Ας λυθει μια απωρεια ολων μας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
co-co-co-play-D

Δημοσίευση από co-co-co-play-D » 29 Δεκ 2010 22:14

Λοιπον εχουμε και λεμε,θελω να φτιαξω ενα online game.Να παιζεται σε μια ιστοσελιδα(online)και να ειναι στρατηγικης παραδειγματα ειναι οι φυλετικεςμαχες,το ικαριαμ και το γκρεπολις.Ολα αυτα ομως ειναι πολυ πολυπλοκα,εχουν καποιες ρυθμισεις δυσκολες να εφαρμοστουν κτλ.Τιποτα απο αυτα ενα απλο.Η πρωτη απαντηση σιγουρα και απολυτως λογικα θα ειναι:
Μαθε php,html και mysql.Οι δυο πρωτες ειναι γλωσσες πασιγνωστες με τις οποιες εχω δουλεψει χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορω να φτιαξω game.Ολα μα ολα τα guide σου λενε τα βασικα γι'αυτες τα οποια τα εχω διαβασει εκατονταδες φορες χωρις να μπορεσω να χρησιμοποιησω αυτες τις εντολες για να φτιαξω ενα παιχνιδι μιας και δεν ειναι αρκετες.Οποτε μολις το διαβασω,τι κανω μετα;Ξερω φιλους μου που ασχολουνται με υπολογιστες και αν θυμαμαι καλα εχω ακουσει να λενε για καποια σαν προγραμματα τα οποια σε βοηθανε για την κατασκευη τετοιων παιχνιδιων,χωρις να χρειαζεται να φτιαξεις τοσο μεγαλο κωδικα.Οπως το websidebuilder σε βοηθαει να φτιαξεις ιστοσελιδες απλες html ετσι κι αυτο να σε βοηθαει να φτιαξεις παιχνιδια του τυπου που ανεφερα παραπανω.Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αποκλειστικα για παιχνιδια μπορει να ειναι κατι το οποιο θα διευκλυνει για την κατασκευη php ιστοσελιδων το οποιο μπορει να αποβει πολυ χρησιμο.Αν καποιος προγραμμα βοηθιμα δεν υπαρχει τοτε μηπως υπαρχει καπου στο youtube σε καποιο φορουμ ή οπουδηποτε αλλου μηπως υπαρχει ενα βασικο μοντελο που θα αποτελειται απο αρχεια τα οποια θα περιεχουν κωδικα.Ολα αυτα θα ειναι σαν μια βαση.Για παραδειγμα στους οδηγους δεν αναφερεται πουθενα μειωση χρονου που θα χρειαστει για την μειωση χρονου των επιθεσεων.Ολα τα παιχνιδια τετοιου τυπου απαρτιζονται σιγουρα απο εναν χαρτη,απο κτηρια και απο στρατευματα(τα βασικα δηλαδη).
Τελος θα ηθεα να πω πως αυτο που ρωταει ειναι κατι το οποιο το εχουν ρωτησει πολλοι και αν απαντησετε διευκρυνιστικα πιστευω πως θα ικανοποιηθουν.

Υ.Γ:Θελω να πω επισης πως προλιγου μετα απο πολλες ωρες ψαξιμο βρηκα τον κωδικα για την κατασκευη ονλινε παιχνιδιων στρατηγικης πανω σε webside,οπως αυτα που ανεφερα,απλα ηταν λαθως γυρισμενο,δεν μπορουσα να διακρυνω τους κωδικες με αποτελεσμα αν μου βγαζει σχεδον σε καθε δεκαδα γραμμων ερρορ που δεν μπορουσα να επιλυσω.Οποτε θελω να ελπιζω οτι πολυ πιο εμπειροι προγραμματιστες απο εμενα που θα εχουν αφιερωσει χιλιαπλασιες ωρες απο εμενα θα εχει πεσει το ματι ή θα ξερουν κατι

Υ.Γ2:Θα μου πειτε παρε βιβλιο.Εχω παρει ενα βιβλιο php,mysql,apache ολα σε ενα και τιποτα.Ουτε το 1/10 των γνωσεων δεν απεκτησα απο αυτο που χρειαζεται για την δημιουργια ενος παιχνιδιου.

Υ.Γ3:Ευχαριστω για τον χρονο που ξοδεψατε για να διαβασετε το post μου,ελπιζω να δωσετε και μια λυση στο προβλημα.

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 30 Δεκ 2010 02:06

κατέβασε και άρχισε να δουλεύεις πάνω σε αυτό
διαβάζοντας παράλληλα php

This is an engine for creating a php browser game, like ikariam, travian and ogame.
Whit mysql database!!! It supports ikariam and travian. The project include World Of
Magic strategy game

php strategy game engine

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 30 Δεκ 2010 02:12

Θα σου δωσουν και αλλες απαντησεις , αλλα να σου πω το εξης : μια ιδεα ειναι να αποδομησεις αυτα τα παιχνιδια , για να δεις οτι στην ουσια δεν ειναι παιχνιδια με την παραδοσιακη εννοια του ορου ( pc games
,3d κτλ ) αλλα δυναμικες ιστοσελίδες με συγκεκριμενο frontend layout . Πχ στο ikariam οταν λες σε ενα στολο να παει καπου , στη ουσια γινεται μια εγγραφη στη βαση για το ποτε φτανει και το προγραμμα ελεγχει τακτικα για το αν ειναι ωρα να σε ενημερωσει και να σου φερει το μηνυμα στην οθονη. Ακριβως το ιδιο κανει και ενα προγραμμα ημερολογιου με υπενθυμιση, σε php που μπορεις να βρεις 10δες δωρεαν στο web για να μελετησεις. Το συνολο τετοιων υποπρογραμματων κανουν το ικαριαμ .

co-co-co-play-D

Δημοσίευση από co-co-co-play-D » 30 Δεκ 2010 10:29

Οκ σας ευχαριστω πολλοι ολους σας για τι απαντησεις θα τις ακολουθησω και αν αντιμετωπισω και καποιο αλλο προβλημα θα ξαναποσταρο. :hammer:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Δεκ 2010 11:13

Κάποιος που ξεκινάει να μάθει διαδικτυακές τεχνολογίες με σκοπό να δημιουργήσει ένα διαδικτυακό game δεν έχει τόσες πιθανότητες επιτυχίας σε σχέση με κάποιον που ξεκινάει να μάθει απλά επειδή του αρέσουν και παθιάζεται με html, css, js, php, mysql...

Ξεκίνα απλά να μπορείς να δημιουργείς δυναμικά sites. Αν είσαι καλός, οι ίδιες οι γνώσεις σου θα σου πουν κάποια στιγμή "τώρα μπορείς να κάνεις και εκείνο το game που ήθελες τότε"...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 30 Δεκ 2010 14:14

korgr έγραψε:"τώρα μπορείς να κάνεις και εκείνο το game που ήθελες τότε"...
Χωρίς να ορκίζομαι, δεν νομίζω οτι μία εφαρμογή σε στυλ Ikariam (σοβαρού επιπέδου βέβαια) μπορεί να αναπτυχθεί από ένα μόνο άτομο.

Κι αν τα καταφέρει το σίγουρο είναι οτι μόλις τελειώσει θα τον βρούν σε κάποια παραλία να κάνει παρέα στον Syd Barret.
Ασε που θα έχουν φύγει από τη μόδα αυτά τα παιχνίδια :D

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 30 Δεκ 2010 14:25

Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

Εγώ πάντως όταν ήμουν μικρούλης για αυτό το λόγο έμαθα προγραμματισμό. Για να φτιάξω ένα παιχνίδι. Έχουν περάσει 22 χρόνια από τότε κι ακόμα να το φτιάξω.

Η δικιά μου απάντηση είναι αυτή που δίνουν στους παθιασμένους με την τεχνητή νοημοσύνη. Μπορεί να μην φτιάξεις τελικά το πρόγραμμα που θα σκέφτεται σαν άνθρωπο, αλλά προσπαθώντας να το καταφέρεις στο δρόμο μαθαίνεις ένα σωρό πανέμορφα πράγματα.

co-co-co-play-D

Δημοσίευση από co-co-co-play-D » 30 Δεκ 2010 14:35

Λοιπον ειμε 14 ετων.Παιζω ενα παρομοιο διαδυκτιακο παιχνιδι και μου ηρθε αυτη η επιθυμια.Απο τοτε παθιαστικα να μαθω τα παντα.Εμαθα html σε επιπεδο που να την δουλευω με κλειστια τα ματια και για να την δοκιμασω εφτιξα και καποιες ιστοσελιδες στο localhost(μια απο αυτες την ανεβασα στο ιντερνετ).Αμεσως μετα πηρα βιβλιο javascript επληκτικο κατα την γνωμη μου με 400 σελιδες που τις διαβασα σε δυο βδομαδες.Τωρα εχω παρει ενα που λεγεται PHP,Mysql και Αpache ολα σ'ενα που δεν με εντυπωσιασε καθολου.Το διαβασα μεν,αλλα οσο διετρεχα σε αλλα script υπηρχαν εκαττομυρια αλλα πραγματα που δεν μου τα εμαθε.Εψαχνα για καλυτερους οδηγους και τπτ.Αν γινεται θα ηθελα εναν οδηγο στα ελληνικα που να σου εξηγει τα παντα κι ας ειναι 1000 σελιδες.Σ'ενα μηνα σε δυο θα το χω διαβασει.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 30 Δεκ 2010 14:48

Εγώ όταν ξεκίνησα ήμουν 2 χρόνια μικρότερος από εσένα. Και τα βιβλία που είχα ήταν τουλάχιστον απαράδεκτα. Ένα του Amstrad.. μετά ένα άλλο απαράδεκτο για assembly. Εσύ είσαι ποιο τυχερός, έχεις και το internet και forums που μπορείς να βρίσκεις απαντήσεις.

Χώρισε το παιχνίδι σου σε ενότητες στις οποίες έχεις απορίες και ξεκίνα να ψάχνεις απαντήσεις σε μια μια από της ερωτήσεις σου ξεχωριστά. Είναι δύσκολο αυτό που θες και μόνο αμα το κόψεις κομματάκια μπορείς να το νικήσεις. Βάλε στο μυαλό σου οτι θα σου πάρει καιρό αλλά να σαι σίγουρος οτι στο τέλος θα έχεις καταφέρει πολλά περισσότερα από ένα παιχνίδι.

co-co-co-play-D

Δημοσίευση από co-co-co-play-D » 30 Δεκ 2010 15:18

Ok μηπως ξερεις κανα καλο ετοιμο login & register system να κανω download.Το λεω για βρηκα πολλα τα οποια δεν μου δουλευαν.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 30 Δεκ 2010 15:44

Σχεδόν κάθε εφαρμογή έχει κι από ένα τέτοιο. Ό,τι και να βάλεις λογικά θα θες να είναι λίγο διαφορετικό για να προσαρμοστεί στις ανάγκες σου. Οπότε ό,τι και να βρεις θα πρέπει να δεις πως λειτουργεί και να το προσαρμόσεις αναλόγως.

Αν δεν σε κάλυψε κανένα ρίξε μια ματιά και στα βοηθήματα του forum.

co-co-co-play-D

Δημοσίευση από co-co-co-play-D » 30 Δεκ 2010 16:03

Δεν ενοω ακριβως αυτο.Αυτο που λεω ειναι οτι εχει μεσα λαθη οχι προσαρμογης,αλλα για παραδειγμα αντι να πει:
if ($username == $username_data)
να γραφει:
if ($username == username_data}}

Τελειος ασχετα και μου εμφανιζει εκατονταδες τετοια.Αν εχεις δημιουργησει εσυ μια τετοια φορμα ή εχεις βρει και εχεις τον χρονο ποσταρε την.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 30 Δεκ 2010 16:20

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 30 Δεκ 2010 16:34

Αφού θες να φτιάξεις ολόκληρο παιχνίδι, ξεκίνα να φτιάξεις μόνος σου το login και register, μην ψάχνεις τα έτοιμα.

co-co-co-play-D

Δημοσίευση από co-co-co-play-D » 30 Δεκ 2010 17:15

Οκ,αλλα πρεπει να μαθω και αλλα πραγματα στην php.Ενας οδηγος εδω στο φορουμ σου λεει λιγα πραγματα.Τα υπολοιπα που ξερω ειναι στα αγγλικα και ψιλοδυσκολευομαι,αν καποιος μπορουσε να μου δωσει εναν προχωρημενο guide για php ομως στα ελληνικα τοτε νταξι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες