Πως μπορώ να χωρίσω το layer στο Dreamweaver

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 05 Ιαν 2011 14:10

Χρόνια πολλά και καλά σε όλους και το 2011 να είναι γεμάτο από χαρούμενες στηγμές.

Αυτόν το ν καιρό κατασκευάζω την δεύτερη μου σελίδα αυτήν την φορά όμως με το Dreamweaver και από την αρχή σκάλωσα. Η γνώσης μου πάνω στην κατασκευή σελίδας είναι μέτριες, όσο για το πρόγραμμα τώρα το μαθαίνω.
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι
Πως μπορώ να χωρίσω ένα layer ( κάτι σαν το frame δηλαδή) αλά να μετακινείτε μαζί με το κύριος κομμάτι της σελίδας .
Τι θέλω να κάνω ?
Θέλω να χωρίσω την σελίδα στα τρία (κάθετα) στο κεντρικό κομμάτι να έχω κάθε μου ανάρτηση η οποίες ενδεχομένως να αλλάζουν σε τακτά χρονικά διαστήματα και στα κομμάτια από δεξιά και αριστερά θέλω να βάλω διάφορα πραγματάκια όπως π.χ . τα menu buttons . Όλο αυτό ώμος το θέλω να είναι κυλιόμενο μονοκόμματα και όχι το κάθε ένα (frame) αυτόνομο.
Ελπίζω να γίνομε κατανοητός .
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Υ.Γ. μετά από μία μικρή αναζήτηση στο forum δεν μπόρεσα να βρω απάντηση αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχει τεθεί αυτό το ερώτημα , γι αυτό συγχωρέστεμε αν όντως υπάρχει .

.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 06 Ιαν 2011 10:15

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά
Απ' οτι κατάλαβα αυτό που ζητάς δεν έχει καμιά σχέση με frames και layers. Απλά θέλεις να χωρίσεις την σελίδα σε τρεις περιοχές.
Αυτό μπορείς να το πετύχεις είτε με tables (παλιά σχολή) είτε με CSS (common style sheet νέα σχολή). Το dreamwever τα υποστηρίζει και τα δύο.
Με πίνακα γίνεται κάπως έτσι

Κώδικας: Επιλογή όλων

<table width="980" border="0" align="center">
  <tr>
    <td width="200" bgcolor="#CCCCCC">&nbsp;</td>
    <td width="580" bgcolor="#EAEAEA">&nbsp;</td>
    <td width="200" bgcolor="#CCCCCC">&nbsp;</td>
  </tr>
</table>  
Με CSS είναι λίγο πιο περίπλοκο. Δες εδώ http://www.dynamicdrive.com/style/layouts/category/C10/
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 06 Ιαν 2011 13:01

Banavas ευχαριστώ πάρα πολλή. Ακριβός αυτό είναι που έψαχνα καλύτερη βοήθεια δεν θα μπορούσα να έχω. Όσο για το link έχει πολλά και χρήσιμα καλούδια .
Ευχαριστώ !!!!

.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης