Παρακράτηση φόρου και σχεδιασμός/προγραμματισμός ιστοσελίδων

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 30 Δεκ 2010 00:55

Μην μπερδεύουμε έννοιες όμως, ο ΦΠΑ δεν είναι η φορολόγηση του επιτηδευματία/επαγγελματία/επιχείρησης, αλλά φορολόγηση του προϊόντος.

Η φορολόγηση μας γίνεται με συντελεστές ανάλογα την ιδιότητα του καθενός κ.ο.κ.

Σίγουρα μία επίσκεψη στην εφορία θα ξεκαθάριζε τα πράγματα.

Εγώ πάντως ΔΕΝ έχω ξανακούσει για παρακράτηση στον χώρο με Τ.Π.Υ.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Δεκ 2010 02:24

Παρακράτηση σε Τ.Π.Υ. ισχύει όταν ο πελάτης είναι το δημόσιο.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 08 Ιαν 2011 23:43

george81 έγραψε:παιδιά διαβάστε το παρακάτω:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.p ... opic=67242

Quote:
Το είχα ψάξει στο υπουργείο και μου είχαν δώσει το άρθρο 28 του ΚΦΕ το οποίο αναφέρει:

''Από τη διοίκηση έχει γίνει δεκτό ότι οι αμοιβές από την κατασευή ιστοσελίδων αποτελούν ισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα εφόσον ο κατασκευαστης τησ ιστοσελίδας προβαίνει κατόπιν παραγγελίας στο σχεδιασμό της με την προυπόθεση ότι το παραγόμενο έργο δεν αναπαράγεται σε αντίτυπα διαθέσιμα προς πώληση σε τρίτους.΄ύστερα πό τα παραπάνω οι αμοιβές ως προγραμματιστή Η/Υ καθώς και αυτές που προέρχονται από την κατασκευή ιστοσελίδων ( με την προυπόθεση ότι δεν αναπαράγονται ) αποτελόυν εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα και διενεργείται παρακράτηση φόρου 20%.''

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα χειρότερα.
Δηλαδή τι ορίζει 'αναπαράγονται', αν εγώ φτιάξω ένα CMS και το δώσω σε 5 πελάτες και ο 1 θέλει customization? Στον 1 θα πρέπει να κόψω με παρακράτηση και στους 4 χωρίς?

george81

Δημοσίευση από george81 » 09 Ιαν 2011 00:47

Φιλε alexandre, μακαρι να ήξερα. Παραθέτω απλά εδώ ό,τι βρίσκω πάνω στο θέμα, μήπως συζητώντας καταλήξουμε κάπου και βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για να βοηθηθούμε όλοι.

Σχετικά με το CMS, φαντάζομαι οτι αν το φτιάξεις με σκοπό να το πουλήσεις σε περισσότερους απο ένα πελάτη, θα είναι χωρις παρακράτηση τα τιμολόγια που θα κοπουν στους πελατες.

Αν το φτιάξεις για ενα πελατη κατα παραγγελια, θα εχει παρακρατηση. Τουλαχιστον αυτη ειναι η ερμηνεια η δικια μου με βαση τα οσα διαβασα.

Ευχαριστω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες