Πως να στείλω mail από server σε χρήστη χωρίς να γίνει block

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
DigiMyth

Δημοσίευση από DigiMyth » 22 Δεκ 2010 20:25

Καλησπέρα,

Έχω μια σελίδα υπό κατασκευή σε php (χωρίς οποιοδήποτε framework) και προσπαθώ να βρω τρόπο για το πως να στέλνω email σε ένα καινούργιο χρήστη ώστε να επιβεβαιώνω την εγκυρότητα του email του.
Η αρχική σκέψη ήταν η συνάρτηση mail() της php γιατί δε χρειάζομαι πολλά-πολλά στο μειλ μόνο ένα λινκ...
Το πρόβλημα που διαπίστωσα όμως είναι ότι στο hotmail κυρίως, το email δε φτάνει ποτέ, ενώ πάει κανονικά στο gmail. Επίσης δε φτάνει και σε άλλους παρόχους όπως στο email του πανεπιστημίου μου που χρησιμοποιεί την πλατφόρμα horde.
Τελευταία προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το πακέτο PEAR-Mail αλλά πάλι τα ίδια...
Ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι να στέλνω ένα απλό email για πιστοποίηση του χρήστη αλλά να φτάνει στο μέιλ του όπως γίνεται και με όλες τις σελίδες...

Σημειώσεις: Έχω προσπαθήσει με authentication από το smtp και προσπαθούσα να ρυθμίσω κάπως το cpanel στο email authentication για να ενεργοποιήσω το DomainKeys το οποίο το ενεργοποίησα και το SPF το οποίο επίσης το ενεργοποίησα αλλά δε ξέρω πως ακριβώς να το ρυθμίσω. Το μόνο που έκανα είναι στο παρακάτω κομμάτι να βάλω την ip του σέρβερ μου
Additional Ip blocks for your domains (IP4):
All the IP blocks you specify here will be approved for sending mail. Blocks should be specified in CIDR format (ie 127.0.0.1/32).

The main server interface IP cannot be removed from this list if it is present. The following IP is the main server interface IP: χχχ.χχχ.χχχ.χχχ
Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω και δε μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικές με το θέμα...

Ευχαριστώ πολύ

DigiMyth

Δημοσίευση από DigiMyth » 24 Δεκ 2010 00:12

Τελικά κατάλαβα ότι ο σέρβερ φταίει και όχι ο κώδικας στην php γιατί έκανα και δοκιμές με έναν σέρβερ ενός φίλου. Μήπως ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω με τον host;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Δεκ 2010 02:51

Δοκίμασε για αρχή να δεις εάν ο server βρίσκεται σε κάποια black list:

http://www.mxtoolbox.com/blacklists.aspx

DigiMyth

Δημοσίευση από DigiMyth » 24 Δεκ 2010 02:54

οοο cr@p! We notice you are on a blacklist :( :(
http://www.mxtoolbox.com/SuperTool.aspx ... 191.99.167
Checking 76.191.99.167 against 103 known blacklists...
Listed 2 times with 5 timeouts.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Δεκ 2010 02:57

Πες του webhost σου να προσθέσει ένα reverse dns για την 76.191.99.167 . Είναι από τα βασικά αυτό για να την παράδοση των μηνυμάτων.

DigiMyth

Δημοσίευση από DigiMyth » 24 Δεκ 2010 03:02

Τους έστειλα ένα μήνυμα και τους είπα ότι είναι και black listed. Ας ελπίσουμε ότι θα μου απαντήσουν...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες