Προβλημα με το λαπτοπ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Faustos

Προβλημα με το λαπτοπ

Δημοσίευση από Faustos » 24 Δεκ 2010 02:27

Γεια σας,ειμαι νεος εδω.

Ελπιζω να μαθω/βρω πολλα πραγματα σε αυτο το φορουμ.

Λοιπον,ας μπω στο θεμα.

Το λαπτοπ μου : http://www.kotsovolos.gr/site/product.j ... d=10074531 [Windows 7 home premium 64-bit]

Το εχω 2 μηνες.

Δεν μπαινει στο ιντερνετ αλλα μπαινει στο μσν.

Την ωρα που επαθε αυτο το πραγμα εγω απλα ημουνα στο ιντερνετ και ακουγα μουσικη.Δεν ειχα αλλαξει ρυθμισεις η τιποτα τετοιο.

Εχω δοκιμασει τα παντα που βρηκα στο google σαν λυσεις + τα advanced system care,ccleaner,windows 7 manager για καθαρισμα registry κτλπ και τα malware bytes,superantispyware,avira,combo fix για ιους.Και εκανα εγκατασταση το σαφαρι,google chrome μπας και μπει.

Επισης γυρισα 2 βδομαδες πισω το pc αλλα δεν εγινε τιποτα.

Τo pc μπαινει στο ιντερνετ μεσω ασφαλης λειτουργειας με υποστηριξη δικτυου.

Ειχα διαβασει καπου κατι για το norton internet security[δεν θυμαμε βερσιον].Γιατι αυτο ειχε το pc στην αρχη που το πηρα.
Και ελεγε οτι το διαγραψιμο του νορτον μπορει να προκαλεσει επιπλοκες.
Αν θυμαμαι καλα.Δεν ξερω αν αληθευει.Εγω μολις το πηρα το πσ εβγαλα το νορτον και εβαλα το αβιρα.Αλλα μετα απο 1,7 μηνα εγινε αυτο με το ιντερνετ.

Το pc το χει ο αδερφος μου που σπουδαζει αρα κανω οτι μπορω για να γλυτωσω το φορματ.

Αν δεν καταλαβατε κατι στο τοπικ,η κατι λειπει παρακαλω να μου το πειτε.

Ευχαριστω,
Faustos

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με το λαπτοπ

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Δεκ 2010 09:32

Πολύ Καλημέρα και σε σένα :D :D και Καλωσόρισες στην παρέα μας :pint: φίλε Faustos.
Δηλώνω εξ'αρχής άσχετος με Windows7. Υποψιάζομαι όμως, ότι πρέπει να έχουν διατηρήσει το φοβερό SFC (System File Checker). Θα πρέπει να έχεις πρόχειρο το CD του Laptop σου. Θα σου ζητηθεί -μάλλον- πολύ σύντομα.
Κοίταξε, κι αυτό... Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, μάλλον :wink: :wink:
Κι εδώ είμαστε... Σταθερά :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 25 Δεκ 2010 10:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Faustos

Προβλημα με το λαπτοπ

Δημοσίευση από Faustos » 24 Δεκ 2010 15:21

Ευχαριστω για το καλωσορισμα και για την γρηγορη απαντηση.
Αλλα δεν καταλαβα την λυση που μου προτοινες με το cd.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με το λαπτοπ

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Δεκ 2010 10:37

Εφ'όσον υπάρχει και 'δουλεύει' το SFC στα Windows7, πηγαίνεις στο Start->Run και πληκτρολογείς: SFC ενεργοποιώντας το. Είναι (ήταν τουλάχιστον) εργαλείο των Windows για έλεγχο και αποκατάσταση (αν χρειαζόταν) των αρχείων συστήματος ini, exe, com, dll και δεν συμμαζεύεται.
Το εργαλείο, προφανώς, διαθέτει κάποια κριτήρια, ώστε να αποφανθεί αν το τάδε.com, αρχείο συστήματος, έχει πρόβλημα, ή όχι.
Από εκεί και μετά (ουσιαστικά σχεδόν αμέσως αφ'ότου ξεκινήσει) ζητάει το CD των Windows. Με αυτό (το CD) θα κάνει καλύτερη σύγκριση, ως προς το πρωτότυπο αρχείο (τάδε.com). Αν λοιπόν το τάδε.com αρχείο αναγνωριστεί ως προβλημαυικό, θα αντικατασταθεί με copy-paste από το πρωτότυπο. Κι όλα αυτά, ενώ τα Windows έχουν 'ανέβει' και βρίσκονται σε -σχετικά- πλήρη λειτουργία.
Για να φανταστείς πόσο καλό toolάκι είναι το SFC, αρκεί να μάθεις, ότι ακολουθεί τα Windows, από την έκδοαση 98SE, με μόνη -ηλίθια- εξαίρεση τα Millenium. Από τα 2000, XP, Vista κλπ ξαναεμφανίστηκε με τιμές και δόξες... Όπως εξ'άλλου του έπρεπαν :wink:
Γι'αυτό και -εκτός νέας ηλιθιότητας- δεν βλέπω τον λόγο να λείπει το SFC και από τα Windows7. :wink:
Ελπίζω και πάλι να βοήθησα, έστω και λίγο.
Πολλές πολλές θερμές ευχές για Καλές Γιορτές, Υγεία κι Ευτυχία σε σένα και τους δικούς σου, και φυσικά "Καλά Ξεμπερδέματα" :P :pint:
Κι εμείς εδώ είμαστε... Εξακολουθώντας να περιμένουμε νέα σου

Άβαταρ μέλους
stelios68

Προβλημα με το λαπτοπ

Δημοσίευση από stelios68 » 27 Δεκ 2010 15:05

Tο Norton με ποιό τρόπο το απεγκατέστησες;
Για σωστή απεγκατάσταση χρειάζεται αυτό: http://us.norton.com/support/kb/web_vie ... 10133024EN

Πήγαινε Έναρξη > πίνακας ελέγχου > τείχος προστασίας των windows > επαναφορά προεπιλογών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες