Microsoft Explorer Mini Mouse: Δεν κουνιέται καθόλου!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 20 Δεκ 2010 18:49

Πήρα το ωραιότατο ποντικάκι για το laptop (Fujitsi Siemens Amilo Pi1505 μονδέλο)...
Ασύρματο...βάζω τον μίνι-δέκτη στην USB, έχω ήδη βάλει μπαταρία στον πόντικα...
Τα αναγνωρίζει κανονικά (στις συσκευές έχω Microsoft USB Dual Receiver Wireless Mouse (Intellipoint) και Microsoft Wireless Transceiver...επίσης, υπάρχει και το touchpad ως "ποντίκι συμβατό με PS/2"...
Αλλά το ποντίκι δε λέει να κουνηθεί με τίποτα, και επειδή έχω και άλλα ασύρματα ποντίκια, ετούτο εδώ δεν έχει ούτε κουμπάκι συγχρονισμού, ούτε τίποτα!
Τί παίζει...μηπως δεν αφήνει το touchpad να παίξει το mouse? Δοκίμασα να κάνω κατάργηση υλικού, αλλά λέει ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του υπολογιστή για να εφαρμοστούν οι αλλαγές και κατά την επανεκκίνηση, το ξαναβρίσκει και το ξαναεγκαθιστά...

Windows έχω τα εφτάρια ορίτζιναλ πάντα...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Δεκ 2010 12:39

Επειδή με τα Windows7 έχω δει πολλά ευτράπελα στο Internet, και ειδικά από θέμα drivers, είσαι σίγουρος ότι τα 7άρια σου έχουν δει σωστά το σετάκι του 'ασύρματου ποντικιού';
Μήπως χρειάζονται κάποιοι ειδικοί drivers για Windows7, και σ'αυτήν την περίπτωση, όπως και σε πάρα πολλές άλλες; :wink: :question: :think:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Δεκ 2010 13:29

DGeorge εμένα τα 7άρια έχουν στρώσει απίστευτα καλά στο PC, έχουν αναγνωρίσει τα πάντα και με πατεντούλες έχουν δει και συσκευές με drivers για XP, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν δει το hardware της Microsoft!
Επίσης, τα ποντίκια εν γένει είναι έτσι φτιαγμένα που και με generic drivers να παίζουν, απλά δεν θα λειτουργούσαν τα ειδικά πλήκτρα που έχει στο πλάι.
Αφού έφαγα 2 ημέρες στο internet ψάχνοντας για το τί φταίει και το τί δεν κάνω εγώ καλά (βλέπεις, η MS δεν συνοδεύει με συσκευασία ούτε και με κανένα user guide τα ποντίκια της!), βρήκα ότι μάλλον υπεύθυνος είναι ο δέκτης usb, καθώς χαλάει εύκολα. Ευτυχώς ήμουν στην εγγύηση DOA 7 ημερών και αφού το service διαπιστώσει την κακή/μη λειτουργία, θα μου στείλουν άλλο. Δυστυχώς θα μου στείλουν το ίδιο δηλαδή πολύ πιθανόν να χαλάσει σύντομα αφού όλοι στο internet λένε για προβληματικούς δέκτες!
Εκτός αν με ρωτήσουν μήπως θέλω να μου πιστώσουν το ποσό, και πάρω κανένα Logitech ή Trust με τα ίδια πάνω κάτω λεφτά!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Δεκ 2010 15:06

Αν μου έλεγες για ποντικάκι ενσύρματο, θα σου έλεγα: "Microsoft. με κλειστά τα μάτια!" :P :hammer:
Για ασύρματο, όμως :think: :think: την έχω για πολύ νέα στο κουρμπέτι, για πολύ προχειροδουλειά κλπ. Οπότε θα συνιστούσα -καλύτερα- Logitech :wink: αν δεν είναι ήδη αργά.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Δεκ 2010 15:08

ένα ασύρματο microsoft που είχα παλιότερα ήταν super, μέχρι που μετά από χρόνια χρήσης τα έφτυσε το laser αποκάτω.
τώρα αν μου πουν για επιστροφή χρημάτων πάω με τη μια για logitech...:)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Δεκ 2010 15:21

mechpanos έγραψε:ένα ασύρματο microsoft που είχα παλιότερα ήταν super, μέχρι που μετά από χρόνια χρήσης τα έφτυσε το laser αποκάτω.
τώρα αν μου πουν για επιστροφή χρημάτων πάω με τη μια για logitech...:)
Αυτές οι λέξεις/φράσεις κλειδιά πολύ μου αρέσουν. Είχα δει μια βάρκα παλιότερα που ήταν όλη από ξύλο. Ρε να μη λέει να παλιώσει :hammer: Τι μάγια της κάνανε, τι ξόρκια της ρίξανε, τι φραγκοβότανα τη βρέξανε... Αυτή εκεί! Αγέρωχη και ντούρα να πλέει όπου και όποτε την πήγαιναν! Μέχρι που τη βαρέθηκαν και τη βούλιαξαν :kaloe: ......Πάαααει η βαρκούούούούούούούλα! :lol: :lol:
Η καινούργια, σκέτη γκλαμουργιά, από μασίφ πολυπροπυλένιο και φυτικές στερόλες, απάνω στη λήξη της εγγύησης, έμπασε νεράκια... Γιαααα φαντάσου :lol:
Σου θυμίζει κάτι ίσως :question: :think: :banana:
Εννοείται ότι μας ενημερώνεις για νεώτερα :wink: Άντε και καλό [Solved] :D

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Δεκ 2010 15:55

Χα χα!!! Μόλις μου ήρθε μήνυμα από eshop ότι μου πιστώθηκε η αξία του mouse για να κάνω άλλη αγορά.\

Semi-Solved λοιπόν καθώς τώρα τίθεται το ερώτημα:
ποιόν πόντικα να πάρω; Το super αιολικο-ηλιακο sustainable mouse που είχαμε αναπτύξει από κοινού DGeorge αργεί ακόμα οπότε...
καμία πρόταση;;;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Δεκ 2010 16:19

Αυτό ρε δεν ήταν ασύρματο....
Μήπως ζητάμε και πολλά; Καλομάθαμε πλέον όλοι με το Freestuff Research Lab και ζητάμε ό,τι μας έρθει :D Άντε! Μην τα πάρω τώρα στο κρανίο!!! :lol: :lol:
Φίλε μου δεν έχω ασχοληθεί με ασύρματα ποντικάκια, κι έτσι δεν ξέρω τι μοντελάκι να σου προτείνω. Μάλλον πας στα τυφλά. Και φυσικό είναι, καθότι νέα-νεότατη τεχνολογία. Έχε πάντως καβάντζα και κανένα ενσύρματο Microsoft LASER, απ'αυτά που δεν χαλάγανε ούτε με κλωτσομπουνίδια :lol: ... Έτσι.... Για να κάνεις και τη δουλειά σου με ασφάλεια των νευρικών σου συνδέσεων, και του όλου νευρικού συστήματός σου γενικότερα :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες