι την Τεχνική σου στη σύνταξη Software. :P

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από Jimaek » 17 Δεκ 2010 15:02

ΟΚ, θα το ψάξω. Btw τι εστι "Freestuff Research Lab" ? Ή πλάκα έκανες?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Δεκ 2010 15:18

Jimaek έγραψε:....τι εστι "Freestuff Research Lab"...
Επειδή είμαι διαβαθμισμένος :lol: :lol: και δεν μπορώ να σου απαντήσω προσωπικά, ρώτησε τον 'admin', 'boss', ή αλλοιώς 'cordis'. :lol: :lol:

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από Spyrostagas » 17 Δεκ 2010 17:02

Εγώ πάντως από online ξυπνητήρια ξέρω το
http://kukuklok.com

Πάντως αγόρασε καλύτερα ένα ξυπνητήρι ή βάζε αφύπνιση στο σταθερό ή στο κινητό σου! :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από Jimaek » 17 Δεκ 2010 17:50

Επειδή το θέμα έγινε ενδιαφέρον έστησα ένα μικρο php script που στέλνει magic packets. http://jblack.info/alarm/

Σύμφωνα με το wireshark τα πακέτα έρχονται χωρίς πρόβλημα, επειδή όμως είμαι στην δουλειά δεν μπορώ να ελέγξω αν δουλεύουν. Με την βοήθεια του script όμως θα είναι πολύ εύκολο να στήσουμε ένα alarm site που θα στέλνει magic packets 10-15 λεπτά πριν το ξυπνητήρι, στο pc θα υπάρχει πρόγραμμα στο autorun που θα ελέγχει την ώρα και θα καταλαβαίνει αν θα πρέπει να μας ξυπνήσει η όχι, αν όχι τότε κλείνει μόνη της αν ναι τότε περιμένει να έρθει η ώρα για να χτυπήσει.

Πως σας φαίνεται? Να το συνεχίσω? αν ναι τότε θα χρειαστώ βοήθεια με το online μέρος της εφαρμογής
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jimaek την 17 Δεκ 2010 21:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από xultimatex » 17 Δεκ 2010 20:49

Αν καταλαβα καλά θέλεις με τα magik pakets να ανοίγει το pc?? Αυτό πως θα γίνει;

EDIT: Πρέπει το bios να έχει επιλογή wake up on lan ε;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από Jimaek » 17 Δεκ 2010 20:52

"Wake-on-LAN is implemented using a special network message called a magic packet. The magic packet contains the MAC address of the destination computer. The listening computer waits for a magic packet addressed to it and then initiates system wake-up."

EDIT: Ναι

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από xultimatex » 17 Δεκ 2010 21:06

Α ΟΚ! Δεν το είχα καταλάβει ακριβώς πως γίνεται :)
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από Jimaek » 17 Δεκ 2010 21:30

Μολις το δοκιμασα και δουλευει τελεια. Στην κυριολεξια μετετρεψα το Desire μου σε remote control. Περιμενω τις γνωμες σας για το πιο πανω ποστ.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ξυπνητήρι για PC

Δημοσίευση από dimsis » 18 Δεκ 2010 12:28

Ωραίος. Πρωτότυπο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης