Γνώμες για δυο domain

απόψεις και αξιολογήσεις για domains που έχουμε ή είχαμε στην κατοχή μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από takis1985 » 25 Δεκ 2010 21:08

Έχω δυο domain σχετικά με την Λέσβο. Λόγω του ότι δεν εργάζομαι εδώ και αρκετό καιρό σκέφτηκα μήπως να τα πουλήσω εφόσον είναι αρκετά δύσκολο σε πρώτη φάση να τα αξιοποιήσω ο ίδιος.

Το ένα είναι το www.lesvosnews.com και το άλλο είναι το www.lesvosrealestate.com

Για την αγορά της Λέσβου, πόσο τα κοστολογείτε; Αν είχατε μια επιχείριση μεσιτικού γραφείου ή κάποιος ήταν δημοσιογράφος και θέλατε να στήσετε ένα ενημερωτικό site πώς θα το βλέπατε;

Πληροφοριακά, στο νησί ήδη υπάρχουν δύο ενημερωτικά sites το ένα είναι το lesvosnews.gr και το άλλο είναι lesvosnews.net και υπάρχει μια μικρή κόντρα μεταξύ τους που έχει πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από adiaforosgr » 25 Δεκ 2010 21:19

Εγώ προσωπικά δε θα έδινα ευρώ για αυτά τα 2 domains. Υπάρχουν πολλά brandable domains ελεύθερα πολύ καλύτερα και σε .gr περιέχοντας το συστατικό "lesvos"

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από takis1985 » 25 Δεκ 2010 21:24

adiaforosgr έγραψε:Εγώ προσωπικά δε θα έδινα ευρώ για αυτά τα 2 domains. Υπάρχουν πολλά brandable domains ελεύθερα πολύ καλύτερα και σε .gr περιέχοντας το συστατικό "lesvos"
Κοίτα για το lesvosnews.com ίσως ναι, αλλά για ένα site ακινήτων που οπωσδήποτε οι μεσίτες αυτή την εποχή περιμένουν μόνο οι ξένοι αν θα αγοράσουν γη ή κάποιο σπίτι το lesvosrealestate.com είναι πολύ δυνατό domain name. Για να ακούσω και άλλες γνώμες
:)

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από adiaforosgr » 25 Δεκ 2010 22:10

Λες ο Ευρωπαίος να επιλέξει να επενδύσει σε μια χώρα υπό κατάρρευση αυτή την περίοδο; :)

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από takis1985 » 25 Δεκ 2010 23:49

adiaforosgr έγραψε:Λες ο Ευρωπαίος να επιλέξει να επενδύσει σε μια χώρα υπό κατάρρευση αυτή την περίοδο; :)
Ίσως δεν με κατάλαβες. Μιλάω για αγορές που κάνουν κυρίως οι βορειοευρωπαίοι για εξοχικές κατοικίες και σπίτια για να έρχονται στις διακοπές τους. Δεν μιλάω για άλλου είδους επένδυση. Τώρα όπως λες είμαστε στα μαύρα μας τα χάλια ίσως κάποιοι το βλέπουν ως ευκαιρία για να αγοράσουν φτηνά. Εκτός από αυτούς που αγοράζουν σπίτια, ήδη εδώ και χρόνια έχουμε κάποιους άλλους, όχι Ευρωπαίους που αγόρασαν μεγάλες εκτάσεις στο νησί...

giannisap

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από giannisap » 27 Δεκ 2010 09:05

το lesvosnews.com δεν νομίζω ότι έχει κάποια αξία ως domain λόγο του com. Είναι λίγο παράξενο να έχεις ηλεκτρονική εφημερίδα της Λέσβου με com στο τελος και εφόσον υπάρχει και λειτουργεί το lesvosnews.gr κανένας δεν θα έχει όφελος να επενδύσει σε κάτι τέτοιο.
Το lesvosrealestate.com είναι καλό, αλλά το πόσο μπορεί να κοστίσει εξαρτάται από τα μεσιτικά σας και κατα πόσο είναι ανοικτόμυαλοι να πληρώσουν για κάτι τέτοιο. Μπορεί ένα ικανοποιητικό ποσό αλλά μπορεί και τίποτα.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από takis1985 » 27 Δεκ 2010 21:06

giannisap έγραψε:το lesvosnews.com δεν νομίζω ότι έχει κάποια αξία ως domain λόγο του com. Είναι λίγο παράξενο να έχεις ηλεκτρονική εφημερίδα της Λέσβου με com στο τελος και εφόσον υπάρχει και λειτουργεί το lesvosnews.gr κανένας δεν θα έχει όφελος να επενδύσει σε κάτι τέτοιο.
Το lesvosrealestate.com είναι καλό, αλλά το πόσο μπορεί να κοστίσει εξαρτάται από τα μεσιτικά σας και κατα πόσο είναι ανοικτόμυαλοι να πληρώσουν για κάτι τέτοιο. Μπορεί ένα ικανοποιητικό ποσό αλλά μπορεί και τίποτα.
Όταν λες ικανοποιητικό ποσό, για πόσα χρήματα μιλάς;

giannisap

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από giannisap » 28 Δεκ 2010 09:05

σου είπα εξαρτάται από τους μεσιτες σας... μπορεί να πιάσει 100 ευρω μπορεί και 1000, αυτο δεν μπορώ να το ξέρω γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από cordis » 03 Ιαν 2011 00:28

1000 euro για domain με 3 λέξεις; πάμε καλά;;; :p αν πιάσεις 3 ψηφία να είσαι ευχαριστημένος.

το καλύτερο είναι να το διαχειριστείς μόνος σου.

το άλλο το έχεις κλείσει πριν πιάσουν οι άλλοι το .gr;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Γνώμες για δυο domain

Δημοσίευση από takis1985 » 03 Ιαν 2011 08:04

cordis έγραψε:1000 euro για domain με 3 λέξεις; πάμε καλά;;; :p αν πιάσεις 3 ψηφία να είσαι ευχαριστημένος.

το καλύτερο είναι να το διαχειριστείς μόνος σου.

το άλλο το έχεις κλείσει πριν πιάσουν οι άλλοι το .gr;
Και τα δύο ήταν ήδη καταχωρημένα από άλλους σε .gr
Ήδη το www.lesvosnews.com το αξιοποιώ ως ενημερωτικό blog της Λέσβου και το άλλο ίσως το κάνω με αγγελίες ακινήτων στα Αγγλικά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και καλή χρονιά σε όλους.
Γιάννη αν ποιάσει 999 θα είμαι :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains μου - απόψεις και αξιολογήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες