Φωτοβολταϊκά και το Νταβατζιλίκι του Ελληνικού Κράτους

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
petsoukos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petsoukos » 18 Δεκ 2010 11:04

Καλημέρα,

Παίδες δεν ξέρω πια τι να πώ... το κράτος που ζούμε είναι πέρα για πέρα εχθρικό προς του πολίτες του και μόνο να τα δίνει στην Elite ξέρει...

Ρώτησα λοιπόν για φωτοβολταϊκά, για να βάλω στο σπίτι μου ήρθε τεχνικός και τα λοιπά και μετά την γρήγορη ματιά που έριξε και την κουβέντα που κάναμε είδα ότι δεν συμφέρει να μπλέξεις με τράπεζες και δημόσιο. Και του λέω εντάξει θα βάλω από μόνος 2 πάνελ έτσι για την φάση και δεν θα μπλέξω με τράπεζες κτλ.

Μου λέει εντάξει απλά να ξέρεις ότι θα σου βγάλει η ΔΕΗ την «χελώνα»...

Και καράφλιασα... είναι δυνατών λέω εγώ; Με απλή λογική δεν στέκει αυτό που μου είπε... αλλά εκεί που τελειώνει η λογική έρχεται το Ελληνικό κράτος...

Αυτά... Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Δεκ 2010 11:16

Εννοείς ότι η ΔΕΗ θα σου κόψει το ρεύμα εάν βάλεις φωτοβολταϊκό χωρίς άδεια; Σε σύντομη κουβέντα που έκανα με φίλους για αυτό το θέμα μου είπαν το ίδιο πράγμα. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει και κατά πόσο είναι εύκολο να εντοπίσει η ΔΕΗ τι έχεις στην ταράτσα σου.

petsoukos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petsoukos » 18 Δεκ 2010 11:20

Έτσι ακριβώς...

Ελληνικό κράτος:
«Έχεις φωτοβολταϊκά; Μειώνεις τα έξοδα του λογαριασμού της ΔΕΗ; Βοηθάς τον πλανήτη με ανανεώσιμη πηγή ενέργειας; Θα σου κόψουμε το ρεύμα για να μάθεις! Με αγάπη το Ελληνικό Κράτος!»

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Δεκ 2010 11:24

Ο μόνος τρόπος δηλαδή εάν δεν θέλεις να πουλάς το ρεύμα στη ΔΕΗ είναι να βάλεις όσα φωτοβολταϊκά χρειάζεται για να είσαι τελείως αυτόνομος και να κόψεις μια και καλή τη ΔΕΗ.

petsoukos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petsoukos » 18 Δεκ 2010 11:25

Μάλλον... και εκεί πάλι θα πληρώσεις νταβατζιλίκια σε κάποια τράπεζα... γιατί για αυτόνομος θες πολύ πράμα από εξοπλισμό...

starfish

Δημοσίευση από starfish » 18 Δεκ 2010 11:44

δεν μπορείς να γίνεις αυτόνομος, για πολλους πρακτικούς λόγους.

Αυτό με την ΔΕΗ που σου κόβει το ρεύμα πρώτη φορά το ακούω.

petsoukos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petsoukos » 18 Δεκ 2010 11:46

Και εγώ... και δεν έχω ρωτήσει ακόμα κάποιον άλλο... μόνο ότι μου είπε ο τεχνικός. Δηλαδή έλεος να μην μπορώ να βάλω 2 πάνελ να μειώσω τον λογαριασμό στο σπίτι;

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 18 Δεκ 2010 12:27

file petsouko, mporis na egkatastisis ena mikro diktio, to opio tha trofodotis me energia apo ta panel sou, diladi egkatestise ena neo sistima me tis siskeves sou (pou thelis na trofodotounte) xoris na pira3is katholou to kikloma tis ilektrikis egkatastasis, an erthi kapios na sou pi oti dipote, apla pes tou oti piramatizese :P

petsoukos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petsoukos » 18 Δεκ 2010 12:28

Δηλαδή ισχύει αυτό με την ΔΕΗ;

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 18 Δεκ 2010 12:33

den exo idea ti ginete stin ellada, alla afto pou sou ipa apokliete na einai paranomo, ine kathara kati pou afora esena kai tis epistimonikes sou drastiriotites. ara den tha exis kapio provlima, alla sigoura min pira3is katholou to sistima tis DEH.

gia na sou doso ena paradigma, iparxoun kati mikroi fortistes kiniton tilefonon pou litougroun me fotovoltaiko. afto polite kai xrisimopioite elefthera, pote den tha sou kanei kapios provlima gia afto. ara me tin idia logiki, anti gia kinito tha trofodotis to pc , to psigio. apefige tous lamptires - thermosimfono . giati ekei tha katalavoun isos tin diafora stin katanalosi sou kai isos psiliastoun kati

petsoukos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petsoukos » 18 Δεκ 2010 12:35

Πάντως είναι απαράδεκτο αν ισχύει, θα το κοιτάξω βέβαια περισσότερο, θα ρωτήσω και θα μάθω με σιγουριά... Αν κάποιος ξέρει από αυτό το φόρουμ τι κατάσταση επικρατεί στην Ελλάδα πάνω στα φωτοβολταϊκά ας γράψει παρακαλώ!

:D

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 19 Δεκ 2010 03:58

Δε σε συμφέρει να εγκαταστήσεις φωτοβολταϊκά για αυτοκατανάλωση. Με απλά μαθηματικά προκύπτει το γιατί.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν εξετάζεις την δυνατότητα να βάλεις τα δύο πάνελ που λες στη ταράτσα με το πρόγραμμα για τις στέγες.. Δεν κατάλαβα τι σε τσατίζει..Μέχρι 10KW είναι.. Αυτό που λες και παράνομο είναι και ασύμφορο.. Από την άλλη και νόμιμα το κάνεις και με κέρδος..
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 19 Δεκ 2010 06:29

Den yparxei provlhma apo thn DEH an valeis diko sou systhma arkei na mhn tous peirakseis to diktyo.. exo hdh 2 panelakia kai etoimazomai na valo alla 2... den symferei an den ta vreis se kalh timh.. tha parei poly kairo na ta aposveseis...
ego me ta 2 pou exo ta xrhsimopoio se 1 megaloutsiko katapsykth, sto plhntyrio kai ena 9ari aircondition to opoio anoigei kapoies hmeres to kalokairi...
einai noris gia na kano sygkrish kerdous ston logariasmo... o proteleutaios ekatharistikos mou hrthe sxedon mhdenikos alla eleipa 2+ mhnes apo to spiti opote h sygkrish mporei na ginei tous epomenous mhnes..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 19 Δεκ 2010 06:44

entometa3i mia aporia sxetiki me to thema, ean ftia3is diko sou panel, posi energia prepi na paragi afto gia na mporesi na kalipsi tin leitourgia enos desktop pc?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Δεκ 2010 10:31

~800WH min. για να είσαι υπερ-ασφαλής. Ο PCς με τα περιφερειακά του με το ζόρι θα απαιτήσουν τόση ενέργεια.
Αλλά πρόσθεσε-πρόσθεσε... Ποτέ δεν ξέρεις :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες