Φιλοξενία πολλαπλών ιστοσελίδων

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 19 Δεκ 2010 22:37

Καλησπέρα,
Δεν ξέρω αν είναι στην σωστή ενότητα,αλλά ψάχνω κάποιον καλό server με υποστήριξη multiple domains,απεριόριστο χώρο και sql database.Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μεταφέρω όλα τα sites που έχω φτιάξει στον οικιακό server σε εκείνο τον server.Ζητάω να έχω δυνατότητα διαχείρισης ssh και ftp,να μου δίνει δυνατότητα για mail accounts με χρήση του domain που θα επιλέξω,να είναι ικανοποιητικό το uptime του,και θέλω και .gr και .com domain να μπορώ να διαλέξω.

Έχετε κάτι να μου προτείνετε;Τι πρέπει να κοιτάω για αυτά τα χαρακτηριστικά;VPS;

Eυχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 19 Δεκ 2010 23:45

Δεν υπάρχει απεριόριστος χώρος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν απεριόριστοι σκληροί δίσκοι. Δες τι χώρο χρειάζεσαι για τα αρχεία σου και τις βάσεις σου και πες μας να σου προτείνουμε

shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 20 Δεκ 2010 00:23

Ας πούμε 15-20GB(χωρίς την βάση)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 20 Δεκ 2010 00:34

Αν οπωσδήποτε θέλεις και ssh τότε είσαι για VPS.
Με 40ε βρίσκεις καλές προσφορές ακόμα και Ευρώπη (eurovps.com).

shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 20 Δεκ 2010 00:58

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι δεν χρειάζομαι ssh,μόνο ftp για ανέβασμα υλικού χρειάζομαι.Oπότε δεν χρειάζομαι vps.

Επίσης αν τα sites είναι φτιαγμένα σε οποιοδήποτε cms(joomla,drupal ή wordpress) θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Υποστηρίζονται όλες οι γλώσσες;

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 20 Δεκ 2010 02:28

shad0w έγραψε:Καλησπέρα,
Δεν ξέρω αν είναι στην σωστή ενότητα,αλλά ψάχνω κάποιον καλό server με υποστήριξη multiple domains,απεριόριστο χώρο και sql database.Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μεταφέρω όλα τα sites που έχω φτιάξει στον οικιακό server σε εκείνο τον server.Ζητάω να έχω δυνατότητα διαχείρισης ssh και ftp,να μου δίνει δυνατότητα για mail accounts με χρήση του domain που θα επιλέξω,να είναι ικανοποιητικό το uptime του,και θέλω και .gr και .com domain να μπορώ να διαλέξω.

Έχετε κάτι να μου προτείνετε;Τι πρέπει να κοιτάω για αυτά τα χαρακτηριστικά;VPS;

Eυχαριστώ.
Όλα αυτά είναι προσωπικά sites; Μου φαίνεται αρκετά μεγάλο το νούμερο των 15-20GB για χώρο, ακόμα και *unlimited* [ δεν υπάρχει πραγματικό unlimited ] πακέτο δεν θα σε κρατούσε για πολύ.

Περί προσωπικών sites ή όχι, ρωτάω επειδή φυσικά μπορείς να ψάξεις για κάποιο reseller πακέτο όπου ίσως ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες σου.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 20 Δεκ 2010 11:25

Επειδή δεν έχω εμπειρία με τους όρους,μπορείς να μου εξηγήσεις τί είναι το reseller πακέτο;

Ο χώρος για αρχή μπορεί να είναι περιορισμένος,μιάς και είναι προσωπικά sites,οπότε κάποια μπορούν να μείνουν και στον δικό μου server.Απλά θέλω σιγά σιγά να μπορώ να κάνω μιά έρευνα σχετικά με το τι υπάρχει στην αγορά,τι πρέπει να επιλέξω απο τα διάφορα πακέτα,και ποιό τελικά με συμφέρει οικονομικά και ποιοτικά.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 20 Δεκ 2010 11:48

όπου βλέπεις unlimeted, unmetered κτλ φύγε μακριά.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βρεις αξιόπιστο hosting χωρίς να έχει καθορισμένο τι ακριβώς σου πουλάει. Και μην ψάχνεις το φτηνότερο, ψάξε τον συνδυασμό κόστους - απόδοσης. Όπως θες εσύ να πληρώνεσαι δίκαια για την δουλειά σου έτσι θέλουν και οι άλλοι.

shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 20 Δεκ 2010 12:03

Πείτε μου κάποιες προτάσεις απο δική σας εμπειρία με γνωστό feedback,που πληρούν τα παραπάνω που ανέφερα,multiple domains(για περισσότερα απο ένα sites),ftp(για ανέβασμα κατευθείαν των φακέλων που έχω φτιάξει ήδη),δυνατότητα και .gr και .com domain,τουλάχιστον 2-3 sql dbs,και δυνατότητα για mail accounts με χρήση του domain που θα έχω κατοχυρώσει.Θα ήθελα να υποστηρίζουν και joomla και drupal και wordpress cms,αλλά και custom υλοποιήσεις.

Ευχαριστώ για τις ήδη υπάρχουσες συμβουλές.:)

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 20 Δεκ 2010 13:56

Αν θέλεις να μιλάς με Έλληνα για θέματα support, θα σου πρότεινα τη cityhost.gr
Γίνονται πραγματάκια

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 21 Δεκ 2010 17:45

φίλε μου η cityhost έχει πακέτα 1GB με 23 ευρώ...δεν λέει..
τσέκαρε αν είναι την https://www.prohoster.gr/
Αυτήν χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα...Δες για vps, dedicated, shared, ή μεταπωλητής
Έλληνες με ελληνικό support και server στην Ευρώπη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος servetas την 21 Δεκ 2010 19:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 21 Δεκ 2010 17:54

servetas, ωραίο fail στην προσπάθεια σου για affiliate link. Κάτι που είναι και ενάντια στους όρους χρήσης...

Στο θέμα του πακέτου δεν θα μπω σε αντιπαράθεση :)
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 21 Δεκ 2010 18:17

Ναι καλύτερα διόρθωσε το link για να μην σου διαγράψουν το μήνυμα.

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 21 Δεκ 2010 19:22

Συγνώμη δεν το γνώριζα αλλά ούτω σι άλλος ήταν λάθος το λινκ...το διόρθωσα!

starfish

Δημοσίευση από starfish » 21 Δεκ 2010 20:50

εγώ συνεργάζομαι με την myip.gr,
δεν ξέρω εάν θα σε καλύψει σε αυτό που θες αλλά δεν χάνεις τιποτα να στείλεις ένα email

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης