Έκλειψη Ηλίου Με μπόνους. Τι βλέπετε εσείς στον Ήλιο ?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Haldol

Δημοσίευση από Haldol » 08 Ιαν 2011 01:56

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, δεδομένου ότι δεν είναι edited η φωτογραφία. Το μέγεθος δεν είναι και τόσο περίεργο: αν βάλει το δάχτυλό του κάποιος μπροστά στο πρόσωπό του, και κοιτάξει έτσι ένα πλοίο που είναι σχετικά μακριά... θα του φανούν τα δύο αντικείμενα συγκρίσιμα στο μέγεθος ή όχι;

:wink:

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 08 Ιαν 2011 04:01

EneMe έγραψε:Από το url του θέματος, πχ εδώ:
....../viewtopic.php?t=53889
αα thanks! :D
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 08 Ιαν 2011 04:02

Haldol έγραψε:Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, δεδομένου ότι δεν είναι edited η φωτογραφία. Το μέγεθος δεν είναι και τόσο περίεργο: αν βάλει το δάχτυλό του κάποιος μπροστά στο πρόσωπό του, και κοιτάξει έτσι ένα πλοίο που είναι σχετικά μακριά... θα του φανούν τα δύο αντικείμενα συγκρίσιμα στο μέγεθος ή όχι;

:wink:
μμ.. σωστά. :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Ιαν 2011 17:07

Η πάνω κουκκίδα μου θυμίζει star trek :P :lol:
Εικόνα
What you waiting for?

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Ιαν 2011 17:54

Παρόλο που είναι ιδιαίτερα πειστική η φωτογραφία, δεν μου φαίνεται για original για 2 λόγους:

1) Εάν κατεβάσετε το αρχείο, δεν υπάρχουν metadata --μπορεί βέβαια να διαγράφηκαν λόγω επεξεργασίας/συμπίεσης ή upload.

2) Η επιφάνεια του ήλιου δεν μοιάζει με Radial Gradient που έγινε στο Photoshop, καθώς επάνω σε αυτή γίνονται εκατομμύρια πυρηνικές αντιδράσεις μεταξύ ατόμων υδρογόνου κ.λπ., οπότε σε καμία περίπτωση δεν έχει ίδιο χρώμα σε όλη της την έκταση. Κατ' επέκταση, και ο ήλιος δεν έχει ακριβώς στρόγγυλο σχήμα. :hammer:

Πραθέτω μία φωτογραφία για παράδειγμα:

Εικόνα

Εκτός κι αν έχει προχωρήσει τόσο πολύ η επιστήμη της φωτογραφίας, ώστε με φίλτρα να κατάφεραν να απορροφήσουν όλο το φως που εκπέμπει ο ήλιος --δεν το γνωρίζω αυτό.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Ιαν 2011 19:05

Ο ήλιος στις φωτογραφίες εμφανίζεται ανάλογα με το πως θέλουμε να τον εμφανίσουμε [και ανάλογα με το τι θέλουμε να παρατηρήσουμε]. Στη συγκεκριμένη φωτογραφία [στην αρχή του νήματος] οι "ρυθμίσες" ήταν για παρατήρηση κηλίδων.

έχουν ξαναυπάρξει τέτοιες φωτογραφίες [ήλιος και να φαίνεται η σιλουέτα κάποιου διαστημικού σκάφους]
π.χ.
http://www.nasa.gov/mission_pages/hubbl ... ofSun.html
http://legault.perso.sfr.fr/iss_atlantis_transit.html

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Ιαν 2011 10:06

Πολύ Καλημέρα σας :D :D
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου deninho, και δεν είναι μόνο αυτές οι φωτογραφίες, όπως σωστά αναφέρεις.
Όμως με τι εξοπλισμό ελήφθη η http://legault.perso.sfr.fr/iss_atlantis_transit.html (π.χ.) και με τι εξοπλισμό ελήφθη η φωτογραφία (στην αρχή του νήματος).
Τι δυνατότητες φίλτρων, φακών πολλαπλής εστίασης, ανάλυσης, κλπ είχε ο μεν εξοπλισμός, και τι δυνατότητες ο δε;
Γι'αυτό και με βρίσκεις τόσο επιφυλακτικό στο προηγούμενο μήνυμά μου. Δεν είμαι αρνητικός! Όχι!
Ωστόσο, στο παρελθόν έχουν υπάρξει δεκάδες επιτήδειοι, που -για δικούς τους λόγους- έχουν πουλήσει φύκι για μεταξωτή κορδέλα... Και με μεγάλη επιτυχία, πρέπει να ομολογήσω!
Έτσι κάπως, έχει χαθεί και η ευπιστία μου απέναντι σε κάποια παρόμοια.
Αναφέροντας ότι ζητώ τεκμηρίωση, δεν σημαίνει ότι θέλω να δω και προσωπικά τον alien. :D Όχι.
Όμως μια δεύτερη-ανεξάρτητη φωτογράφιση, ή κάποιες σχετικές έγκυρες πληροφορίες θα 'διασταύρωναν' τις πηγές και θα έδιναν περισσότερη εγκυρότητα στα στοιχεία που παρουσιάζουν. Ή κάνω λάθος; :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες