Joomla - Drupal // Απορίες 2010!

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dim1121

Δημοσίευση από dim1121 » 24 Δεκ 2010 01:29

Καλησπέρα παιδια!

Μετά από 2 χρόνια δουλειας με Joomla και κατασκευής 5 Ιστοσελίδων (οχι πολυ απλων αλλα ουτε και δυσκολιας της ATCOM :P ) αποφάσισα να ψαχτω λιγάκι για να δω αν πρεπει να συνεχίζω να χρησιμοποιώ το Joomla ή θα πρέπει να πάω σε άλλο CMS (Drupal).

Τα θετικά του Joomla που διαπίστωσα είναι:

-) Πολύ καλό το Joomla.org με μεγάλη αναλυση και περιγραφή σε extensions - modules - help
-) Joomla.gr - Αναπτυγμενη Κοινότητα που βρίσκεις βοήθεια!
-) Αρκετά μεγάλη διάδοση στην ελλάδα στα tech sites ώστε να βρίσκεις υποστήριξη τις δυσκολες στιγμες!

Ως αρνητικά στοιχεία θα έλεγα ότι βρήκα:

-) Αργή σελίδα σε loading
-) Όχι μεγαλο customization σε content pages

Bέβαια τα αρνητικα αυτά ίσως έχουν αιτία το οτι δεν ειμαι αριστος χρήστης Joomla.

-----------------------

Ανάμεσα στο Joomla και στο Drupal ποιο θα προτιμούσατε εσεις;;

Υπάρχει ελληνικο site για το Drupal; Aν ναι ποιο ειναι το μεγαλύτερο;
Η Βάση του drupal για extension - modules κτλ.. είναι μεγάλη; στο drupal.org που εψαξα δεν εμεινα και πολυ ικανοποιημενος καθως τα περιεχομενα δεν εχουν καλη περιγραφη σαν το joomla.org.

-----------------------

Tέλος θα ήθελα να ρωτησω: Ενα site σαν αυτο: http://www.newsit.gr/ θα γίνονταν καλύτερα με Joomla ή με Drupal?

Θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και σποδαζω προγραμματιστης και θα ήθελα να μαθω να κανω καλες δουλειες.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

andreaskor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreaskor » 24 Δεκ 2010 02:07

Φιλαράκι, αυτό θα σου το απαντήση πιο σωστά ο korgr που αγαπάει το joomla :P Καλή συνέχεια!!

starfish

Δημοσίευση από starfish » 24 Δεκ 2010 08:27

Drupal βιβλίο στα Ελληνιά δεν νομίζω ότι υπάρχει.
Τα βιβλία της Packt πάντως (Στα Αγγλικά) είναι εξαιρετικά.

Αν και έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα, θα σου πω απλά πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
Όσο οι απαιτήσεις ανεβαίνουν, το Joomla γίνεται ανίσχυρο και το Drupal απογειώνεται.

Το Drupal δεν είναι CMS, είναι στην ουσία μια πλατφόρμα ανάπτυξης CMS. Με την χρήση του δηλαδή παράγεις (με αρκετό κόπο και διάβασμα) ένα CMS με εξιδεικευμένες και πολλές δυνατότητες.

Απλά ξέχνα όμως την λογική, κάνω έγκατάσταση του DRUPAL και έχω ένα έτοιμο site που παίζει όπως ισχύει με το Joomla.

Δεν σου λέω οτι είναι καλύτερο.. Σου λέω σε τι είναι καλύτερο. Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι και θέμα άλλων συνθηκών κάθε φορά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Δεκ 2010 09:06

andreaskor έγραψε:Φιλαράκι, αυτό θα σου το απαντήση πιο σωστά ο korgr που αγαπάει το joomla :P Καλή συνέχεια!!
Είσαι απίστευτα κακός :P
Και για να είμαι εντός θέματος, όσο πιο δύσκολο στην εκμάθηση είναι ένα CMS τόσο καλύτερο είναι και σε δυνατότητες.

Και φυσικά το πιο δύσκολο όλων είναι το ...Custom! (που βάζει κάτω το Drupal και το αρχίζει στις ψιλές μήπως και καταλάβει πως έχει πολλά ψωμιά για να φτάσει να ...φτιάχνει και CMS lol)

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 24 Δεκ 2010 11:54

dmi1121:
Οι ξένοι έχουν ένα γνωμικό που λέει, το γρασίδι του γείτονα είναι πάντα ποιο πράσινο. Και τα δύο έχουν τα καλά τους και τα κακά τους. Οι drupalάδες να δεις τι αντίστοιχα ψυχολογικά τραβάνε με το joomla.

Τις τελευταίες μέρες μια εταιρία που σέβομαι πολύ, έχει βγάλει μια γέφυρα για τα δύο συστήματα που χρησιμοποιεί σχεδόν σε όλα το Joomla αλλά τον πυρήνα του Drupal για το περιεχόμενο. Αν ψάχνεσαι πολύ ρίχτου μια ματιά http://extensions.joomla.org/extensions ... tion/15116

starfish:
Αν μελετήσεις το Drupal θα διαπιστώσεις οτι κι αυτό μια από τα ίδια είναι. Και τα δύο έχουν ένα πυρήνα CMF και με τα interfaces τους γίνονται CMS.

Όσο οι απαιτήσεις ανεβαίνουν, απλά κάνεις κάτι custom. Όλα αυτά ειναι για μικρά και μεσαία sites. Όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις παρατάμε τους αυτοματισμούς και φτιάχνουμε εξειδικευμένες λύσεις.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Δεκ 2010 12:13

dim1121 έγραψε: Θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και σποδαζω προγραμματιστης και θα ήθελα να μαθω να κανω καλες δουλειες.
no comments....
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

dim1121

Δημοσίευση από dim1121 » 24 Δεκ 2010 18:40

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις. Θα μπορουσατε να μου πειτε αυτο:
dim1121 έγραψε:θα ήθελα να ρωτησω: Ενα site σαν αυτο: http://www.newsit.gr/ θα γίνονταν καλύτερα με Joomla ή με Drupal?

thanks και παλι και χρονια πολλα σε ολους!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Δεκ 2010 10:12

Εγώ σου λέω πως το κάνω με το wordpress :P

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 31 Δεκ 2010 17:21

dim1121 έγραψε:Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις. Θα μπορουσατε να μου πειτε αυτο:
dim1121 έγραψε:θα ήθελα να ρωτησω: Ενα site σαν αυτο: http://www.newsit.gr/ θα γίνονταν καλύτερα με Joomla ή με Drupal?

thanks και παλι και χρονια πολλα σε ολους!
Όλα είναι υποκειμενικά και ανάλογα την παραμετροποίηση.
Ως απάντηση θα σου δώσω αυτό http://www.gazzetta.gr που είναι επίσης ειδησεογραφικό

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 31 Δεκ 2010 20:02

To Joomla πάντως πάει μερικά σκαλιά παραπάνω αν βάλεις και λίγο το χέρι στην τσέπη για extensions ή/και templates.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 01 Ιαν 2011 10:19

cpulse έγραψε:dmi1121:
Αν μελετήσεις το Drupal θα διαπιστώσεις οτι κι αυτό μια από τα ίδια είναι. Και τα δύο έχουν ένα πυρήνα CMF και με τα interfaces τους γίνονται CMS.
Αν μελετήσω το Drupal;
Έβγαλες συμπέρασμα ότι δεν το ξέρω δηλαδή και απλά γράφω αρλούμπες; ΟΚ no problem.

@korg
Οταν το θέμα είναι Drupal & Joomla, και κάνεις post πόσο Γ*** το custom (για άλλη μια φορά) δεν νομίζω πως έχει νόημα να σου απαντήσει κάποιος γιατί πολύ απλά ούτε θα κάτσεις να καταλάβεις τι λέει ο άλλος ούτε σε νοιάζει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Ιαν 2011 11:16

Νευράκια starfish?
Το custom γέννησε το joomla, το drupal και κάθε άλλο υποκατάστατο υποστηρίζεις!
Και δεν θα βαρεθώ να το λέω σ'αρέσει δεν σ' αρέσει! :D

starfish

Δημοσίευση από starfish » 01 Ιαν 2011 12:43

Καθόλου νευράκια. Και να θέλεις δεν μπορείς να με νευριάσεις.
Απλά βάρεθηκα σε κάθε παρόμοια συζήτηση να ακούω ξανά και ξανά κάποια αυτονόητα ακόμα και εάν δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα. Απλά δεν έχεις καταλάβει ποτέ τι λένε οι περισσότεροι γιατί όπως είπα και πριν δεν σε νοιάζει και το αποδυκνύεις κάθε φορά.

Ναι οκ, είσαι ο μόνος που ξέρει τι παέι να πάει custom και τι οφέλη έχει, και όλοι οι άλλοι πλέουμε σε μια θαλασσα άγνοιας. Εάν είσαι ευτυχισμένος να το πιστεύεις αυτό δεν θα σου χαλάσω εγώ το όνειρο. :)

Επίσης είδα μια άλλη συζήτηση με τίτλο "H Οδυσεια ενoς iMac" όπου δεν έχεις γράψει ακόμα για τα custom CMS.

Υγ Η διαφορά είναι ότι εγώ ξέρω γιατί μιλάς αλλά αμφιβάλλω σοβαρά για το εάν εσύ ξέρεις γιατι μιλάω εγώ.. Καλη χρονία να χεις

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 01 Ιαν 2011 14:55

Χωρίς να υποστηρίζω κάποιον, άλλος πέταξε το μπαλάκι στον korgr!

georgegeorge

Δημοσίευση από georgegeorge » 01 Ιαν 2011 23:39

@korg χωρις διαθεση αντιπαραθεσης
γιατι μεγαλα sites του εξωτερικου επιλεγουν Drupal ?
π.χ. http://www.economist.com/
Procter & Gamble http://www.pgsupplier.com/
http://www.sanyo.com.au
http://www.warnerbrosrecords.com
πιστευω ότι δεν ανηκουν στα μικρά και μεσαία sites
δεν εχουν τα χρηματα να επιλεξουν μια custom λυση?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες