Μοιοποία και lcd οθόνη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από Zizo » 27 Δεκ 2010 02:54

Γεια σας.
Είχα μοιοποία εδώ και 3 χρόνια πάνω κάτω αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό (Σήμερα έχω 1.5 στο αριστερό και 2 στο δεξί μάτι + αστιγματισμό). Πριν 2 μέρες αγόρασα τα πρώτα μου γυαλιά, μπορώ να πω τρόμαξα με το τι δεν μπορούσα να δω.

Έχω την Samsung - SyncMaster 2243, 22 ίντσες οθόνη νομίζω, σε 1920*1080 native ανάλυση και βλέπω ότι σε μια απόσταση 1 μέτρου δεν έχει διαφορά με τα γυαλιά, δηλαδή δυσκολεύομαι να διαβάσω την ώρα άσχετα που τα καταφέρνω.
Με ή χωρίς γυαλιά δεν έχει βελτίωση στην παραπάνω κατάσταση του ενός μέτρου.

Μπορώ όμως να δω την tv που είναι 2+ μέτρα μακριά πεντακάθαρα.
Μερικοί μου είπαν με την συνταγή για γυαλιά που σου έδωσε ο γιατρός θα έπρεπε να βλέπεις καθαρά και κοντά και μακριά. Και άλλοι μου είπαν τα γυαλιά είναι μόνο για μακριά όπου δεν μπορείς να δεις.

Έλα όμως που η οθόνη μου είναι στην μέση :lol:
Στο ίντερνετ όμως είδα ότι οι ακριβοί φακοί που πήρα είναι αντι-αντανάκλασης κτλπ όπου κόβουν το glow που υπάρχει γύρο από φωτεινά λαμπάκια... και λένε τα συνιστούν για το pc.

Το ότι η οθόνη μου είναι στην μέση είναι όταν κάθομαι στον καναπέ και ακουμπάω την πλάτη πίσω (Το pc που βρίσκετε στην μέση του σαλονιού μπροστά στον καναπέ είναι άλλο θέμα) Αλλά όταν σκύβω μπροστά βλέπω καλά.

Φυσικά και θα ξανά συμβουλευτώ τον οφθαλμίατρο.
Αλλά μου έκατσε στραβά που δεν μπορώ να αλλάξω ανάλυση στο pc γιατί παραμορφώνει καθώς το 1920*1080 είναι recommended ή αλλιώς native.

Και αυτό που ρωτάω είναι αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και αν υπάρχει τρόπος για βελτίωση είτε πολύ απλά αλλάζοντας βασικές ρυθμίσεις απτα κουμπιά της οθόνης είτε κράζοντας με λέγοντας "Εγώ δεν έχω μοιοποία και είναι λογικό να δυσκολεύεσαι σε τέτοια ανάλυση και οθόνη σε τόση απόσταση."

Το google δεν βοήθησε καθώς μπερδεύει τις λέξεις: glasses, lcd, screen, blurry. Και μου βγάζει για οπτικά γυαλιά και γιατρούς είτε για τεχνικά προβλήματα σε οθόνες.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Δεκ 2010 09:10

Φίλε, απλά χαλάρωσε αυτά που γράφεις είναι απολύτως φυσιολογικά! Τα γυαλιά αυτά σε βοηθούν κυρίως για μακρυά, αλλά και κοντά.
Υποθέτω ότι τώρα αγόρασες και τα γυαλιά σου, δώσε λίγο χρόνο στα μάτια σου να τα συνηθίσουνε. Το να μην βλέπεις την ώρα από μακρυά είναι φυσιολογικό σε αυτή την ανάλυση και αυτές τις ίντσες.
ΜΗΝ διανοηθείς να δουλεύεις στον υπολογιστή ή να διαβάζεις ή να βλέπεις τηλεόραση πλέον χωρίς τα γυαλιά σου, θα ανέβει η μυωπία κιάλλο και κουράζεις τα μάτια σου!
Επίσης όπως είπες οι φακοί έχουν φίλτρα που κάνουν πολύ καλό, απλά πρόσεχε μην παρατάς τα γυαλιά σου χύμα όταν δεν τα φοράς, γιατί μπορεί να γρατζουνιστούν οι φακοί και να χαλάσουν τα φίλτρα (έτσι την έχω πάθει εγώ τώρα και είμαι για νέους φακούς).
Τα γυαλιά μπορείς να τα βγάζεις όταν κάνεις άλλες δραστηριότητες, δεν έχεις πολλή μυωπία άλλωστε!
Επίσης, πολύ πιθανό είναι αν έχεις λίιιγο αστιγματισμό, να μην στον έχει βάλει ο οπτικός (πολλές φορές δεν τον βάζουν για να μην συνηθίζει και τεμπελιάζει το μάτι), οπότε είναι πολύ λογικό να μην μπορείς να δεις μερικές λεπτομέρειες.
Σχεδόν σίγουρο όμως είναι ότι με τα γυαλιά σου θα βλέπεις καλύτερα από κάποιον με καλή όραση χωρίς γυαλιά (κάνε ένα τεστ όρασης στην οθόνη με έναν φίλο σου να σου πει αυτός τί βλέπει).
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

free365
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από free365 » 20 Σεπ 2011 10:32

Απλά χαλάρωσε.

Μυωπία έχει ο μισός πληθυσμός της Ελλάδας. Αν σε ζορίζει πολύ, κάνε μία επέμβαση διόρθωσης μυωπίας με laser για να γλιτώσεις μια για πάντα.

stay cool
Tablets | Τα πάντα γύρω από τα tablet pcs.

pimpogio

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από pimpogio » 20 Σεπ 2011 17:59

1) Τα φορας δεν τα φορας δεν επηρεαζετε η αυξηση
ειναι καθαρα γενετικοι οι λογοι της μυωπιας...
2) Χαρισε την οθονη σου γιατι δεν κανει τιποτα.
(μονο για ταινιες και φωτογραφιες κανει οχι για κειμενο
δεν φταινε τα γυαλια γι αυτο αλλα η οθονη)
3) Με τα γυαλια θα βλεπεις χειροτερα απο καποιον με καλη οραση χωρις γυαλια. τελεια οραση θα εχεις μονο φακους με επαφης.Στο μισο μετρο δεν θες γυαλια

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από mechpanos » 20 Σεπ 2011 18:19

Pimpogio αυτό για τους φακούς από που προκύπτει; Είμαι χρήστης και γυαλιών και φακών, αυτό που έχω να πω είναι ότι ειδικά για χρήση Η/Υ τα γυαλιά είναι απείρως πιο ξεκούραστα και εφόσον είναι προσεγμένοι και καθαροί οι φακοί, βλέπω πολύ καλύτερα σε σχέση με τους φακούς επαφής...
Άσε που το βράδυ με τους φ.ε. στην οδήγηση κάνουν αστεράκια τα μάτια από τα απέναντι φώτα!!!

Λες να φταίει η μάρκα που χρησιμοποιώ;...για πρότεινε καμία!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από cordis » 20 Σεπ 2011 20:08

τώρα ο pimpogio και οφθαλμίατρος!

Φυσικά και επηρεάζετε η αύξηση της μυωπίας ανάλογα με την χρήση, αλλά και την ποιότητα των γυαλιών. Όταν τα φοράς πολλές ώρες ή όταν έχεις λίγο πιο πάνω από τους βαθμούς σου τα μάτια "τεμπελιάζουν". Εάν δεν τα φοράς όσο πρέπει ή αν είναι κάτω από τους βαθμούς σου τα μάτια θα "κουραστούν". Γι' αυτό ακολουθούμε τις οδηγίες του οφθαλμίατρου κι όπου έχουμε απορίες τον συμβουλευόμαστε ξανά κι όχι τις συμβουλές του pimpogio που ξέρει τα πάντα από κηπουρική, αστροφυσική και μελλοντολογία.

Οι φακοί σου δίνουν την αίσθηση ότι βλέπεις καλύτερα γιατί έχεις καλύτερη όραση στα πλάγια και δεν βλέπεις το πλαίσιο του σκελετού, αλλά έχουν πολλά side effects, όπως αυτό με τα "αστεράκια" το βράδυ, αλλά και υγιεινής των ματιών.

κάθε πράγμα στον καιρό του και ο pimpogio με τον spyrostagas παντού.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από Zizo » 20 Σεπ 2011 20:37

:P
Φοράω γυαλιά μόνο όταν πάω έξω και έχω ελεύθερη τσέπη για την θήκη μιας και ο γιατρός μου είπε δεν πρόκειται να αυξηθεί αλλά αντιθέτως όταν φτάσεις στα 40+ θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα και έτσι θα έρθει και θα στρώσει.

Δεν έχω ιδέα από την τεχνολογία ή πόσο παλιά είναι, αλλά στο γυαλάδικο μου είπαν: "τώρα" που προχώρησε η τεχνολογία μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σαυτούς τους 2 φακούς.

Εκτός τον κλασικό φακό, ο άλλος ήταν αντιReflective. *@mechpanos

Βλέπω καθαρά σε 1-3 μέτρα χωρίς γυαλιά. Αλλά με τα γυαλιά βλέπω καλύτερα μακριά από κάποιον χωρίς γυαλιά και ας έχει καλά μάτια.

Και τέλος τα γυαλιά μου είναι μόνο για μακριά.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Σεπ 2011 20:55

Zizo έγραψε::P Φοράω γυαλιά μόνο όταν πάω έξω και έχω ελεύθερη τσέπη για την θήκη μιας και ο γιατρός μου είπε δεν πρόκειται να αυξηθεί αλλά αντιθέτως όταν φτάσεις στα 40+ θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα και έτσι θα έρθει και θα στρώσει.
νομιζεις οτι θα στρωσει
αμα περασεις τα 40φευγα θα προσπαθεις να διαβασεις φυσιολογικα και η πρεσβυωπια θα βαραει ταβανι!
το οτι εχεις μυωπια δεν λεει τιποτα οτι δεν θα αποκτησεις και πρεσβυωπια στο καταλληλο ταιμινγκ

οτι επαθα εγω και πρεπει σε καποιες περιπτωσεις να τα εχω σε χρηση!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Σεπ 2011 20:57

Και εγώ κάπου εκεί έχω μυωπία (1.5 με 2.0 και στα 2 μάτια με λίγο αστιγματισμό) και συνήθως πριν πέσω ξαπλώσω, έχουν κουραστεί τα μάτια και δεν βλέπω καλά στο λάπτοπ που χαζεύω κανένα movie.

Κάθε βράδυ βάζω τα παλιά μου γυαλιά που ήταν για όταν είχα ~1 βαθμό μυωπίας και βλέπω καλύτερα.

Παίζουν όμως και μέρες που βλέπω χειρότερα με τα γυαλιά παρά χωρίς (αλλά και στις 2 περιπτώσεις όχι τέλεια)... εκεί φαντάζομαι έχουν βαρέσει πιέλες τα μάτια απόλη την μέρα (συνήθως) μπροστά σε μία οθόνη :P

Φακούς έχω μήνες να φορέσω, κυρίως γιατί βαριέμαι την διαδικασία, αλλά αν εξαιρέσει κανείς την υγιεινή, και το ότι παίζουν στιγμές που 'στεγνώνουν' και δεν βλέπεις χριστό (πχ σε κλειστούς χώρους με πολλή τσιγαρίλα κλπ), είναι χαλαρά καλύτερη η όραση σε σύγκριση με τα γυαλιά.

Από εκεί και πέρα προσωπικά δεν έχω θέμα με μακρυά ή κοντά.
Αν φοράω τα γυαλιά βλέπω καλύτερα σε όλες τις αποστάσεις. Αν δεν φοράω μακρυά βλέπω μία θολούρα και κοντά παραμένει κουραστικό (πχ διάβασμα κειμένου στην οθόνη).

Πάντως η wikipedia αναφέρει ότι μπορεί να οφείλεται είτε σε κληρονομικούς λόγους (υποθέτω αυτό σημαίνει τους γενετικούς λόγους που αναφέρει ο Dr. Pimpogio) είτε εμφανίζεται σε μικρές ηλικίες λόγω «εσφαλμένου τρόπου θέασης» (που νομίζω είναι και ο πιο γνωστός λόγος)
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF% ... E%AF%CE%B1

Επίσης και μένα μου έλεγαν στα 21 όταν πρωτοξεκίνησα να μην βλέπω καλά ότι δεν θα αυξηθεί με τα πρώτα γυαλιά που φόρεσα και @@, σταδιακά αυξάνεται και όσες φορές έχω πάει για φτιάξιμο ή αλλαγή τα γυαλιά, πάντα είχε αυξηθεί λίγο.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από Zizo » 20 Σεπ 2011 21:15

Μάλλον ξεχνάμε να πούμε τον γιατρό πόσες ώρες ήμαστε μπροστά στο pc :lol:

Εγώ δακρύζω και μόνο στην ιδέα του κολλύριου...
Άμα βάλω και φακούς θα μου πέσει το φρύδι...

Αλλά ναι, υπάρχουν στιγμές που νιώθω τα μάτια μου τόσο θολά, λες και κολλάνε τα ματόκλαδα και ένα σορό ψυχασθενικά πράματα... Και άλλες φορές λίγο να προσπαθήσω να βλέπω πότε έρχεται το λεωφορείο στην πινακίδα crystal clear.

Τι να κάνεις... Όπως λέει και η φράση: Έκλαιγα που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον χωρίς πόδια.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από cordis » 20 Σεπ 2011 21:15

ο Dr. Pimpogio δεν είπε για την εμφάνιση και την τάση, που είναι και γενετικοί οι λόγοι, αλλά το ότι φοράς δε φοράς γυαλιά θα πάει εκεί που θέλει λόγο γενετικών λόγων.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από Zizo » 20 Σεπ 2011 21:20

cordis έγραψε:ο Dr. Pimpogio δεν είπε για την εμφάνιση και την τάση, που είναι και γενετικοί οι λόγοι, αλλά το ότι φοράς δε φοράς γυαλιά θα πάει εκεί που θέλει λόγο γενετικών λόγων.
Το πιστεύω κιαυτό το σενάριο. Πόσο τυχαίο είναι τα 2 αδέρφια μου να φόρεσαν γυαλιά γύρο στα 20 και αργότερα να μην χρειάστηκαν, και τώρα είμαι εγώ στα 20 και έχω τα ίδια.

Αν ήμαστε εδώ θα βάλω και solved στο θέμα αυτό.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Σεπ 2011 21:27

cordis έγραψε:ο Dr. Pimpogio δεν είπε για την εμφάνιση και την τάση, που είναι και γενετικοί οι λόγοι, αλλά το ότι φοράς δε φοράς γυαλιά θα πάει εκεί που θέλει λόγο γενετικών λόγων.
Οπότε το Laser διορθώνει το πρόβλημα για λίγο;

Μετά από λίγο καιρό ξαναέμφανίζεται η μυωπία;
Zizo έγραψε:Και άλλες φορές λίγο να προσπαθήσω να βλέπω πότε έρχεται το λεωφορείο στην πινακίδα crystal clear.
Πω πω ναι, αυτό με την πινακίδα του λεοφωρείου ήταν που κατάλαβα ότι δεν βλέπω καλά στις αρχές που ξεκίνησε η μυωπία μου :D
Μόλις φόρεσα πρώτη φορά γυαλιά τρελάθηκα με το τι δεν έβλεπα :lol:

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μοιοποία και lcd οθόνη

Δημοσίευση από Zizo » 20 Σεπ 2011 21:35

Cha0s έγραψε:
Zizo έγραψε:Και άλλες φορές λίγο να προσπαθήσω να βλέπω πότε έρχεται το λεωφορείο στην πινακίδα crystal clear.
Πω πω ναι, αυτό με την πινακίδα του λεοφωρείου ήταν που κατάλαβα ότι δεν βλέπω καλά στις αρχές που ξεκίνησε η μυωπία μου :D
Μόλις φόρεσα πρώτη φορά γυαλιά τρελάθηκα με το τι δεν έβλεπα :lol:
χαχαχα μια από τα ίδια. Με το κλασικό ανεβοκατέβασμα των γυαλιών και φύγαμε για εξερεύνηση :lol:
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες