Συζήτηση για τα affiliates προγράμματα

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 19 Δεκ 2010 22:43

Κοιτα, μπορει στα 10 αρθρα να μου φυγει και ενα ενεργο λινκ.

Αλλα και αν μου φυγει δεν το κανω σκοπικα.

Δεν μου αρεσει να κλεβω τις δουλειες των αλλων και να τις παρουσιαζω για δικες μου.
Δεν θα το εκανα ποτε.

Εχεις δικιο για το συγκεκριμενο ποστ.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 19 Δεκ 2010 23:57

τα sites contra,gazzetta,sportdog,matchmoney,totameio έχουν διαφημίσεις και στις 2 πλευρές αλλά υπάρχει δομή. Ισομεγέθη banners, όχι τόσα πολλά που να κουράζουν τον αναγνώστη, και σχετικά μεταξύ τους. Επίσης όντας έχουν υψηλή επισκεψημότητα έχουν την πολυτέλεια δουλέψουν με πιο δύσκολες διαφημίσεις - καζίνο, στοίχημα.

Στο post του Σειρινάκη ναι θα περίμενα να δω διαφήμιση μέσα στο post ή δίπλα που να είναι σχετική με το άρθρο.

Πολύ καλύτερο το site μετα τις αλλαγές. Εκμεταλεύσου όμως τον χώρο κάτο από τα άρθρα - στην σελίδα του άρθρου - για banner

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2010 01:20

ναι, είναι πολύ καλύτερο, αλλά θέλει και πολύ δουλειά ακόμα..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Matrixlord

Δημοσίευση από Matrixlord » 20 Δεκ 2010 13:16

Το πιο βασικό στο (Affiliate) Marketing είναι το χτίσιμο email λίστας.

Σε όλα τα site μου και στα sites τρίτων που διαχειρίζομαι είναι το πρώτο πράγμα που προσπαθώ να πετύχω.

Πρώτα από όλα χρειάζεσαι ένα τρόπο να κάνεις τον άλλον να σου δώσει το email του δίνοντας του κάτι free και μετά σε κάθε newsletter μαζί με την διαφήμιση να του δίνεις και πληροφορίες που τον ενδιαφέρουν. Π.χ. preview των τελευταίων άρθρων σου.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 21 Δεκ 2010 09:43

Η σωστή οργάνωση στο site, η προσεκτική τοποθέτηση των banners και γενικά ένας σχεδιασμός καλαίσθητος και χρηστικός, οπωσδήποτε κάνουν ένα site καλύτερο. Το αν θα έρθουν οι affiliate πωλήσεις από αυτό όμως, είναι άλλη συζήτηση....
Linkwise Affiliate Network

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 03 Ιαν 2011 12:40

Δώστε και σώστε.....

Επειδή τον τελευταίο καιρό βλέπω μεγάλη επισκεψιμότητα απο όλο τον κόσμο, έμαθα μέχρι και χώρες που δεν ήξερα:P , για μια ανάρτηση με φωτογραφίες μιας κυρίας Brooke, θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να το εκμεταλλευτώ αυτό.

Έχετε καμιά ιδέα ? Σκεφτείτε οτι ειναι απο το εξωτερικό όλοι, οπότε, πώς θα μπορούσα να βγάλω λεφτά απο αυτούς ;

Μια σκέψη είναι με adsense..... αλλά και πάλι ριψοκίνδυνο , μιας και η adsense έχει Απαγορευτικό για sexy- στοίχημα(όπως είπαμε τις προάλλες).

οπότε ; :-?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 04 Ιαν 2011 03:14

Nik0s21 έγραψε:Δώστε και σώστε.....

Επειδή τον τελευταίο καιρό βλέπω μεγάλη επισκεψιμότητα απο όλο τον κόσμο, έμαθα μέχρι και χώρες που δεν ήξερα:P , για μια ανάρτηση με φωτογραφίες μιας κυρίας Brooke, θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να το εκμεταλλευτώ αυτό.

Έχετε καμιά ιδέα ? Σκεφτείτε οτι ειναι απο το εξωτερικό όλοι, οπότε, πώς θα μπορούσα να βγάλω λεφτά απο αυτούς ;

Μια σκέψη είναι με adsense..... αλλά και πάλι ριψοκίνδυνο , μιας και η adsense έχει Απαγορευτικό για sexy- στοίχημα(όπως είπαμε τις προάλλες).

οπότε ; :-?
Αν το θέμα το επισκέπτονται άνδρες και γυναίκες θα πρέπει να βρεις ένα affiliate δίκτυο που να έχει στα αγγλικά διαφημίσεις που τους αφορούν.
Π.χ για αυτό το άρθρο που λες θα μπορούσες να γράφεις μέσα στο άρθρο, για να δείτε το υπόλοιπο άλμπουμ φωτογραφίων και εκεί όταν πατάνε πρώτα να τους οδηγεί ένα άλλο λινκ στο τελικό λινκ ( όπου εσύ για κάθε 1000 κλικς θα αμοίβεσαι με κάποιο πόσο, που νομίζω είναι 3 με 5 δολλάρια αν δεν κάνω λάθος ). Αν θες μπορώ να ποστάρω εδω 2 - 3 γνωστά τέτοια δίκτυα με λινκς για να δεις τι είναι ( όχι affiliate links :P ) αν επιτρέπεται... :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 04 Ιαν 2011 11:13

Spyrostagas έγραψε:
Π.χ για αυτό το άρθρο που λες θα μπορούσες να γράφεις μέσα στο άρθρο, για να δείτε το υπόλοιπο άλμπουμ φωτογραφίων και εκεί όταν πατάνε πρώτα να τους οδηγεί ένα άλλο λινκ στο τελικό λινκ ( όπου εσύ για κάθε 1000 κλικς θα αμοίβεσαι με κάποιο πόσο, που νομίζω είναι 3 με 5 δολλάρια αν δεν κάνω λάθος ). Αν θες μπορώ να ποστάρω εδω 2 - 3 γνωστά τέτοια δίκτυα με λινκς για να δεις τι είναι ( όχι affiliate links :P ) αν επιτρέπεται... :)
Ενδιαφερομαι κι εγω!!!

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 04 Ιαν 2011 13:12

adf.ly

fun.ly

Αυτά είναι που ξέρω εγώ. Τagas αυτά εννοείς?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 04 Ιαν 2011 15:06

Geobak έγραψε:adf.ly

fun.ly

Αυτά είναι που ξέρω εγώ. Τagas αυτά εννοείς?
έλα το πρώτο ξέρω, το δεύτερο δεν το ήξερα. :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 26 Ιαν 2011 13:15

Στο affiliate marketing προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η ιδέα του "έχω κάτι και ψάχνω να βρω το κατάλληλο affiliate πρόγραμμα", παρά το "βρίσκω ένα αποδοτικό affiliate προγραμμα και ψάχνω να βρώ τι θα φτιάξω για να το εκμεταλλευτώ".

Επίσης δεν πιστεύω τόσο στην έννοια του affiliate marketer που προωθεί τα πάντα, αν και κάποιοι μπορεί να έχουν γίνει και πλούσιοι από αυτό.

Πιστεύω σε αυτόν που αγαπάει κάτι και θέλει να δώσει πληροφορία. Από τη στιγμή που το κάνει καλά και στην ουσία προσφέρει ευκαιρίες τόσο στον καταναλωτή όσο και στον πωλητή, θεμιτά και ωραία κερδίζει και έχει αποτελεσματικότητα.

Αν το μόνο που έχεις στο μυαλό σου είναι πως κάνεις τον κόσμο να πατήσει στα affiliate links και μόνο πως θα προωθήσεις κάτι, οι αναγνώστες σου θα σε πάρουν χαμπάρι και η ποιότητα του περιεχομένου σου αλλά και αυτό που προσφέρεις στον αναγνώστη σου θα είναι για τα πανηγύρια.

Έτσι και την εικόνα σου θα χαλάσεις, και λιγότερη επισκεψιμότητα θα έχεις, και μικρότερη μετατρεψιμότητα και πωλήσεις για αυτούς που σε διαβαζουν.

Το μυστικό είναι να έχεις την υπομονή, το μεράκι και την αγάπη να μην πέσεις σε αυτή τη παγίδα. Έτσι θα δεις την επισκεψιμότητά σου να ανεβαίνει μαζί με την αποτελεσματικότητά σου και θα ξέρεις πως πληρώνεσαι γιατί πραγματικά έχεις κάτι να προσφέρεις.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
ClickBanner
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ClickBanner » 06 Φεβ 2011 13:28

getpaidgr συμφωνούμε και εμείς!

Είναι γεγονός ότι το affiliate marketing για να είναι αποδοτικό θέλει χρόνο και προσπάθεια.

Οι πρόχειρες κινήσεις που έχουν βραχυπρόθεσμους στόχους μπορεί να έχουν επίδραση στους αναγνώστες του site σου, σε εσένα αλλά και στο δίκτυο που προσφέρει τις καμπάνιες.

Θα πρέπει να προωθείς το προϊόν ή την υπηρεσία παρουσιάζοντας και τα αρνητικά και τα θετικά στοιχεία για να είσαι ξεκάθαρος. Οι επισκέπτες σου μετά θα εμπιστευτούν την κρίση σου και είναι πιό πιθανό να κάνουν μια ενέργεια ή αγορά. Πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι πιό εύκολο να χάσεις την εμπιστοσύνη τους παρά να την κερδίσεις.

Με το affiliate marketing κανείς πρέπει να θέτει μακροπρόθεσμους στόχους και η επιτυχία είναι σίγουρη!

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που στο εξωτερικό πολλοί ιδιοκτήτες site ή blog αφήνουν τις σταθερές δουλειές τους για να αφοσιωθούν στο internet αφού τους αποδίδει πολλά χρήματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες