Νίκησε τον τύπο το διαδίκτυο σε διαφημιστικά έσοδα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Έχετε αγοράσει ποτέ ηλεκτρονική έκδοση περιοδικού ή εφημερίδας και αν ναι πόσες φορές;

Δεν αγόρασα ποτέ
16
94%
Αγόρασα 1 φορά
1
6%
Αγόρασα 2 φορές
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αγόρασα 3 φορές
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 17

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Δεκ 2010 20:53

Για πρώτη φορά το διαδίκτυο παρουσιάζεται κερδισμένο σε διαφημιστικά έσοδα σε σύγκριση με τον έντυπο τύπο, για το έτος του 2010, σύμφωνα με έρευνα του ιστοτόπου eMarketer.

Ολόκληρο το άρθρο: http://www.cosmo.gr/ArtsEnt/America/302277.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 23 Δεκ 2010 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Δεκ 2010 23:34

Θύμισέ μου, έντυπο είναι εκείνο που κόβεις δέντρα, κάνει χρατς χρουτς, το λερώνεις με μελάνι και γεμίζεις χώρους στο σπίτι και δεν έχεις πού να μείνεις ο ίδιος; Ή το άλλο που κυκλοφορεί καθημερινά και είναι κατάλληλο υλικό για να καθαρίζεις τζάμια;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Δεκ 2010 08:37

Ξέχασες και το τύλιγμα των ψαριών :)

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 22 Δεκ 2010 23:36

ήδη έχει κλείσει η καθημερινή και άλλη μία μεγάλη μου φαίνεται?
και κάποιες μικρές τοπικές, δεν πειράζει όποιος δεν προσαρμόζεται
τον τρώει η μαρμάγκα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Δεκ 2010 00:30

όχι η Καθημερινή δεν έχει κλείσει.. :P

ή 'απογευματινή' και το καθημερινό 'Βήμα', της Κυριακής βγαίνει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 23 Δεκ 2010 01:32

Να επισημανουμε οτι αυτο συνεβει στο αμερικα και οχι στο ελλαντα,ετσι για να μην δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις....

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Δεκ 2010 01:44

στην Ελλάδα είμαστε πολύ μακρυά ακόμα να να συμβεί κάτι τέτοιο. Εκτός και αν η κρίση αναγκάσει την αγορά σε μια βίαιη στροφή, αν και το θεωρώ δύσκολο ακόμα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 23 Δεκ 2010 02:10

Α, όχι ελλάδα?

@cdhyper Δεν ξέρω τι λες, αυτά τα ιστότοποι δεν είναι αυτά που γεμίζουν το pc μου με βρομιές και μπισκότα και γεμίζεις τόσα αρχεία τον δίσκο σου που ξαφνικά έχεις γεμίσει τα 2 τέρα με ούτεΚανΞες?

απαυτά τα έντυπα υπήρχαν πολλά στο σπίτι, βοηθάν στο τζάκι πάντως.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Δεκ 2010 11:39

Παιδιά πολύ Καλημέρα :D
Από τον (Έντυπο) τύπο πέρασαν 'πένες' που δίδαξαν γενιές, από το απλό Αλφάβητο και την απλή Ορθογραφία, μέχρι σωστή-κορυφαία λογοτεχνία!
Αν οι εφημερίδες αυτές είχαν καταντήσει, να είναι 'φυλλάδες', με συνέπεια την απώλεια πελατών/αναγνωστών, δεν τους έφταιγε ούτε το Ραδιόφωνο, ούτε η Τηλεόραση, ούτε το Internet. Και σαφώς κάποια στιγμή θα πήγαιναν για 'φούντο'.
Είμαστε και σε μια εποχή, όπου ανοίγουν τα 'κλειστά' επαγγέλματα (βλέπε ΚΑΙ δημοσιογράφοι), και όπου ο καθείς που νομίζει 'ανοίγει' κάτι που το βαφτίζει "Εφημερίδα" (είτε έντυπη, είτε διαδικτυακή).
Ειδικά τώρα, στην εποχή της όποιας λιτότητας, πιστεύω ότι θα επιβιώσουν οι ποιοτικές εφημερίδες (είτε έντυπες, είτε διαδικτυακές).
Δεν μπορεί ο δημοσιογράφος, που γράφει στη Χ-εφημερίδα, να αρθρώνει χειρότερο λόγο και να έχει χειρότερη ορθογραφία, από εμένα που είμαι Φυσικός!! :o ...Χάριν του κέρδους!!!
Οι εκδότες ήταν -κάποτε- πρώτα δημοσιογράφοι, και μετά κουτσά~στραβά επιχειρηματίες. Όμως είχαν θεσπίσει -μεταξύ τους- Νόμους άγραφους, Δεοντολογίας, και γνώριζαν πάρα πολύ καλά τι σημαίνει ο όρος "Αξιοπρέπεια".
Όχι βέβαια... Δεν ήταν όλα αγγελικά πλασμένα! Ωστόσο, ήταν σε ασύγκριτα καλύτερη κατάσταση από την υπάρχουσα.
Οι δημοσιογράφοι 'νέας γενιάς' δεν έβγαιναν από 'Σχολές τύπου ΓΤΠΚ'! Έπρεπε να αποδείξουν την αξία τους ξεκινώντας -πολλές φορές- από την 'Κοσμική Στήλη', ή την 'Στήλη της Μόδας'. Οι άξιοι, που μπορούσαν να συνεχίσουν το 'λειτούργημα', φαινόντουσαν από το γράψιμό τους μέσα ακόμα κι απ'αυτές τις στήλες.
Ανέβαιναν οι πωλήσεις καθώς οι 'καθωςπρέπει' κυρίες προτιμούσαν τη Χ-εφημερίδα γι'αυτά που έγραφε ο χ-δημοσιογράφος στην Κοσμική Στήλη, ή στη Στήλη της Μόδας.
Έτσι προχωρούσε ο χ-δημοσιογράφος, σκαλί-σκαλί, μέχρι να του δοθεί και κάποιο 'σοβαρότερο' άρθρο, ή ρεπορτάζ.
Τώρα... Βγαίνω κι εγώ μ'ένα μικρόφωνο στο χέρι, για ρεπορτάζ σε πυρκαγιές, και κλαίνε από τα γέλια γνωστοί και φίλοι με τις ριπές από μ@@@κίες που λέω. Και μετά δηλώνω "Δημοσιογράφος".
Να μ'έχει, να με χαίρεται, η εφημερίδα, ή ο Σταθμός, που μ'έχει, τέτοιο τεφαρίκι :hammer:
αφού -φυσικά- με πληρώνει και με 'ψίχουλα'.
Το ότι "Στραβά αρμενίζουμε και Δεν είναι Στραβός ο Γιαλός!" πρέπει να τους το πει κάποιος 'ειδικός', κάποιος με 'Χάρισμα-Μαντείας', ή κάτι άλλο; Δεν το βλέπουν οι ίδιοι ότι πάνε για 'ναυάγιο', για 'φούντο'; :think: :think: :question: :question:
Ιδού λοιπόν και οι συνέπειες τέτοιου 'κουμάντου'... :(

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Δεκ 2010 12:59

έκλεισε και το Voyager..
http://katalipsiesiea.blogspot.com/2010 ... -1100.html
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Δεκ 2010 13:20

Κάτι λέγαμε για καπεταναίους που δεν γνωρίζουν τι εστί "καράβι", και -φυσικά- ούτε πώς κουμαντάρεται το γ@@@μένο (βλέπε Αναγνωστάκης, όπως αναφέρει το Link). Αυτοανακηρύσσονται "εκδότες" κι όποιον πάρει ο Χάρος.
Βρε Boss εμένα που -τόσα χρόνια- δηλώνω "Αυτοκράτορας του Βυζαντίου", γιατί δεν με πιστεύουν άραγε :question: :question: Καημός μου έχει γίνει :cry: :cry: :cry: :cry:

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 23 Δεκ 2010 13:46

cordis έγραψε:έκλεισε και το Voyager..
http://katalipsiesiea.blogspot.com/2010 ... -1100.html
και που 'σαι ακόμα... και άλλα περιοδικά που εκδίδονται από εφημερίδες την κυριακή ή τον Σάββατο θα κλείσουν γιατί δεν βγαίνουν...
Εικόνα

prog4ever

Δημοσίευση από prog4ever » 23 Δεκ 2010 13:54

Το δεδομένο ειναι πως θα επιβιώσουν οι εφημεριδες και τα περιοδικά που θα μεταφερθούν σε ηλεκτρονική μορφή , καθως η ευκολία και η προσιτη τιμη που τους "χαριζει" το διαδίκτυο είναι πολυ σημαντικος παραγωντας για να προσφέρονται μονο σε ηλεκτρονικη μορφη.

Παντως, ειδικα στις εφημεριδες, η αισθηση του χαρτιου ειναι κατι το διαφορετικο και ελπιζω να μην χαθεί ποτε !!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Δεκ 2010 14:04

Έχω την αίσθηση ότι δεν πουλάνε όμως ιδιαίτερα και οι ηλεκτρονικές εκδόσεις τους. Πρόσθεσα και ένα poll να δούμε αν μπορούμε να βγάλουμε και κάποια σχετικά συμπεράσματα επ'αυτού.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Δεκ 2010 14:59

Φυσικά και δεν πουλάνε ιδιαίτερα οι ηλεκτρονικές εκδόσεις.
Ας μην ξεχνάμε πόσοι ακόμα, που μπορούν να αγοράσουν εφημερίδα, είναι τελείως άσχετοι με το Internet, και τα computers ειδικότερα.
Αυτοί αναγκαστικά θα αγοράσουν έντυπο τύπο.
Αλλά και πάλι, όλο και περισσότεροι βαριούνται τη 'ρυπογόνο' δημοσιογραφία, οπότε οι δουλειές των 'ρυπογόνων' πέφτουν με εκθετική καμπύλη (αν όχι κατακόρυφα).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες