το ChromeOS οδηγεί σε απώλεια ελέγχου των δεδομένων σας

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Δεκ 2010 20:53

Καλά αυτό είναι μια καλή θεωρία συνομωσίας που ακόμα και να ισχύει δεν πρόκειται να επαληθευτεί ποτέ νομίζω :)

Πάντως δεν είναι λαλάκες οι Κινέζοι που την παλεύουν να φτιάξουν δικό τους OS και έχουν την Baidu #1 search egnine αντί της google ... έχουν και αυτοί τις υποψίες τους και κοιτάνε να κάνουν και αυτοί μια από τα ίδια (και χειρότερα) :)

Στο τέλος αν βγουν στην φόρα διάφορα, μπορεί να δούμε παράλληλα παγκόσμια δίκτυα ανά χώρα ... ποτέ δεν ξέρεις.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Δεκ 2010 20:57

Καλά ναι από τέτοιες θεωρίες άλλο τίποτα :P

Όπως έλεγε και ο μακαρίτης William Cooper
"Listen to everyone, read everything; believe absolutely nothing unless you can prove it in your own right!"

lastid

Δημοσίευση από lastid » 24 Δεκ 2010 10:28

Θέλω να θίξω μια άλλη πτυχή του αρχικού θέματος: Γνωρίζετε αν ο server που εξυπηρετεί τα ChromeOS της εταιρείας μου θα μπορεί να φιλοξενείται σε δικό μου μηχάνημα? Η μόνο στην Google/Takis/Lakis/Mitsos ?
Αν ο server ή οι servers μπορούν να φιλοξενούνται σε μένα (και στον κάθε χρήστη), το πράγμα γίνεται πολύ ελκυστικό. Aφενός κρατώ τα δεδομένα μου σε δικό μου hardware, άρα δεν υφίστανται τα προβλήματα που επισημαίνει ο Stallman. Αφετέρου, κρατώ τα περισσότερα θετικά της φιλοσοφίας του cloud computing (μείωση κόστους, αύξηση αξιοπιστίας, συγκεντρωτικός έλεγχος, κλπ).

Από τη μια είναι πολύ λογικό να γίνεται κάτι τέτοιο, όπως γίνεται ήδη με τα ενδοεταιρικά δίκτυα.
Από την άλλη, αυτό θα σήμαινε ότι θα μπορώ να έχω π.χ. Google Docs χωρίς την Google, κομμάτι χλωμό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης