Κάρτα γραφικών PCIe 2 σε μητρική με απλό PCI

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
MotorHD

Δημοσίευση από MotorHD » 07 Ιαν 2011 17:29

Γεια χαρά παίδες, καλώς σας βρήκα.

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με μια αγορά που σκέφτομαι να κάνω, ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε γιατί φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος και πετάξω τα χρήματα μου!

Θέλω να αγοράσω μια καλή κάρτα γραφικών για να παίζω παιχνίδια αλλά και να κάνω video editing.

Κατέληξα στην GAINWARD GeForce GTX 460 GS γιατί είναι η μόνη που έχει 2gb μνήμη σε μια σχετικά βατή τιμή.
http://www.pixmania.gr/gr/gr/07563903/a ... 20%29.html

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως η κάρτα αυτή υποστηρίζει PCI-Express 2.0 κάτι που δεν συναντάω στις προδιαγραφές της μητρικής μου (motherboard).

Η motherboard μου είναι GIGABTE και μοντέλο GA-946GM-DS2
http://www.gigabyte.com.gr/products/mb/ ... s2_20.html

Όπως φαίνεται και στο site διαθέτει τις παρακάτω PCI εισόδους:

• 1 x PCI Express x1
• 1 x PCI Express x16
• 2 x PCI

Οι ερωτήσεις μου είναι δύο:

1) Μπορεί να λειτουργήσει η κάρτα αύτη στο σύστημα μου;
2) Αν τυχών και μπορεί να λειτουργήσει, θα έχω απώλειες στην απόδοση της; (με αλλά λόγια θα πληρώσω για κάτι που δε θα μπορώ να επωφεληθώ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
tasos18

Δημοσίευση από tasos18 » 08 Ιαν 2011 00:54

Θα παίξει φυσικά αλλά, ρίχνουν τους χρονισμούς τους (Mhz-Ghz) στα μισά ακριβώς επίπεδα, αρα εάν η κάρτα σου έχει πχ. χρονισμό μνήμης στα 2.0Ghz όταν την συνδέσεις, αυτή θα τρέχει με 1.0Ghz. Οπότε όπως είπες και εσύ "θα πληρώσω για κάτι που δε θα μπορώ να επωφεληθώ" :D :pint:

MotorHD

Δημοσίευση από MotorHD » 08 Ιαν 2011 02:54

tasos18 έγραψε:Θα παίξει φυσικά αλλά, ρίχνουν τους χρονισμούς τους (Mhz-Ghz) στα μισά ακριβώς επίπεδα, αρα εάν η κάρτα σου έχει πχ. χρονισμό μνήμης στα 2.0Ghz όταν την συνδέσεις, αυτή θα τρέχει με 1.0Ghz. Οπότε όπως είπες και εσύ "θα πληρώσω για κάτι που δε θα μπορώ να επωφεληθώ" :D :pint:
Το περίμενα πως κάτι τέτοιο συμβαίνει...

Είσαι όμως σίγουρός πως κόβει τα μισά; μπορεί να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...
το ελπίζω δηλαδή γιατί όλες οι καλές κάρτες είναι PCI 2.
:(

Άβαταρ μέλους
tasos18

Δημοσίευση από tasos18 » 09 Ιαν 2011 00:14

Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι το μισό, καλύτερα να ρωτήσεις άλλον για σίγουρα. Πάντως δεν αξίζει να πληρώσεις κάτι που δεν θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις 100%. Υπαρχούν πολλές ακόμα λύσεις για games & video editing.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες