το ChromeOS οδηγεί σε απώλεια ελέγχου των δεδομένων σας

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Δεκ 2010 20:52

ο Stallman προειδοποιεί: το ChromeOS οδηγεί σε απώλεια ελέγχου των δεδομένων σας
γράφει ο Eleftherios Kosmas

Με αφορμή την πρόσφατη παρουσίαση του ChromeOS (αν και επίσημα το ChromeOS είναι ακόμη υπό ανάπτυξη αλλά μπορείτε να το δοκιμάστε αν θέλετε) το Richard Stallman, πρόεδρος του Free Software Foundation και ισχυρός υποστηρικτής του ελεύθερου λογισμικού έδωσε μια αρκετά ενδιαφέρουσα συνέντευξη το Technology Blog της Βρετανικής εφημερίδας Guardian.

Τώρα αναφέρει ότι είναι προβληματισμένος για την υλοποίηση του ChromeOS το οποίο αν και βασίζεται στο GNU/Linux χρειάζεται σύνδεση με το διαδίκτυο ενώ η δομή του παρακινεί το χρήστη να αποθηκεύει όλο και περισσότερα αρχεία (πχ. κείμενα, αλλά και άλλες πληροφορίες στους server της Google) που βρίσκονται σε άγνωστες τοποθεσίες.

Για παράδειγμα ο κύριος Stallman αναφέρει ότι όταν κάποιος έχει δεδομένα αποθηκευμένα μέσα σε κάποιο μηχάνημα του και όχι σε κάποιο απομακρυσμένο server για να μπορέσουν οι αρχές των περισσότερων χωρών να ψάξουν τα αρχεία του υπολογιστή σας θα πρέπει να έχουν ανάλογο ένταλμα έρευνας από την αντίστοιχη εισαγγελική αρχή. Αντίθετα αν τα αρχεία σας είναι αποθηκευμένα σε ένα server που ελέγχεται από μια εταιρεία αν χρειάζονται ένταλμα (σε πολλές περιπτώσεις δεν χρειάζεται ούτε καν ένταλμα) πολύ συχνά δεν χρειάζεται καν να ενημερωθεί ο ενδιαφερόμενος σχετικά με την ερεύνα που γίνεται εναντίων του.

Θα μου πείτε ναι αλλά εγώ δεν έχω να κρύψω τίποτα… ίσως αλλά ακόμη και αν είστε υπόδειγμα πολίτη είναι δικαίωμα σας να γνωρίζετε ποιος διαχειρίζεται πληροφορίες και δεδομένα σχετικά με το άτομο σας και ποιος έχει πρόσβαση σε αυτά. Μια από τις γνωστές θέσεις που παίρνει στην συνέντευξη του ο κύριος Stallman είναι το περίφημο cloud computing αρέσει κύριος στα τμήματα marketing ακριβώς γιατί στερείται ουσίας, καθώς κατά τον κύριο Stallman είναι περισσότερο μια νοοτροπία μια νοοτροπία που κατά το κύριο Stallman συνοψίζεται στην εξής λογική : άσε το κάθε Μίτσο, Γιάννη και Λευτέρη να κρατούν τα δεδομένα σου και να τα επεξεργάζονται (και να τα ελέγχουν). Για το λόγω αυτό ο κύριος Stallman αναφέρει ότι ίσως ο καλύτερος τρόπος να αναφέρεται κανείς στο cloud computing είναι το careless computing (carelless=απρόσεκτο).

Συνεχίζει με την υπόθεση ότι πολλοί άνθρωποι θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούν υπηρεσίες του cloud computing, σύμφωνα με το ίδιο γιατί ουσιαστικά κορόιδα υπάρχουν. Μάλιστα αναφέρει ότι στο μέλλον η κυβέρνηση των ΗΠΑ μπορεί να παροτρύνει το κόσμο να χρησιμοποιεί όλο και περισσότερο το cloud computing γιατί αυτό μπορεί να της δώσει την δυνατότητα να έχει πρόσβαση σε έγγραφα χωρίς καν να χρειάζεται εντάλματα αντί για να τα αποθηκεύουν στην ιδιοκτησία τους. Ο αρθρογράφος της Guardian σε αυτό το σημείο νομίζω ότι παραθέτει ένα εξαιρετικό παράδειγμα το τερματισμό της φιλοξενίας του WikiLeaks από την Amazon.

Το μόνο θετικό στοιχείο που ο κύριος Stallman βλέπει στο ChromeOS (και εδώ νομίζω ότι οι περισσότεροι αναγνώστες θα αναγνωρίσουν ότι είναι θετικό) είναι ότι προέρχεται από το GNU/Linux, αν και έρχεται χωρίς τις συνήθεις εφαρμογές του GNU/Linux και είναι φτιαγμένο ώστε να δυσκολεύει το χρήστη να εγκαταστήσει τέτοιου είδους εφαρμογές. Το πρόβλημα του ChromeOS κατά τον κύριο Stallman είναι στο σχεδιασμό του τι έχει φτιαχτεί να κάνει και αυτό είναι να ενθαρρύνει το χρήστη η αποθήκευση και η επεξεργασία των δεδομένων του να γίνεται σε κάποιο server και όχι στον υπολογιστή του.

Επίσης το άρθρο κλείνει με μια μικρή παρεξήγηση (που αργότερα λύνεται) σχετικά με το αν είναι σωστό να τρέχει κάποιος το LOIC (Low Orbit Ion Cannon για τους φίλους του) για την διενέργεια επιθέσεων άρνησης πρόσβασης Denial of Service Attacks σε διάφορα site, στα πλαίσια του Operation Payback που οργανώνουν οι Anonymous. Ο Stallman δε θεωρεί την φιλοσοφία των DoS εξορισμού λάθος αλλά διατυπώνει την ανησυχία του για το αν ο κώδικας του LOIC είναι διαθέσιμος, Τελικά διευκρινίζεται ότι το LOIC αν και δεν είναι ελεύθερο λογισμικό είναι με άδεια Public Domain.

Σε πολλά από τα λεγόμενα του Stallman πιστεύω ότι "επί της αρχής" είμαι σύμφωνος σε κάποια άλλα ίσως όχι, νομίζω όμως ότι γενικά ακόμη δεν έχω πειστεί για το πόσο βολικό θα ήταν για εμένα ως χρήστη το ChromeOS (αν και έχω μπει στην διαδικασία να φτιάξω μια δική μου (πολύ απλοϊκή) web app για τον Chrome) ή ίσως είναι ο μικρός υποσυνείδητος Stallman που με αποτρέπει να το εκτιμήσω όσο θα έπρεπε.

αναπαραγωγή μετά από άδεια από τον elkosmas
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2010 01:04

Μεταφέρω την σχετική συζήτηση που έγινε στο profil μου στο facebook
Rapid-eraser έγραψε:To ChomeOS δεν έπρεπε να λέγετε καν OS :P Chrome-Ext θα το έλεγα :P
jemadux έγραψε:μπραβο ρε philip ...το λες σωστα
Cha0s έγραψε:Dystixos to marketing tis google einai pio epithetiko apo tis sostes topothetiseis tou Stallman :(

Ksero atoma pou asxolountai sovara me ton IT klado kai epimenoun na xrisimopoioun chrome kai loipes google-roufiano-efarmoges...

An autoi pou a...sxolountai peftoun 'stin pagida' tis euxristias fantasou autoi pou den kseroun tpt pera apo click&play....

Vadizoume se epikindina monopatia :D
dimsis έγραψε:Βαγγέλη σκέψου όμως και τον Chrome να παίζει σε Apple :) Η χαρά του marketer :p

Πάντως πέρα από την πλάκα δεν είναι κακός σαν browser ο Chrome και η ενσωματωμένη εφαρμογή τύπου firebug που έχει είναι 500 φορές καλύτερη από τα developer tool...s του IE.

Τώρα για το ChromeOS με κάλυψε ο philip.... και όσο για αυτά που δήλωσε ο Stallman, απλά ο άνθρωπος είναι κατά του cloud γενικότερα με το σκεπτικό πως τα δεδομένα μας θα αποθηκεύονται σε απομακρυσμένους servers που δεν ξέρουμε ποιοί έχουν πρόσβαση σε αυτούς και τι θα κάνουν με αυτά.
Cha0s έγραψε:‎"με το σκεπτικό πως τα δεδομένα μας θα αποθηκεύονται σε απομακρυσμένους servers που δεν ξέρουμε ποιοί έχουν πρόσβαση σε αυτούς και τι θα κάνουν με αυτά."

Akrivos :P

Den mporo na me fantasto na exo ta e-mail mou se server ston opoio den exo p...rosvasi kai exoun prosvasi atoma ta opoia den gnorizo kan.
I akoma xeirotera i politiki tis eterias na krinetai apo tous shareholders tis panta koitontas to kerdos kai meta ta ipoloipa :P

Nai, se genikes grammes den kindineuei kaneis. Kai xoris SSL na mpaineis pantou, to pio pithano eniai na min sou faei kaneis ta passwords (sniffing, dns poisoning, whatever) alla den kanei kaneis sinalages me tin trapeza xoris SSL ;)

Ego to vlepo opos ta windows. Gia na einai euxrista tha prepei na ginoun pio 'eulota'.

Opote kataligei sta fraga pali... Diladi koitas target groups kai pos tha tous sprokseis tin pragmateia sou (me kostos to security)

Poio secure = poio periploko = miktrotero target group = no big money + control.
Ligotero secure = poio euxristo = megalitero target group = big money + control.

Mallon tha eprepe na einai opos to amaksi to 'PC'.
Exeis adeia xrisis PC? Ok, kane oti thes :P
Den exeis? Paketo, pigene kane ta mathimata :D
dimsis έγραψε:Η φάση είναι πως από την στιγμή που τα data σου θα αποθηκεύονται σε ξένους servers δεν θα έχεις καν νομικά δικαιώματα για αυτά :)

Απλά εγώ είμαι της λογικής ότι όταν κάτι δεν μου αρέσει δεν το χρησιμοποιώ ή αν δεν το θεωρώ ασφαλές επιλέγω τ...ι θα "μοιραστώ" και τι δεδομένα θα περάσω μέσα από την υπηρεσία. Αυτά με το σκεπτικό ότι τίποτε δεν είναι απολύτως ασφαλές. Το μόνο που μπορείς να καταφέρεις στην τελική είναι απλά να μειώσεις τις πιθανότητες να φτάσουν τα δεδομένα σου σε ξένα χέρια, αλλά έτσι όπως φτάσαμε σήμερα ένας απλός χρήστης με κοινά εργαλεία μπορεί να κάνει ένα data mining και να βρει πολλά στοιχεία για οτιδήποτε και οποιονδήποτε, οπότε σκέψου τι μπορούν να κάνουν και τι εργαλεία κατέχουν οι κυβερνητικές υπηρεσίες ασφάλειας που δεν μπορεί όλο και θα έχουν και τις συνεργασίες τους με μεγάλες internetoεπιχειρήσεις ...
Cha0s έγραψε:Ναι αλλά επειδή ήδη υπάρχουν πολλές πληροφορίες μας εκεί έξω πρέπει να δώσουμε το πράσινο φως σε νέες μη ασφαλής εφαρμογές;

Δεν στέκει :P

Αν τα άτομα που γνωρίζουν δεν υπερασπιστούν στην ασφάλεια τους εκ μέρους του συνόλου που δεν γνωρίζει πο...ιος θα το κάνει;
Οι εταιρίες που λένε 'ναι δεν παρέχουμε SSL για να είναι πιο γρήγορο;' Που βάζουν την ασφάλεια σε μικρότερη βαρύτητα από την ευχρηστία για να πουλάνε περισσότερο; (τυχαίο παράδειγμα)

Για τα data σε ξένους server τι εννοείς; Σε υπηρεσίες τύπου FB; Ή αν έχω εγώ ένα dedicated τα data ανήκουν στον provider και όχι σε μένα; :|
Ή νομικά δικαιώματα από την χώρα που βρίσκομαι σε σχέση με την χώρα που βρίσκεται ο server;
dimsis έγραψε:Βρε να την υπερασπιστούν γιατί όχι :) αλλά από τη στιγμή που ότι και να γίνει η απόλυτη ασφάλεια είναι ουτοπία, ότι μέτρα και να πάρει κανείς εφόσον γίνει "στόχος" από κάποιον που γνωρίζει, θα βρεθεί τρόπος υποκλοπής.
Ας μη ξεχνάμε πως ακόμ...α και πίσω από κάθε πρωτόκολλο ασφαλείας υπάρχουν ιδιωτικές εταιρείες. π.χ. thawte = VeriSign = "an American company based in Mountain View, CA" . Δηλαδή εντάξει, θα δυσκολέψω τον hakcer της Μαιρούλας να με χακέψει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είμαι και απόλυτα ασφαλής έτσι δεν είναι;
Αλλά αυτός που θέλει να κλέψει αριθμούς πιστωτικών ή να κάνει άλλη οργανωμένη απάτη ε δεν νομίζω πως θα είναι το script kiddy αλλά ολόκληρο κύκλωμα που θα έχει και τα κατάλληλα μέσα.
Ο άλλος το πολύ πολύ να σου κάνει ένα deface το frontpage σου για να μας γράψει πόσο μάγκες hAcKeRz είναι ή να περάσει τα εθνικιστικά του μηνύματα.

Για τα νομικά δικαιώματα αν θυμάσαι είχε γίνει και εδώ μέσα ντόρος τότε που άλλαξαν τους όρους χρήσης, όπου ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό που έλεγαν ήταν πως εφόσον ανεβάζεις οποιοδήποτε περιεχόμενο εδώ μέσα π.χ. φωτογραφία ή βίντεο, τότε αυτό ανήκει στο fb που μπορεί να το κάνει ότι θέλει...
Σκέψου τώρα πως τα data σου αποθηκεύνται ας πούμε στους cloud servers της google στα google docs. Αν βγει αύριο μεθαύριο ένας από την google και ισχυριστεί πως το Χ έγγραφο που είχες γράψει εσύ και το ανέβασες στους servers τους είναι δικό του και φτάσει η υπόθεση στα δικαστήρια, ποιός νομίζεις πως θα κερδίσει εφόσον δεν έχεις κάνει κάτι άλλο που να αποτελεί ατράνταχτο αποδεικτικό στοιχείο ότι είναι ιδιοκτησία σου; Υποθέσεις κάνω έτσι, δεν πάει να πει πως θα γίνει και έτσι, αλλά σε τέτοιες εποχές όλα περνάνε από το μυαλό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Δεκ 2010 02:35

Μα ήδη η google ξέρει τα πάντα για εμάς, τι παραπάνω θα μάθει;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stevebat » 20 Δεκ 2010 18:59

cdhyper έγραψε:Μα ήδη η google ξέρει τα πάντα για εμάς, τι παραπάνω θα μάθει;
Τις κατακτήσεις μας :P
Πέρα από την πλάκα, μας έχουν φακελώσει για τα καλά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Δεκ 2010 22:30

H google βασίζει όλα της τα χρήματα στην εμπιστοσύνη που της δείχνουμε. Δεν ρισκάρει να την χάσει. Και να πουλήσει τι και σε ποιόν; Στο fbi; Ποιός είναι ικανός να δώσει λεφτά στη google για να αγοράσει προσωπικά δεδομένα;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Δεκ 2010 09:14

Το FBI κι η CIA είναι κρατικές/κυβερνητικές οργανώσεις. Συνεπώς πίσω τους έχουν το budget των ΗΠΑ. Μπορούν μάλλον να κάνουν 'κάτι' και για τη Google.
Αλλά εγώ θα σε πάω σε πιο ήπια χωράφια... Είναι ικανές οι Οργανώσεις αυτές να παράσχουν στην (οποιαδήποτε) Google διασυνδέσεις, διευκολύνσεις, άδειες κλπ κλπ, που δεν θα τις φανταζόντουσαν (στη Google) ούτε στον ύπνο τους.
Βλέπεις, αν η Google διαθέτει το πολύ χρήμα, οι πιο πάνω Οργανώσεις διαθέτουν τον 'τσαμπουκά'. Κι είναι λάθος -κάποιες φορές- η άποψη ότι "με το Χρήμα όλα αγοράζονται/γίνονται!"...Νομίζω :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Δεκ 2010 09:18

Καλά εδώ έχουν ολόκληρο echelon και ποιος ξέρει και τι άλλο τόσες μυστικές υπηρεσίες, θα έχεις εταιρεία σαν την google / facebook Αμερικανικών συμφερόντων και δεν θα προσπαθήσεις να τις προσεγγίσεις ώστε να αποκτήσεις πρόσβαση στα δεδομένα της και να κάνεις data mining;
Εδώ καταρχήν το κάνουν οι ίδιες από μόνες τους για τις διαφημιστικές , θα ζοριστούν πολύ να κάνουν ένα filtering παραπάνω για "εθνικής σημασίας keywords" όταν μάλιστα υπάρχει και ισχύει τρομονόμος;
Ούτε καν λεφτά δεν θα δώσουν...

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 21 Δεκ 2010 15:17

Ολίγον αφελές μου φαίνεται κάποιος να θεωρεί ότι αν θελήσουν τις πληροφορίες που συλλέγει η Google θα πάρουν την άδεια της.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Δεκ 2010 15:24

dimsis έγραψε:Βρε να την υπερασπιστούν γιατί όχι :) αλλά από τη στιγμή που ότι και να γίνει η απόλυτη ασφάλεια είναι ουτοπία, ότι μέτρα και να πάρει κανείς εφόσον γίνει "στόχος" από κάποιον που γνωρίζει, θα βρεθεί τρόπος υποκλοπής.
Φαντάζομαι παντού έχεις password 12345 μιας και ο καθένας άμα σε βάλει στο μάτι μπορεί να πάρει ότι θέλει. Οπότε ποιο το νόημα να κλειδώνουμε τις πόρτες μας; Αφού οι κλέφτες μπορούν να τις σπάσουν!
Σόρρυ αλλά δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτή τη λογική.
dimsis έγραψε:Ας μη ξεχνάμε πως ακόμ...α και πίσω από κάθε πρωτόκολλο ασφαλείας υπάρχουν ιδιωτικές εταιρείες. π.χ. thawte = VeriSign = "an American company based in Mountain View, CA" . Δηλαδή εντάξει, θα δυσκολέψω τον hakcer της Μαιρούλας να με χακέψει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είμαι και απόλυτα ασφαλής έτσι δεν είναι;

Καταρχήν η Verisign απλά παρέχει το 'ονομα' δήθεν για κύρος ασφάλειας.
Δεν κάνει τίποτα που δεν μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας (τα SSL και τα Certificate Authorities είναι πράγματα που μπορούν να φτιαχτούν από τον καθένα μας και δεν είναι 'ιδιωτικά' ούτε λιγότερο ασφαλή).
Δεν βρήκα αν το SSL είναι open με μία γρήγορη ματιά, αλλά από την στιγμή που υπάρχουν οι ανοιχτές υλοποιήσεις του (openssl πχ) δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός από την X Verisign ούτε κάποιο 'backdoor' στο πρωτόκολλο.
dimsis έγραψε:Αλλά αυτός που θέλει να κλέψει αριθμούς πιστωτικών ή να κάνει άλλη οργανωμένη απάτη ε δεν νομίζω πως θα είναι το script kiddy αλλά ολόκληρο κύκλωμα που θα έχει και τα κατάλληλα μέσα.
Ο άλλος το πολύ πολύ να σου κάνει ένα deface το frontpage σου για να μας γράψει πόσο μάγκες hAcKeRz είναι ή να περάσει τα εθνικιστικά του μηνύματα.
Είτε πρόκειται για hacker group που ρίχνει κυβερνήσεις είτε για script kiddie, το να αφήνουμε μη ασφαλή λογισμικά ή τεχνολογίες να προωθούνται ως ασφαλή δεν στέκει. Απλά δίνουμε εξτρά δυνατότητες στους 'hackers' να πάρουν πρόσβαση σε ευαίσθητα δεδομένα.
Με την ίδια λογική ας καταργήσουμε το SSL αφού αν κάποιο οργανωμένο group θελήσει μπορεί να το σπάσει. Ποιος ο λόγος να τους δυσκολεύουμε; :lol:
dimsis έγραψε:Για τα νομικά δικαιώματα αν θυμάσαι είχε γίνει και εδώ μέσα ντόρος τότε που άλλαξαν τους όρους χρήσης, όπου ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό που έλεγαν ήταν πως εφόσον ανεβάζεις οποιοδήποτε περιεχόμενο εδώ μέσα π.χ. φωτογραφία ή βίντεο, τότε αυτό ανήκει στο fb που μπορεί να το κάνει ότι θέλει...
Σκέψου τώρα πως τα data σου αποθηκεύνται ας πούμε στους cloud servers της google στα google docs. Αν βγει αύριο μεθαύριο ένας από την google και ισχυριστεί πως το Χ έγγραφο που είχες γράψει εσύ και το ανέβασες στους servers τους είναι δικό του και φτάσει η υπόθεση στα δικαστήρια, ποιός νομίζεις πως θα κερδίσει εφόσον δεν έχεις κάνει κάτι άλλο που να αποτελεί ατράνταχτο αποδεικτικό στοιχείο ότι είναι ιδιοκτησία σου; Υποθέσεις κάνω έτσι, δεν πάει να πει πως θα γίνει και έτσι, αλλά σε τέτοιες εποχές όλα περνάνε από το μυαλό.
Οπότε καταλήγουμε στα πρώτα μου ποστ. Δεν βάζουμε ευαίσθητα δεδομένα σε μηχανήματα που δεν μας ανήκουν :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Δεκ 2010 17:33

LightForce συμφωνώ αλλά αν μπορείς να πάρεις τα δεδομένα και με νόμιμο ή εύκολο τρόπο why not;

Cha0s πάντως δεν έχω και μοναδικά διαφορετικά 64ψήφια αλφανουμερικά για κάθε site που έχω κάνει εγγραφή. Όπου υπάρχουν δεδομένα που κρίνω πιο σημαντικά (π.χ. web banking, hosting, email accounts κλπ) σαφώς και υπάρχει διαφορετική και πιο προσεχτική επιλογή κωδικών.

Αυτό που λέω και προσωπικά πιστεύω, είναι πως εσύ μπορεί να κλειδώνεις με 50 κλειδαριές την ειδική πόρτα ασφαλείας σου να έχεις και κάμερες να την παρακολουθούν και στο τέλος να μπουν οι κλέφτες από το παράθυρο και να σου σηκώσουν όλο το σπίτι...
Ότι κλειδώνει - ξεκλειδώνει, είναι άγραφος νόμος που δεν έχει αμφισβητηθεί μέχρι τώρα.

Αυτό σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει πως τα αφήνουμε όλα ξέμπαρκα να δίνουμε και στόχο και αφήνουνμε τους κλέφτες να αλωνίζουν. Προσοχή πάντα χρειάζεται, υπερβολές δεν χρειάζονται.
Αυτό που διαφέρει είναι το πως κρίνει ο καθένας μας τι είναι υπερβολικό και τι όχι...

Αν κάνεις οικονομικές συναλλαγές μέσω ενός site χρησιμοποίησε SSL αλλά δεν νομίζω πως είναι εξίσου σημαντικό και για ένα συνηθισμένο blog με άρθρα clopy paste ή ένα κοινό site περιεχομένου.

"Δεν βάζουμε ευαίσθητα δεδομένα σε μηχανήματα που δεν μας ανήκουν."
Σωστά αλλιώς ρισκάρουμε.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Δεκ 2010 19:37

Δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι :)

Δεν ζω σε ουτοπία ασφάλειας. Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι ό,τι κλειδώνει ξεκλειδώνει και τίποτα δεν είναι απόλυτα ασφαλές.

Και κάτα μία έννοια είναι καλό για το γενικό σύνολο. Αν δεν γινότανε αυτό δεν θα εξελισσόμασταν (στον συγκεκριμένο τομέα) :D

Να λέμε δηλαδή τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη :lol:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Δεκ 2010 19:39

DGeorge έγραψε:Το FBI κι η CIA είναι κρατικές/κυβερνητικές οργανώσεις.
Για την CIA (ή τα παρακλάδια της που έχουν να κάνουν με κυβερνοάμυνα ή κυβερνοεπίθεση) κρατάω μία επιφύλλαξη . Πολλά ακούγονται :kaloe:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Δεκ 2010 20:54

Φυσικά και πολλά ακούγονται. Όταν ΄γιγαντώνεις' έναν 'ζωντανό' οργανισμό, είναι φυσκιολογικές -μεταξύ άλλων- και οι πιθανότητες να σε υποδουλώσει να στραφεί γενικώς εναντίον σου κλπ, αποκτώντας πλήρη αυτονομία.
Κάπως έτσι δεν γιγαντώθηκαν -τότε- κι οι ΗΠΑ, ως αποικία ακόμα, και την 'κάνανε' στους Άγγλόυς; :D
Η Επανάληψη της Ιστορίας έχει γίνει -πλέον- σύνηθες φαινόμενο (I! Robot!) :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Δεκ 2010 15:53

Καλά καλά πείτε κι άλλα...κι αύριο μεθαύριο η το σύστημα ελέγχου παγκόσμιας ζωής με την κωδική ονομασία "Chrome Life" μια ευγενική προσφορά της Google στις κυβερνήσεις σας έχει έτοιμη την θεσούλα στους most wanted αντιφρονούντες!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

sonic74

Δημοσίευση από sonic74 » 22 Δεκ 2010 20:27

ρε παιδιά χαλαρώστε η CIA δεν θα ζητήσει ποτέ άδεια απο την Google για να δει στοιχεία
χρηστών........

γιατί πολύ απλά η Google "τρέχει" με ενα μεγάλο ποσοστό χρημάτων της CIA !!! έχει μεγάλο ποσοστό μετοχών

Το ίδιο και το Facebook :hammer:

.... αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης