Παρακράτηση φόρου και σχεδιασμός/προγραμματισμός ιστοσελίδων

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
george81

Δημοσίευση από george81 » 27 Δεκ 2010 14:51

Καλησπέρα σε όλους και χρονια πολλα! εχω φτιαξει μια ατομική επιχειρηση για σχεδιασμο ιστοσελιδων και ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι η εμπειρια σας με την Παρακρατηση φορου. Δεν εχω απολυτη εμπιστοσυνη στο λογιστη μου και αναρωτιεμαι ποια ειναι η γνωμη σας.

Πρεπει σε ολους τους πελατες για τους οποιους κοβω τιμολογιο παροχης υπηρεσιων να υπολογιζω και την παρακρατηση φορου 20%;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια απαντηση!

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 27 Δεκ 2010 16:09

Αν δεν εμπιστεύεσαι τον λογιστή σου τότε καλύτερα να βρεις κάποιον που θα μπορείς να τον εμπιστευτείς

george81

Δημοσίευση από george81 » 27 Δεκ 2010 21:16

Σε ευχαριστώ Geobak, θα το εχω υποψιν μου!

Καποιος αλλος φιλος με εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα της παρακρατησης;

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 27 Δεκ 2010 23:25

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος μάλλον, ή δεν στα έχει πει καλά ο λογιστής.

Παρακράτηση φόρου έχουν οι αποδείξεις δαπανών για παράδειγμα ( 20% συγκεκριμένα ) και όχι τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών.

Εάν ρωτάς αν θα πρέπει να υπολογίζεις ένα ποσοστό στο τιμολόγιο που κόβεις για να βρίσκεις το "καθαρό" σου κέρδος, τότε είναι διαφορετικά τα πράγματα, ειδικά απ' την στιγμή που έχεις ατομική επιχείρηση και υπάρχουν κλίμακες συντελεστών ανάλογα με τα κέρδη.

Νομίζω άλλαξε το 25%/35%/40% στις ατομικές επιχειρήσεις, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Θα πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή του οπωσδήποτε.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

george81

Δημοσίευση από george81 » 28 Δεκ 2010 01:33

Ευχαριστω, αναφερομουν στην παρακρατηση φορου - δηλαδη το 20% που παρακρατει η εφορια. (δηλαδή αυτος που με πληρωνει παρακρατει το 20% του κοστους του τιμολογιου και το αποδιδει στην εφορία).

Ο λογιστής είπε οτι οταν κοβω τιμολογιο παροχης υπηρεσιων στους πελατες μου για σχεδιασμο ιστοσελιδων, πρεπει να υπολογιζω αυτο το 20% και καθε χρονο να μαζευω βεβαιωσεις απο τους πελατες για την παρακρατηση φορου που εχουν κανει και να του τις δινω για να φτιαχνει τη δηλωση. Μετα παιρνω τα χρηματα οταν γινει εκκαθαριση.

Δεν ισχυει αυτο στις υπηρεσιες σχεδιασμου ιστοσελιδων; Ελπιζω να μην ειμαι ο μονος που το κανει :)

βρήκα και ενα σχετικό θέμα εδώ

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Δεκ 2010 01:59

Εγώ πάντως, δεν το κάνω.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 28 Δεκ 2010 02:00

Αν διάβαζες την επόμενη σελίδα του topic που αναφέρεις θα έβλεπες με τεράστια κόκκινα γράμματα την αγωνιώδη προσπάθεια του fafοs να απαντήσει σε αυτό!

Η παρακράτηση ισχύει σε ελεύθερα επαγγέλματα όπως γιατροί, δικηγόροι κ.α.

Απ' την άλλη, ΔΕΝ γνωρίζω τι είδους έναρξη έχεις κάνει και τι ΚΑΔ έχει συμπεριλάβει ο λογιστής σου.
<?="Hello Freestuff";?>

george81

Δημοσίευση από george81 » 28 Δεκ 2010 03:04

Ευχαριστω πολυ viktoras, διαβασα αρκετα posts και εχω μπερδευτει πολυ.

Τα ΚΑΔ μου ειναι τα παρακατω:

62011104 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
62011101 ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ
62011103 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ (MULTIMEDIA)
62011107 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ
62022000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ
62031100 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ
62031200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ
62092000 ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ Π.Δ.Κ.Α.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Δεκ 2010 04:00

Sou exhghsa kai sto pm alla as po kai merika edo gia na mhn mperdeutei o kosmos..

yparxei diafora tou eleutherou epaggelmatia pou parexei yphresies kai ths etaireias pou parexei yphresies..

otan exo statherh edra klp dhlomena sthn eforia theoroume etaireia kai den kratao parakrathsh..

otan amoivomai h pairno promhtheia apo mia yphresia kai den exo dhlothei san etaireia prepei na anagrapso thn parakrathsh..

h teleutaia peripotsh einai kai gnosth tora teleutaia kai os "ypallhlos me mplokaki" alla den einai panta aparaithto na eisai ypallhlos... mporei na prosfereis yphresies se diafores yphresies, etaireies, organismous klp.. to kalytero paradeigma gia autous einai oi xenagoi oi opoioi den exoun edra kai sthn apodeiksh-timologio prepei na anagrafoun kai thn parakrathsh eno douleuoun gia 2-3 grafeia tautoxronos..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

george81

Δημοσίευση από george81 » 28 Δεκ 2010 19:47

Ευχαριστω πολυ fafos και ολους τους υπολοιπους για το χρονο σας

Οποτε αφου εχω δηλωσει το σπιτι σαν εδρα θεωρουμε εταιρεια που παρεχει υπηρεσιες και δεν κανω παρακρατηση 20%.

Θα ενημερωσω το λογιστη και θα σταματησω να κανω παρακρατηση, ελπιζω ολα να πανε καλα!

george81

Δημοσίευση από george81 » 29 Δεκ 2010 14:45

παιδιά διαβάστε το παρακάτω:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.p ... opic=67242

Quote:
Το είχα ψάξει στο υπουργείο και μου είχαν δώσει το άρθρο 28 του ΚΦΕ το οποίο αναφέρει:

''Από τη διοίκηση έχει γίνει δεκτό ότι οι αμοιβές από την κατασευή ιστοσελίδων αποτελούν ισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα εφόσον ο κατασκευαστης τησ ιστοσελίδας προβαίνει κατόπιν παραγγελίας στο σχεδιασμό της με την προυπόθεση ότι το παραγόμενο έργο δεν αναπαράγεται σε αντίτυπα διαθέσιμα προς πώληση σε τρίτους.΄ύστερα πό τα παραπάνω οι αμοιβές ως προγραμματιστή Η/Υ καθώς και αυτές που προέρχονται από την κατασκευή ιστοσελίδων ( με την προυπόθεση ότι δεν αναπαράγονται ) αποτελόυν εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα και διενεργείται παρακράτηση φόρου 20%.''

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα χειρότερα.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 29 Δεκ 2010 17:31

Μόνο που στην περίπτωση σου, έχεις και ΚΑΔ που δεν ξέρω αν εντάσσονται στα ελεύθερα επαγγέλματα.

Ξαναλέω: Μίλα με λογιστή, που να έχει εμπειρία/ να είναι σχετικός με το αντικείμενο έστω και λίγο!
<?="Hello Freestuff";?>

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 29 Δεκ 2010 18:39

Από την στιγμη που κοβεις εσυ τιμολογιο-αποδειξη μεσα στο ποσο πρεπει να συνυπολογιζεις ΜΟΝΟ το φπα (23%).Τιποτε αλλο η παρακρατηση φορου ειναι μονο για αποδειξη δαπανων οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω.Απλά να γνωρίζεις οτι θα πρεπει να βρεις εναν καλό λογιστη γιατι το φπα που θα σου δινουν θα πρεπει αν τρεις μηνες να το αποδιδεις στην εφορια.Και ο καινουργιος νομος λεει πως η πρώτη απόδοση φπα πρεπει να γίνει στην εφορία και με παρουσια λογιστη, μετα θα τα κανεις μεσω νετ.

george81

Δημοσίευση από george81 » 30 Δεκ 2010 00:22

Παιδια ξαναδειτε το οσοι εχετε ατομικες γιατι ο λογιστης επιμενει, και επισης ρωτησα εναν ακομα λογιστη που εχει ασχοληθει και ειπε οτι υπο προυποθεσεις ισχυει το 20% παρακρατηση για ιστοσελιδες. με παρεπεμψε στο παρακατω σημερινο θεμα του taxheaven:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.p ... opic=77353

Ελπιζω να μην ειναι κατα του κανονισμου του forum να παραθεσω το μηνυμα:

##

95.11.10 &#8211; Υπηρεσίες Επισκευής Η/Υ & Περιφερειακού Εξοπλισμού όχι
62.09.20 &#8211; Αλλες Υπηρεσίες Των Τεχνολογιών Της Πληροφορικής & Των Η/Υ Π.Δ.Κ.Α. όχι υπό προυποθέσεις
62.02.3001 &#8211; Υπηρεσίες Τεχνικής Υποστήριξης Δικτύων όχι
62.02.3002 &#8211; Υπηρεσίες Τεχνικής Υποστήριξης Ειδικευμένου Λογισμικού Εφαρμογών όχι υπό προυποθέσεις.
62.02.3003 - Υπηρεσίες Τεχνικής Υποστήριξης Συστημάτων Η/Υ όχι
62.02.3004 - Υπηρεσίες Τεχνικής Υποστήριξης Εφαρμογών Πολυμέσων όχι υπό προυποθέσεις.
62.02.10 &#8211; Υπηρεσίες Παροχής Συμβουλών Για Θέματα Υλικού Hardware Η/Υ Ναί!
62.02.20 &#8211; Υπηρεσίες Παροχής Συμβουλών Για Θέματα Συστημάτων Ναι!
62.01.1104 &#8211; Υπηρεσίες Δημιουργίας Ιστοσελιδών Στο Διαδίκτυο(υπό προυποθέσεις υπάρχει παρακράτηση 20%)
62.01.1105 &#8211; Υπηρεσίες Επανόρθωσης Καταστραφέντος Λογισμικού.όχι

##

Δεν προσπαθω φυσικα να μεταπεισω κανεναν αλλα απ'οτι φαινεται, σε μερικές τουλάχιστον περιπτώσεις πρεπει να βαζουμε την παρακράτηση. Εγώ τουλάχιστον θα συνεχίσω να το κάνω. Ελπίζω να βγάλουμε άκρη με αυτό το μπέρδεμα!

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 30 Δεκ 2010 00:38

Φίλε μου απο εμπειρια και λογω οτι το μισο μου σοι ειναι λογιστες η παρακρατηση ειναι μονο για αποδειξη δαπανων που σου δινει μονο εταιρεια μεχρι ΕΠΕ. Εμεις σαν επιτηδευματιες φορολογουμαστε βαση των προϊοντων-υπηρεσιων που προσφερουμε η φορολογηση αυτη ειναι το γνωστο φπα. Απ την στιγμη που θα δημιουργησεις και θα προσφερεις μια υπηρεσια φορολογεις αυτοματως την υππηρεσια σου με το 23%. Με την παρακρατηση φορου εχεις το 20% αλλα εχεις και το χαρτοσημο που παει 3,2 & ή 2,3 % δεν θυμαμαι. Σκεψου τωρα οταν γινεται απο καποιον παρακρατηση φορου η εφορια του επιστρεφει τα λεφτα μετα απ εναν χρονο.Αρα αν εσυ σαν επαγγελματιας πουλησεις κατι παρακρατωντας τον φορο του η εφορια θα πρεπει μετα απ εναν χρονο να σου επιστρεψει την παρακρατηση πραγμα το οποιο δεν ειναι και λογικο.

Σου προτεινω αφου δεν βρισκεις ακρη με τον λογιστη σου να πας στην εφορια που ανηκεις και να ρωτησεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες