Social Buying; Η λύση στην κρίση ?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
prog4ever

Δημοσίευση από prog4ever » 22 Δεκ 2010 14:30

Ολο και περισσότερες ειναι οι ιστοσελιδες που βασίζονται στο Social Buying. Η ιδέα ξεκίνησε απο την Αμερική και στηρίζεται στο ότι ενας ΜΕΓΑΛΟΣ αριθμος πελατών μπορει να ΜΕΙΩΣΕΙ την τιμη ενος προιόντος η μιας υπηρεσιας ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ!!! Εκπτωσεις λοιπόν για το καλο ...όλων μας καθώς και οι εταιριες βάζουν ρευστό και εμεις οι καταναλωτες κερδίζουνε ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ !! Οσο μπορω να το παρακολουθω απο σκοπίας μαρκετινγκ στο εξωτερικο συζητιέται πολύ και πολλεσ φορες μιλάνε για επανάσταση στον χώρο αυτον !!!

Στην Ελλάδα υπάρχουν καμία 10αρια αυτή τη στιγμή , που απο αποψη design δε μου λένε και πολλά πράγματα εκτός απο ένα το www.winwindeals.gr το οποίο έχει γινει και developed απο μια πολύ γνωστή εταιρια στον χώρο του ιντερνετ στην Ελλάδα .

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Δεκ 2010 15:00

Σαν μανιτάρια ξεπετάγονται τα group buying sites στο GR web
..και το spam για αυτά..

αν κι έχουν ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ, φυσικά και δεν είναι η λύση, εκτός κι αν δουλεύεις σε ένα (δε ξέρω εγώ, απλά λέω) από αυτά...

...ή εκτός κι αν μπορείς να τραφείς με SPA και Σοκολατοθεραπείες...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

prog4ever

Δημοσίευση από prog4ever » 23 Δεκ 2010 13:48

αυτο το www.xmall.gr δεν το γνωριζα .... σίγουρα δεν μπορεις να τραφείς με αυτά αλλα εγω έχω αγοράσει κάποιες υπηρεσίες οι οποίες μου κόστισαν πολύ λιγότερο απο αυτο που θα πλήρωνα ... ίσως είναι και ενας τρόπος κάποια καταστήματα να εξορθολογίσουν τις τιμές τους οι οποίες στην Ελλάδα έχουν παρει την ανιούσα.

Για παράδειγμα είχα αγοράσει ένα γεύμα για 2 σε ένα εστιατοριο στο Μικρολίμανο , και έμεινα πολυ ικανοποιημενος (νομίζω απο tsoonami? δε θυμαμαι) . Σίγουρα δε "ζω" απο αυτο αλλα απο τη στιγμη που θα φάω σε 2-3 εστιατορια τον μήνα γιατι να μην επιλέξω κάποια απο αυτα που προτείνουν αυτα τα sites ???

billych

Δημοσίευση από billych » 15 Απρ 2011 19:21

To group/social buying πιστευω γενικα βοηθάει στην κρίση,
αρκεί αυτα που λεένε να ισχύουν κιόλας

Mια σελίδα που συγκεντρώνει όλα τα deals (aggregator) είναι το http://www.dealpage.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Απρ 2011 00:21

η φουσκα του 21ου αιωνα ειναι
μοδα και θα περασει
εχουν βγει τοσα πολλα που ο κοσμος εχει πλεον κορεστει

απλα επενδυουν στην οικονομικη κριση και οι διαφημιζομενοι πουλανε υπηρεσιες σε τιμες κατω του ελαχιστου κοστους ισως και παρανομα αν το ψαξει καποιος

καποια στιγμη και αυτο θα ξεφουσκωσει ελπιζωντας να μην ακουσουμε και κανονιες ταυτοχρονα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Απρ 2011 05:06

σαν το http://deals.xmall.gr κανένα φίλε...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Απρ 2011 18:59

cordis έγραψε:σαν το http://deals.xmall.gr κανένα φίλε...
+1 :P :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Απρ 2011 13:21

prog4ever έγραψε:Στην Ελλάδα υπάρχουν καμία 10αρια αυτή τη στιγμή , που απο αποψη design δε μου λένε και πολλά πράγματα εκτός απο ένα το www.winwindeals.gr το οποίο έχει γινει και developed απο μια πολύ γνωστή εταιρια στον χώρο του ιντερνετ στην Ελλάδα .
Ναι, η globalstar πήρε ένα έτοιμο σύστημα, έκανε ένα theme και κάτι τρέχει στα γύφτικα :kaloe:

Όσα dealάδικα έχω δει, όλα χρησιμοποιούν το ίδιο σύστημα.

Γιαυτό και το βλέπω και εγώ ως φούσκα.
Είδα φως και μπήκα ένα πράγμα :hammer:

Είμαι υπέρ των μαζικών αγορών ώστε να πετύχει μία ομάδα αγοραστών καλύτερες τιμές, αλλά αυτός ο τρόπος δεν αποδίδει κατά την άποψη μου.

Αφενώς γιατί οι τιμές είναι ότι νάναι και πρόκειται επί το πλήστον για δήθεν προσφορές και αφετέρου γιατί επι το πλήστον πουλάνε Π@π@*ιές.

Χέστικα για τα 3 κουρέματα στην τιμή του ενός και για τα SPΑ(m) και λοιπές μπούρδες.

Έχω συμμετέχει σε ομαδικές αγορές για εξοπλισμό από Αμερική όταν ακόμα στην Ελλάδα δεν έπαιζε ο εξοπλισμός που χρειαζόμασταν στο AWMN και εκεί ναι είχε πραγματικά ώφελος γιατί μπορούσαμε να αγοράσουμε σε καλύτερες τιμές απότι σήμερα που εισάγωνται Ελλάδα, συσκευές που δεν υπήρχαν καν στην Ελλάδα.

Συν ότι γνωριζόμασταν όλοι μεταξύ μας και υπήρχε κοινός στόχος.

Το να πάω να αγοράσω ένα deal για φθηνότερο spa περιμένοντας πότε και αν θα μαζευτούν άλλοι 10-20 άγνωστοι για να πάμε να κάνουμε spa στις ποδάρες μας μου φαίνεται χαζό.

Η όλη φάση μου κάνει σαν νέο marketing κόλπο ώστε να συνεχίσουμε να αγοράζουμε άχρηστες μ******ς και δεν έχει να κάνει ούτε με την δήθεν «κρίση» ούτε με το αν θα αγοράσουμε φθηνότερα. :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης