Νέο: Προτάσεις & Ιδέες για έξυπνο Affiliate Marketing

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό ClickBanner Affiliate Network.

Συντονιστής: ClickBanner

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
ClickBanner
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ClickBanner » 22 Δεκ 2010 18:09

Εσύ πώς κερδίζεις χρήματα από το Affiliate Marketing?
Βάζεις όμορφα banner στο site σου?
Γράφεις ενδιαφέροντα άρθρα για τον διαφημιζόμενο?
Στέλνεις προσεγμένες καμπάνιες με email?
Κάνεις έξυπνα tweets στο Twitter?
Γράφεις posts στο Facebook?
Τρέχεις καμπάνιες στο Google AdWords και στις λίστες αναζήτησης?
Κάνεις ads στο Facebook?

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κερδίσεις χρήματα.. Εσύ ποιόν προτιμάς και γιατί?

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 27 Δεκ 2010 16:48

Θα έλεγα πως όλοι οι τρόποι οι οποίοι αναφέρονται έχουν ενδιαφέρον. Εκτός από τα banners που στη περίπτωση του affiliate marketing, όταν στέκουν ξερά είναι μη αποδοτικά. Στη τελική σε αυτή τη περίπτωση είναι πολύ προτιμότερο το adsense που κάνει εναλλαγές και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Η πραγματική δύναμη του affiliate marketing βρίσκεται στη προώθηση και στην ικανότητά σου να προωθήσεις κάτι, αλλά και να ανταμειφθείς ανάλογα με την αποδοτικότητά σου. Όποιος δεν το έχει αντιληφθεί αυτό καλύτερα να παραμείνει στο adsense.

Τι σημαίνει αυτό για μένα.

Όμορφα banner: Ναι όταν συνοδεύουν ένα πολύ σχετικό κείμενο που ούτως ή άλλως έχει text affiliate links.

Ενδιαφέροντα άρθρα: Ναι είναι ο πιο αποτελεσματικός και κερδοφόρος τρόπος. Αυτό που έχει σημασία είναι να δίνεις πραγματική πληροφορία, να είσαι ειλικρινής και να μη κοροϊδεύεις τους αναγνώστες σου. Μη προωθείς κάτι που δεν πιστεύεις. Γράψε αυτό που θα ήθελες να γράψεις για να βοηθήσεις τον αναγνώστη και σίγουρα θα σου δοθεί η ευκαιρία να πετάξεις και το κατάλληλο affiliate link χωρίς να χαλάς αυτές τις προϊποθέσεις. Τότε θα δεις κέρδη και τρελή αποτελεσματικότητα. Πραγματικά βλέπω δεκάδες blogs που θα μπορούσαν να έχουν θησαυρίσει μέσα από posts που έχουν να κάνουν με τη θεματολογία τους. Μάλλον δεν γνωρίζουν τις δυνατότης του αffiliate marketing.

email,twitter: Δεν μου αρέσει τόσο.

facebook: ναι, με τη μορφή άρθρου. Ειδικά αν έχεις σελίδα ή ομάδα με χιλιάδες αναγνώστες μπορείς να κερδίσεις αρκετά.

Ads σε facebook και adwords: Ναί, αλλά πως. Στέλνεις κόσμο στα άρθρα που έχεις γράψει. Με τον τρόπο αυτό προσθέτεις αξία με την αποτελεσματικότητα που έχει ένα άρθρο. Εκμεταλεύομαι περιπτώσεις κατα τις οποίες βγάζω από τα affiliate link τα ίδια ή περισσότερα από αυτά που δίνω σε διαφήμιση. Παράλληλα, κάνω γνωστή και τη σελίδα μου. Απίστευτο και όμως αληθινό.

Η απόλυτη συμβουλή. Γράφτε άρθρα για προϊόντα και υπηρεσίες που πιστεύετε και σχετίζονται με τη θεματολογία σας και βάλτε affiliate text link μέσα
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 27 Δεκ 2010 17:07

getpaid μπορεί το e-mail να μην σου αρέσει τόσο αλλά για τους μεγάλους affiliates είναι στις top 3 πηγές εσόδων. Μια καλά στοχευμένη mailing list είναι πολύ δυνατό στοιχείο.

Σκέψου ότι κάτι τύποι σαν τον shoemoney ή τον john chow βγάζουν αρκετές χιλιάδες δολάρια με ένα mail !

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 27 Δεκ 2010 21:05

εντάξει το καταλαβαίνω αυτό που μου λες. Το να έχεις μέλη και να λαμβάνουν ειδοποίηση για ένα άρθρο, λογικό μου φαίνεται. Απλά δε μου αρέσει εμένα σαν ιδέα το ξεκάρφωτο mail που στέλνει ότι affiliate να ναι.

Το να είμαι πωλητής δε με συγκινεί. Όπως είπα αυτό που με συγκινεί είναι να δίνω πληροφορία και να λειτουργώ προς όφελος τόσο του καταναλωτή-αναγνώστη μου όσο και του μαγαζιού που πουλάει. Αν το κάνω καλά ας έρθει και το κέρδος μου.

Δεν πιστεύω στον affiliate marketer που προωθεί τα πάντα για να δείξει πόσο μάγκας είναι και να τραβήξει την προσοχή όλων. To affiliate marketing είναι εργαλείο που ο καθένας θα πρέπει να το χρησιμοποιεί στον τομέα του.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 27 Δεκ 2010 23:10

Μα γι αυτο και μίλησα για στοχευμένη mailing list.

Δεν γίνεται πχ να έχεις ένα blog για σκύλους και να προσπαθείς να πουλήσεις ένα προιον που είναι για γάτες...

Το ίδιο πράγμα λέμε

Άβαταρ μέλους
ClickBanner
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ClickBanner » 21 Μαρ 2011 19:38

Όντως μια καλή λίστα με email μπορεί να φέρει πολλά και επαναλαμβανόμενα χρήματα για έναν affiliate.
Ποιές άλλες μεθόδους χρησιμοποιείτε? Εσείς που έχετε εμπειρία, μοιραστείτε κάποια ( όχι όλα :) ) τα μυστικά σας θα βοηθήσετε και άλλους που πρωτοξεκινάνε!

Άβαταρ μέλους
ClickBanner
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ClickBanner » 24 Μαρ 2011 16:37

Προστέθηκε ακόμη μια καμπάνια για online παιχνίδι στο δίκτυό μας σήμερα, η οποία προσφέρει 0.70 Ευρώ ανά εγγραφή.
Εφόσον τώρα υπάρχουν στο δίκτυο 5 καμπάνιες για διαδικτυακά παιχνίδια, είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να τις προωθήσετε όλες μαζί με κάποιο άρθρο/αφιέρωμα ή ακόμα και με κάποια συγκριτική παρουσίαση των πλεονεκτημάτων του κάθε παιχνιδιού!

Άβαταρ μέλους
ClickBanner
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ClickBanner » 01 Απρ 2011 17:41

Ακόμα ένα browser game στο ClickBanner, το γνωστό Travian, που προσφέρει 2.60 Ευρώ ανά εγγραφή!

Ακόμα μια αφορμή για ένα αφιέρωμα στα browser games με πολλαπλό όφελος!!! :D

takisr9

Δημοσίευση από takisr9 » 09 Νοέμ 2011 23:25

Πως μπορω να εκμεταλευτώ μια mail list με πάνω απο 6000 διευθύνσεις φοιτητων απο σχολη της Αθηνας ηλικίας 18-28?
Τι προτεινετε??

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2011 23:37

καταρχήν έχουν μπει στην λίστα με την θέλησή τους; και έχουν πει ότι θέλουν να λαμβάνουν προσφορές και ενημερώσεις για προϊόντα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

takisr9

Δημοσίευση από takisr9 » 10 Νοέμ 2011 00:24

Ειναι εγγεγραμμενα μελη στο σαιτ μου. Αν δεν επιθυμουν να δεχονται μειλ απο το συστημα μπορουν να το αποεπιλεξουν απο τις ρυθμισεις τους.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2011 01:17

πιστεύω ότι μια πολύ καλή τακτική θα ήταν να γράψεις κάποιο άρθρο για ένα προϊόν που πιστεύεις ότι θα τους ενδιαφέρει στην σελίδα σου, και μετά να στείλεις ένα newsletter που θα έχει σύνδεσμο προς αυτό το άρθρο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Νοέμ 2011 16:06

ClickBanner έγραψε:Όντως μια καλή λίστα με email μπορεί να φέρει πολλά και επαναλαμβανόμενα χρήματα για έναν affiliate.
τι ειδους λιστα email;
πιστευω να μην μιλαμε για μαζικη αποστολη μηνυματων σε email που τα εχει μαζεψει καποιος απο διαφορες ιστοσελιδες η απο cd που πωλουνται με το κιλο

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2011 16:22

ξεκόλλα, το έχουμε ξεκαθαρίσει αυτό...
- follow me @twitter

takisr9

Δημοσίευση από takisr9 » 11 Νοέμ 2011 17:19

Εχω δημιουργησει στο clickbanner ενα pool με 3 banners. Χρησιμοποιησα το εργαλειο για το rotation. Που μπορω να βρω τον κωδικα ομως για το βαλω στη σελιδα μου????

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ClickBanner”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες