Προς αναζήτηση Flash uploader

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 18 Δεκ 2010 12:08

Καλημέρα σας,

Ψάχνω ένα εργαλείο για να μπορώ να κάνω upload μεγάλων αρχείων (a.k.a. video) μέσω web φόρμας. Αρχικά είχα βρει έναν silverlight εργαλείο το οποίο έκανε τη δουλειά του αλλά οι περισσότεροι χρήστες τρόμαζαν με το silverlight και αποφασίσαμε να το αλλάξουμε. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο εργαλείο σε flash? Δοκίμασα το http://www.element-it.com/multiple-file ... oader.aspx αλλά μου έβγαλε διάφορα θέματα και σκέφτομαι να μην το κρατήσω.

Με ενδιαφέρει να είναι σταθερό και να μπορεί να ανεβάσει μεγάλα αρχεία (100ΜΒ+).

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 18 Δεκ 2010 12:23

Δεν ξέρω αν σου κάνει, αλλά, πολλοί χρησιμοποιούν το SWFUpload

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 18 Δεκ 2010 13:37

Με μία πρώτη ματιά φαίνεται ωραίο. Από ότι διαβάζω στο forum του έχουν ανεβάσει και αρχείο 2GB παρά το όριο των 100MB που δίνει η Adobe. Θέλω να ξέρω όμως ότι είναι σταθερό.

Το πρόβλημα, με το εργαλείο που έχω είναι πως έχει κάποιο θέμα με τα cookies. Αν π.χ. για κάποιο λόγο ένα upload αποτύχει, τότε θα συνεχίζει να χτυπάει με error. Για να σταματήσει να χτυπάει error πρέπει να κάνουμε delete τα cookies.

Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο είναι σταθερό πριν το χρησιμοποιήσω στο site. Αν υπάρχει κάποιος φίλος του forum που το έχει χρησιμοποιήσει, θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 18 Δεκ 2010 17:32

ti rolo paizei h forma sto megethos tou arxeiou? kai mia aplh forma anevazei oti thes arkei o server na to dexetai...

xrhsimopoiousa prin xronia auth: http://pixeline.be/experiments/jqUploader/ kathara gia effetzidikous logous..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 18 Δεκ 2010 19:19

Δεν είπα ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τη φόρμα.Το μέγεθος του αρχείου είναι ένας σημαντικός παράγοντας και για αυτό το ανέφερα. Μπορεί ο server να δέχεται μεγάλα αρχεία, αλλά μπορεί o server να κάνει timeout λόγω του ότι το POST θα πάρει πολύ ώρα.

Thanks για το link, θα το κοιτάξω.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 18 Δεκ 2010 19:42

_tasos έγραψε:Δεν είπα ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τη φόρμα.Το μέγεθος του αρχείου είναι ένας σημαντικός παράγοντας και για αυτό το ανέφερα. Μπορεί ο server να δέχεται μεγάλα αρχεία, αλλά μπορεί o server να κάνει timeout λόγω του ότι το POST θα πάρει πολύ ώρα.

Thanks για το link, θα το κοιτάξω.
einai kathara thema server auto pou anafereis... exo dei server me rythmish upload max 1giga na anevazei 50-60mb me to zori kai kati karvouniarhdes na anevazoun 100+mb files xoris to paramikro problhma... psaxto kai gia exec anevasma alla prosoxh sthn asfaleia...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 18 Δεκ 2010 20:10

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με timeout. Ο browser πρώτα στέλνει το request, ο apache διαβάζει τα .htaccess για οδηγίες, δέχεται το request, και μετά αφού ολοκληρωθεί το request (που μπορεί να περιέχει και το uploaded αρχείο), μετά δίνει τον έλεγχο στην php. Το timeout νομιίζω οτι ισχύει για αυτό το τελευταίο βήμα που γίνεται η επεξεργασία από την php.

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 19 Δεκ 2010 12:29

Η εφαρμογή είναι asp.net και ο server IIS. Σε γενικές γραμμές μπορώ να ανεβάζω αρχεία, όποτε (φαντάζομαι) δεν είναι εκεί το θέμα.

Άβαταρ μέλους
$nikos$
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από $nikos$ » 20 Δεκ 2010 11:11

Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αλλα εγώ κανω upload μεσω της σελίδας:
www.sendspace.com
Μέχρι 300ΜΒ/file
Το χρεισιμοποιώ πολύ καιρό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση